Noční toulání po městě

15. února 2011 v 0:16 | T(h)om |  Šumperk
Protože v bedně včera jako obvykle nebylo nic zajímavého a já se doma sám nudil, využil jsem trochu toho volného času k nočnímu vyvenčení. Během vyvenčování jsem jako vždy udělal několik výcvaků. Jejich kvalita ovšem není zrovna oslnivá, ba dokonce bych řekl, že je příšerná.

1) proto, že jsem byl líný používat stativ, byť jsem ho měl s sebou
2) proto, že jsem příliš spoléhal na pevný objektiv bez stabilizátoru a navíc s nepřesným ostřením, který jsem později vyměnil opět za ultrazoom.
3) proto, že jsem to bral do RAWu, se kterým ještě neumím pořádně pracovat.

Naštěstí na zmenšených obrázcích všechny ty vady aspoň trochu zaniknou (ne úplně, bohužel), takže si dovoluji je sem šoupnout.

DSC_5265c

Začneme poněkud nevesele, a to jak co do kvality, tak do obsahu. Na fotce je židovský hřbitov, který najdeme na samém okraji města. Už delší dobu se o něm pokouším napsat článek - dokonce jsem si k tématu už sehnal i nějaké materiály, ale dokopat se k tomu je problém. Tak snad to někdy vyjde.

DSC_5274b
Jen kousek od židovského hřbitova se nalézá hřbitov "normální", jehož snímkem jsme vyčerpali dnešní dávku morbidity.

DSC_5310b
Autobusové nádraží také není nic romantického, ale přece jen lepší, než hroby.

DSC_5312b
Vila Doris v Sadech 1.máje.

DSC_5321b
Lampy na stěně banky, kterou najdeme na začátku Hlavní třídy, konkrétně v její spodní části.

DSC_5328b
Starobranská ulice dlážděná klasickými "kočičími hlavami".

DSC_5340b
Druhá část Starobranské ulice, na jejímž konci je vidět náměstí Míru.

DSC_5346b
Věž šumperské radnice a měsíc prosvítající skrze mraky.

DSC_5347b
Opět měsíc, tentokrát ovšem se sochou na vrcholu morového sloupu.

DSC_5349b
Sadová ulice vedle kostela Sv.Jana Křtitele.

DSC_5353b
Do dneška jsem netušil, že tahle ulička má vlastní jméno: Černohorská. Jde o úzkou uličku vedoucí pod domy na severozápadní části náměstí Míru.


Toť vše. Dnešní procházka byla spíše kondiční než fotografická, čemuž výsledky odpovídají. Příště už se pokusím přispět zase něčím kvalitnějším a obsahově bohatším.
 


Komentáře

1 Janah Janah | Web | 15. února 2011 v 13:48

Nejvíc se mi líbí radnice. Jinak se stativem mám taky problém, mám ho, ale nepoužívám, protože lenora ;-) V RAWu by ti měl ten šum jít slušně odstranit.

2 T(h)om T(h)om | Web | 15. února 2011 v 18:27

[1]: jj, když je člověk líný použít stativ i tehdy, má-li ho v pouzdře na rameni, je něco špatně... V RAWu se jistě dá šum odstranit, ale bez mučení přiznám, že to neumím. Jak vidno, budu se tomu muset ještě více nějakou dobu věnovat :-)

3 Pája Pája | Web | 15. února 2011 v 19:43

Tome nepoužívat stativ v noci je trestuhodné! Na to nepomůže ani RAW, šum se dá sice odstranit, ale za cenu ztráty většiny detailů a vzniku posterizace hlavně v obloze. Fotit v noci ze stativu je přitom docela super relax :-) Plácačku do kapsy...nikde nikdo...30 sekund expozice

4 T(h)om T(h)om | Web | 15. února 2011 v 19:52

[3]: Ano, ano, ano - přiznávám bez mučení. Bylo to hlavně o lenosti. Tentokrát jsem ale ani tak nelovil fotky, jako se prostě vyvenčoval. Nebe už bylo totiž černé, takže s tím prakticky padly i naděje udělat kloudné obrázky. Pravda, tím focením z ruky na vysoké ISO jsem to ovšem zabil úplně. To, že jsem zašuměné obrázky dal na blog byla spíš snaha nenechat to tady pustnout, byť za cenu nevalné kvality. Příště se pokusím být svědomitější:)
PS: Na plácačku při dlouhé expozici mě nenalákáš, jsem abstinent :-D

5 Hanka Hanka | Web | 15. února 2011 v 20:04

T(h)ome, noční fotky jsou pěkné. Nejvíc se mi líbí lampy na budově banky, Starobranská ulice a poslední fotka. Přestože jsi nepoužil stativ (styď se!), jsou snímky vydařené. Zamysli se nad sebou, je mi dvakrát tolik co tobě a nejsem líná stativ rozbalit! ;-)  :-D
Souhlasím s Pájou. :-)

6 T(h)om T(h)om | Web | 16. února 2011 v 21:26

Jen pro informaci všem stativářům a zkušenějším RAWařům: Už jsem přišel na to, jak se v RAWu odšumuje, takže příště už snad nebudu dávat na blog takovéto hrůzy. A s tím stativem... máte samozřejmě recht.

7 Lafi Lafi | Web | 17. února 2011 v 15:31

Taky přispěju do plamenné diskuze kolem stativu jedním polínkem :-) S tou leností jsem na tom nejspíš podobně. Pomáhá mi, když si připevním destičku na foťák už doma a stativ nezmu bez pouzdra jen tak do ruky, nebo složený s roztaženýma nohama rovnou na rameno. To je docela nepohodlné nošení a tak jsem rád, když se naskytne příležitost k focení.

Jinak fotky, na to že jsou z ruky až tak špatné nejsou.

8 T(h)om T(h)om | Web | 17. února 2011 v 18:49

[7]: Jó, stativ s destičkou je fajn. Bohužel se ovšem nenachází v mém inventáři. Mám jen starý a ne zrovna kvalitní trojnožku, na kterou musím foťák pokaždé šroubovat a dokonce ani potom přístroj nedrží pořádně. není tedy divu, že mám ke stativu vztah poměrně vlažný, byť lenost zde také hraje velkou roli:)

Komentáře jsou uzavřeny.