Výstup na Bradlo

18. srpna 2011 v 19:15 | T(h)om |  Túry a procházky
Poznámka: O tři roky čerstvější report ze zdolání Bradla na kole najdete pod tímto odkazem

Ne, opravdu jsem se nedal na gymnastiku. Tohle Bradlo se píše s velkým B a jde o skálu v oblasti Nízkého Jeseníku. Jen pro upřesnění dodávám, že Bradel je v ČR více a tohle najdeme poblíž obcí Kamenná, Nedvězí nebo Libina. To aby nedošlo k omylu. Pro jistotu ještě tradiční mapy: ZDE na mapy.cz, ZDE s fialově vyznačenou trasou.


Začínáme poblíž křižovatky nad Nedvězím a Obědném. Hned u slinice je tady pod lesem pěkný plácek, kde se dá pohodlně zaparkovat. Dokonce je tam i značka parkoviště (P) a nápis "Pro návštěvníky lesa". Následně sejdeme po silnici kousek dolů, abychom se tam napojili na červeně značenou turistickou trasu.

Na značku narazíme kousek od této chátrající autobusové zastávky, cca 300 metrů od parkoviště. Pak už opustíme asfalt a zamíříme vlevo do lesa.

Během cesty vystřídáme několik terénů. Převažovat ale budou lesní stezky, toho času docela rozbahněné.

Kousek dál nás čeká kratší úsek po lesní silnici, ale neužijeme si ho dlouho.

K rozcestníku "Pod Bradlem" dorazíme asi po 2,5 km chůze. Není to nijak zvlášť náročné. Pro masochisty by byla vhodnější spíš trasa z Kamenné po zelené značce. Tahle "naše" má jen mírné stoupání a nikam to není moc daleko.

Asi 200 metrů pod samotným vrcholem stojí informační cedule, kde se můžeme dočíst lecos zajímavého. Třeba pověst, podle níž je v hoře ukrytý poklad střežený hadím králem a zakletým vojskem. Pro militaristy s ubikací ve skále se Bradlu prý také říká Moravský Blaník.

Vrcholová skále je zvlášť při pohledu zespodu poměrně mohutná.

Výstup nahoru usnadňují schůdky a zábradlí zapuštěné do okraje skaliska.

Nahoře nás pak čeká luxusní vyhlídková plošina s kovovou podlahou. V ní jsou proraženy otvory na kamenné výčnělky, takže to celé dělá velmi solidní dojem.

Podle údaje na cedulce by se zdálo, že jsme poměrně nízko (je to nakonec Nízký Jeseník, že?) a výhledy nebudou nic moc.

Opak je ovšem pravdou. Výhledy jsou tu do všech směrů a pokud budete mít s sebou dalekohled, budete se mít dlouho čím kochat. Tedy pokud vám to nebude kazit opar, jako to kazil nám. Podařilo se mi zahlédnout nejen Rapotín, Rejchartice a Hrubý jeseník na severu, ale i masiv Králického Sněžníku na západě, věznici Mírov, nebo jižněji města Litovel a Uničov. Chrám na Svatém kopečku u Olomouce se mi kvůli oparu ukázal jen velice slabě, ale za lepšího počasí bude vidět krásně.

Přítelkyně, která šla po delší době se mnou, zde zkoušela udělat nějaké fotky do jakési soutěže se značkou Merrell. Donutila mě kvůli tomu dokonce i zout se, takže jsem byl možná historicky první magor, který po vrcholu Bradla pobíhal bosky.

Když jsme se dostatečně pokochali a drahá polovička začala být nervózní z vos, kterých tu byla podezřelá hojnost, obrátili jsme se k návratu.

Prosadil jsem si změnu, abychom toho stihli co možná nejvíce. Vraceli jsme se proto po modré značce, kde na nás asi kilometr od Bradla čekala studánka Běžinka.

Od studánky nás modrá značka vedla dál, například i kolem tohoto památného stromu. Pravda, zbývá tu z něho jenom torzo, ale prý se (kdo ví proč) nazývá Král Bradla.

Pro krále, ale i pro znavené turisty je u cesty připraven trůn vysekaný do pařezu.

