Vycházka Bludoveček - Šumperk

1. března 2011 v 8:00 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Včerejší hezké počasí mě vylákalo ven. Důkaz o tom jste mohli vidět už včera v článku o šumperském židovském hřbitově. Protože mi ovšem přišlo poněkud morbidní, strávit celý den mezi hroby, trasu procházky jsem si lehce protáhl přes nedaleký Bludoveček. Bludoveček je taková osada poblíž většího Bludova. Je tam pár domů, farma a pak už jen pole a les. Ostatně i tady už o něm řeč byla, a to loni na jaře. Pokud tedy chcete porovnat jak se květnová krajina mezi Bludovečkem a Šumperkem liší od té únorové, máte možnost ZDE. Jen pro pořádek ukážu na úvod mapu, jejíž větší formát naleznete ZDE.


Jak vidíte, nebyla to procházka nijak náročná. Pokud byste mi však chtěli vyčíst lenost, počkejte do středy. Vyjde-li vše podle plánu, právě ve středu dostanou nožičky podstatně více zabrat. A teď konečně ty včerejší fotky:

Hned u židovského hřbitova odbočuje nenápadná asfaltka z hlavní silnice. Vypadá liduprázdně, ale zrovna včera na ni krásné, už téměř jarní, počasí vylákalo docela hodně lidí. Živo bylo nakonec i na polích a loukách okolo. Pejskaři, turisti, důchodci... Sluníčko zkrátka dokázalo z baráků vytáhnout skoro každého.

Držet se silnice mi přišlo nudné. Pravda, nalevo je sice obora s nějakými daňky nebo podobnými zvířátky, ale přesto mi přišlo zajímavější odbočit na cestu, která se vyznačovala jen vyježděnou stezkou v blátě.

V kaluži u cesty sice byla voda, ale jinde, hlavně ve stínu, pořád setrvával led.

Když už jsem se zmínil o osadě na Bludovečku, bude fér ji zmínit i obrazově. Není to nic extra, ale umím si představit, že bydlení tam má i spoustu výhod.

Výhled na druhou stranu, tedy směrem na sever byl mnohem hezčí. Pohled na zasněžené vrcholky hor sice kazil opar ve vzduchu, ale pořád to není takový humus jako někde na karvinsku. Díky tomu je docela pěkně vidět nejen město, ale i křivka kopečků nad ním.

Předpokládám, že stejně jako z předchozího obrázku je i tady jasné, proč Šumperk dostal přezdívku "brána Jeseníků".

Malá elektrostanice u cesty viděná stále ještě z polí u Bludovečku.

Konečně jsem došel na polní cestu, kterou tu k pohybu mezi Šumperkem a Bludovečkem (případně Bludovem) používá prakticky každý. Jak vidno, cisterna na pastvině zůstává skoro rok na stejném místě:)

Také tohle místo vypadalo na jaře přívětivěji. Snad díky zeleni. I takhle to ale nevypadá nejhůř.

Opět elektrostanice, kterou jsme viděli o pár fotek výše. Dá se jít buď k ní, doprava před pole na sídliště ve městě a nebo zlatou střední cestou.

Zlatá střední cesta sice vede kolem dřevěného kříže na začátku stromořadí, ale nic zlatého na ní není. Po svahu na levé straně jsem tedy stejně vyšplhal k elektrostanici, abych dále pokračoval po přilehlé louce.

Takto to vypadá mezi náspem s budovou trafostanice a stromy, které ji dělí od cesty dole.

Nahoru jsem pochopitelně nešplhal kvůli nějaké elektroboudě, ale kvůli výhledům. Ty jsou odtud opravdu skvělé. Jak na hory, tak na město pod nimi.

Počátek asfaltu - počátek civilizace. Pod zahrádkářskou kolonií "Pod Hájem" se pod nohama opět objevuje městská dlažba, chodníky a jiné výdobytky moderního člověka. Popisovat, jak jsem pak došel domů už není nic zajímavého, takže pro dnešek končíme. Jak už jsem prozradil, další výšlap snad bude ve středu (tedy zítra) a s ním i matroš na další report. Vyčkejte.

 


Komentáře

1 MirekČ MirekČ | Web | 2. března 2011 v 8:43

V poslední době mně BLOG.CZ tak vytáčí, že minimálně dočasně přecházím na mé druhé stránky u jiného poskytovatele , kde budu psat články které by patřily na Mirkův svět – takže pokud patříš mezi mé věrné čtenáře tak se podívej tam. Díky.

2 Lafi Lafi | Web | 7. března 2011 v 12:51

Výlet to mohl být parádní, jen to slunce mi přijde na fotkách dost agresivní, jakoby to bylo focené kolem poledního.

3 T(h)om T(h)om | Web | 7. března 2011 v 14:25

[2]: Výlet to byl bezva a s tím sluncem je to asi pravda. Bylo to kolem 14h. Dík za návštěvu.

4 Ruza z Moravy Ruza z Moravy | E-mail | Web | 14. března 2011 v 18:55

Tak tady komentáře jdou napsat. Bludov je poměrně blízko našeho města a ten pohled na Šumperk znám v různých období roku. Neškodí si jej připomenout . Díky. ;-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 15. března 2011 v 15:06

[4]: jj, je tu hezky. Zdravím do Zábřeha:)

Komentáře jsou uzavřeny.