Mezi zvířátky na Svatém kopečku

13. června 2011 v 18:43 | T(h)om |  ZOO
Jelikož se mi povedlo nastřádat nějaké korunky a už delší dobu pošilhávám po telezoomových objektivech, vydal jsem se dnes ráno na nákupy do Olomouce. U nás v Šumperku žádná pořádná fotoprodejna není, takže si raději zajedu ten kousek do krajského města, kde si můžu zboží pěkně ohmatat a vyzkoušet. Chvíli jsem měl dilema, zda volit tele nebo raději nějaký hodně široký objektiv, jenže protože nakonec žádný široký neměli, mám sele. Teda tele:) Nějakou větší recenzi udělám asi až časem, až budu mít dost poznatků a zkušeností k referátu. Dnes tedy referát pouze z testovacího výletu do ZOO na Svatém kopečku u Olomouce (oficiální stránky zahrady zde). O objektivu se sice nic nedozvíte, ale aspoň uvidíte spoustu zvířátek:)


Trošku mě zaskočil náhradní vstup. Ten původní se zrovna přestavuje, a podle toho, co jsem zatím viděl, půjde o docela ambiciózní změnu. Tedy pokud se tak dá soudit podle betonového skeletu budoucí budovy.

Cesta vede nejdříve kolem voliér s ptáky, kteří mě tak nefascinují. Pak jsou tam malajští medvěti, kteří se schovávali, stejně jako hrošík lyberijský hned vedle. První příležitost ke stisknutí spouště tedy přišla až v pavilonu s opičkami. Tohle je sice lemur, tedy poloopice, ale takové detaily neřešíme:)

Přiznám se, že v odborném biologickém názvosloví nevynikám. Tohle tedy popíšu pouze jako "bílá opička".

Tady si názek kupodivu pamatuji: lvíček zlatý.

Od opiček k něčemu většímu. Antilopy adax se pasou ve výběhu sousedícím s žirafami a nosály.

Nosálové (zřejmě moji vzdálení příbuzní:) ) tu sice byli, ale že by se přetrhli a něco za ty prachy, co jsem dal za vstupné předvedli, to ne. Vlastně to vypadalo, že prakticky všechna zvířata si umanula držet siestu, což se zdaleka netýká jen nosálů.

Žiraf je tu dost a rády si přijdou až k terase pro návštěvníky. Kdysi tu býval automat na krmivo, ale už bohužel zmizel.

V budově, kde mají žirafy svůj zastřešený pavilon najdeme ještě několik terárií. Mají tady různé hady a ještěrky.

Všiml jsem si, že v každé ZOO najdeme nějaký koutek, kde si návštěvníci mohou vlézt přímo mezi nějaká neškodná zvířata a pohrát si s nimi. V Olomouci je to od dob, kam moje (špatná) paměť sahá, výběh kamerunských koz a lam. Tuhle atrakci tu miluje především drobotina, ale čas od času tam vleze i někdo věkem opotřebovanější.

Antilopy oryx vegetující ve stínu u krmelce, protože se začalo dělat solidní dusno.

V areálu zoologické zahrady se dá vyšplhat na kovovou vyhlídkovou věž. Někteří jedinci se cukají, protože mají bobky z té výšky, ale o dost přicházejí. Výhled je tu moc pěkný. Vidět je bazilika Panny Marie Sněžné - aby ne, když stojí hned vedle, a za dobrého počasí i široko daleko po hanáckých rovinách. Dnes bohužel výhled kazil opar, takže i blízká Olomouc se schovávala v šedém závoji.

Gepard se po svém "lovišti" pohyboval podobně neochotně jako ostatní obyvatelé ZOO. Těžko říct, jestli to bylo vedrem nebo degenerací z života za plotem.

Změn doznal výběh klokanů. I v Olomouci se konečně naučili razit trend, že návštěvník ocení, bude-li moci projít mezi zvířaty bez ochranných plotů (nejde-li o tygry). Prvním krokem v tomto směru je tedy krátký průchod klokaní ohradou.

