Andrlův chlum a Lanšperk

27. září 2011 v 13:38 | T(h)om |  Města a místa
Na úvod tohoto článku o nedělním výletu považuji za vhodné prohlásit, že náš netbook je zasr... krám, a jestli na něm ještě někdy budu psát report na blog, ať mi pracka upadne. První verze reportu mi totiž zmizela při vložení poslední fotky. To naštve. Tak tedy znovu:
Tentokrát jsme s přítelkyní zamířili k Ústí nad Orlicí. Ve městě samém jsme se nezdrželi, ale navštívili jsme nedalekou rozhlednu na Andrlově chlumu (mapa) a také zříceninu hradu Lanšperka (mapa) severně od Ústí. K okecávání toho moc není; snad jen trasa ze Šumperka přes Štíty a Lanškroun, ale to si každý na mapě dokáže najít sám. Příroda mezi Štíty a Lanškrounem je také velmi půvabná - možná se sem ještě někdy vypravím na pořádnější akci, ale to je teď ve hvězdách. A teď výletnická fotodokumentace:


Rozhledna na Andrlově chlumu je kovová a poblíž ní stojí ještě druhý stožár s vysílačem. Autem se dá vyjet až k rozhledně - mají tady velké parkoviště a pro mlsouny i restauraci.

Velká dřevěná bota v dětském koutku u zahrádky restaurace vzbudila naši zvědavost. Především tím, že přebíjela i velikost mé vlastní obuvi číslo 45,5.

Před vstupem na věž jsme zaplatili patnáct korun. U schodiště jsme si přečetli něco o její historii na plaketě a vyrazili do schodů.

Nahoru je to docela záběr, ale dá se to zvládnout. Na vrcholku na nás čekala prostorná vyhlídková plošina s kovovým zábradlím.

Pohled na parkoviště a restauraci u rozhledny z rozhledny.

Celé Ústí n.O. tu má člověk jako na dlani. Bylo krásné počasí, takže výhledy jsme si opravdu užili.

Panorama severním směrem. Na jihu byl bohužel opar.

S použitím dalekohledu nebo teleobjektivu se daly pozorovat menší detaily, jako třeba vlak přijíždějící do města...

...či most v zákrutě Tiché Orlice u Kerhartic. Více najdete v níže odkazované fotogalerii:)

Na závěr fotek z Andrlova chlumu přikládám dva panáky pod stromem u příjezdové silnice, kudy jsme se po konzumaci výborných pohárů na terase restaurace vydali dál k Lanšperku.

Obec Lanšperk je nevelká dědina asi 6km severně od Ústí nad Orlicí. Třebaže první dojem z rozpadající se budovy bývalé restaurace (poznali jsme to podle zbytků nápisu) nebyl nejpříznivější, brzy jsme si ho náležitě poopravili.

O kus výše stojí pěkně udržované domky i dřevěné chalupy lahodící oku více než restaurační ruina.

Lanšperk je dědina malá, takže ani k hradu to není daleko a kupodivu ani vysoko. Údaj o nadmořské výšce mě překvapil, protože bych to tipoval na víc.

Označení "hrad" je pro Lanšperk poněkud nepříhodné. Jedná se spíše o zříceninu, ještě lépe o zbytek zříceniny. Dochována zůstala jen jedna zeď táhnoucí se napříč vrcholem kopce.

V rohu zbytku zdi stojí kovová vyhlídková věž - tedy takové větší lešení, z něhož si lze užít výhledu skrze okraj trosek. Strašpytly potěší mimo zdánlivě křehké konstrukce i "průhledná" pletivová podlaha vyhlídkové plošiny.

Vzdor prvnímu dojmu je výhled odtud krásný. Ústí n.O. a Andrlův chlum na jihu nám zakrýval opar, ale severní výhled k Žamberku a Letohradu stál za to.

Pochopitelně byla vidět i samotná obec Lanšperk pod hradem a vypadala odtud docela malebně.

Detailnější pohled na vesnici.

Město v dálce focené teleobjektivem. Podle mého soudu jde o Žamberk, ale nejsem si jistý na 100%.

Po obchůzce zříceniny a vynadívání se z rozhledny jsme se opět stejnou stezkou, jakou jsme přišli, vrátili do dědiny.

Příjemnými uličkami nás nohy nesly ještě k místní kapli vzdálené cca 200 metrů od rozcestí u zrušené hospody.

Kaple stojí na stromy porostlém pahorku nad hřbitovem a těžko říct, jestli jde o velkou kapli nebo malý kostel. Místo je každopádně velice příjemné a i odtud je pěkný výhled dolů do údolí.

Interiér lanšperské kaple je posledním obrázkem z tohoto výletu. Příště si vyšlápneme zase hezky pěšky po jesenických kopcích v okolí města Jeseníku:)

 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 27. září 2011 v 17:54

Je vidět, že to byl moc pěkný výlet.. :-) Ten pohled z rozhledny stál za ty schody... 8-) No a botička nemá chybu! :-D
Moc pěkný fotky... :-)

2 Lianna Lianna | Web | 27. září 2011 v 20:56

Mám podobné výlety ráda. Akorát mám problémy s výškama, tak nevím, jestli bych si úplně nahoru troufla - i když - jednou jsem vylezla na rozhlednu v Olomoucké ZOO, tak snad by to šlo i tady:-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 27. září 2011 v 21:22

[1]: Díky :-) Výlet se opravdu povedl a výhledy z hradu i rozhledny byly parádní.

[2]: Ale jo, když jsi dala Olomouc... Ona ta rozhledna v ZOO je docela dobrodružná. zvlášť když si stoupnež až do rohu plošiny, že? :-)

4 Lydie Lydie | 27. září 2011 v 23:49

Tak jste měli pěkný výlet.Až zase pojedete do našeho okresu,tak doporučuji rozhlednu na Kozlovském kopci u České Třebové.Znám obě-z té na Kozlově je lepší vidět.Při dobrém počasí Krkonoše,Jesníky,Suchý vrch,Chvaletický komín... :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 28. září 2011 v 4:50

[4]: Děkuji za tip. Ono počasí bylo v neděli sice hezké, ale kvůli tomu oparu bychom stejně Krkonoše neviděli :-)

6 Lafi Lafi | Web | 1. října 2011 v 21:31

Ta bota mě pobavila :-) a kostelík vypadá opravdu zajímavě. Namlsal jsi mě k podniknutí nějakého výšlapu.

Komentáře jsou uzavřeny.