Zoner Photo Studio - Základy práce se Správcem a Editorem

12. listopadu 2011 v 18:10 | T(h)om |  Fotografování
Jak není potřeba dodávat, Zoner je určen pro práci s fotkami a obrázky. To nejdůležitější, co z něj budete potřebovat, je správce a editor.

Správce slouží k procházení složek a jejich organizaci. On toho umí ještě o dost více, ale tohle je zkrátka základ. Po otevření zvolené složky se vám objeví seznam náhledů fotek, které složka obsahuje, a s nimiž můžeme dále pracovat. Buď pomocí hromadných filtrů (více o nich někdy příště), nebo pěkně jednotlivě. Vybranou fotku otevřete dvojitým klikem myší. Podle toho, co jste zadali v nastavení se otevře buď v prohlížeči nebo editoru. Mezi prohlížečem a editorem lze volně přepínat a každý z nich si můžete samostatně nastavit podle potřeb, takže v tom není problém.Detail průzkumníka, kde se ve složkách pohybujeme ve stromové struktuře. Díky tomu není problém zakázat zobrazování složek v náhledech, kde občas (při hromadných úpravách) dělají neplechu se zasekáváním celé aplikace.

Nabídka, kterou vyvoláte kliknutím na libovolný náhled pravým myšítkem.

Za velmi potěšující považuji možnost vlastního přizpůsobení nástrojových lišt. Do nich si totiž nastavíte všechny nástroje, které budete potřebovat a při práci se nezdržujete otevíráním nabídek. Nastavení se provádí zvlášť pro každý modul (Správce, editor, prohlížeč).

Doporučuji taky dobře si nastavit a naučit používat Oblíbené složky. Tím, že k nim nastavítě zkratky, do nich můžete kdykoliv rychle přestoupit bez složitějšího překlikávání.

Po klepnutí myší na ikonu (složka s hvězdičkou) složky snadno a přehledně zorganizujete. Do adresářů se pak přestupuje po otevření nabídky kliknutím na šipku vedle ikony (předchozí obrázek).

Hlavním pracovištěm pro úpravu obrázků je Editor. Skládá se především z nabídky různých nástrojů a filtrů. Podél levé hrany obrazovky najdeme tradiční nástroje jako klonovací razítko, ořez, štětec... Nahoře potom mimo "povinných" otevřít, kopírovat, vložit atd. hlavně volitelnou lištu s možností přednastavení používaných filtrů a také jejich nastavení.

Ohromnou výhodou Zoneru proti Photoshopu je to, že prakticky na každou běžně používanou úpravu tu existuje nějaký šikovný nástroj. Jejich použití je velice snadné. Vyberete, nastavíte a potvrdíte volbu (nejčastěji klikem pravého tlačítka myši). Na obrázku je ukázka nástroje Ořez, který se od toho photoshopáckého moc neliší. Má ovšem jednu drobnou nevýhodu: S výběrem nelze otáčet, takže srovnání horizontu musíte udělat zvlášť.

Zde je kompletní seznam nástrojů (levá hrana obrazovky). Ve verzi 13 a 14 si všimněte retušovacího štětce - velmi šikovná věc.

Nabídky v horní liště - 1. část (zobrazit 1:1)

Nabídky v horní liště - 2. část. Od verze 14 si všimněte v nabídce Výběr možnosti Vyplnit podle okolí (shift+del). Jde o obdobu takové funkce ve Photoshopu, kterou jsem recenzoval loni v tomto článku. Výborná záležitost pro odstraňování nežádoucích objektů.

Jednou z možností Editoru je volba Automaticky vylepšit. Provede najednou několik drobných úkonů používanách při úpravách. Velmi často stačí k editaci obrázku jen tohle jediné kliknutí, i když se na něj pochopitelně nelze spolehnout ve 100% případů.

Histogram pro kontrolu jasů ve snímku se dá zobrazit už ve správci ve speciálník okně spolu s EXIFem. Pokud ale potřebujete, můžete si ho vyvolat i v editoru. Na výběr máte dvě možnosti. Malý histogram ve spodní části edotoru, nebo tento pokročilý s detailnějšími informacemi.

Určitou vychytávkou je zobrazení ostřících bodů. Touto funkcí vyvoláte zobrazení ostřících bodů tak, jak jsou vidět v hledáčku fotoaparátu a červeně zvýrazněny jsou ty z nich, které byly při ostření použity. Zde 11 bodů Nikonu D90.

Klasikou je doostřovací nástroj. Jeho použití je velmi snadné a prakticky totožné s tím v Photoshopu. Výhodou je přímo během nastavování měnit velikost náhledu nebo s náhledem pohybovat bez nutnosti okno nástroje zavřít, což platí prakticky i o všech ostatních.

Stejně jako u jiných pokročilých editorů můžeme kontrast a jasy upravovat pomocí křivek. Lze pracovat s celým RGB nebo po jednotlivých kanálech. Efekt je během deformací křivky na fotce okamžitě viditelný.

Totéž platí o nástroji Úrovně.

Klasikou je i bohatá paleta barevných úprav - všechno v jednom nástrojovém okně.

Vhod přijde možnost zvýraznit místa s přepálenými oblastmi. Tato funkce obrázek zobrazí černobíle a přepálená místa označí bledě modrou barvou.

Také možnosti změny rozměru nejsou o nic ochuzeny. Skvělá je možnost nastavit ještě před samotnou změnou rozměru doostření výsledného obrázku. I zde máme ještě před potvrzením volby přímý náhled na prováděné změny.

Novinkou čtrnácté verze je nástroj Mapování tonality. Slouží k jasovým úpravám, jejichž výsledek má imitovat HDR fotografii. Skutečné HDR má v Zoneru ovšem samostatný nástroj pro skládání více obrázků do jednoho.

Dobrá zpráva zní, že to funguje. ta špatná, že to dost zaměstná výkon vašeho počítače a zpracování na větších fotkách nějakou dobu trvá.

To byly ukázky jen některých a základnějších funkcí. V některém příštím článku si už ukážeme konkrétní použití těch nejdůležitějších nástrojů.
 


Komentáře

1 Amelie Amelie | Web | 13. listopadu 2011 v 21:54 | Reagovat

Obdivuji všechny, kdo tohle zvládají. Já jak to vyfotím, tak tak to zůstane, Nic neupravuji.

2 T(h)om T(h)om | Web | 13. listopadu 2011 v 22:00 | Reagovat

[1]: Ale ono na tom opravdu nic tak složitého není. Zrovna Zoner je dělaný pro "normální lidi", takže se s ním naučí snadno pracovat skoro každý :-)

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 14. listopadu 2011 v 11:28 | Reagovat

Přesně tak, Amélie - Tomáš má pravdu, není to nic nic těžkého. Sice neumím kompletně celý Zoner, ale to málo, co potřebuju zvládám v pohodě, takže když budeš chtít, stačí napsat ke mně do mailu a ráda ti poradím... :-)

4 bedmund bedmund | 28. listopadu 2011 v 15:46 | Reagovat

moc mi to pomohlo není nikdo kdo by mi to vysvětlil nádhera hledám další nápovědy díky

5 T(h)om T(h)om | Web | 29. listopadu 2011 v 21:42 | Reagovat

[4]: Díky, to jsem rád. Až bude čas, přidám něco dalšího :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.