Zoner 14 je tady!

4. října 2011 v 23:08 | T(h)om |  Fotografování
"Háááááleluja!" - Uživatel Zoner Phoro Studia při zjištění, že vyšla nová verze

Je to tak. Hurá! Brněnská firma Zoner uvolnila už čtrnáctou verzi čím dál populárnějšího grafického editoru. Nedávno jsem sám zběhl od Photoshopu k Zoneru 13, takže nad čtrnáctkou chrochtám blahem a slintám u klávesnice jako kdybych se dusil šumákem. O novém vydání Zoneru jsem se dověděl na serveru DIGIarena a ihned jsem si stáhl zkušební verzi. Následovala pochopitelně okamžitá instalace a rychlotest, ze kterého mi ještě teď září očka jak Hirošima a Nagasaki. Jak tedy čtrnáctka vypadá? To vám prozradím v několika prvních ukázkách.
Ještě k úvodu dodám, že testovací verzi si můžete stáhnout na stránkách firmy Zoner ZDE.


Instalace je naprosto bezproblémová a během ní se vám automaticky importují veškerá nastavení z předešlých verzí, takže po ukončení instalačního rozhraní budete mít všechno tak, jak jste zvyklí bez složitého ladění.

Zadáte-li během instalace svou e-mailovou adresu, máte na zkoušení ZPS14 30 dní. Bez zadání pouze deset. Zbývající doba funkčnosti zkušební verze se zobrazuje v dolní liště. Zobrazí se vždy při spuštění programu, ale lze ji normálně zavřít.

Třebaže prostředí zůstalo prakticky stejné, najdou se nějaké kosmetické změny. Třeba tvar tlačítek záložek, které mění barvu podle toho, jestli máte zrovna otevřený prohlížeč, správce, editor nebo RAW modul.

Jinak je vše při starém. Ohromným plusem verze 14 je ovšem rychlost. Třináctka měla občas problémy a čas od času na pár sekund "zamrzla". Čtrnáctka frčí rychlostí téměř nadsvětelnou a proti verzi 13 je to skutečně, ale slutečně znát. Jak při načítání náhledů, při aplikaci filtrů...

...tak i (zaplaťpámbu) při práci s formátem RAW. Změny se během tažení posuvníků projevují prakticky okamžitě, pouze podrobné vykreslení chvilku (1-3 vteřiny) trvá. Třikrát sláva!

V rozhraní Správce se nově objevilo tlačítko pro přímé nahrávání fotek do fotoalba Zonerama. Ti, kdo Zoneramu používají budou mít jistě radost.

Není to pochopitelně všechno. Slibně vypadá tónové mapování, které nám umožní snadno vytvářet efekt HDR a slibované je i lepší odšumování či retuš celé oblasti podle okolí podobně jako v PS CS5. V Editoru jsem dohledal širší nabídku filtrů... Zkrátka Photoshop získal v Zoneru silného konkurenta, který rozumně náročnému fotografovi poskytuje zcela vše, co kdy potřeboval za zlomkovou cenu. Zoner Photo Studio nyní stojí 1500Kč, předchozí třináctou verzi už teď koupíte za méně než polovinu. Zoneru opravdu držím palce, protože v našich českých dokázal vytvořit neuvěřitelně komplexní program schopný porazit i proslulejší značky. A vypadá to, že s tím nehodlá přestat. jen tak dál!:)

Ukázkové video na Youtube:
 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 5. října 2011 v 11:36

Používám dvanáctku a zatím jsem spokojená..Vyhovuje mi i tmavé pozadí, líp se mi pak po nocích dělají fotky... :-) A jak vidím, skvělá bude pro mě i čtrnáctka.. Díky za ukázku! :-)  :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 5. října 2011 v 11:42

[1]: Já zatím třináctku a taky spokojeně, ale vyšší rychlost verze 14 je opravdu znát, což platí hlavně v RAWu. Ještě by Zoner mohl umět POŘÁDNĚ pracovat aspoň s jednou vrstvou a bude bez chybičky :-)

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 17. října 2011 v 15:35

Nemám kam, tak tedy sem 8-) : Díky za Hedviku, povedla se! :-D

Komentáře jsou uzavřeny.