I tady na Bradle najdeme skalní útvar Tři kameny. Je ale potřeba upřesnit, že jde o úplně jiné místo, než o Tři kameny mezi Pekařovem a Novými Losinami. Ono to jméno "Tři kameny" je dost obecné a dá se vytušit, že podobně nazvaných míst bude po celé republice mnohem více. Z těchto Tří kamenů na Bradle bohužel není kvůli stromům žádný pořádný výhled. Možná by byl z úplného vrcholu, ale tam byste museli vyšplhat s horolezeckým vybavením. Návod máte hned dole u skály a v její stěně zatlučených několik úvazů.

Pavučina, která nám visela přes cestu kousek za Třemi kameny.

Zbytek cesty není třeba obsáhleji líčit. Museli jsme opustit značečnou trasu (nechtěli jsme totiž dojít až do Libiny) a držet se lesáckých silniček. Přítelkyně sice příliš nedůvěřovala mému orientačnímu smyslu (pokud četla některé předchozí reportáže, tak možná i trochu oprávněně), ale pomocí GPSky v mobilu jsem ji přesvědčil, že se neztratíme a vlci nás nesežerou. No, a nesežrali. Jedinou nepříjemností byl pouze místy roztékající se asfalt na lesní silnici.

K autu, které nám během těch cca 2,5 hodin nikdo neukradl jsme došli relativně svěží, protože celý výšlap nebyl nijak extra náročný. Celkem jsme ušlapali nějakých 6.5 km, což zvládne prakticky každý.

Výlet na Bradlo se tedy povedl, výhledy taky nějaké byly (i když s oparem) a tak ho můžu s klidným svědomím komukoliv doporučit k následování. Pro šťouraly, kterým byl tenhle report málo, jsou připraveny zbývající fotky na již profláknuté rajčatové adrese:
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 18. srpna 2011 v 20:55

No jo, Bradlo...Chodívali jsme tam s kamarádkou a jejím tátou, když jsme byly na základce. Vlakem do Hradečné a pak hezky pěšky lesem. Pokochat se výhledy, zapsat do vrcholové knihy, napít se ze studánky a alou k nim na chalupu do Lipinky. Odtud zase hezky pěškobusem na vlak do Hradečné.
Naposledy jsem tam byla někdy před 10-ti lety a jak vidím, přibyla ta kovová plošina. Dřív se sedávalo různě po kamenech. Objevil jsi tu jeskyni ve skále? A co srub, přilepený na skálu- ještě tam je? :-)

2 Shariony Shariony | Web | 18. srpna 2011 v 21:19

Ale boty máš pěkný, tak akorát na výlety. Asfaltové cesty teď dělají skoro všude, je to škoda. Ten strom musel být starý stovky let, dobře, že ho tam nechali. Taky židlička je parádní, musel to být nějaký vtipálek.
Díky za procházku, příroda mi chybí.

3 T(h)om T(h)om | Web | 18. srpna 2011 v 21:30

[1]: Bohužel srub ani jeskyni jsme nenašli. Vlastně jsme po nich nepátrali, protože nám nikdo neřekl, že tam jsou. Ale to je fuk, hlavně, že vyšlo počasí 8-)

[2]: Jo, příroda je čas od času potřeba. na Bradle jsem byl poprvé, tak jsem si to taky užíval. Dík za komentík :-)

4 Andrea Andrea | 7. září 2011 v 16:44

Nafocené boty opravdu originální :-) !
Škoda jen,že tam není fotka jak tam běháš bosý..Dobře Věruška :-D !

5 T(h)om T(h)om | Web | 9. září 2011 v 18:20

[4]: Tohle není foto do soutěže, to je jen dokumentační snímeček :-D No a chodit bosky po té mříži byla docela dobrá masáž. Někdy si to zkus.

6 Michal Michal | E-mail | 23. dubna 2013 v 13:04

První bosý jsi jistě nebyl, já se na Bradle zouvám automaticky :-) :-D

7 T(h)om T(h)om | Web | 23. dubna 2013 v 20:52

[6]: Automaticky zrovna na Bradle? Proč to?

8 Michal Michal | E-mail | 24. dubna 2013 v 16:39

Nejenom na Bradle, a to proto, že se tam rozvalím a chci mít po výšlapu komfort k čemuž mi dopomáhají i zuté boty ;-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 24. dubna 2013 v 20:05

[8]: Tak to jo, občas to taky zkusím. Ale je fakt, že nevydržím dlouho

Komentáře jsou uzavřeny.