Jak ošidit vyvážení bílé pomocí prolnutí vrstev

23. dubna 2011 v 9:56 | T(h)om |  Fotografování
Už jsem si tu kdysi naříkal nad tím, že ve Photoshopu nenajdeme žádný nástroj, který by přímo dovolovat manipulovat s barvou osvětlení (vyvážením bílé) u souborů JPG. Dokonce se mi nepovedlo na internetu najít ani žádný volně použitelný plug-in, což zamrzí třeba tehdy, když Zoner Photo Studio 13 takovou funkci obsahuje. Že v PS nenajdeme nic podobného ještě ale neznamená, že to nejde. Jasně, že je to podvod. Opravdu měnit vyvážení bílé můžeme jen u souborů RAW nebo při fotografování. Uvedený efekt bude ale podobný, a hlavně použitelný i u jiných typů souborů.
Na ukázku jsem si vybral tuhle fotku mravence. Především proto, že na ní bude i drobná změna dobře patrná:Jako první si fotku otevřeme ve Photoshopu (dále jen PS). Tohle je ve verzi CS5, ale mělo by to jít prakticky na všech, včetně těch už hodně starých.

Vytvoříme si novou průhlednou vrstvu. Dá se to udělat různě, ale nejjednodušší je podle mě kliknout na ikonku v nabídce Vrstvy v pravé spodní části okna programu.

Pak vybereme nástroj Plechovka barvy,...

...a ze vzorníku nějakkou vhodnou barvu. Oranžovou pro oteplení odstínu, modrou pro ochlazení. Symbolem nůžek na obrázku se nenechte mást. Při výběru barvy je tam pochopitelně kapátko. Nůžky se mi tam dostaly při snímání obrazovka a já si to neuvědomil.

Nyní klepneme kurzorem kamkoliv na plochu fotky, a ta následně zmizí pod barevnou záplavou. Nelekejte se, tak to má být.

Dalším krokem bude prolnutí vrstev. Použijeme režim Barva v rozbalovací nabídce okna Vrstvy.

Takto bude obrázek vypadat po potvrzení. I to je v pořádku. Krytí vrstvy je nastaveno na 100%, což je samozřejmě extrém.

Stačí ale krytí změnit na nějakých 10% a výsledek je mnohem lepší. Fotka dostala přirozenější nádech, jakoby večerního zlatavého světla.

Přesně doladit lze barevný nádech pomocí nástroje Odstín a sytost (klávesová zkratka CTRL+U).

Zbývá už jen sloučit vrstvy zkratkou CTRL+E nebo v horní nástrojové liště pod nabídkou Vrstva.
I když postup může vypadat složitě, je to vlastně celé velmi jednoduché. Pro ještě větší jednoduchost si však můžete všechny kroky zautomatizovat přes Akce a vše pak provádět stiskem třeba jediného tlačítka (F2-F12).
 


Komentáře

1 Lafi Lafi | Web | 26. dubna 2011 v 10:10

Zajímavý návod. Sice ho osobně nevyužiju, neb fotím převážně do RAWu, ale někomu by se na starší fotky mohl hodit. Jo a v Gimpu je vyvážení bílé taky :-)

2 Hanka Hanka | Web | 26. dubna 2011 v 18:41

Fotím výlučně v JPG, takže bych tvůj návod mohla využít, ale jsem líná a do hlavy mi nic nechce lézt! ;-) S vrstvami zatím moc pracovat neumím, i když bych se to ráda naučila, ale to by mi někdo musel doslova nalít do hlavy. ;-)  :-) Syn se o to snažil, ... zatím marně. ???  ;-)  Hanka

3 T(h)om T(h)om | Web | 27. dubna 2011 v 12:27

[1]: Dík za info, Gimp totiž moc nepoužívám, takže ani neznám. Vadí mi ta jeho "roztahanost" po ploše:)

[2]: Tvoje škoda:) Na druhou stranu, když si pořídíš nový Zoner, tam už je na to přímo nástroj, kde stačí jen pohnout táhlem na monitoru. Uznávám, že to je o poznání jednodušší:)

Komentáře jsou uzavřeny.