Rapotínská stráň a Nové Domky

27. června 2011 v 20:38 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Nejprve malý návod, jak fotografovat v případě, že máme pravou ruku, včetně ukazováku, po loket v sádře:

1) Fotoaparát uchopíme do levé ruky a zbylými prsty ruky pravé podle možností podepřeme stranu, kde jej obvykle pevně držíme
2) Pravý loket zvedneme do výše a zároveň jej tlačíme směrem vzad (za záda) takovou silou, aby to nebolelo, ale aby bylo možné přitáhnout hledáček k oku (zde mají navrch přístroje umožňující živý náhled)
3) Zkusíme přestat funět a stabilizovat držení fotoaparátu
4) Co nejrychleji zkomponujeme záběr a stiskneme spoušť

Jak vidíte, chce to určitou dávku obratnosti. První kroky doporučuji natrénovat doma. Po získání základů je potom vhodné pilovat grif při fotografování na liduprázdných místech, což lze možná s ohledem na to, jak celý úkon pro nezaujatého pozorovatele vypadá, doporučit až do sundání sádry či dlahy. Chlápek ohrožující okolí mácháním obrněnou rukou, a sám sebe údery fotoaparátu do hlavy, působí v konzervativnější společnosti přece jen trochu nemístně a budí zbytečnou pozornost.
Neboť hrubé základy popsaného procesu jsem během tréningu v domácích podmínkách už získal, přišel čas pokročit k nácvikům v terénu. Jako oblast, vhodnou nízkou koncentrací druhu homo sapiens, jsem zvolil trasu od bývalého šumperského sanatoria k Rapotínské stráni a Novým Domkům. Na Domkách už se sice nějací lidé vyskytují (převážně v okolí tamní hospody), ale doufal jsem, že po nedělních deštích jich nebude příliš mnoho, a ty zbylé zaměstná snaha udržet se ve vzpřímené poloze. Navíc jsem dostal od lékaře jen omezené vycházky a na delší pochody prostě není čas.
Kdo by měl zájem, podrobná mapa cesty se nachází na tomto odkaze. Ještě upozorním, že množství, vypovídající hodnota a kvalita fotek je místy úměrná možnostem, za což se omlouvám.


Nemá smysl popisovat, jak vypadá obchodní dům Kaufland a přilehlá nákupní zóna, kolem které cesta také vede. Většina měst má podobná místa také, tudíž by to nikoho nezajímalo. Navíc je tam příliš živo, a já jsem ve focení se sádrou začátečník. První foto je tedy až z areálu někdejšího sanatoria. "Sanatorka" už dnes připomíná spíš než léčebný ústav Varšavu po bombardování a jediné zajímavější místo představuje jezírko v bývalém parku, přilehlé u silnice mezi Šumperkem a Novými Domky. Na jeho břehu najdeme další neveselou připomínku: památníček 23 lidí, kteří na tomto místě byli popraveni během čarodějnických procesů v 17. století.

Ani spleť kořenů nepůsobí příliš optimisticky. Náladu zvedá aspoň hejno kachen brázdících hladinu jezírka.

U konce areálu sanatoria se asfaltová cesta dělí. Jedna silnice míří do areálu a druhá do kopce, za nímž leží zahrádkářská kolonie a osada Nové Domky. My se však dáme rovně - po blátivé stezce pod svahem.

Stezkou jsem šel už nespočetněkrát, takže mi přišlo dobré zvolit změnu a odbočit na sotva znatelnou pěšinku, který asi po dvaceti metrech míří doleva mezi houští. Nachází se tu členitý terém plný proláklin, kopečků a temných zákoutí. Vše je přitom na dohled a na doslech hlavní silnice.

Válí se tu šutry i strouchnivělé větve obrůstající mechem.

Nakonec však stejně vyjdeme tam, kam bychom došli i bez odbočky a brzy dorazíme na rozcestí Tulinka.

Kdybychom na rozcestí odbočili doleva, dojdeme na Kokeš, Městské skály, voštinkové skály nebo do Rejchartic. Vpravo zase vede cesta na vyhlídku nad Nové Domky. my se vydáváme rovně, k Rapotínské stráni, byť to není ani na rozcestníku. Projdeme zbytkem lesa a vyjdeme va volnějším prostranství. Kaluže tu zbyly ještě z dopoledne, které propršelo. Ostatně bahna je všude víc než dost.


Není to jen o bahně. Hned u cesty kvetou kopretiny,...

...neidentifikované modré kytky (prý čekanky - že, Hani?:)...

...různé bodláky a jiné dárečky přírody:)

Když projdeme torzem závory, brzy se ocitneme v prostoru Rapotínské stráně.

Je odtud sice pěkný výhled, ale původní záměr byl jiný.

Ještě nedávno (před třemi lety) se zde pořádaly motokrosové závody. A nejen tady. Jezdilo se i v "Kotli", tedy na svazích pod chatou Koliba a na Vyhlídce. Dnes už neplatí ani jedno.

Zůstávají dráhy zarůstající travou a chátrající dřevěná budova.

I závora je tu už spíš pouze pro "parádu".

Odbočil jsem doprava na pastviny, protože brána ohrady byla otevřená a byal to pěkná zkratka.

Prošel jsem přes louku a došel na silnici pod Novými Domky. Krásně tu kvetla pole, především len. Chvílemi nebylo těžké si připadat jako u vody.

