Vánoce - svátky komerce, jsou po roce opět tady.

21. prosince 2011 v 21:20 | T(h)om |  Mišmaš
Ačkoliv teď nemám moc času prakticky na nic, tradiční (anti)vánoční článek si neodpustím. Ne proto, abych někomu pokazil svátky, ale abych opět poukázal na nesmyslnost tvrzení, že Vánoce jsou obdobím klidu a míru. Ostatně mám pocit, že Václav Havel i Kim-Čong-Il svůj nedávný, dobře naplánovaný skon, spíchli jen proto, aby se těm letošním oslavám mohli vyhnout. Je to, pravda, poněkud radikálnější způsob protestu, ale efekt ani viditelnost se mu upřít nedá. Zvlášť proto, že v médiích se nyní oběma státníkům dostává za jejich poslední vzdorovitý počin požehnaného prostoru. Druhým důvodem pro příspěvek tohoto ražení je taky zachování vyváženosti. Z té vánoční atmosféry mám v hubě už předem přeslazeno a nemůže být na škodu to nějak kompenzovat. Než abych to podrobně vysvětloval, připravil jsem si pro vás názornou ukázku:

Tohle je známý symbol jing-jang, znázorňující provázanost dobra a zla, světla a tmy, Windows a Linuxu, Nikonistů a Canonistů atd. Ke každé jeho straně jsem pro větší názornost připsal šest příkladů, aby bylo vše naprosto jasné. Věřím tedy že pochopíte, jak jsou tyhle články vlastně z principu potřeba.
Letošní Vánoce se do historie nejspíš nezapíší jako ladovské. Příroda nás obdařila spíše plískanicemi a ekonomickou krizí, kterážto ani jedna ze jmenovaných položek do tradičního svátečního modelu jaksi nezapadá. Sice nějaký sníh dnes napadl, ale neměl by podle předpovědí meteorologů vydržet dlouho (pokud ano, budeme zase nadávat na to, že je třeba ho odhazovat z chodníků). Dobře nám tak. Topíme PET flaškama, stříkáme se chemikáliemi ve sprejích s freonem, a australské ovce ve velkém prdí skleníkový metan (to není můj výmysl, nýbrž závěr seriózní veděcké studie), tak se nemůžeme divit, že klima toho má plné zuby. Jako někdo, kdo nemá zimu rád, tento efekt na druhou stranu docela vítám.

Patříme k národům, které se každoročně nechávají balamutit kampaní tvrdící, že jde o svátky pohody a ani po letech opačných zkušeností si to nechceme nechat vymluvit. I když nás obchodní řetězce už od října masírují reklamami a vánočními akcemi, mnozí z nás rozličné naturálie určené k exportu do příbuzenských končetin stejně shánějí na poslední chvíli těsně před Štědrým dnem v davech a strkanicích omezující už tak omezené místo uliček supermarketů. Ženy šůrují podlahy, drhnou okna a vysávají koberce, jakoby měly doma celý rok bordel a advent byl jediná příležitost k úklidu. Kanalizací protékají ve jménu svátků míru potoky krve masakrovaných kaprů. Lidé se zadlužují u lichvářských společností jen proto, aby někomu mohli dát cosi, co ten druhý stejně nepotřebuje (pokud to potřebuje, dalo se na to našetřit časem a ne čekat na Vánoce) a následně končí svůj blahobytný život během návštěvy exekutora. Osamělí lidé mají pod tlakem vnucené atmosféry svátečního poklidu ještě větší deprese a křivka počtů sebevražd rok co rok kulminuje právě okolo 24.12. To vše s vehemencí tak nápadně paradoxní v národě, jehož obyvatelé se pravidelně umisťují na spodních místech žebříčku náboženské horlivosti. V souvislosti s náboženstvím mi v hlavě kutá neodbytná otázka, jak velké procento lidí opravdu ví, co vlastně Vánoce znamenají. A kolik z těch, kteří to vědí, je slaví právě proto, nebo jen ze zvyku, tlaku okolí, anebo (což je možná nejhorší) pro nějaký masochistický požitek z toho všeho komerčního běsnění. Z celých Vánoc se tím stává jen zbytečná nutnost (vida, povedl se mi oxymóron).

Na závěr několik postřehů:

Pokud bych měl poradit nějakému muzikantovi toužící po prosazení se, podaril bych udělat písničku s vánočním motivem. Pokud se na to necítí, stačí do libovolné části textu vložit slovo "Vánoce". V zimních měsících ho rádia budou éterem točit jak beton v míchačce. I v tomto ohledu byl geniální tah tvůrců filmu Alois Nebel zvolit za ústřední píseň onu podivně utahanou skladbu s Václavem Neckářem, omílanou tyto dny rozhlasem do zblbnutí.

