Jen tak na vzduchu

9. srpna 2011 v 20:30 | T(h)om |  Šumperk
Dnes se počasí zase předvedlo. Během dne se tady předvedlo hned několik typů přes oblačno, polojasno, déšť až po večerní slunečno. Určitá naděje, že aspoň na chvilku vydrží nepršet, mě dokopala z baráku na takovou malou procházku za město. Tentokrát to tedy nebude o památkách ani výrazných turistických cílech. Následující obrázky jsou pořízeny z neznačených cestiček v lese na samém okraji města.


Startujeme od sanatorky. Odpočívadlo naproti někdejší bráně je dobrým orientačním bodem.

Vydáváme se stezkou do kopce k chatě Koliba.

Koliba stojí nad takzvaným "kotlem", kde se kdysi pořádaly motoristické závody a jako dítě si pamatuju, že tu dokonce byly i Lopraisovy Tatry z rallye Paříž-Dakar. Chata Koliba je poměrně známá, tedy aspoň místním, ale vidět ji otevřenou se povede spíše výjimečně. Možná se ale blýská na lepší časy. Cedulka na dveřích hlásá otevírací dobu. Ta není sice nijak ohromující - pouze víkendy od 14h do 17h, ale lepší než nic. Budu někdy muset otestovat, zda je to myšleno vážně.

Při chůzi od Koliby k rozcestí na Nové Domky asi v půli cesty zabočíme do lesa po nenápadné stezce. Je blátivá a tak úzká, že není problém ji přehlédnout. Okolí neznalého návštěvníka možná překvapí, že les je opdobnými stezkami vyloženě protkaný a na mnoha místech tam najdeme dokonce i dřevěné lavičky. Zda jsou využity, to by však bylo předmětem polemiky.

Jestliže se nenecháte zlákat nějakou odbočkou a budete pokračovat pořád vzhůru, dojdete na nevelkou paseku ve svahu. I zde je hned několik laviček, ale kvůli vysoké trávě obrůstající cestu kolem nich je problém něco zahlédnout.

Stoupnete-li si ale na některou z laviček, můžete se aspoň takto, byť trochu nepohodlně, pokochat výhledem k polím za Vikýřovicemi a k Anenskému dvoru.

Lesem se opět propleteme směrem k městu a dojdeme sem. Jde o výchovný ústav pro mládež (čti pasťák) postavený na ruinách mládežnického areálu z dob komunismu. Ruiny zmizely a na kopci se tu místo nich objevil nový moderní komplex. Jen škoda, že nemá nějaké veselejší využití.

Krátkým úsekem lesa projdeme na další pěkné místo, na louku na Vyhlídce. Jde o oblíbený cíl pro nenáročnou vycházku jak pro Šumperáky, tak pro jejich čtyřnohé miláčky (hrochy, lamy, ptakopysky...)

Pod stromořadím na dolním konci louky se objevují první domy šumperské zástavby. Ne nadarmo se tomu tady říká Vyhlídka. Obyvatelé, kteří tu žijí převážně v zajímavých terasovitě postavených domech, mají město jako na dlani.

Severozápadní část Šumperka z Vyhlídky.

Je vidět, že lidé se o svoje okolí starají. Všude je posekaná tráva a upravené stromky před vchodem.

Činžáky na ulici B.Václavka vedoucí z Vyhlídky dolů do města jsou už zase jen všedně obyčejné.

To samé platí i o panelácích. Třeba o těchto na Lidické ulici.

Pohled na ulici Jánošíkovu z Lidické přes hřiště u 5.ZŠ

V areálu bývalých kasáren, obývaných dlouhá léta ruskou armádou, se od jejich odchodu hodně změnilo. Většina domů byla opravena, některé dokonce úplně přestavěny.

Bohužel, pár nedodělků se i tady pořád najde.

A to je všechno. Jsem si vědom, že to nemělo celkem hlavu ani patu, ale v tomto případě nešlo o anatomii. Je to jen pár obrázků z krátké procházky mezi dvěma dešti.
 


