Rozhledy z rozhledny na Háji

10. dubna 2011 v 18:45 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Mohlo by se zdát zbytečné psát už minimálně potřetí o výšlapu na to samé místo, notabene nezměněnou cestou. Přesto myslím, že to nebude úplně marné, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je příznivé počasí. To zatím většinou zlobilo a pořádně vyšlo až dnes. Díky tomu se mi povedlo udělat jak fotky i s pořádnými výhledy, tak tyto výhledy zaznamenat i na video, byť opět pouze na mobil. Pro ty,kteří pořád netuší o co půjde zopakuji mapu (větší mapa zde):

Jak vidno, nepůjde o nic brutálního (zítra přijde náročnější akce) a cesta jako by končila u hájovny nad Hrabenovem, což má ovšem velmi prozaické vysvětlení: Protože tudy právě projížděli rodičové ve své felicii, ušetřil jsem si šlapání až dolů do města. Začínat článek jeho koncem se může zdát poněkud neuvážené, takže se vraťme zase na začátek a vezměme dnešní výšlap pěkně od počátku.


Na počátku bylo slovo a to slovo bylo "Kurňa!". Konkrétně "Kurňa, přece nebudu sedět na prdeli doma, když se udělalo tak krásně". I řekl Tomík: "Budiž výlet!" a s nabaleným batůžkem vykročil z paneláku. Učinil rozhodnutí zamířit k Háji a viděl, že je to dobré. A měl recht. K Háji jsou to ale z města nějaké 3 km vzdušnou čarou, po značených stezkách ještě o něco dál, takže nebudeme předbíhat událostem. Na fotce domek na ulici Vojanova na samém okraji města a nad ním silueta cíle.

Po známé a i zde mnohokrát dokumentované trase jsem se došmajdal do lesa na cestu k sedlu u Červeného kříže, kam ze Šumperka vede žluté turistické značení.

Občasnými průseky mezi stromy se dalo rohlednu zahlédnout, ale foto trochu mate. Je to pořízeno "teletem" (teleobjektivem - 420 ekv.kinofilmu) a na obrázku věž vypadá blíž, než ve skutečnosti je.

Nicméně cesta ubíhala dobře i bez výhledů, protože bylo teploučko a slunko pražilo, jako kdyby muselo.

Popsané klimatické podmínky jsem s potěšením nekvitoval jen já a další turisté mířící k vrcholu, ale i jiná havěť, než jsou osoby ověšené batožinou. Hemžilo se to ve vzduchu, v trávě, v jehličí... prostě všude.

Na sedle u Červeného kříže jsem zastihl hned dvě výletující rodinky. Jedna kolmo, druhá pěšky. Užívaly si to však jistě obě.

Následovala nejdrsnější etapa tvořená prakticky výhradně prudkým stoupáním. Jediným odpočinkovým prvkem během funění do kopce je průsek, kudy je vidět na město a jeho okolí na východě.

Po dalších stovkách metrů absolvovaných na pokraji totálního vyčerpání jsem se konečně doplazil k rozhledně. Otevírací hodiny tu neflákali, takže nic nebránilo zakoupení vstupenky za 20Kč a výstupu na vyhlídkovou plošinu.

Asi jsem vyjímečně vzbuzoval pocit serióznosti, že mi přítomný člen KČT a prodejce tiketů zapůjčil i kličku od oken. Každopádně se to hodilo. Následně jsem díky tomu nemusel rozhledy šidit pohledem přes upatlané sklo a možnost vyklonit se s foťákem nad 29 metrů výšky rozhledny se také hodila.

Bez okolků prohlašuji, že přes zpocená záda ta námaha stála za to. Viditelnost byla nadobyčejně dobrá, až vynikající. Měl jsem s sebou i dalekohled, takže si neumím představit, jak by se dal výhled užít víc. Na fotce město Šumperk.

Panoramatický pohled severovýchodním směrem na Šumperk a Jeseníky v pozadí.

