Muzeum silnic ve Vikýřovicích

27. srpna 2011 v 7:29 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Kolem budovy muzea denně projedou stovky aut, ale docela pochybuji, že řidiči vědí, kolem čeho jedou. Není divu. Ze silnice muzeum vypadá jako obyčejný starý dům, u něhož stojí na plácku několik kusů šrotu. Já jako Šumperák jsem o existenci muzea sice věděl, ale jeho vzhled mě dosud od návštěvy lehce odrazoval. To se změnilo po přečtení článku na jednom regionálním webu, kde se psalo, že muzeum vystavuje expozici silniční archeologie. Pod tímto názvem se schovávají předměty nalezené v zemi během stavby dopravních cest. Docela mě zajímalo, co tady v okolí archeologové vykutali (byl jsem dost překvalen i ve Vlastivědném muzeu v Šumperku), a tak jsem v pátek (ano, v 36 stupňovém horku) sedl na kolo a ujížděl do nedalekých Vikýřovic. Zde je mapka.
Jak na mapě můžete vidět, místo je opravdu trochu zastrčené, což je důvodem jeho prozatím malé známosti. Když jsem tam kolem poledne dorazil, uvnitř bylo kupodivu docela živo. Tedy aspoň s ohledem na to, co jsem očekával. V muzeu byla jedna rodina a pak došel ještě jeden postarší pár. Paní u pokladny, velmi příjemná a ochotná, to přičítala reklamě formou reportáže v televizním pořadu Toulavá kamera, který byl vysílán asi před třemi týdny.


Budova muzea přiléhá ke staršímu stavení, prý ze 16. století, ale jeho zpřístupnění se teprve plánuje. Ten malý Stonehenge u příjezdové silnice je sbírka patníků - tedy už součást výstavy.

Vstupenka pro dospělého stojí 30Kč, pro dítě 10Kč.
Za fotografování po mě poplatek nechtěli. Jen mě upozornili, že některé vystavené kousky jsou ze zápůjček a není jisté, zda by s jejich zveřejněním souhlasili původní majitelé. Proto budu muset doprovodné obrázky lehce ošidit. Nafoceno mám sice skoro vše, ale vzhledem k podmínkám to sem nemůžu dát komplet. (pozn. odkaz na tyto fotografie je již dostupný pod článkem)

Hlavní výstavní prostor, tedy stálou expozici, najdeme hned v přízemí naproti pokladně.

Na úvod není třeba hledat vyložené skvosty. V akváriu je posypová sůl. Hned vedle potom akvárko s pískem a třetí plné štěrku. Kdo neví, jak vypadá dlažební kostka, ten bude rovněž náležitě poučen. Já to vím, protože jsem na škole studoval dopravní provoz a mám na to papír:)

Milovníci historie jistě se zájmem postojí na historickou mapou Moravy a Slezka s vyznačenými silnicemi v té době a s názvy měst v Němčině. Holt Sudety. Všimněte si i popisku "Německo" nad Klodským výběžkem. Tyhle doby jsou už naštěstí pryč.

V rohu místnosti najdeme u zdi několik dopravních značek.

Žijeme ve 21. století, proto výstava nabízí i moderní technologii v podobě LED televizoru. Na něm si přes dotykový displej můžete pustit čtyři krátké dobové filmečky o stavbě silnic. Samozřejmě černobíle.

Hned pod televizní obrazovkou leží vitrýna s věcmi nalezenými během stavby obchvatu Postřelmova. No řekněte: čekali byste tam například nádoby z mladší doby kamenné?

V protejším rohu nalézáme zátiší s cestářem:)

Ve středu výstavního prostoru stojí stará bryčka.

Exponátů a zajímavostí je v prvním patře mnohem více, ale nemůžu vám je všechny ukázat. Za zmínku stojí spousty zajímavých informací na tabulích kolem stěn. Dozvíte se z nich mimo jiné to, k čemu původně sloužil patník, a kolik druhů a názvů se toho skrývá pod tím, co si jako patník běžně představíme.

Zatímco dole muzeum nabízí stálou expozici, nahoře po schodech najdeme ve druhém patře expozici dočasnou, věnovanou zmíněné silniční archeologii. Ta není sice ani z poloviny tak rozsáhlá jako expozice stálá, ale každopádně stojí za zhlédnutí. Zvláště pokud máte rádi historii.

