Muzeum Tatra Kopřivnice

21. srpna 2011 v 21:45 | T(h)om |  Města a místa
"TATRA NEZNÁ BRATRA"

Včera jsem vám slíbil druhou část reportu z výletu do Štramberka a Kopřivnice. Co říct na úvod? Většina okolností je obecně známá. Tatra - jakési rodinné stříbro českého průmyslu, je dnes spíše v útlumu a vše, co uvidíte na následujících fotkách patří hlavně minulosti. Dnešní Tatra má existenční problémy, v nichž se "koupe" už léta a můžeme jen doufat, že plánovaný projekt nového vozu ve spolupráci s DAFem ji udrží při životě. Bavíme-li se o historii Tatry, je třeba zmínit úplné začátky automobilismu v našich zemích - vůz Präsident, ale i legendární "šestsettrojku", cestovatele Hanzelku a Zikmunda, rallye Paříž-Dakar s Karlem Lopraisem, či akci Tatra kolem světa, na kterou si ještě jako kluk pamatuji. Je toho pochopitelně mnohem více, ale 1) nejsem v tomto směru zase tak znalý, 2) by se sem do jednoho krátkého článku stejně všechno nevešlo. Proto to budeme muset zvládnout ve zkratce s pomocí několika fotek. Pro neinformované ještě odkaz na mapu Kopřivnice ZDE.Tatrovácké muzeum najdeme v moderní budově poblíž středu města. Vstupné pro dospělou osobu činí 110Kč (stojí to za to). Potěšilo nás, že za fotografování tu nevyžadují příplatek. V přízemí se nachází ještě místnost věnovaná olympionikům Daně a Emilu Zátopkovým.

Expozice mapuje historii Tatry od jejích úplných počátků.

Všiml jsem si, že mnohé vozy mají normální SPZku. Je možné, že jsou občas používány i v provozu?

Aut je zde ohromné množství, všechno pěkně nablýskané tak, že každému fandovi veteránů poskočí krevní pumpa.

Některé modely si vysloužily vlastní "kamrlík" s tematicky pojatým pozadím.

Takto zaoblené tvary už k vidění na ulici často nejsou.

Legendární Tatra 603. Vzpomínám si na doby, kdy tento bourák byl ještě čas od času k vidění normálně na ulici. Ve své době platil za opravdové žihadlo.

Když jsme u těch žihadel, nemůžu nezmínit expozici historických závodních vozů.

Líbil se mi i tento malý náklaďáček, připomínající podobná vozítka používaná v USA během 30. let, jak je známe z dobových černobílých filmů. Kdo hrál Mafii, tomu nemusím nic vysvětlovat:)

Mezi kuriozitky patří pod stropem zavěšený letoun...

...a jistě i tento předchůdce sněžných skůtrů a roleb. Bohužel stál přímo u okna, kde se stroj kvůli vysokému kontrastu dost blbě fotil.

Nesmí chybět originální kamion, se kterým Loprais vyhrával slavnou rallye Paříž-Dakar. Jako prcek si ji pamatuji ještě na jakési akci tady v Šumperku. Tuším, že to byly závody sajdkár na šumperském Kotli.

Na závěr si neodpustím fotku Tatry 815 GTC. Byla součástí expedice Tatra kolem světa a ve svých klukovských letech jsem reportáže z cesty hltal v časopise ABC. Měl jsem dokonce plechové autíčko v podobě tohoto obřího karavanu. Příjemným překvapením je, že na internetu jsou i dnes po letech stránky věnující se této expedici. Nejspíš je udržují nějací nadšenci, kterým za to patří velké uznání. Najít je můžete zde: http: http://tatrakolemsveta.cz/

To je z Kopřivnice všechno, příště poreferuji zase odněkud jinud. Komu bylo těchto pár fotek málo, nechť jukne dle dobrého zvyku na rajče. Adresa je:
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 22. srpna 2011 v 13:32

Parádní reportáž, Tome! Nádherné vozy a skvěle nafocené. :-) Mně se nejvíc líbí ten první, to byly časy, když po ulicích jezdily takové "bouráky"! ;-)  :-D

2 Lydie Lydie | 22. srpna 2011 v 18:23

V Kopřivnici jsme byli před několika lety.Nejsem "odborník"přes auta,ale líbilo se mi tam.Teď jsem si to zopakovala.Před budovou muzea stála "Slovenká strela".Je tam ještě? :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 22. srpna 2011 v 20:17

[1]: Děkuji :-) Autíčka moc hezké - ty staré zvlášť, ale myslím, že ve své době jich po silnici nejezdilo tolik, aby je měla možnost obdivovat většina populace. Díky za návštěvu.

[2]: Ano, Slovenská strela stojí hned u muzea pod stříškou a zřejmě dostala nový lak, protože vypadá jako nová :-)

4 Lydie Lydie | 22. srpna 2011 v 20:46

[3]:
Tak to jsem ráda.Vlaky jsou moje láska. :-)

5 Lafi Lafi | Web | 25. srpna 2011 v 11:09

Zajímavé snímky, asi nejsem ten správný fanda veteránů, protože se mi nejvíc líbí ten motorový kočár (třetí fotka) :-) Ale i sněžný skútr není k zahození.

6 T(h)om T(h)om | Web | 25. srpna 2011 v 16:09

[5]: Já taky nejsem žádný fanatik do evteránů, ale mnohé kousky bych si dal klidně líbit. Sněžný skůrt ale raději ne :-)

7 Mikroskopy.blog.cz Mikroskopy.blog.cz | E-mail | Web | 9. února 2012 v 21:00

Krásná auta! Já veterány miluju, musím si udělat výlet do Kopřivnice... :-D

Komentáře jsou uzavřeny.