Třemešské rybníky

7. února 2011 v 20:42 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Po rybnících temenických, které byly spíše rybníčky, bude dnešní článek o chovných rybnících mezi Šumperkem a Třemeškem. Místní o nich jistě dávno vědí, ale kdyby ne, tak pro ně je tu stejně jako pro přespolní mapa (větší formát zde):

Mapa

K výletu mě vylákala nejen dlouhodobá nečinost, ale především nezvykle krásné počasí. Protože jsem však z bytu odstartoval až po poledni - přesně 13:20, rozhodl jsem se pro první etapu zvolit městskou autobusovou dopravu. Bus mě odvezl až na samý okraj města, kousek před odbočku k někdejšímu areálu Moravolenu. Tedy směrem na Dolní Studénky.

DSC_5025b
Odtamtud jsem už musel po svých, a to k mostu přes řeku Desnou vzdálenému cca 800 metrů.

DSC_5035b
Teplé počasí dělá divy. Zatímco ještě nedávno všude ležela silná vrstva sněhu, během výšlapu jsem narazil na ten bílý humus jen sporadicky. Třaba tady, v ohybu řeky, kam sluníčko přes větve stromů přece jen tak dobře nepronikne.

DSC_5072b
Nikdy předtím jsem tudy nešel, takže džungle, která se v těch místech nachází, mě překvapila. Nikoli negativně. Pravda, na první pohled to není nic pro fajnovky, ale právě tahle divokost jen kousek od města, má prostě něco do sebe.

DSC_5040b
Například tyhle bolševníky. Z fotky to není tak vidět, ale tahle rostlina měla dobré tři metry a rozhodně tu nerostla sama. Jde sice o nebezpečný plevel, jehož šťáva dokáže nepříjemě popálit ruku, ale impozantnost se jí upřít nedá.

DSC_5069b
Dojem divokosti krotily vysoké stožáry s elektrickým vedením, které vede elektřinu vyrobenou v elektrárně Dlouhé Stráně do rozvodny až v Krasíkově u Lanškrouna.

DSC_5061b
I na stožárech se ale příroda podepisuje, čehož je tohle foto výmluvným důkazem.

DSC_5068b
Bylo znát, že ono téměř jarní počasí nemá vliv jen na dobrou náladu lidí, ale i na pole. Aspoň tohle se nádherně zelenalo při "generálce na skutečné jaro":)

DSC_5086b
Když jsem se prodral džunglí, čekala mě procházka kolem potoka. Tráva mezi potokem a polem ještě nebyla proschlá, pod botama mi to čvachtalo, ale kdo by se tím trápil? Vždyť konečně slezl sníh!

DSC_5109b
Po pravé straně jsem měl výhled přes pole na Králec a Třemešek, přímo před sebou pak na okraj Nového Malína.

DSC_5117b
Vysoký a štíhlý topol, jediný široko daleko, kontrastoval s ostatními stromy, převážně kulatějších tvarů.

DSC_5118b
Ještě jedno foto z cesty podél potoka. Není na něm nic vyloženě zajímavého, ale na pohled se mi líbí. Snad kvůli těm barvám...

DSC_5147b
Brzy jsem přišel k mostu a po jeho překonání konečně dorazil k rybníkům. Navzdory teplotám nad 10 st. byly hladiny všech tří nádrží ještě pokryté ledem.

DSC_5149b
Rybníky slouží jako chovné a ten první se jmenuje Velký. Jednoduše proto, že je ze všech tří největší. Poblíž druhého břehu je v něm dokonce malý ostrůvek.

DSC_5162b
Podél břehu vede sice cesta, ale nezpevněná, takže chvílemi bylo potřeba se trochu pročvachtávat bahnem. Holt nutná daň za oblevu.

DSC_5165b
Od dalších dvou rybníků dělí ten Velký úzká hráz. Hodně to připomíná Oborník v Zábřehu na Moravě, kde jsou všek rybníky prakticky přímo ve městě, a také jsou o dost větší.

DSC_5170b
Rybníky jsou mezi sebou propojeny potrubím, které je těsně pod hladinou dobře vidět.

DSC_5173b
Také mezi dvěma menšími rybníky vede úzká hráz. Ta je efektně obklopena hustým rákosím, takže si tu člověk připadá jako v nějakém tunelu, nebo při troše fantazie jako v bambusovém lese:)

DSC_5190b
Když jsem proběhl kolem všech nádrží, ocitl jsem se na asfaltové silnici mezi Šumperkem a Třemeškem. Byl odtud docela pěkný výhled k Novému Malínu, ale i na stále zasněžené jesenické hory. Snad jen bez těch stožárů by to bylo lepší.

DSC_5193b
A tohle už je ve městě, konkrétně u rybníka na Benátkách. Ta budova vzadu je plavecký areál s krytým bazénem.

Benátky
Fotografie lavičky na břehu "Benátek" jsem udělal už včera, když jsem doplňoval článek o historických pohlednicích. Výborně se ovšem hodí i sem.

DSC_5200b
Dnešní úplně poslední foto je však tohle. Je to kolejiště kousek od vlakového nádraží směrem k Vikýřovicím a Koutům nad Desnou.


Díky za pozornost:)
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 8. února 2011 v 7:13

Prošel jsi se parádně...Pěkné fotky. :-)

2 mirka mirka | 8. února 2011 v 19:52

Každý víkend se těším na nové fotky i komentář k výletu. Obojí je perfektní. :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 8. února 2011 v 20:12

[1]: jj, prošel jsem se suprově. Úplně mi to do žil nalilo chuť na další výšlapy, na které se chystám až k tomu bude příhodné počasí :-)

[2]: Ó, děkuji. Ten komentář ovšem zase tak perfektní není - zrovna jsem opravil spoustu překlepů a na další jistě přijdu časem. Snad nebude zklamáním, že každý víkend ty články přibývat nebudou. Často na ně totiž není čas nebo počasí (nemám rád zimu). Doufám, že na jaře a v létě zimní resty doženu. Děkuji za návštěvu, komentík a přeji hezký večer :-)

4 Hanka Hanka | Web | 8. února 2011 v 20:56

T(h)ome, to byla pořádná procházka, to bych teda nezvládla. Fotky se mi líbí, zvláště ty od rybníků, kde moc nejsou vidět stopy civilizace. ;-) Nakonec i ty stožáry jsou za jistých okolností docela fotogenické. Prostě parádně zdokumentovaný výlet. :-)
Děkuji ti za návštěvu a komentář na mém blogu. :-)  Hanka

5 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. února 2011 v 20:05

Krásné fotky...ta s topolem se mi moc líbí... :-) Procházka stála za to... :-)

Komentáře jsou uzavřeny.