Komentáře

1 eM. eM. | 9. srpna 2011 v 23:28

Dobře ty! Ten domek na první fotce je skvělý...když jdu kolem, nejde mi do hlavy, že tam ještě někdo neudělal něco jako restauraci nebo bufet pro turisty...asi se toho budu muset ujmout! :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 10. srpna 2011 v 11:20

[1]: Díky ty! :-D Kolem toho domku u sanatorky jsem kdysi viděl pobíhat jakési postavy, ale rozhodně nebudily dojmem, že by chtěly působit v turistickém ruchu. Asoň ne poskytováním služeb. Opravdu by ses do toho měla obout a něco hodnotného tam vytvořit 8-)

3 eM. eM. | 10. srpna 2011 v 13:51

To já taky, ale už dávno...už jsme se s kamarády o celý areál trochu zajímaly, avšak Nemocnice Šumperk se zatím nevyjádřila...takže čekám :-D
Kdyby to vyšlo, bylo by to skvělé, no :-)

4 Evka Evka | E-mail | 10. srpna 2011 v 17:24

Dík za další vyprávěnku s obrázky z našeho okolí. Je to náš pravidelný procházkový okruh. Kdyby se v sanatorce začalo něco dít, moc bychom to uvítali. :-)

5 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. srpna 2011 v 20:23

Sanatorka bývala využitá, byla u ní krásná zeleninová i ovocná zahrada, která sloužila pro potřeby sanatorky, když jsem tam jako děvče byla.
Na Kolibě bývaly každou sobotu taneční večery- tedy jen bylo slyšet taneční hudbu , prý v kavárně. Později jsme se tam byli jednou podívat, posedět. :-D

6 T(h)om T(h)om | Web | 11. srpna 2011 v 20:13

[3]: To by bylo, aspoň bych se měl cestou z výletů kde občerstvovat :-D

[4]: Díky, na procházky je to tam jak dělané:) Jestli se v sanatorce bude něco dít, půjde nejspíše o bourání. Už se o tom před časem jednalo.

[5]: Jó, sanatorka už je prakticky ruina a na zlaté časy se může jen vzpomínat. S tou Kolibou je to těžké. za celý život si ji pamatuju v provozu snad třikrát nebo čtyřikrát. navíc i teď je tam cedulka, že mají do 31.8. dovolenou. Uvidíme pak - podám zprávu 8-)

7 eM. eM. | 11. srpna 2011 v 22:21

Já čekám, já tak rád čekám, čekám, čekám...ne, dnes jsem tam psala další mail, asi se tam za majiteli vydám osobně...
Už kvůli Thomovi - tam by byli zisky jedna báseň :-D

8 T(h)om T(h)om | Web | 12. srpna 2011 v 6:50

[7]: Nebuď si tak jistá. Co když je Thom starý skrblík a občerstvení si nosí z domu v batůžku? :-D

9 eM. eM. | 12. srpna 2011 v 14:42

[8]: Noo, četla jsem tu dojemnou ufňukanou reportáž jak Thomík neměl v batůžku nic k papání :-D, takže nevím,nevím :-D

10 Hanka Hanka | Web | 12. srpna 2011 v 20:31

Tome, k tobě si chodím zlepšit náladu. Moc se mi líbí tvoje fotky, ale bez doprovodného komentáře by to nebylo ono. Nejdříve mě pobavilo "čti pasťák", ale když jsem si přečetla výčet čtyřnohých miláčků, málem jsem smíchy spadla ze židle! Fakt skvělé! :-D
Tvoje procházky jsou úžasné, docela ti je závidím, ale to už jsem ti psala. :-? :-)

11 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. srpna 2011 v 21:22

Zdravím a děkuji za pěknou prohlídku Šumperku... :-) A s počasím máš pravdu, kdykoliv kouknu ven, vypadá to tam vždycky jinak a dost se u nás ochladilo. Ještě že už mám po dovolené... 8-)  ;-)  :-)

12 T(h)om T(h)om | Web | 13. srpna 2011 v 10:14

[9]: Nevíš, že výjimka potvrzuje pravidlo? :-D

[10]: No díky. Člověka vždycky potěší, že jeho muka a sužování bodavým hmyzem udělá jiným radost :-D No a čtyřnozí miláčci tam opravdu bývají, ale hrocha už jsem fakt dlouho neviděl :-D

[11]: Rádo se stalo, i když to nebylo nic extra. Počasí je sviňa. Prý po něm ale chcípají ti kůrovci na Šumavě, takže má aspoň tohle pozitivum :-D

13 Hanka Hanka | Web | 13. srpna 2011 v 12:55

[12]: ... to já už dlouho na procházce nepotkala ani ptakopyska! ;-)  :-D
Co se týká bodavého hmyzu, jsem na tom úplně stejně, takže se o nějaké radosti z muk bližního nedá mluvit! ;-)  :-D
Přeji pěkný víkend! U nás právě vylezlo sluníčko. :-)

14 eM. eM. | 13. srpna 2011 v 22:22

[12]: Nééé, to nevíím :-D

15 Jarmila Jarmila | 15. října 2013 v 22:05

"Můj" milovaný Šumperk. Díky za fotky, díky za tenhle blog.

16 T(h)om T(h)om | Web | 15. října 2013 v 22:26

[15]: Díky, díky za tenhle komentář :-)

Komentáře jsou uzavřeny.