Vzal jsem si s sebou i starý dobrý ultrazoom od Panasonicu s velkým přiblížením, takže zde jsou konkrétnější ukázky toho, co lze z rozhledny vidět. Tady vidíte nejvyšší horu Moravy, Praděd s televizním vysílačem na vrcholu. Zapátráte-li v archivu tohoto blogu, jistě najdete hned několik článků, které se mu věnují podrobněji.

Na této fotografii vidíme pidipřehradu Krásné - takovou místní Copacabanu. Vpravo pod přehradou je pak vidět sportovní letiště, odkud můžete vyrazit na vyhlídkový let nebo si skočit na padáku (doporučuji;) ).

Samotného mě překvapilo, že je vidět i komplex chat na Červenohorském sedle. Pravda, je to už hodně daleko a pouhým okem ho zahlédnete těžko. Stačí ale malý dalekohled, a hned jste v obraze.

No, a obrátíme-li pozornost od dálek zase do města, spatříme pěkně z výšky nejen paneláky na okrajích, ale i historické centrum. Zde například zelenou radniční věž, nebo kousek doprava žlutou věž kostela Jana Křtitele.

Tohle foto už je pořízeno asi kilometr pod rozhlednou na cestě zpátky, směrem k hájovně nad Hrabenovem.

No, a toto už je nejen samotná hájovna, ale i poslední foto tohoto článku. Netruchlete však, pod článkem najdete odkaz na celé fotoalbum.
A aby byl příspěvek kompletní, zde je krátké video z mobilu. Najdete ho buď tady, přímo na Youtube nebo i na rajčeti mezi fotkami:


 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 10. dubna 2011 v 20:19

Nádhera! Krásné fotky a ten zážitek za to určitě stál, to ráda věřím! :-) Moc pěkné...Přeju příjemný večer.. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 11. dubna 2011 v 8:58

[1]: Děkuji, bylo to po dlouhé době opravdu povzbuzující. Přeji dobrý start do pracovního týdne:)

3 Jakub z Beskyd Jakub z Beskyd | Web | 11. dubna 2011 v 17:57

Ahoj, moc pěkné fotky z jarního Šumperska, vynikající výhledy a fajn hudba ;-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 12. dubna 2011 v 9:22

[3]: Díky, Jakube. Jsem rád, že se líbilo:)

5 Lafi Lafi | Web | 12. dubna 2011 v 9:33

Z fotek je vidět, že sis výšlap užíval a to počasí, jedna báseň. A ta viditelnost, to se u nás jen tak nestane. Na skok padákem se už asi necítím, to proletět se letadlem je jiná :-)

PS: to banjo, či co se to ozývá z videa nemá chybu :-D

6 T(h)om T(h)om | Web | 12. dubna 2011 v 9:41

[5]: Pravda, počasí se v neděli vyvedlo skvěle. Dnes už je to horší. Ta hudba ve videu je cca 15 let stará. Mám to na jednom výběrovém CD z roku 1995 (The grid - Swamp thing). Ale jsem rád, že má úspěch. Dík za koment:)

7 acijka acijka | Web | 12. dubna 2011 v 9:47

Počasíčko jedna báseň a fotky jakbysmet!
Celkový pohled na město je úchvatný!!! :-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 12. dubna 2011 v 9:51

[7]: Díky:) Mimochodem: Na tom prvním výhledu z rozhledny můžeš vlevo vidět kopečky, které jsme včera zdolali;)

9 acijka acijka | Web | 12. dubna 2011 v 19:05

[8]:Pravda pravdoucí... :-)

10 Jakub Jakub | Web | 4. listopadu 2011 v 14:59

Krásné fotky a hezký web, ale žádný Háj, Senová to je!!! Tátovi a strejdovi, kteří se narodili v Hrabenově, o dědovi, který to má už za sebou bohužel a babičce ani nemluvím, to rve uši! Nějaký soudruh v Praze si řekl, že místní jsou blbé paka a je třeba tomu dát nový úřední název...co se v rodině traduje, byla to jen a jen Senová od první republiky...co zase komu hrablo v palici by mě zajímalo.

11 T(h)om T(h)om | Web | 4. listopadu 2011 v 15:34

[10]: To je dost sporné. Název Senová je odvozen od názvu, který pro horu používali sudeťáci. Ti mu říkali Heukoppe od německého Heu - seno. Teprve od té doby tomu i místní říkají Senová. Raději tedy budu používat název českého soudruha než německého fašisty. Oficiální název je Háj a jeho použití je proto zcela oprávněné, ať už to rve uši komu chce.