Na Domkách to začíná žít. Přibývají nové domečky a dokonce ohrada, předpokládám připravená pro ovečky nebo koníky.

Hospoda, o které jsem mluvil, je spíš penzion a proti očekávání tu bylo živo až příliš. Na jednu stranu je tu krásný výhled a ideální cíl turistů a cyklistů, na straně druhá, místní obsluha není z nejrychlejších. Aspoň podle toho, co si pamatuju.

Vzal jsem to po asfaltce nahoru a pak kolem Koliby zase dolů do města. U cesty na mezi jsem si všiml laviček. Ani si neuvědomuji, jestli tu dávno byly, nebo jde o novinku.

Pokračujeme po lesní cestě, odkud se tu a tam objeví nad pasekou výhled někam směrem nad Bratrušov.

Vycházíme opět tam, kde jsme začali. Na konci Šumperka a okraji areálu "sanatorky". Mezi stromy probleskují domy na Reissově ulici a tím tato krátká vycházka končí.

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 27. června 2011 v 21:28

Tome, to snad nemyslíš vážně!!! ??? Ta modrofialová kytka je čekanka obecná! ;-)  :-D
Opět nádherná procházka, i když trochu blátivá, na takové jsem v poslední době zvyklá. Po každém výletu se domů vracím obalená v bahně! ;-)
Ten tvůj návod na fotografování s rukou v sádře je super, ale děkuji pěkně, nehodlám ho zkoušet! Stejně jsi borec, když jsi dokázal pořídit takové snímky. ???  :-)  :-)
Přeji ti, abys měl co nejdříve obě ruce plně funkční. :-)  Hanka

2 matttyna matttyna | 27. června 2011 v 22:25

No! Koukám, že fotím skoro stejně dobře...akorát že já mám obě dvě ruce v pořádku :-D

3 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 27. června 2011 v 23:27

Sanatorka Šumperk- od dubna do prosince jsem tam jako 16leté děvče trávila čas. Chodili jsme - ti málo nemocní- pomáhat zahradníkovi do zahrady, k večeru jsme s holkama zpívaly v okně pokoje. Krásně se to rozléhalo v lese ...
Máte pěkné fotky, ale osud Sanatorky je smutný...

4 Věrka Z. Věrka Z. | Web | 28. června 2011 v 22:40

Tebe by neudrželo doma ani upoutání na lůžko :-D Věřím, že se ruka dobře a rychle zhojí a místo docházení na rehabilitaci ji rozcvičíš při focení. :-)

5 Frodo Frodo | E-mail | Web | 29. června 2011 v 16:38

To nemyslíš vážně - na prázdniny si pořídíš gyps! Koupání, kolo, výlety - o to vše se připravit? No tak co naděláš, hlavně se brzo uzdrav!

6 T(h)om T(h)om | Web | 29. června 2011 v 17:24

[1]: Omlouvám se za svou neznalost. Mé botanické vzdělání začíná a končí u rozpoznání vánočního stromečku :-D

[2]: Važ si toho, mě ta pravačka docela chybí. Už jsi někdy zkoušela pracovat třeba na PC jen levačkou? Je to otrava :-)

[3]: Fakt je, že dopadla špatně. Současný stav už asi neumožní nic jiného, než demolici. Ostatně o ní už se vážně jedná i na radnici.

[4]: :-D to víš, dedět doma - to není ono. A rozcvičení foťákem mi přijde jako dobrá terapie ;-)

[5]: Už je to tak. nebylo to plánované a vhod už vůbec ne. Snad to nebude na dlouho. Díky :-)

7 Drak Drak | Web | 29. června 2011 v 19:02

tak jezírko je impresionistické :-D a kořeny smutné? to snad ne! jsou úžasné, úplný výtvarný artefakt. les nádherný, květena milá, lavička láká k posezení. baráky mě neberou, ale zde mají dokumentární úlohu, předpokládám, tak budiž...příroda je však přeci jen krásnější 8-) p.s. ten bodlák je rostlina z čeledi miříkovitých, ale takhle bez listů je těžko poznat druh... :-D

8 matttyna matttyna | 29. června 2011 v 22:21

[6]: Já si toho vážím :-), jo, to obecně občas dělám, když jím :-D ale nic moc teda...s jedním okem to bylo taky zajímavé :-D

9 T(h)om T(h)om | Web | 30. června 2011 v 9:46

[8]: Jíst s jedním okem by snad nebyl takový problém :-D

10 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 30. června 2011 v 20:34

Všechny fotky jsou moc pěkné, ale ta s kvetoucím polem, je prostě úžasná... :-)
A i když to ve skutečnosti moc k smíchu není, kvalitně jsem se zařehnila u tvého popisu fotografovacího... :-D Tyhle postřehy piš častěji, jeden neví, kdy skončí s rukou v sádře.... :-D  ;-)

11 Shariony Shariony | Web | 30. června 2011 v 20:34

Líbí se mi ty cestičky, dokonce i ta s blátem, aspoň připomíná volno a je lepší než asfaltka.
S tou rukou je to škoda,no.. tak ať se ti brzy zacelí!

12 T(h)om T(h)om | Web | 30. června 2011 v 21:01

[10]: Díky za tolik chvály :-D

[11]: S tím souhlasím. Mnohdy je lepší se projít hezky "přírodně" :-) Díky

Komentáře jsou uzavřeny.