Když jsem dnes šel přes město, jeden ze dvou mládežníků, kteří normálně ruší městský klid na Hlavní třídě hrou na tahací harmoniku, dnes vypočítavě vsadil na koledy. Jeho verze Tiché noci nepřeslechnutelně kvílející přes náměstí "Točák" byla suveréně ta nejfalešnější, jakou jsem kdy v životě slyšel. Za normálních okolností by to bylo fuk, protože kolemjdoucí spoluobčané by se hned ožrali u stánků s punčem a svařákem a po pár kalíšcích by buď odpadli, nebo harmonikáře-amatéra snad i povzbuzovali k dalším kouskům. Kvůli státnímu smutku za Havla (kurňa, už by toho snad stačilo, ne?!) však město rozhodlo prodej alkoholu ve stáncích zakázat. Míra vánoční frustrace tím v našem městě dost možná ještě vzroste.

V televizním programu opět nechybí pohádky, které uvidíme ještě o Velikonocích a dalších státních svátcích. Ještěže mám hojnou zásobu akčních filmů a hororů na DVD. Dalšími příjemnými vánočními programy by dle mého tipu mohly být třeba Call of Duty nebo Battlefield.

Na úplný konec vám všem přeji příjemné prožití svátků bez stresu, bohatou nadílku a kdybych se do té doby neozval, tak i úspěšný start do roku 2012. Hlavně proto, že v tento rok má přijít tři dny před Vánocemi konec světa, takže to s trochou štěstí bude znamenat po dvou miléniích první opravdu pokojný Štědrý den:)

Vás T(h)om
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 21. prosince 2011 v 22:17

Tome, napsal jsi opravdu super článek a víceméně vyjádřil i moje pocity, jakož i pocity spousty jiných, kteří to ale nejspíš nepřiznají. :-? Vánoce pro mě představovaly pohodu, když jsem byla ještě dítě v předškolním věku, pak se to zhoršovalo z důvodů, o kterých nechci psát, a v současnosti už je to fakt hrůza.
Cukroví sice peču, protože mě to baví, ale zásadně odmítám "vánoční úklid" a další tradice.
Přesto všechno ti přeji pěkné vánoční svátky. :-) Hanka

2 Zuzka Zuzka | Web | 21. prosince 2011 v 22:53

No mluvíte my ty i Hanka z duše. Vánoce posledních asi 6 let beru jako nutné období, které musím nějak přetrpět. Právě ty pohádky mi zlepšují bilanci, páč já na ně můžu koukat pořád dokola. Jsem takový nenáročný divák ;-)
No prostě do posledního puntíku musím souhlasit.
Taky ti přeju pěkné svátky, které můžou být přinejmenším klidné. :-P

3 T(h)om T(h)om | Web | 21. prosince 2011 v 23:42

[1]: Děkuji. Jako dítě jsem se na Vánoce těšíval, teď se těším spíš na to, až bude po nich. Nemám rád ty šaškárny a humbuk okolo. Díky za koment :-)

[2]: Díky a doufám, že budou klidné aspoň trošku. Stejně ale musím už 26.12. zase do práce, tak tomu šílenství uteču o něco dřív :-)

4 matttyna matttyna | 22. prosince 2011 v 0:32

No jo no, budu to tady(na této naší krásné střediskové ulici) bojkotovat s Tebou.
Nevím proč, ale trpím stejným názorem jako ty již několik let.
A pokrytecká tryzna mi už taky pěkně leze ušima.
A Silvestr? Ještě že mediální masáž je tak krátká, protože je těsně po Vánocích :-D

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. prosince 2011 v 1:06

Tome, jako pamětnice mnoha svátků vánočních(je zajímavé, že se mi zapsaly v paměti jen ty s kluky a to jen některé) mohu prohlásit, že se klidně přiznávám i s mužem, že to je jen komerční záležitost. Snad jen to dobré na nich je, že naši potomci cítí potřebu se jednou za čas sejít u rodičů a my je rádi vidíme. Uklízí se přece průběžně, tak jaképak gruntování, bereme to s rozumem. Nakupovat posílám manžela (neměl by jinak co dělat a má  v lepším stavu klouby- kolena) a tak se mne nakupování a ,,masírování" v marketech vůbec netýká. Nepřežíráme se, tak není třeba moc nakupovat. Peču jen něco málo- tak 3 druhy pečiva, aby bylo něco na stůl- jinak léta to řešíme ovocným salátem a talířem se sušeným ovocem a oříšky, pomeranči, mandarinkami.
Pěkné, klidné svátky a zdravíčko celé rodině přeji a hodně hezkých záběrů... :-)

6 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 22. prosince 2011 v 16:57

Zákaz prodeje alkoholu ve stáncích?? Až tak?? Ono nestačí povinné třídenní truchlení? Fuj...to mi něco připomíná....a snažím se to všechno nevnímat, bo by mi to fakt zkazilo Vánoce :-|

Tak ať jsou pohodové a přeju všechno NEJ v roce 2012! :-)  :-)

7 acijka acijka | Web | 22. prosince 2011 v 17:25

Kdysi byly pro mě Vánoce nejkrásnějším svátkem v roce a těšívala jsem se na ně. Postupně z toho vznikla povinnost nakoupit dárky a tak nějak mě to přestává bavit. S manželem jsme spolu 15 let a to už člověku dochází nápady, tak jsme se domluvili, že nebudeme blbnout, co potřebujeme, si stejně koupíme průběžně, s rodinou jsme vše omezili a dáváme dárky pouze dětem.
Abychom synkovi nebrali iluze, kupujeme živý stromek a peču s ním 1 druh cukroví, neboť dalších 15 druhů nám naservíruje babička.
Takže- všechno v klidu, žádné běsnění a šťastný start do toho nového roku... :-) A Havla mi ani nepřipomínejte... :-!

