Abroretum Bílá Lhota

13. května 2011 v 20:52 | T(h)om |  Města a místa
Arboretum v Bílé Lhotě jsem znal vždycky pouze z dálky. Především při cestách autem od Mohelnice do Olomouce mimo dálnici, kde je od Měníka dobře na protějším kopci vidět velký nápis ARBORETUM, ne nepodobný tomu přece jen trošku známějšímu v Kalifornii. Už vícekrát jsme s přítelkyní přemýšleli o návštěvě, ale nějak se to nedařilo. Až dnes. Návštěvu její babičky v Mohelnici jsme se rozhodli ozvláštnit návštěvou právě zmíněného arboreta, což se nakonec opravdu povedlo. Cestu ze Šumperka do Mohelnice netřeba popisovat. Vede po hlavní silnici a na mapě ji každý najde. Cesta z Mohelnice do Bílé Lhoty k arboretu může být dvojí. Buď po dálnici a následně odbočit na Palonín, odkud se již stýká s první variantou, totiž cestou přes Loštice. Ta nevede po dálnici a není k ní tedy nutná nálepka na čelním skle. Za Palonínem odbočíme doprava k Červené Lhotě, na křižovatce nad obcí zabočíme doleva a po hlavní silnici už dojedeme až k arboretu, které se nachází pod tamním hřbitovem. Dálniční známky nemaje, my jsme museli volit "loštickou" trasu. Pro přesnější představu o poloze arboreta je zde odkaz na mapu.


Vstup do areálu se nachází v nenápadné růžovooranžové budově poblíž místní hospody. Morálka je tam sice taková uvolněnější, ale ono je to vlastně dobře. Člověk sem jde především relaxovat než prudit:)

Ke vstupence jsme dostali k zapůjčení i plán s popisy, což vlastně není ani potřeba. Popisy jsou u každého keře a stromu. Mimo rostlinstva tu najdeme i několik dalších atrakcí, například tyhle šachy ve zvětšeném měřítku.

Škoda, že jsme sem nezavítali tak o tři týdny dříve. Ono sice i teď něco kvetlo, ale věřím, že právě o ty tři týdny dřív by to bylo ještě zajímavější.

Arboretum je vlastně takový velký upravený park, kde si člověk může uklidnit nervy. Tedy pokud tam zaměstnanci zrovna neřádí s křovinořezy a motorovými sekačkami.

U poněkud chátrající budovy zámku, kde sídlí městský úřad, se rozprostírá docela rozlehlé jezírko. Možná by se lépe hodil výraz bažina, protože voda byla prorostlá řasami a žabincem. Čekat tu nějaké ryby nebo ještěrky prakticky nepřichází v úvahu - aspoň pokud by dotyčná zvířena předtím neabsolvovala výcvik přežití u japonské Fukušimy a v odkalištích na ostravsku:) Pokud však nad čistotou vody nebudeme příliš hloubat, je jezírko vlastně docela romantické.

A přece je tady nějaký život! U lávky, která přes jezírko vede jsme potkali chrnící kačenu a několik jejích ratolestí schovaných v trávě.

Arboretum je ovšem více než o zvířátkách spíše o keřích a stromech. Dá se soudit, že některé místní exempláře už mají lecos za sebou.

Jehličí na konci větviček nějakého stromu. Zde se hodí poznámka, že ode mne nemáte čekat žádná odborná názvosloví. Mé botanické znalosti začínají i končí u vánočního stromečku:)

Jedno ze zajímavějších zákoutí parku.

Protože arboretum je už na první pohled vlastně přeměněný zámecký park, najdeme tu i pár staveb nenápadně skrytých v zeleni. Třeba bránu odnikud nikam.

V úvodu zmíněný nápis z druhé strany.

Jednou z rostlin, které jsem s vypětím všech sil schopen poznat, je jinan dvoulaločný čili ginko biloba, podle zvláštního tvaru listů.

Podél cest parkem jsou rozmístěny lavičky pro turisty s bolavými nožičkami a na tomto místě stojí jako bonus dokonce i malý dřevěný altánek.

Kvetoucí strom v arboretu Bílá Lhota.

Jak už bylo řečeno, u jednotlivých rostli najdeme informační cedulky s popisem, místem výskytu a několika dalšími údaji.

Když to shrnu, je arboretum takové klidné místečko, které ocení spíše usedlejší povahy se sklony objímat stromy a vonět ke kytičkám. Mně se tam sice líbilo, ale nemyslím, že bych si odtud odnášel nějaké extra zvláštní dojmy. Prostě je tam pěkně. Mnohem víc jsem si užil rychloprocházku dědiny. Na fotce je vidět kaplička nad Měníkem, nedaleko níž vede zmiňovaná silnice do Olomouce.

