Prosincová odpolední procházka na Kokeš

11. prosince 2011 v 16:30 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Tak se po delší době zase ozývám. Předešlé dny byly nějak hektické (a další nebudou jiné), počasí stálo dlouho za prd, takže nebylo o čem pořádně psát. Dnes se udělalo konečně trošku jasno, a tak jsem si před odchodem na noční směnu udělal menší odpolední procházku na kopec Kokeš. Už jsem tam byl mockrát a mockrát jsem tu o něm referoval třeba tady, tady a tady), ale ono je to pokaždé tak trošku jiné, a navíc opakování je podle přísloví matkou moudrosti. Pro opáčko tedy aspoň mapa - odkaz zde.
A teď pár obrázků pořízených během procházky:


Reisova ulice na konci města, poblíž ruiny bývalého sanatoria. Po silnici půjdeme až na kopec u Nových Domků.

Z kopce je krásný výhled na Jeseníky. Tedy když se zadaří počasí a není zataženo, jako ještě nedávno. Překvapilo mě množství sněhu, protože od města to není takové převýšení. Nicméně sněhové pokrývky i později přibývalo úměrně k dalším nastoupaným metrům.

Pohled na údolí řeky Desné a zasněžené svahy nad ním se prostě neomrzí.

Přejdeme louku vlevo od cesty po pěšině vyšlapané ve sněhu a vstoupíme do lesa.

V lese jsou stromy...

...zasněžená tráva....

...rampouchy na jehličí...

...a časem taky výhled na cíl vycházky - vrcholovou skálu Kokeše.

S použitím teleobjektivu je vidět, že tam dnes určitě nebudu první.

Pár set metrů před cílem je ještě jedna skála, ale podstatně menší a bez vyhlídek.

Jen od jejího úpatí je nad vrcholky stromů vidět pár kopců nad Vikýřovicemi.

Jeden z těch kopců je Pecný (vlevo) a vidět jsou i Ztracené kameny (poblíž středu snímku) - část tradiční jesenické hřebenovky.

Z vrcholové skály v nadmořské výšce 511 metrů toho bude však vidět ještě více. Nejprve na ni ovšem musíme vylézt.

Ne po strmé stěně, abychom na kámen cosi načmárali, jako někdo před námi. Skála se dá obejít a na druhé straně je celkem snadno přístupná pěšinka na takovou kamennou plošinu.

Pohled z kamenné plošiny nazpátek poněkud kazí slunce svítící přímo do xich... tedy do obličeje.

Pohled na druhou stranu ovšem nekazí nic. Tedy pokud přijdeme ještě kousek blíže k okraji skály.

Odtud je výhled opravdu krásný. Při troše snahy poznáte spoustu ze známých jesenických vrcholů a míst. Dole v údolí leží obce Vikýřovice, Rapotín a Petrov nad Desnou.

Televizní vysílač na Pradědu.

Výřez 1:1 z předchozího obrázku pořízeného teleobjektivem. Jinak je Praděd od Kokeše celkem daleko a takto podrobně ho spatřit normálně nelze.

Pokus o trochu netradiční pohled do údolí skrze křoví rostoucí na vrcholu.

Pohled na druhou stranu, tedy k západu, nabídne vyhlídku na vesnici Bratrušov.

Západním směrem od Kokeše najdeme i kopec a rozhlednu Háj, ale kvůli protisvětlu se na ni kouká blbě a blbě se proto i fotí.

Nazpátek stejnou cestou - tedy po žluté. Opět hlavně lesem. Na rozcestí Tulinka je to kolem kilometru, do města pak další 1-2 km. Ideální pro nenáročnou odpolední procházku. K návratu to byl vlastně ideální čas, protože nahoru se začínaly trousit početnější skupinky výletníků s břichy plnými oběda. Podle toho, kolik jsem jich cestou zpět potkal soudím, že to tam brzy připomínalo Václavák:)

Rozloučím se pohledem vzhůru. Krásné neděle totiž využili i na šumperském sportovním letišti. Kochat se výhledem z kabiny letadla muselo být dnes opravdu fantastické.