Po prozkoumání některých kousků možná nejednoho pacifistu postihne nevolnost, ale třeba bude přebita zvědavostí. Na své si ale přijdou všichni. Velmi zajímavé byly starodávné mince. Byzanská z nálezu v Lošticích, stříbrný denár císaře Hadriána (to je ten, co podnill velkou cestu po svých územích včetně dnešního Blízkého Východu) a také zlatý denár císaře Antonia Pia, který si jistě přál, aby jeho písař nikdy nespletl I a Y :)

Muzeum má i svou venkovní část. Ta sice může neznalému připomínat šrotoviště, ale leží tu zajímavé kousky. Například ten malý most úplně vpravo si ještě jeko kluk pamatuji v normálním provozu. Vedla přes něj silnice z Rudy nad Moravou do Hrabenova, než ho vystřídal novější nástupce. Vrtalo mi hlavou, jak se sem ty mosty dostaly, protože některé z nich byly opravdu velké. Podle paní u pokladny je sem prý přivezly v celku na korbě náklaďáku. Řidiči na trase převozu museli mít určitě z nadměrného nákladu radost.

Opodál mostů tady mají rovněž několik strojů, které se stavbou silnic souvisí. Největší část stojí bokem a čeká na repasování.

Už opravené a nově nalakované kousty si užívají stínu pod stříškou, chráněny před větrem a deštěm.

Ačkoliv to podle některých komentářů mohlo vypadat, že report z muzea píšu ironicky, není tomu tak. Leckteré věci mě zaujaly a myslím, že spousta fandů techniky i obyčejných zvědavců si odtud něco odnese. Myšleno obrazně!:) Především expozice ve druhém patře se mi skutečně líbila. Jestli tedy máte zájem, přijeďte se podívat. Ale neotálejte. Výstava silniční archeologie končí 25. září tohoto roku.

Po Dni Muzeí minulý víkend, odkdy na internetu přibyla alba s fotkami muzea jak houby podešti, už nic nebrání tomu, abych i já zpřístupnil celé své fotoalbum z Vikýřovic. Najdete jej na této adrese:
 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 27. srpna 2011 v 10:13

Tak tohle je hodně zajímavé muzeum a vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje...Ta místnost na třetí fotce je nádherná...ten strop se mi moc líbí...a exponáty jsou fakt zajímavé :-)
Na kole v tom šíleném vedru? O_O Tak to moje kolo čeká na normální počasí..v tomhle vedru bych asi daleko nedojela.. :-| Ale dneska už je fakt jenom těch dvacet stupňů ( ještě včera jsem nechtěla věřit, že to fakt o tolik klesne ), venku je zataženo a po sluníčku ani památka. Alespoň si trochu odpočineme. Veder už bylo dost.... :-(  :-)

2 Hanka Hanka | Web | 27. srpna 2011 v 16:46

Jsem na tom jako Jitka, taky jsem o existenci muzea silnic neměla tušení, a to máme ve Vikýřovicích známé! ;-)
Moc zajímavá prohlídka a pěkné snímky. :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 27. srpna 2011 v 17:28

[1]: O tom muzeu nejspíš neví ani spousta místních, takže o nic nejde:) No a horko bylo pořádné. Už se tu naštěstí začíná ochlazovat. Moemntálně máme 26,9st 8-)

[2]: No vida, tak to je pěkná náhoda. Někdy to tam taky můžeš omrknout, až se stavíte u známých :-)

4 Lafi Lafi | Web | 31. srpna 2011 v 13:30

Zírám, s různými muzei, skanzeny a kdoví čím ještě se v poslední době roztrhl pověstný pytel, ale takovou výstavku vidím poprvé. Ten parní válec je super, hned bych se projel. Myslím že je to celkem bezpečné vozítko, do našich silnic jak dělané ani by se nemuselo repasovat :-D

5 T(h)om T(h)om | Web | 9. září 2011 v 18:17

[4]: Třeba bude projížďka na válci tahákem další sezóny :-D

Komentáře jsou uzavřeny.