Trosky (den 3.)

18. září 2011 v 17:21 | T(h)om |  Dovolená na severu Čech 2011
Hrad Trosky (mapa), respektive jeho zřícenina, byl posledním hradem, který jsme třetí den dovolené navštívili. Vlastně to byl úplně poslední hrad, protože příště už jsme na žádný nešli. Zajímavé přitom je, že Trosky byly prvním z hradů Českého ráje, který jsme vůbec zahlédli už při cestě do Liberce dva dny předtím. Stojí totiž na kopci a jeho silueta se dá rozpoznat ze širokého okolí.
Náš výstup, dá-li se to tak vůbec nazvat, k hradu jsme zahájili u hotelu Trosky. Tam mají totiž nejbližší parkoviště. parkoviště bylo sice plné, ale poblíž něj se nám podařilo najít takový volný plácek u cesty, takže jsme aspoň ušetřili za parkovné. Od parkoviště na hrad už bylo potřeba dojít po svých, ale protože se bavíme asi o půlkilometru, o skutečnou túru nešlo ani omylem.
Než se pustíme do fotek, je zde ještě odkaz na oficiální stránky hradu, kde se dozvíte více o jeho historii.


Asi na půl cestě mezi parkovištěm a hradem stojí chata s restaurací, kde si můžete v parném počasí koupit něco na osvěžení. My jsme měli prozřetelně zásoby v batůžcích, takže jsme zastávku nepotřebovali.

Hned za vraty v hradbách se nalézá kiosek a pokladna, kde je třeba zakoupit vstupenky. Pak už můžeme směle vyrazit vzhůru. A to doslova.

Vyšší ze dvou charakteristických věží se nazývá Baba, lze na ni vystoupit a pkochat se dalekými rozhledy. Všichni turisté však musí napřed absolvovat docela náročný výstup po schodišti, aby si výhled zasloužili.

Jak sami můžete vidět, ta trocha námahy se vyplatí.

Zajímavý výhled je nejen do krajiny, ale i přes areál hradu na protější věž zvanou Panna. Na Pannu už se vylézt nedá (asi aby si své panenství uchovalaÚžasný), ovšem můžeme navštívit malou plošinu - snad zbytek menší věže - pod ní.

Prostor mezi oběma hlavními věžemi je velmi strohý a tvořen prakticky pouze zbytky zdiva a schodišť.

Za jediné zpestření tak lze považovat snad jen chovatelku dravých ptáků, která vám za poplatek některého ze svěřenců posadí na ruku. Pochopitelně s rukavicí. Dobře živeného orla s jeho pařáty by na nechráněné ruce asi nikdo mít nechtěl.

Zmíněná druhá vyhlídková plošina je méně náročná na výstup, méně atraktivní a více přelidněná. Dostaneme se na ni po točitém schodišti uvnitř zbytku věže, kde je celkem těsno. To bývá trochu problém, pokud se na schodech míjíme s turisty jdoucími v opačném směru. Výhled je sice i tady pěkný, ale tomu z Baby se prostě nemůže rovnat.

Tolik k poslednímu z navštívených hradů. Pár dalších fotek najdete na:

Na příští článek z letošní severočeské dovolené ze už přesuneme do Krkonoš.
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 18. září 2011 v 18:39

Tvoje snímky mi připomněly naši loňskou návštěvu této nádherné zříceniny. To byl hotový maratón. Za jeden den jsme navštívili Valečov, Kost, zámek Humprecht, Trosky a zámek Hrubá skála. Prohlíželi jsme a fotili poctivě. ;-)
Trosky byly předposlední, na Pannu jsem vylezla, ale bylo příšerné vedro, myslela jsem, že to ani nepřežiju! ???
Fotky máš parádní, Tome! :-)

2 acijka acijka | Web | 18. září 2011 v 19:48

Jééé Trosky! Projížděli jsme kolem nich na dovolenou i zpátky a moc mě mrzí, že nebyl čas je navštívit. Snad příště... ;-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 18. září 2011 v 20:16

[1]: To jste se tedy taky neflákali! Jinak na tvé fotky jsem se byl podívat a musím prohlásit, že ačkoliv máme spoustu podobných, některé z tvých jsou lepší. To není mazání medu kolem úst - to je prostě fakt. Gratuluji a děkuji za komentík:)

[2]: Trosky byly opravdu zajímavé, ale spíš tím výhledem a netradiční podobou zříceniny. Ve skutečnosti tam toho zase tolik není. Jestli se k Troskám zase někdy dostaneš, přesto na návštěvu nezapomeň ;-)

4 Lafi Lafi | Web | 1. října 2011 v 22:19

Na poslední návštěvu Trosek máme rozporuplné vzpomínky. Jednak byl ukrutný hic, lidí doslova jako much, tedy když bych měl zůstat u příměrů z říše fauny, na vlastní zřícenině jsem si připadal spíš jako v mraveništi. Dojem zachraňovala až hospůdka u parkoviště s příjemnou obsluhou a dobrým jídlem.

5 T(h)om T(h)om | Web | 2. října 2011 v 21:26

[4]: Jak píšeš, lidí mraky. Ale ty výhledy za to stály. V hospůdce jsme nebyli. Možná příště :-)

Komentáře jsou uzavřeny.