Spolu s klokany obývají stejný výběh i svišti (či co to je za potvůrky).

Kočka domácí nejspíš nepatřila do tradiční expozice. Promenádovala se jen tak po chodnících a asi utekla nějakému chovateli z domků přilehlých u ZOO.

Jedním z míst, kam se v olomoucké ZOO těším nejvíce, je pavilon s akvárii. Pravda, hned naproti za sklem řvou lvi a leopardi, ale celá jedna stěna je pokryta okny do vodního světa. V něm žijí i tihle ostrorepi - jakási živá zkamenělina, která se ani za miliony let evoluce příliš nezměnila.


Koráli a sasanky tu vypadají stejně jako v tropických mořích.

Výhodou jejich izolace tlustým sklem je například to, že se vám muréna nemůže zakousnout do zadnice, i kdyby byla bůhvíjak hladová a podrážděná.

Podobně jako ona, i jedovatý perutýn je namydlený, a navíc osvícený nepochopitelně modrým světlem.

Žraloci, kteří brázdí zdejší vody, vypadají sice možná na fotce děsivě, ale přesto měří cca metr a většinou plavou pořád dokola. Soudím tedy, že už z toho nutně museli zmagořit.

Krokodýla jsem zahlédl jen jednoho. Ani on nevypadal jako nějaký macek, ale kdo ví? Třeba by se v něm probudily lovecké pudy, kdybych mu vlezl do bazénku:)

Dalším nezbytným atributem asi každé zoologické zahrady jsou lvi. Ovšem nejsem si jist, zda tahle flegmatická dvojice odpovídá rozšířené představě o kočkovitých šelmách.

To mravenečník v jihoamerickém pavilonu byl čilejší a aspoň neustále přecházel mezi dvěma prosklennými místnostmi, které tu vyfasoval.

Lenochodi byli pravý opak. Ale oni na to mají už podle jména nárok.

Sobi to měli s aktivitami asi rozdělené. Zatímco někteří mi připomínali příslušníky jisté národnostní menšiny, kteří bydlí v sousedním paneláku, jiní se čile pásli. Čímž mi zmíněné příslušníky vlastně připomínali také.

Z dálky jsem nechápal, co je to za dav, ale vše se vysvětlilo. U výběhu s valašskými kozami se "zasekla" skupina z nějaké školy, a dorost tu pilně zvířata překrmoval granulemi z přistavených automatů.

Surikaty obvykle vídáme v poněkud jiných pozicích než je tahle, ale změna je prý život, a život je fajn.

... Tedy pokud do toho nezačne kecat samečkova bejvalka. To je pak hned po zábavě.

Fenky prasárny nezajímaly a raději se oddávali spánku. Otázkou zůstává, co dělali předtím, než ulehli.

Tihle tři se musejí podělit o společný obrázek. Jsou foceni nastojato a není tu místa na plýtvání.

Pěkný výběh dostali vlci. Ještě se o nich zmíníme.

Že medvědi chrní přes zimu je známo, ale že by prochrápali i zbytek roku?

Jak jsem slíbil, vlci ještě jednou. Nad jejich výběhem nově vyrostla lávka, takže návštěvník je s nimi v docela blízkém kontaktu. Něco podobného tu mají i makakové, ale jejich výběh je bohužel "Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ UZAVŘEN".

Možná nejzajímavějším místem je ovšem tento nenápadný domeček u vlčího výběhu. Je v něm pavilon netopýrů.

Uvnitř je tma, horko, dusno a puch. Vidět skupinky ohromných netopýrů ve vitrýnách je ovšem super zážitek. Především tehdy, když nad sebou ucítíte poryv vzduchu a dojde vám, že vitríny jsou zasklené pouze do půlky a zvířata volně poletují nad vaší hlavou. Do toho hraje temná melodie klavíru.... Chybí jen hrabě Drákula:)

Atmosféra je vykoupena tím, že se blbě fotí a je zakázáno použití blesku. Obrázky pak při nejlepší vůli nevypadají lépe než takto.

