Bludovský kopec a okrajové části Šumperka

30. června 2011 v 20:58 | T(h)om |  Šumperk a okolí
V rámci vycházek - časově omezené svobody během léčení - jsem vyrazil zase do terénu. Jako už několikrát přes Bludoveček, ale nazpátek trochu oklikou, aby to nebylo pořád o tom samém. Článek se tu objevuje s několikadenním zpožděním, ale s tím nic nenadělám. Le
vačkou to jde pomalu, pravačka je stále v dlaze, tak nelze jinak. Ostatně během těch pár dní se určitě nic zásadního nezměnilo, takže článek bych mohl klidně vydávat za zaručeně čerstvý a nikdo by to ani nepoznal. Fotky jsou pořízeny během prudkého poledního slunce, což jim na jednu stranu dvakrát neprospělo, z druhého úhlu pohledu je to však lepší než nic. A předtím, než sem zase nasypu pár fotoúlovků ještě už tradiční odkaz na mapu s trasou vycházky.


Protože už jsem tady onu polní stezku mezi Šumperkem a Bludovečkem omílal několikrát, pro tentokrát to vynechám a začnu zvířátkově. Hned za počátku osady se totiž táhnou pastviny a na nich se šťavnatou travičkou vesele krmí stádečko krav.

Z pastviny to pod střechu nemají daleko. Statek je jedním z nejvýše položených stavení, navíc prakticky hned u ohrady. Stačí překlusat silnici.

Jeden dům je sice o kousek výš, ale tam je jenom BORDEL a zcela jiný druh pastvy.

Ačkoliv je Bludoveček jen taková malá skvrna na mapě mezi Šumperkem a Bludovem, mají tu patrové činžáky. Navíc s luxusem přímého výhledu na koníky. Nebo je to naopak a koníci mají výhled do činžáků?

Cesta se po několika desítkách metrů přehupuje přes kopec a míří dolů do Bludova. V místech, kde se od ní odděluje stezka po hřebenu kopce najdeme na mezi malý kamenný kříž schovaný pod korunou stromu.

Na poli, které se táhne po severní straně, kvete koberec bílých květů máku.

Kdesi za ním leží v údolí město Šumperk. Je odtud ale nádherný výhled i na celé Jeseníky, včetně nejvyššího vrcholu Pradědu.

Na jižním svahu roste ječmen a z něj trčí střechy domů a kostelní věž v Bludově.

V dálce lze dokonce spatřit Zábřeh na Moravě.

Dolů do Bludova se svažuje i asfaltová silnička, ale my půjdeme pořád rovně po hřebenu.

Díky tomu se dostaneme ke kapličce stojící hned u silnice. Lidé, kteří přijíždějí do Šumperka tímto směrem se mohou i z auta kochat krásným výhledem na hory. Pochopitelně jen tolik, aby nedopadli jako doktor ve filmu Vesničko má, středisková:)

Přejdeme silnici a pokračujeme alejí mezi poli.

Panoramatický výhled na Šumperk a Jeseníky z míst, kde cesta u odpočívadla a božích muk odbočuje doleva a dolů.

Podél lesa scházíme zase z kopce travnatou pešinou. Nalevo je vidět rušný provoz na silnici, napravo se ve skrytu lesa rozprostírá chatová a zahrádkářská osada.

V jakémsi žlebu mezi kopci se kdysi nacházela sportovní střelnice, ale dnes už nefunguje. To dokazují i pobořené zdi kolem cesty.

Zabočujeme doprava, přecházíme železniční trať a pokračujeme po úzké asfaltové silnici.

Kousek odtud stojí čistírna odpadních vod, ale tam nemůžeme. Půjdeme tedy doleva, kam ostatně vede i silnice.

Podél cesty, ale i na okrajích polí roste mnbožství bolševníků. Některé rostliny tohoto zavlečeného druhu tu dorostly až asi do tří metrů výšky. Na fotce to tak nevypadá, ale i přes svou nebezpečnost jsou docela impozantní.

Brzy dojdeme k další zahrádkářské kolonii. Ta se tady táhne podél potoku (dokonce na něm mají i pěkný splávek), ale zdá se, že pohodu tady poněkud ruší nejen vlakový provoz, ale i nedávno zbudované dešťové zdrže.

Vlaky tu jedzí různé a někdy je to solidní barevný mišmaš:)

Vlčí máky v trávě jsou taky barevné, ale působí podstatně veseleji.

Záverečná etapa už vede pouze podél areálu opraven a montáží kolejových vozidel. Vyjdeme na silnici směrem na Dolní Studénky, nedaleko zimního stadionu.

To je vše. Další vycházkový report bude zase chvíli trvat, než něco našlapu, nafotím, upravím a sepíšu. Ale to by neměl být problém. Je léto, počasí krásné a žijeme v zemi s bohatou přírodou i jinými lákadly. Proto bych vám doporučil taky někam vyrazit osobně a nesedět u počítače:) Díky za návštěvu.
 


Komentáře

1 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. června 2011 v 21:12

Obdivuji vás, že vlastně ,,jednoruč" nafotíte tak zajímavé záběry,těším se na další. ;-)  :-D

2 Lydie Lydie | 1. července 2011 v 13:06

Moc pěkné fotky i povídání.Píšete,že máme někam vyrazit.Doufám,že bude zítra hezky,abych mohla na kole po cyklostezce
podél Tiché Orlice.-
Směr Ústí n.O.-Brandýs n.O.-Choceň.

3 Shariony Shariony | 1. července 2011 v 17:53

Nač sekačku na trávu, takové stádo krav je lepší. A na zahrádku by stačila i jedna. A moc se mi líbí fotky s bílým mákem.

4 Drak Drak | Web | 1. července 2011 v 18:26

bolševník je opravdu bolšoj!

5 Drak Drak | Web | 1. července 2011 v 18:27

[3]: s krávama bych to neriskoval, kdyby sem šla vložit fotka, ukázal bych, co takové stádo, ale klidně i jedna kráva, se zahradou dokážou... :-x

6 T(h)om T(h)om | Web | 2. července 2011 v 21:48

[1]: Děkuji, i když je to chvála poněkud přehnaná :-D

[2]: Zní to jako zajímavá trasa. Taky bych už rád šlápnul do pedálů :-)

[3]: Kolega má na zahrádce místo krávy nebo sekačky ovečky. Prý je to dobré hlavně do svahu :-D

[5]: Jo, bolševníky se letos urodili.
Kráva na zahradě není nic, proti krávě na pracovišti nebo nedejbože v domě :-D

7 Lydie Lydie | 2. července 2011 v 23:08

[6]:
Počasí nebylo příznivé na kolo,tak jsme byli doma. Snad se to zlepší-my důchodci máme volno každý den.Tak,až počasí dovolí vyrazíme...... [:tired:]

8 Amelie Amelie | Web | 6. července 2011 v 11:16

Nádherné fotky. Láká mě to na výlet.

Komentáře jsou uzavřeny.