Jupiterovy měsíce

23. srpna 2011 v 20:15 | T(h)om |  Skladiště obrázků
V noci z pondělka na úterý jsem se díval na film, který skončil někdy kolem půlnoci. Když jsem vypnul televizi a chystal se spát, padl mi do oka nádherný půlměsíc za oknem. Jen tak ze zvědavosti jsem vytáhl ze skříňky malý turistický dalekohled (zde obrázek) a zamířil ho k luně. Tohle kukátko není žádný pořádný teleskop, ale měsíční moře a krátery v něm byly vidět docela dobře. Všiml jsem si však ještě něčeho: v zorném poli dalekohledu jsem na obloze spatřil ještě několik slabých hvězd, které pouhým okem vidět nebyly. Naplnilo mě to objevitelskými vášněmi. Člověk by neřekl, co všechno se dá i s takto primitivním vybavením pozorovat. Najednou přede mnou svítily stovky dalších hvězd a souhvězdí, které bych bez dalekohledu neměl šanci zahlédnout. Ať už kvůli tzv. světelnému smogu města (pouliční osvětlení), tak kvůli slabému jasu pozorovaných objektů. A pak mě to napadlo. Vzpomněl jsem si, že už Galileo Galilei pozoroval měsíce Jupitera dalekohledem, který byl asi třikrát slabší než ten můj. Jako dítě jsem byl docela zvídavý a přečetl několik knížek o vesmíru a astronomii. Proto vím, že Jupiter bývá po Měsíci a Venuši nejjasnějším objektem na obloze. Venuše ale bývá vidět spíš nízko nad obzorem a nahoře nade mnou zrovna zářilo něco, co by mohl být právě Jupiter. Zamířil jsem tedy daelkohled na tenhle bíle svítící bod. A opravdu! Sice slabě, ale napravo od Jupitera jsem rozpoznal další tři slabé tečky. Jupiter má přes 60 měsíců, ale ty největší jsou 4. Ganymed, Io, Callisto a Europa. Fakt je, že já jsem viděl jenom tři, ale ten čtvrtý se mohl překrývat s planetou, nebo být pro moje skromné pozorování už příliš malý. Ale i tak jsem byl nadšený a začal přemýšlet, zda by se to nedalo vyfotit.
První pokusy s teleobjektivem na 300 (450 ekv.) mm dopadly neslavně. Prvním důvodem je nekvalitní stativ (kdysi to na kompakt stačilo, ale na zrcadlovku už moc ne), druhým špatná světelnost objektivu a třetím expoziční časy s tím související. I kdybych měl stativ pevný jako přátelství se sovětským svazem a objektiv se světelností f1, jeden pohyb přesto neomezím - otáčení Země. To se projevovalo už při pětivteřinových expozicích rozmazáním teček do čar. Nakonec jsem tedy musel fotit na ISO800 a půl vteřiny (a následně provést ještě radikální ořez). Výsledek je takový jaký je. Tedy čtyři rozplizlé body obklopené šumem. S použitou technikou ale i tohle považuji za úspěch. Největší bílý flek je pochopitelně Jupiter, zbylé tři jeho měsíce:

Když uvážíme, že pouhým okem byla vidět pouze planeta jako malá bílá tečka vysoko nad obzorem, není to tak špatné.

Na balkoně jsem nakonec strávil celou hodinu. Nejen pozorování Měsíce a Jupitera, ale i ostatních objektů. Krásně vypadají například také letadla tiše proplouvající jakoby mezi hvězdami. Bylo tam toho tolik! Docela mě láká se někdy sebrat někam za město, kde bude větší tma a zkusit se dívat pozorněji. Při troše štěstí by se mi mohlo podařit udělat i více snímků hvězdné oblohy. No, uvidíme.
 


Komentáře

1 Shariony Shariony | Web | 24. srpna 2011 v 19:46

:-) Rozesmál jsi mě, jak jsi napsal, že jeden pohyb neomezíš - otáčení Země. Je zajímavé, že kvůli tak relativně nepatrnému pohybu jsou objekty rozmazané. Jít s dalekohledem někam za město by asi stálo za to. Když jsem stála po tmě v Jizerkách, tak nebe bylo skoro zlatější než černé. Je to pak krása.

2 T(h)om T(h)om | Web | 24. srpna 2011 v 20:00

[1]: Já jsem zažil něco podobného před lety na Sahaře. To si člověk potom uvědomí, o kolik toho přichází kvůli životu ve městě :-) Jinak pohyb Země se sice omezit nedá, ale třeba hvězdárny používají dalekohledy s otočným mechanismem, který tohle otáčení vyrovnává. Já ovšem nejsem žádná hvězdárna :-D

3 Hanka Hanka | Web | 24. srpna 2011 v 23:21

Tome, náhodou se ti povedl skvělý snímek. O něco podobného jsem se pokoušela letos v únoru, ale vyšla mi z toho, i po výřezu a zvětšení, jenom špendlíková hlavička. ;-)

4 Lafi Lafi | Web | 25. srpna 2011 v 14:53

Pokud tě láká astrofotografie, zkus si pořídit nebo udělat paralaktický stolek. Je to jednoduché zařízení a můžeš používat časy dlouhé jak týden před výplatou ;-) Určitě se po internetu povaluje pár návodů jak na něj.

5 T(h)om T(h)om | Web | 25. srpna 2011 v 16:10

[3]: Tak to díky, šlo spíš o pokus :-)

[4]: Tak daleko zajít neplánuji, ale díky za tip

Komentáře jsou uzavřeny.