Zoner Photo Studio - Základní úpravy

3. prosince 2011 v 15:29 | T(h)om |  Fotografování
Přestože Zoner Photo Studio nabízí obrovské množství filtrů a možností, těch, které člověk využívá pravidelně je celkem málo. Vybral jsem tedy několik, o nichž si myslím, že jsou nejužitečnější a budou nejčastěji potřeba. Bude jich celkem šest a jejich společným znakem bude i to, že jejich použití je opravdu velice jednoduché, což potěší i počítačové negramoty:) Jsou to tyto:

Automatické vylepšení
Barvy
Doostření
Ořez
Srovnání horizontu
Úrovně

Možná byste si vzpoměli na pár dalších, ale tohle považuji prostě za základ, byť i zde platí okřídlené tvrzení, že nejlepší je snažit se udělat fotku pořádně už při stisknutí spouště a úpravám v PC se vyhnout. Popisované úpravy lze samozřejmě provádět prakticky stejným způsobem i ve starších verzích Zoneru, než je verze 14, kterou jsem pro tento článek použil já.AUTOMATICKY VYLEPŠIT
Tuhle funkci najdeme hned jako první položku pod odkazem "Vylepšit" v horní liště Editoru. Můžeme ji vyvolat také klávesovou zkratkou Ctrl+0, ale za nejlepší považuji její nastavení přímo do nástrojového panelu, aby byla hned a rychle při ruce. Automatické vylepšení nemá žádná vlastní nastavení a řídí se především charakterem obrázku a EXIF informacemi v něm obsaženými. Zní to spolehlivě a většinou to i spolehlivě funguje, ovšem i zde platí výjimky. Je třeba dávat si pozor třeba při jednobarevnývh plochách, málo nebo naopak příliš kontrastních scénách, situacích s nestandardními světelnými podmínkami atd. Zde je názorná ukázka:

Originální snímek, jehož obsah je založen především na kontrastu mezi lodí a horami v oparu.

Program ovšem ve skutečnosti neví, co na fotce je a v čem spočívá její obsah. Řídí se pouze technickými údaji a ty mu velí oříznout dynamický rozsah od zcela černé po zcela bílou, čímž atmosféru obrázku přebije.

Mnohem spolehlivější výsledek můžeme čekat při méně neobvyklé scéně, kde je běžný podíl jasů i stínů. Tento neupravený obrázek působí poněkud nezáživně.

Aplikace Automatického vylepšení přinesla lepší kontrast a barevnost. Obrázek byl i maličko doostřen, což však na tomto malém náhledu nepoznáte.

BARVY
Barevnost obrázku je věc složitá, ale obyčejně chceme, aby byly barvy na fotce pěkně syté. Ne vždy je to sice v souladu s dobrým vkusem, ale co si budeme nalhávat - vyblité barvy nemá rád skoro nikdo. Další věcí je fakt, že mnohé fotoaparáty fotky schválně samy nepřibarvují, aby fotograf výsledek mohl doladit sám v počítači. Ukážeme si tedy, jak na takové malé přidán sytosti:

Fotka podzimního lesa pořízená zrcadlovkou bez dalších úprav vypadá docela mdle. Zkusíme tedy přidat sytosti barev, abychom ji rozjasnili.

Okénko nástroje Upravit barvy otevřeme buď zkratkou Ctrl+1, přes nabídku Vylepšit/Upravit barvy, nebo z lišty, kam jsme si ji moudře umístili pro nejrychlejší přístup. Jak vidíte, v tomto okně máme k dispozici prakticky vše, co bychom si mohli přát. Pro přibarvení obrázku posuneme jezdce Sytost na 100% a uvidíme, co to udělá.

Jak vidno, úprava fotce prospěla. Listí na stromech má ty správné podzimní barvičky. Stejným způsobem můžeme fotku i úplně odbarvit a stažením sytosti na -100% z ní udělat obrázek černobílý, ale existuje i lepší způsob, který si ukážeme někdy jindy.