12 Jakub Jakub | Web | 5. listopadu 2011 v 0:20

Od které doby, smím se ptát? Oni němci tam spadli z nebe jen tak najednou před relativně krátkou dobou? Ne, ti tam byli opravdu dlouho, a nebýt toho, co provedli, mohli tam být dodnes, ale to je jiná pohádka už... Senová či Heukoppe, jak pro koho z místních prostě byl místní název, než ho nějaký Jan Napravovač (a jeho veselá družina) upravili...jinak jsem poslední, kdo by se zastával německých nácků (fašisti byli v Itálii :) ) Ale násliná přejmenování bez ohledu na místní zvyklosti...no coment. Ostatně sami tam máte v Šumperku Stavební bytové družstvo Senová :D

13 Jakub Jakub | Web | 5. listopadu 2011 v 0:25

A ještě je tady jedna věc: vznikla z Heukoppe Senová, či ze Senové vznikla Heukoppe? Historický fakt ovšem je, že Němci zde žili od 14. století... Ale nechci se hádat, jen můj pohled na věc, podpořený tím, že kořeny rodiny jsou v Hrabenově (a rozhodně ne německé :D)a když slyším starodusedlíky (Homola, Kamler...hrabeňáci z pod Blyskače vědí)

14 T(h)om T(h)om | Web | 5. listopadu 2011 v 11:03

[13]: Místo hádek doporučuji přečíst tohle:
http://www.jesenik.net/index.php?obl=1&kat=11&sluz=55&pol=642
Jinak moje babička i máma se v Hrabenově narodily a vyrostly, já tam chodil do mateřské školky a základní školy. Bydleli jsme v Aloisově, takže nejsem nikdo, kdo by o věci nic nevěděl. Háj je oficiálně Háj a hotovo.

15 Jakub Jakub | Web | 5. listopadu 2011 v 15:57

Rozhodně se hádat nechci, oficiálně to Háj je, stejně jako my tady máme Lučinu, ale už Bezruč se vztekal a nadával, "proč se najednou švarné Lucině připisuje háček"...pro místní staré je to pořád ještě velmi často Lucina a ne Lučina...jinak jestli jste starousedlíci z Hrabenova, tak Klimeš...

16 Jakub Jakub | 5. listopadu 2011 v 16:02

P.S. jinak na Senové (jinak jí za mě říkat nebudu) jsem byl dvakrát, jednou pěšky z Hrabenova jen s tátou, to mi mohlo být tak 8-10 let a lezli jsme tehdy na rozhlednu, podruhé o něco později, v šestnácti, a to jsme šli ze Šumperka, ale tehdy jsme na rozhlednu nelezli. Teď se tam chystám znovu, s foťákem. Celé okolí se mi tady hodně líbí. A někdy bych si rád dal zdejší lesy na horském kole, musí to být paráda...

17 T(h)om T(h)om | Web | 5. listopadu 2011 v 17:26

[16]: Já už si to tak nepamatuji, ale příbuzní by v paměti možná nějakého Klimeše vylovili. Na Háji jsem několikrát ročně - zvlášť po Silvestru je dobré vyrazit na už tradiční novoroční výstup. Kolo do lesa také doporučuji. Tras je dost. Nejlepší jsou ty trochu více na sever nebo kolem Králického Sněžníku. Tam jsou opravdu úžasné výhledy.

18 Jakub Jakub | Web | 5. listopadu 2011 v 23:53

Tak novoroční výšlap musí být super... No mě láká Hrubý les (snad?), kam mě na kole pořád směruje otec, že je tam plno lesáckých cestiček (tedy - bylo...v padesátých a šedesátých letech :D)

19 T(h)om T(h)om | Web | 6. listopadu 2011 v 9:01

[18]: Hrubý les? Párkrát jsem tam taky jel na Svatou Trojici a Severomoravskou chatu. Je to solidní krpál.

Komentáře jsou uzavřeny.