Svatý Hostýn

6. července 2011 v 20:43 | T(h)om |  Města a místa
Sváteční výlet na Hostýn byl, bohužel, silně poznamenán časovým presem a několika dalšími destruktivními faktory. Z toho důvodu byl tak hnusně komerční, až se při jeho líčení budu stydět. No uznejte: projet půlku Moravy autem, zaparkovat pod kopcem, vyjet na vrchol Hostýna taxíkem, strávit tam necelou hodinu a dolů se svézt autobusem - to je noční můra každého pořádného turisty. Ani ostré polední světlo neslibovalo ideální podmínky, tak holt všechno dopadlo, jak dopadlo. Přes všechny překážky jsem se ovšem snažil dokumentovat co nejsvědomitěji a výsledky tohoto snažení najdete níže.
Jen pro informaci pro neinformované ještě odkaz na mapu s polohou Hostýna.


To nejznámnější, co na vrcholu hostýna můžeme najít, je pravděpodobně barokní poutní kostel Panny Marie. Dostaneme se k němu po dlouhém schodišti.

Jako na každém takovém poutním místě, i tady se najde spousta podnikavců. Stánky plné veteše, křížů a růženců lemující schodiště ke kostelu táhnou příchozí návštěvníky jako láhev sirupu vosy.

Pohled na kostel z jižní strany.

Odbočíme-li u kostela doleva, ocitneme se na cestě k rozhledně. Než se k ní ovšem dostaneme, mineme křížovou cestu od architekta Jurkoviče. Stojí podél lesa na druhé straně přilehlé louky a prvky lidové architektury připomíná další Jurkovičovy stavby. Například lázeňský areál v Luhačovicích nebo Pustevny.

Jsme na poutním místě, navíc na Moravě, takže koncentrace křížů, kapliček a božích muk odpovídá poloze.

Po úzké asfaltce pokračujeme k vyhlídkové věži.

Krátce mineme malý hřbitůvek s kamennou kapličkou a několika úhledně srovnanými řadami hrobů...

...a za chvíli jsme u rozhledny. Pravdou je, že duchovní atmosféru místa silně narušuje veliká vrtule větrné elektrárny v oploceném areálu. Vstup nahoru stojí 10Kč a platí se až ve věži, kousek pod vyhlídkovou plošinou.

Za chvíli jsme u paty rozhledny. Vchod je ovšem z druhé strany.

Nahoře na rozhledně už se můžeme kochat výhledem z okének.

Takto vypadá panorama z vrcholu věže.

Tohle je pohled na centrum Bystřice pod Hostýnem...

...a do třetice ještě jeden širší záběr.

Na úplný závěr ještě obrázek ochozu kolem paty rozhledny. I odtud je velmi pěkný výhled, což může inspirovat spořivější výletníky:)

Toť vše - a v rámci omezených možností. Až mi sundají sádru a nebudu se muset ohlížet na čas vycházek, pokusím se toho přinést zase více a lépe. Do té doby vydržte. Díky za pochopení a návštěvu.

 


Komentáře

1 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. července 2011 v 21:37

Tome, jako vždy hezké záběry a vtipný slovní doprovod. :-)

2 Brabikate Brabikate | Web | 6. července 2011 v 22:17

Moc se mi líbí ta třetí fotka. To nebe má krásné barvy a ten kostel se mi zdá z této strany dokonce i mnohem zajímavější. :-)

3 Eva Cikrytová Eva Cikrytová | E-mail | 6. července 2011 v 22:38

To, co považujete na sv. Hostýně za další atrakce (dřevěné domky na protější stráni) je Jurkovičova (významný český architekt) křížová cesta.

4 Věrka Z. Věrka Z. | Web | 7. července 2011 v 8:02

Koukám, že vám vyšlo aspoň pěkné počasí, my jsme loni na Hostýně zmokli a málem zmrzli v silném větru a mlze a bylo to v srpnu! Doprava nahoru jde vyřešit i touto cestou (viz odkaz na můj blog): http://fotozinkova.blog.cz/1009/svaty-hostyn-16-8-2010 ;-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 7. července 2011 v 8:08

[1]: Děkuji :-)

[2]: Speciálně třetí fotka prodělala muka ve photoshopu, což se odrazilo i na barvách. Ale těší mne, že to mělo pozitivní efekt :-)

[3]: Děkuji za informaci. Jurkoviče jsem v tom trochu tušil, ale jistý jsem si nebyl. Dokonce jsem nevěděl, že jde o křížovou cestu. Teď už to tedy vím a v textu je vše opraveno :-)

[4]: jj, hned jsem si na to vzpomněl a ještě včera se na to u tebe díval. Zase jste měli lepší světlo a víc času. My na to měli cca 40 minut a polední slunce na druhé straně kostela. A pěkné počasí přilákalo davy lidí, což taky nebylo ideální.

6 Hanka Hanka | Web | 7. července 2011 v 16:18

No jo, co naděláš, Tome! ;-)
Stejně tě obdivuji, jak parádně zvládáš výlety a fotografování s rukou v sádře. Snímky jsou perfektní a tvůj slovní doprovod zrovna tak. :-)
Na Hostýn bych se moc ráda podívala, tím spíš, když podle tvých obrázků vidím, jak je tam krásně, ale těch lidí!!! ??? ... to je zase moje noční můra. :-?

7 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 9. července 2011 v 12:50

Překrásné fotografie.. :-) Začátkem srpna se budu po Moravě trochu potulovat a třeba se zadaří a podívám se tam..Tvoje fotky i vyprávění jsou totiž velmi lákavé.... :-)  :-)

8 Lydie Lydie | 9. července 2011 v 13:30

Pěkné fotky i slovní doprovod. :-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 9. července 2011 v 21:58

[6]: No, už jsem za tu dobu chytil nějaký grif, tak už mi to ani tak nepřijde :-D Na Hostýně je sice hezky, ale ty davy lidí to fakt kazí. Doporučuji počkat si, až bude po sezóně :-)

[7]: To "překrásné" je trochu přehnané, ale stejně díky. Na výlet si určitě zajdi, ale jak už jsem psal Hance, raději až po prázdninách :-)

[8]: Děkuji :-)

Komentáře jsou uzavřeny.