8 T(h)om T(h)om | Web | 23. prosince 2011 v 11:05

[4]: Bezva, aspoň v tom bojkotu nebudu sám :-) Stejne nevím, proč mám jako ateista slavit Vánice.

[5]: jj, flegmatismus je jediná cesta, jak z tohoto období skutečně udělat svátky klidu 8-)

[6]: Až tak. Je to zajímavé, protože on Havel atké nebyl zrovna abstinent. Díky za přání - přeji totéž :-)

[7]: Kéž by to šlo podobně rozumně dohodnout i v naší famílii! Bohužel u nás někteří jedinci stále křečovitě trvají na dodržování jakýchsi tradic, které většina stejně nechápe. No co už... Taky přeji vše nej do nového roku :-)

9 JM JM | 25. prosince 2011 v 0:36

Vánoce?
Vnímám je jako příjemné zastavení se od pracovních povinností, jako setkání rodiny i širší, t. j. kterou třeba celý rok nevidím.
Takže bych nesnesla, aby přišli do neuklizeného bytu a nebylo co na stůl. Proto uklízím i peču. Musí zavonět vanilka, stromeček a pak je pohoda.

10 Jeník Jeník | 25. prosince 2011 v 18:52

Přeji Vám do Nového roku vše nejlepší a hodně dalších fotoreportáží a článků k tomu.Všechny byly a vlastně ještě jsou překrásné.

11 Jeník Jeník | 25. prosince 2011 v 18:53

tento poslední článek je jako třešnička na dortě,naprosto se ztotožňuji s Vašimi názory i když jsem od Vád hodně starší člověk.

12 Jeník Jeník | 25. prosince 2011 v 18:57

S tou řízenou abstinencí jste mne překvapil,silně mi to připomělo smrt nějakého Brežněva(čestného občana města Poličky),tehdy byla v celé republice také řízená abstinence a zákaz prodeje alkoholu,ale i v restauracích.Státní smutek k tomu.Všichni potentáti u nás slzeli žalem,všichni ostatní se tajně radovali,spíše neslavili nic a tajně pili o to víc.Prostě komedie na kvadrát.Jako tenkrát,tak i nyní.

13 Jeník Jeník | 25. prosince 2011 v 18:59

V každém případě vánoční článek v obrázku prvdy převeďte z černé oblasti do bílé oblasti - mám taký dojem ,že je spíše poučný,kladný a krásně napsaný.

14 Jeník Jeník | 25. prosince 2011 v 19:00

omlouvám se tímto za překlepy a nedoklepy,dílem způsobené vlastní nedostatečností při psaní a dílem nedokonalostí PC.

15 T(h)om T(h)om | Web | 26. prosince 2011 v 5:03

[9]: A to se nemůžete sejít některý jiný den? Uklizeno máte taky jistě pořád. Když se s rodinou scházíme my - třeba i v srpnu, je to téměř vždy v uklizeném bytě (nebo na zahradě) a na stole je plno dobrot. Vánoce nevánoce.

[10]: Děkuji, také přeji všechno nejlepší do nového roku a budu se těšit na další poučné komenty. No a to s tím Brežněvem mě taky napadlo. Všichni se ohánějí Havlovou skromností a neokázalostí, ale blbnou tak, že by se divili i pohlaváři v KLDR :-D

16 lJM lJM | 27. prosince 2011 v 0:47

[15]:
Je to tak zavedené. V létě jsme moc rozlítaní, málokdy vyjde všem volno. Sehnat 15 lídí dohromady, dá fušku. Já mám narozeniny v čevenci a často je s nejbližší rodinou slavím až v září.

17 JM JM | 27. prosince 2011 v 0:55

Ještě dodám. V neděli přijelo na návštěvu 11 hostů a v pondělí 9. Bylo nám hezky.

18 T(h)om T(h)om | Web | 27. prosince 2011 v 11:41

[16]: Chtěl jsem jen říct, že sejít se dá i bez Vánoc a uklidit či napéct taky. Jinak jsem samozřejmě rád, že vaše setkání dopadlo tak hezky a přeji spoustu dalších stejně povedených.

19 Jeník Jeník | 31. prosince 2011 v 18:16

Vánoce mi nevadí - zábavná pyrotechnika ano.

Komentáře jsou uzavřeny.