Abychom dali prostor nejen zvířátkům, ale i vyšším hodnotám, jukneme ještě k chrámu Panny Marie Sněžné. Je to poutní místo a bývalý klášter. Množství stánků u něj ovšem tak trochu odkazuje spíš na příběh, kde se Ježíš rozčílil, když v jeruzalémském chrámu našel tržiště. Tady by mu asi nějaká ta cévka praskla taky.

Interiér baziliky jsem musel vyfotit jen přes sklo zavřených vstupních dveří. Právě tam totiž probíhají opravy.

Svatý kopeček ještě jednou a naposled. Pro úplnost v celkovém pohledu od aleje vedoucí dolů k Olomouci.

Toť vše, díky za pozornost.

 


Komentáře

1 Věrka Z. Věrka Z. | Web | 13. června 2011 v 21:17

Pěkně jsi naši ZOO popsal, pravda. Surikaty jsem zatím viděla opravdu v jiných pozicích. Kdopak teda stál na stráži? :-D
Na akvária se také těší nejvíce náš syn, nemůžeme ho odtamtud vůbec dostat!
Novinkou je pro mě výběh vlků a klokanů. Je fakt, že jsme na Kopečku byli tolikrát, že jsme tam loni nešli a mnohé se, jak koukám, změnilo... :-)

2 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 13. června 2011 v 22:51

Díky, v ZOO na Kopečku jsme byli naposledy když byl nejmladší syn školák. A to je hodně dávno. Kromě zvířat  a ,,vylezení" na věž ho zajímal tehdy dost ,,kolotoč" pro děti, u kterého se musel odrážet nohou jako na koloběžce. A bylo tam tehdy u stánku dost vos. ;-)

3 Lydie Lydie | 13. června 2011 v 23:30

Moc hezké.V ZOO Olomouc jsme byli s vnoučaty před 3 lety.Zase jim slibujeme výlet,ale asi vyhraje ZOO Vyškov. :-(

4 Lafi Lafi | Web | 14. června 2011 v 8:56

Zajímavá reportáž ze ZOO, pro nás bohužel trochu z ruky. Z fotek se mi líbí opičky a ještěrka. Muréna zase vypadá jako z jiného světa. Lvi mi přijdou jako po flámu :-D

Těším se na recenzi teleobjektivu.

5 T(h)om T(h)om | Web | 14. června 2011 v 11:56

[1]: No jo, ty novinky potěšily. Jsem zvědav, jestli dojde i na další průchozí výběhy. Například v lešné je jich mnohem více.

[2]: Pravda, to už je dost dávno :-D Doporučuji návštěvu zopakovat. Jistě přibylo mnoho nového.

[3]: Já jsem zase nikdy nebyl ve vyškovské ZOO

[4]: Z ruky to tedy je. A dost :-D Tele zrecenzuji až časem. Zatím díky za komentík :-)

6 Drak Drak | Web | 14. června 2011 v 20:36

A kde je tygr? Já chci tygra! ale jinak fajn procházka, krásný vzácný lvíček a spící fenci, jenže chybí tygr... O_O

7 Hanka Hanka | Web | 21. června 2011 v 21:55

[6]: Draku, nejsi ty nějaké umíněné děcko? ;-)

Tome, zvěřinec je úžasný a krásně nafocený, mně tygr nechybí, místo něho je tu kočka domácí, ta je super! ;-)  :-D
Parádní reportáž! :-)

8 Andrea Andrea | 7. září 2011 v 16:48

Hele,pokud vím,tak Svatý kopeček..Bazilika se nikdy nesměla fotit uvnitř..:)Nebo už je to jinak?

9 T(h)om T(h)om | Web | 9. září 2011 v 18:22

[6]: Určitě taky někde chrněl :-D

[7]: Že jo? mě se z celé ZOO taky nejvíc líbí obyčejná domácí kočka :-D

[8]: Asi nesmí, ale nebyla tam žádná cedulka a já ani nebyl uvnitř. Je to focené přes sklo zavřených vstupních dveří do lodi baziliky ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.