Zoner Photo Studio - Pracovní prostředí programu

30. října 2011 v 5:15 | T(h)om |  Fotografování
Jak už jistě víte, brněnská firma Zoner nedávno uvolnila čtrnáctou verzi svého oblíbeného Zoner Photo Studia. Sám jsem nedávno na Zoner přesedlal z Photoshopu, protože Zoner mi pro obyčejného fotografa přijde intuitivnější a všechno je v něm tak nějak lépe při ruce. Tento přechod na jiný grafický program bude zřejmě do budoucna předmětem dalších článků v rubrice Fotografování. Půjde nejen o vítané téma pro dlouhé zimní večery, kdy se články z přírody loví podstatně hůře, ale i pro mě samotného o jakousi součást učení práce s programem. Na začátek se podíváme na prostředí programu, na důležitá nastavení a často používané nástroje. Věřím, že to celé bude k užitku nejen pro mě, ale návštěvníkům tohoto blogu.

A. Kde Zoner sehnat: Program není freeware, takže si ho nemůžete zdarma stáhnout někde z webu. Tedy můžete, ale pouze s omezenou desetidenní zkušební dobou, kterou lze prodloužit na dní třicet. Pak už musíte zadat (zakoupit) licenční číslo nebo aplikaci odinstalovat, protože vás dál nepustí. Jak známo, internetoví piráti jsou kluci šikovní a jistě nám brzy poskytnou nějaký crack, ale takový způsob lze jen těžko veřejně doporučovat.

B. Vzhled Zoner Photo Studia 14 se od těch posledních verzí výrazně neliší. Najdeme tu sice nějaké kosmetické odlišnosti, ovšem nemusíte mít strach z toho, že byste se v něm nevyznali. Prostřední programu se dá rozdělit do čtyř částí: Správce, Prohlížeč, Editor a RAW modul. Přepíná se mezi nimi záložkami v pravém horním rohu obrazovky a v poslední verzi je každý z těchto oddílů dokonce barevně odlišen. Koho by to otravovalo, ten může barevné odlišování zakázat v Nastavení. Totéž platí i o výchozím černém, potažmo tmavě šedém rozhraní. Kdo preferuje světlejší barvu blízkou starým Windows, snadno ji změní.


Správce můžeme považovat za obdobu souborového manažeru, jakým je ve Windows třeba Průzkumník nebo Total Commander. Ve Správci procházíme složky s fotografiemi, zobrazujeme náhledy, třídíme, hromadně upravujeme, řadíme podle kategorií atd. Třebaže možnosti zobrazování nejrůznějších oken a informací jsou bohatší, ty hlavní části jsou tři:

1) Navigátor

2) Průzkumník (náhledy souborů ve složce)

3) Zvětšený náhled vybraného souboru.
Místo náhledu můžeme přepnout i na zobrazení histogramu a EXIF informací

V podstatě se to moc neliší od podobných, mnohdy freewarových aplikací typu XN-View nebo Fast Stone View. Jde o uspořádání osvědčené a přehledné.

**************************************************************************************************************************************************************************

Prohlížeč, jak z jeho pojmenování vyplývá, slouží primárně pro prohlížení fotek. Umožňuje zobrazení spodní lišty s náhledy a jejich snadné přepínání, volbu přechodů mezi obrázky, způsoby zobrazení atd. Osobně i pro prohlížení používám raději Editor, ale záleží na každém, co mu lépe vyhovuje. Ostatně to, zda se fotky budou otevírat v Prohlížeči nebo Editoru se dá snadno nastavit.

Editor - to už je část zaměřená pro nejrůznější úpravy. Najdeme v něm širokou paletu filtrů, retušovacích nástrojů a dalších nezbytností. Dobrou zprávou je podpora pluginů. Zoner si rozumí se spoustou zásuvných modulů určených například pro Photoshop, čímž zásobu editačních možností můžeme ještě obohatit.

RAW modul nemůže sloužit k ničemu jinému, než k práci s RAW soubory. Zatím si bez pomoci rozumí pouze se soubory Nikonu a Canonu, lze ale zvolit program - prostředníka, skrze kterého budou i RAW soubory jiných výrobců konvertovány do formátu DNG a použitelné v Zoneru. Za krásnou vychytávku "zoneráckého" RAWu považuji to, že se v něm dají upravovat i obyčejné JPG soubory. Barevnou hloubku tím sice nezvýšíme a RAW to v pravém smyslu slova není, ale přesto se občas hodí tento způsob například pro úpravu vyvážení bílé (na to je samostatný nástroj i v editoru) či odstranění šumu.

Tolik v obrysech na úvod. Příště se podíváme na používání těch nejzákladnějších funkcí při úpravách fotek.
 


Komentáře

1 Frodo Frodo | E-mail | Web | 31. října 2011 v 21:47

Ahoj Tome, ve výprodeji jsem před nějakým měsícem povýšil svou 11ku na 13ku a po pár dnech mě lámali na 14. Zatím jsem to vzdal, uvidíme později. Možná zase vydržím do příštího října a koupím rovnou 15ku :-P Nebo se namlsám na tvých článcích a půjdu do toho ještě letos...
Každopádně můj postup je opačný - já dělám se Zonerem dlouhé roky a jen v nutných případech (např. při potřebě vrstev) utíkám ke starému Photoshopu. Pro mou potřebu je Zoner dostačující.
Už se těším na další článeček.

2 T(h)om T(h)om | Web | 1. listopadu 2011 v 12:13

[1]: Ona ta třináctka je pochopitelně taky skvělá, ale proti nové verzi přece jen pomalejší a o něco ochuzená. Co mi v Zoneru zatím opravdu chbí je aspoň jediná vrstva s možnosti úprav aspoň na poloviční úrovni Photoshopu. Na tyhle věci mám zatím pořád PS instalovaný, ale pokud patnáctka přinese takovou změnu, photoshopí vyhlídky v mém PC značne zblednou.
Od těch mých článků by ostřílený fotograf jako ty neměl moc očekávat - nejsem natolik pokročilý, abych sem psal něco víc, než jen základy, které jistě dávno znáš. Ale stejně dík :-)

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 2. listopadu 2011 v 20:29

Děkuji za skvělou ukázku, vypadá do dost dobře.
A za "Podzimní chmury" dávám 1***! ;-)  :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 3. listopadu 2011 v 20:23

[3]: Díky :-)

Komentáře jsou uzavřeny.