To je pro dnešek, a pravděpodobně pár dalších dnů, opět vše. Jak to půjde, zase se ozvu a o nečem poreferuji. Díky za pozornost.

Velmi krátké a nekvalitní video:

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 11. prosince 2011 v 20:02

Tome, ty si před odchodem na noční směnu "odskočíš" na procházku do kopců?! ??? Po takové procházce bych byla schopná už jen zalehnout, kdepak nějaká směna! ;-)  :-D
Musím říct, že by byla opravdu škoda nevyužít tak pěkného počasí. Fotky máš parádní. Závidím ti zasněžené kopce. :-!  :-D
U nás bylo dopoledne jasno, ale po obědě, kdy jsme se konečně dostali ven, se začalo zatahovat. Po sněhu ani památky, jen někde zůstaly zbytky námrazy.
Zdravím tě a přeji pohodovou směnu a krásné dny příštího týdne! :-)  Hanka

2 Zuzka Zuzka | Web | 11. prosince 2011 v 20:47

Zdravím ;-) Koukám, že jakousi sněhovou nadílku už máte za sebou. To u nás si můžem o sněhu nechat zdát. To, co padalo ve čtvrtek, se opravdu za sníh nedalo považovat. ;-)
Moc se mi líbí detail na zasněženou trávu a pak ty krásné fotky hor. No moc pěkný. Přeju Ti příjemnou noční službu. ;o)

3 T(h)om T(h)om | Web | 12. prosince 2011 v 6:26

[1]: Díky, Hani. ono to možná vypadá náročně, ale tahle skála je skutečně kousek od města. Počítám, že dohromady jsem ušel nějakých 5-6km a trvalo to i s focením asi hodinu a půl. Taky přeji úspěšný start do pondělka :-)

[2]: S tím sněhem je to složitější. Ve městě ho moc není, ale stačí vyjít na nějaký kopeček - třeba i malý - a sněhu tam začne přibývat. Na Kokeši už byla regulérní zima :-) Děkuji za milý komentík, šichtu už mám za sebou 8-)

4 Lafi Lafi | Web | 12. prosince 2011 v 9:37

Vypadá to, že u vás už se o slovo přihlásila zima. Praděd vypadá opravdu mrazivě. Je to trochu zvláštní, letošní sníh znám jen z internetu.

5 Jeník Jeník | 12. prosince 2011 v 16:35

Úchvatný pohled na hory.Snad budou vánoce na sněhu.Bylo by to dobré hlavně pro děti.

6 T(h)om T(h)om | Web | 12. prosince 2011 v 16:44

[4]: Dnes už je všechno jinak. Všude je mlha, mrholí a obloha je zatažená. zdá se, že sluníčko ukázalo sebe a hory jen jako nedělní bomus.

[5]: Obávám se, že tohle asi nevyjde. Předpovědi jsou v tomto směru dost skeptické. Děcka si budou muset na sníh zajet třeba na Kaprun. Děkuji za koment.

7 acijka acijka | Web | 12. prosince 2011 v 17:24

Koukám, že kolem Pradědu jsou pěkně sněhem oplácané stromy, což mě láká k výšlapu. Škoda, že nám nevyšla ta inverze... ;-)

8 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. prosince 2011 v 19:23

Krásné fotky! Miluju hory, sníh....Bývalou lyžařku v sobě prostě nezapřu. Už se těším, až napadne hodně sněhu na horách...budu fotit a koukat na tu krásu 8-)  :-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 13. prosince 2011 v 18:41

[7]: Což o to, sněhu je tam evidentně dost, ale teď už zase mimo toho i dost mlhy. Dopadli bychom jako na Lysé - tedy neslavně 8-O

[8]: Já tedy sníh ani zimu moc nemusím, ale ten den pěkného počasí mi po týdnech humusu předtím udělal radost. Díky za pochvalu :-)

10 Lydie Lydie | 14. prosince 2011 v 15:13

Moc krásné zimní fotky.Praděd ten vypadal přímo pohádkově-já vím,že jsi ho musel přibížit,ale to nevadí.Jeseníky mám ráda.
Přeji pěknou pohodu -  se sněhem i bez něj. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.