Za raritu by se dal považovat fakt, že v tak malé dědině mají dva kostely a u každého dokonce extra hřbitov. Asi to má nějaké historické souvislosti a důvody, ale jsem líný si je najít a nastudovat:)

Druhý kostel s hřbitovem. Hřbitovní zeď těsně sousedí s navštíveným arboretem.

Aby těch kostelů nebylo málo, jen na okamžik jsme se zastavili u pravoslavného kostelíka v Římicích. Už delší domu jsme ho obdivovali z dálky a z auta, takže tentokrát jsme si ho prohlédli zblízka. Při bližším pohledu vypadal omšeleji, ale stále funkční. Zrovna se tu cosi konalo, a soudě podle množství aut a lidí okolo to mělo dost zájemců.

Report z Hané zakončíme stylově, byť jsem si skoro jistý, že většina z vás netuší, co je na téhle fotce stylového. Tak já vám to prozradím: Je to prodejna pravých olomouckých tvarůžků v Lošticích, kde se tato lahůdka také vyrábí (opravdu jste si mysleli, že se olomoucké tvarůžky vyrábí v Olomouci?). K prodejně dokonce přiléhá muzeum výroby tvarůžků, kde jsme byli předloni, a kde jsem si bohužel nevzal foťák.

Tolik k dnešku. Díky za pozornost a pro více pořízených obrázků prosím použijte následující odkaz:

 


Komentáře

1 Lydie Lydie | 13. května 2011 v 22:07

Opět pěkná podívaná.To,že jsou dva kostely i hřbitovy se občas stává.Nebyl například jeden katolický a druhý evangelický ap.? :-P

2 Tomáš تماش کلر Tomáš تماش کلر | 14. května 2011 v 8:22

[1]: Děkuji :-) Pravda, s těmi kostely asi budete mít pravdu, ale kdo se v tom má vyznat? Katolíci, evangelíci, pravoslavní, babtisté, svědci sedmého dne, husité.... Není to trochu moc církví na jedno náboženství?

3 Věrka Z. Věrka Z. | Web | 14. května 2011 v 8:42

Pěkné. Hlavně káčata jsou úžasná! Kdysi jsem v tomto arboretu byla s rodiči, někdy na základce. Máš pravdu, je to pěkný park. Já se líp vyřádím v arboretu Paseka, které je sice na malé ploše, zato všude kvetou skalničky. Byli jsme tam minulý týden, ale jaksi nestíhám zatím článek, ale je v pořadí... :-P

4 KiKu$h :]* KiKu$h :]* | Web | 14. května 2011 v 8:51

Bohužel jsem ten blog smazala :D A GTA je brutus no :D:D

5 Lydie Lydie | 14. května 2011 v 9:59

[2]:
Pravda-trochu moc círk.organizací.Je jeden Bůh pro všechny.Církve tvoří lidé-
každý si myslí,že jen on to ví nejlíp a jen to jeho pojetí je správné. ;-)
My s tím nic nenaděláme. O_O

6 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. května 2011 v 17:57

U nás jsou dva katolické kostely, jeden evangelický, pak už spíš modlitebny- a fara- českobratrská, baptistická v norm. domě, dříve soukromém.
Nevyhýbáme se jim, jsou to památky, ale obejdeme se...Na pohřby, svatby a pod., když je tam příbuzní nebo známí uspořádají jdeme. Patří k životu, ale pro dost lidí nejsou nezbytné.

7 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. května 2011 v 17:59

Tady už jsou obrázky zpět a u Draka ještě ne. Já jsem je  u něčeho měla zpět, u některých článků ne- záhada. :-(

8 Drak Drak | Web | 20. května 2011 v 12:29

Hm, jako z pohádky! a nádherný jinan! v pražské Stromovce jsem jich objevil několik. člověku se nehce věřit, že jde ve skutečnosti o jehličnatý strom....a samozřejmě, vynoří se vzpomínka na Rychlé šípy!

9 Drak Drak | Web | 20. května 2011 v 12:31

[8]: Trvalo jim, než se vše vrátilo, tedy kromě posledních fotek, ty jsem musel dát znovu....jak už to bývá, služby zdarma jsou skvělé, leč ne vždy na 100% fungující...

10 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 20. května 2011 v 18:35

Do Loštice jsem jezdila na zástup pracovnice ve Spořitelně ještě jako svobodná, moc jsem z nich neviděla. Autobusem z Moravičan, kam jsem jela vlakem, Od Spořitelny k poště, kam jsem nosila tržbu- tedy vklady a pak jen na zastávku autobusu jsem tak tak stíhala. Tak aspoň trochu vidím, jak to vypadá. :-D

11 T(h)om T(h)om | Web | 21. května 2011 v 18:07

[9]: Několik jinanů je i šumperském parku poblíž vlakového nádraží. Každopádně díky za komentík. PS: S těmi obrázky mě to taky štvalo.

[10]: Já to tam vlastně taky pořádně neznám, spíš projíždím:)

Komentáře jsou uzavřeny.