Krátký cyklovýlet s nečekanou tečkou

25. dubna 2011 v 16:03 | T(h)om |  Šumperk a okolí
ŠUMPERK - VIKÝŘOVICE - OSADA KRÁSNÉ - ŠUMPERK

Původně byl výlet myšlen jako poměrně dlouhý. Měl jsem to pěkně naplánováno, ale chybička se vloudila. Spletl jsem si jednu odbočku a bylo po výletě. Stejně jako včera jsem vyrazil směrem k přehradě Krásné, ale nezastavil se tam a pokračoval dál po silnici k Hraběšicím. Kousek od přehrady se podél silnice rozkládá chatařská kolonie a v lese pak ještě několik chalup osady Krásné. Průšvih byl v tom, že odbočky jsou tam dvě a já místo na té druhé zabočil už na první. Tím pádem jsem se nedostal na potřebnou lesní cestu a už vůbec ne na plánovaná místa. Není ale všem dnům konec, jednou to zopakuji a snad už úspěšněji. Dnešní výjezd byl zakončen poněkud potupně. Když jsem dojel za poslední chalupu a asfaltka zmizela, po krátkém přemýšlení jsem se chtěl ještě jednou pokusit najít původní trasu. Při nasedání na kolo se ovšem ozval nečekaný zvuk trhaného plátna a já měl postaráno o ventilaci v rozkroku. Prostě jsem si roztrhl kalhoty tak (ne)šikovně, že plán pokračovat v cestě se během okamžiku změnil v ústup k domovu. Věřte mi, jízda na kole, kdy musíte sedět na zbytcích roztržených kalhot tak, aby vypadaly celistvě - navíc po rozbité cestě, několikrát přes koleje a rušné křižovatky - to není nic příejmného. Aspoň jedno pozitivum z toto nakonec ale přece jen vyplynulo. Brzy se spustil silný déšť s bouřkou, která by mě, nebýt příhody s kalhotami, zastihla někde na horách, takže mi ty kraťasy vlastně zachránily suchou kůži. Tolik neobvykle obsáhle k celku, nyní několik málo fotek, které jsem stihl nacvakat. Pro zvídavé je tu ještě odkaz na mapu.

DSC_6642b

První foto je od kaple ve Vikýřovicích, kudy je potřeba ze Šumperka projet. Kaple stojí nedaleko křižovatky u penzionu Jirsák.

DSC_6646b
Pár set metrů za přehradou stojí tato cedule s upozorněním, že zde začíná chráněná přírodní oblast Jeseníky.

DSC_6650b
Osadu Krásné člověk lehce mine. Hlavně proto, že z hlavní silnice mezi Šumperkem a hraběšicemi není prakticky vidět. Dokonce i cesta odbočuje velmi nenápadně a tak nebudu daleko od pravdy když se domnívám, že o existenci osady nevědí ani mnozí Šumperáci.

DSC_6653b
Za prvními chalupami stojí hned u silnice malá kaple.

DSC_6656b
Podle postarších domů lze soudit, že místo nesloužilo vždy jen k rekreaci, ale že se tu normálně bydlelo. Dnes tu však už nejspíš nikdo trvale nebydlí a lidé sem jezdí spíš na víkendy a na prázdniny.

DSC_6658b
Chalupy se táhnou dál, než jsem čekal. A mnohem brutálnější oproti očekávání bylo i stoupání cesty. Mnohde jsem prostě musel sesednout a jít pěšky. I auto tady musí mít co dělat.

DSC_6659b
Poslední foto je téměř z konce silnice, u jedné z posledních chalup. Dřevěná sfinga na zahradě vypadala opravdu zajímavě.

Tolik stručně ke dnešku. Doufám, že brzy vyjde počasí a čas na to, abych naplnil původní plány a přinesl o tom trochu smysluplnější report.
 


Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 25. dubna 2011 v 21:04

Proč jsem se jen u té druhé poloviny odstavce tolik smála? :D Ne, ta představa je sice srandovní, ale chápu, že to muselo být hrozné.. Tak snad se vydaří příště i s lepším počasím. Pěkné fotky, líbí se mi obzvlášť první s kapličkou, postarší dům a vyřezaná socha.

2 Věrka Z. Věrka Z. | Web | 26. dubna 2011 v 7:06

To já se směju ještě teď a mrzí mě, že jsem nejela na kole za Tebou. Konečně bych mohla děvčatům, navštěvujícím můj blog, ukázat pár zajímavých fotek. :-D
Myslím, že i přesto všechno jsi to ustál se ctí, fotky jsou krásné. :-)

3 Hanka Hanka | Web | 26. dubna 2011 v 18:53

Taky jsem se zasmála, ale spíš tomu, jak jsi epizodu popsal, jinak tě lituju, protože to muselo být opravdu děsně nepříjemné. ;-)  :-)
Ve Vikýřovicích máme známé, kteří kdysi bydleli v Třebíči. Moc se mi líbí kaplička.
Fotky máš všechny velice pěkné, ... a co se týká bloudění, to známe moc dobře. Takhle se občas dostaneme na neplánovaná, ale krásná místa. ;-)  :-)
T(h)ome, děkuji ti za návštěvy a komentáře u mě na fotoblogu. :-)  Hanka

4 T(h)om T(h)om | Web | 26. dubna 2011 v 20:09

No, naštěstí jsem to přes město zamaskoval tím, že jsem si oblékl větrovku a stáhl ji co možná nejníž. Stejně to ale nebylo nic, co bych chtěl opakovat:) Fotky vypadají dobře možná proto, že jsou foceny pevným sklem - učím se ho používat a má takové výsledky, že k zoomu se budu vracen jen velmi neochotně. Díky za komentík(y) a přeji spoustu dalších věcí ke zdokumentování 8-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 26. dubna 2011 v 20:10

[1]: [2]: Jak by řekla moje prababička, obě jste lůdry :-D Na druhou stranu jsem sám taky dost škodolibý, takže seznam lůder obohacuji i o svoji maličkost. Třeba se příště zase zasměju já :-D

6 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 26. dubna 2011 v 21:13

[5]: Tak jsem také ludra(u nás se to říkalo krátce), v člověku určitá zlomyslnost je zakořeněná. Škodolibost říznutá soucitem, ale stejně vše zlé je k něčemu dobré, což vyplývá z dalšího vyprávění. Ta chaloupka, kde stojí auta se mi líííbí. :-D

7 Věrka Z. Věrka Z. | Web | 26. dubna 2011 v 23:11

[5]: :-D  :-D  :-D

[6]: Jak shledávám, luder nás bude víc...ružo z Moravy, vítej do party! :-D

8 Lafi Lafi | Web | 28. dubna 2011 v 15:13

Je až k neuvěření co je fotograf ochotný pro svou vášeň podstoupit :-D

Fotky jsou pěkně vykreslené, jen je škoda toho rozlitého mléka místo oblohy na několika snímcích. Pevné sklo je super, zvlášť na krajinu!

9 T(h)om T(h)om | Web | 30. dubna 2011 v 5:05

[8]: Tohle ovšem opravdu nebyla plánovaná oběť kvůli fotce :-D

Komentáře jsou uzavřeny.