DOOSTŘENÍ
Doostření fotky je jednou z nejpoužívanějších a nejužitečnějších úprav. Aspoň pokud se nepřežene. V Zoneru ji najdeme pod klávesovou zkratkou Ctrl+5 nebo v nabídce Vylepšit/Doostřit. Že se stejně jako ostatní dá přidat na lištu netřeba dodávat. Použití tohoto nástroje je snadné a výrazně se neliší od konkurenčních programů.

Názorně si vše předvedeme na tomto obrázku z Budapešti.

Výřez 1:1 z originálu. Není to foceno zrcadlovkou, nýbrž kompaktem, takže kresba ani úroveň šumu není právě ideální, což nám ale nevadí. Efekt uvidíme i tak. Tohle je neupravený opriginál.

Okno nástroje Doostřit není nijak složité. Zde vidíte ukázku s použitím standardních hodnot, které se při doostřování používají. Stejné hodnoty se doporučují používat třeba i ve Photoshopu, ale o tom teď není řeč. Hlavní je, že fotka je nyní o něco ostřejší.

Nastavením extrémnější hodnoty efekt sice zesílíme, ale výsledek už může působit dost nepřirozeně a obrázku spíš uškodit, než pomoci.

OŘEZ
Funkci Ořez máme k dispozici hned na nástrojové liště po pravé straně Editoru. Stačí tedy jen kliknout na symbol. Pro milovníky zkratek je tu možnost použít klávesu C.

Můžeme si pevně přednastavit poměr stran, ve kterém budeme fotku ořezávat, nebo zvolit možnost "Volný poměr" a nenechat se omezovat. Orientaci na výšku či na šířku nastavovat nemusíme, stačí jen táhnout myší požadovaným směrem. Jedinou nevýhodou Ořezu je to, že výběr nemůžeme naklánět, třeba kvůli srovnání horizontu. Na to má totiž Zoner samostatný nástroj.

Fotka otevřená v Editoru a volba nástroje Ořez.

Tažením myši při stisknutém levém myšítku provedeme výběr ořezu, který pak potvrdíme kliknutím pravým tlačítkem myši.

Toť vše. Rychlé a jednoduché.

SROVNÁNÍ HORIZONTU
Jak bylo řečeno výše, pro srovnání horizontu (ale i jiných linií) má Zoner vlastní samostatný nástroj, který najdeme na levé nástrojové liště hned pod Ořezem. Pro výběr můžeme také použít klávesu H.

Fotka plachetnice na řece byla pořízena z jedoucího člunu, kde se mi nepovedlo vychytat rovný horizont. Musím tedy použít počítač a chybu napravit.

Po zvolení nástroje Srovnat horizont se objeví přímka se dvěma body. Normálně se objevuje uprosřed obrázku, ale dá se s ní volně pohybovat. Zde jsem ji dal na oblohu především proto, aby byla dobře vidět.

Tuhle přímku musíme srovat s něčím, co má být na fotce rovné, případně kolmé. Zde je nejlepší volbou hladina řeky. Přímku přesouváme normálně myší a nakláníme ji pomocí dvou bodů na jejím konci. Podle nich bude nakonec obrázek zarovnán. Volbu potvrdíme jako ve většině případů pravým tlačítkem myši.

Zde je výsledek, kdy program obrázek srovnal fotku podle nastavené přímky. Zároveň došlo k oříznutí okrajů, což je věc, kterou můžeme libovolně zrušit v nastaveních.

ÚROVNĚ
Nástroj pro korekci jasových úrovní není možná pro úplné laiky nejznámější, každopádně je ale dobré o něm vědět a čas od času ho použít. V Zoneru se na něj dostaneme zkratkou Ctrl+L nebo přes Vylepšit/Úrovně. Slouží k nastavení nejsvětlejších a nejtmavších jasových úrovní a ke korekci středního jasu.

Poněkud mdlý obrázek hřbitova. Působí jaksi zašedle a nevýrazně.

Takto vypadá po aplikaci výše zmíněného Automatického vylepšení. Vidíme, že tahle úprava nám příliš zesvětlila oblohu, takže použijeme raději Úrovně.

