Už jsem tady nabrnkl, že jsem si pořídil nový objektiv, takže je čas se na něj podívat blíže. Jde o Nikkor AF-S DX f/4,5-5,6 VR ED, z čehož lze usoudit následující: Objektiv je určen pouze pro zrcadlovky s čipem APS-C značky Nikon. AF-S je značka pro vlastní motorek ostření (lze tedy použít i na low-endových modelech jako D40, D60 nebo D5000), ED pro nízkorozptylová skla a VR znační přítomnost optické stabilizace. Ta je ostatně vzhledem k nejdelšímu ohnisku a průměrné světelnosti potřeba. S ohledem na nejkratší ohnisko se jedná o zajímavé "druhé" sklo k běžným "seťákům" jako 18-105mm, 18-55mm nebo 16-80mm. Navíc za rozumný peníz.

Po stránce dílenského zpracování toho není mnoho co vytknout. Patice je poctivě z kovu, nikde se nic neviklá a ani v ostřícím či zoomovacím kroužku nejsou patrné žádné vůle. Proklamovaná je i zvýšená odolnost vůči vlhkosti, především gumový těsnící kroužek kolem patice.

Radost však nebudou mít milovníci polarizačních filtrů. Přední čočka se spolu s ostřícím kroužkem vysouvá nebo zasouvá a otáčí nejen při zoomování, ale také při ostření. Musíme si odepřít i luxus možnosti doostřit ručně v automatickém ostřícím režimu. Pro manuální ovládání je nutné přepnout na manuál. Co se týká ručního ostření, to je opravdu hodně citlivé a osobně se budu raději spoléhat na automatiku, bude-li to aspoň maličko možné. Ta ostatně funguje v 99% případů bezchybně a svižně. Stupnici ostřící vzdálenosti budeme hledat marně, ale bez toho se dá žít. Kdo o ni mermomocí stojí, nechť si koupí o něco dražší model s konstantní světelností f4,5.

K objektivu je výrobcem dodáván tradiční "nikoňácký" pytlík a sluneční clona. Ta není upevněna bajonetem, ale pouze se "nacvakne" s tím, že pak je možné s ní volně otáčet. Má to ryze praktické důvody. Protože při ostření dochází k otáčení tubusu, můžeme si přístroj přesto přidržet levou rukou právě za sluneční clonu, případně ji o něco opřít, aniž by to ostřícímu motorku kladlo větší odpor.
Vzhledem k ohniskovým vzdálenostem lze bez obav použít vestavěný blesk. Na fotkách nikde nejsou vidět žádné stíny, a to dokonce ani s nasazenou clonou.
Rozměry je tento objektiv docela střízlík, přihlédneme-li k ohniskovému rozsahu a velikosti objektivů konkurenčních značek. Bez nasazené clony se dramaticky neliší od nejrozšířenějších setových objektivů, byť delší přece jenom je. Shodné s nimi má i přepínače na levé straně. Jeden pro režim ostření, druhý pro stabilizátor.
Následuje pár technických informací:
Optika: 17 čoček v 11i skupinách
Průměr závitu pro filtry: 58 mm
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost: 1,4 m
Hmotnost 530 g
Ohniskový rozsah 55-300 mm (ekv. kinofilmu 82,5-450 mm)
Světelnost f4,5-5,6
Max. clonové číslo: f29
Optická stabilizace: Ano (měla by umožnit až o 4EV delší expoziční čas)
Clona: 9 lamelová
Poměr zvětšení: 0,28x
Cena: od 8900 Kč včetně DPH
Na konec ještě několik doplňujících fotek:

Srovnání Nikkoru 55-200 (vlevo) a Nikkoru 18-105 (vpravo) s nasazenými slunečními clonami...

...bez slunečních clon...

...a při plně vytaženém tubusu.

Přepínače režimu ostření a optického stabilizátoru.
Ve druhé části recenze si rozpitváme optické vlastnosti.
Zajímavé sklo. Na to jakou má max. ohniskovou vzdálenost je to celkem drobek. Neznám Nikony a tak jsem marně pátral, co je tam za druh ostřícího motorku.
Hořím nedočkavostí na další díl