Okno Úrovní se opět podobá těm v jiných programech. Vidíme na něm histogram a pod ním tři jezdce. Psát, že se dá přepnout na jednotlivé kanáy by bylo matoucí, takže si tím nelamte hlavu. Ostatně tohle bohatě stačí. Funguje to tak, že levým jezdcem nastavíme nejtmavší úrpveň jasu, jaká bude na fotce použita, a pravým jezdcem naopat tu nejsvětlejší. Píše se, že obě by se měly nacházet někde na začátku grafu histogramu, ale stejně jako jiné poučky se to nedá vždycky chápat na 100%. Střední jezdec slouží k jakémusi ztmavení či zesvětlení celého obrázku, přičemž nezpůsobíme přepaly ani podpaly, jako při použití tradičního nástroje Jas a kontrast.

Tolik k základům, příště se podíváme na některé další užitečné nástroje a možnosti Zoner Photo Studia.
 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 5. prosince 2011 v 18:15

Znám, ale je moc dobře, že to sem píšeš a dáváš si s tím tu práci. Spousta lidí se Zoneru bojí a tak jak to vysvětluješ ty, to musí pochopit každý...
Takže díky a určitě sem budu chodit jukat a lovit informace 8-) Člověk se učí pořád... ;-)  :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 7. prosince 2011 v 10:53

[1]: U profíka jako ty se znalost těchto věcí předpokládá :-) Díky ovšem za pochvalu. Protože se teď nedá moc chodit ven, jsou tyhle články jedním z mála témat, jakým se dá na blog tu a tam přispět.

3 Zuzka Zuzka | Web | 8. prosince 2011 v 16:45

To je šikovný takovýhle popis. Já jsem si vždycky stáhla nějaký program na úpravu fotek, ale jelikož jsem nevěděla, jak s nim, tak jsem to vždycky pro chvíli vzdala. Děkuju .. ;o) Snad mi to pomůže ;-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 8. prosince 2011 v 19:51

[3]: Snad ano. Pokud se to povede, budu za to dvojnásob rád :-)

5 michaela michaela | 3. ledna 2012 v 18:02

Je to dobré a srozumitelné.A co nějaké jiné rady a vychytávky.Nebylo by něco dalšího ?? 8-)

6 T(h)om T(h)om | Web | 4. ledna 2012 v 9:58

[5]: Díky, to mě těší. Pokračování bude, ale až časem. Teď mě tlačí čas. Ale slibuji, že články k Zoneru přibydou :-)

7 Katka Katka | E-mail | 25. srpna 2014 v 18:30

Dobrý den, prosím o radu. Jak v tomto programu můžu vyříznout njaký objekt z jedné fotografie a dát ho do druhé fotografie? Např.když chci obrázek kočky přenést do druhého obrázku? Ale potřebuji přenést jenom výřez té kočky? Děkuji, Katka

8 T(h)om T(h)om | Web | 25. srpna 2014 v 20:56

[7]: Dobrý den. Takovéto koláže v ZPS sice vytvářet lze, nicméně je to mnohem pracnější než třeba v Photoshopu nebo GIMPu, ve kterých je možné používat vrstvy. Zoner vrstvy jako takové neumí. Dá se však třeba vybrat potřebný objekt např. výběrem laso, magnetické laso nebo mnohoúhelník, zkopírovat Ctrl+C a pak vložit do druhé fotky pomocí Ctrl+V. Podobně se dá taky "překrýt" jeden obrázek výběrem druhého a pak odebrat přebytečné části výběrovým štětcem, ale to vše je přece jen dost složité na popis v komentáři. Každopádně ta možnost tu je, ale v tomto případě doporučuji použít Photoshop.

9 Michaela Michaela | E-mail | 14. prosince 2016 v 0:00

Zdravím, ani v zoneru ani v corel photopaint mi nelze doostřit vyříznutý portrét ze večerní venkovní akce.prosím o radu, pomoc s úpravou..během zítřka..zaplatím..moc děkuji..MH

10 Tomáš Tomáš | Web | 14. prosince 2016 v 4:51

[9]: Předem nemůžu nic konkrétního slíbit, ale pošlete mi tu fotku na e-mail (adresa v kontaktech vpravo nahoře) a já se na to zkusím podívat. Uvidíme co z toho vypadne.

Komentáře jsou uzavřeny.