Labutě na Třemešku

16. ledna 2012 v 21:33 | T(h)om |  Šumperk a okolí

Původně jsem ani sám neměl přesnou představu, kam v pondělí vyrazit. Věděl jsem jen to, že musím na chvíli vypadnout z paneláku, dokud se zase nepokazí počasí. Na vzduch jsem se vypravil kolem jedné hodiny po poledni, tudíž bylo potřeba vystačit s omezeným časem a zaměřit se pouze na nejbližší okolí. Volba padla po ručité zoufalosti v přemýšlení opět na Třemešské rybníky. Já vím, že tam poslední dobou chodím nějak často, ale na nějaké kopcovité výšlapy nebylo zrovna ideálně. Nastoupil jsem na linku MHD č.2 a trochu si ukrátil cestu na okraj města, odkud jsem už musel pokračovat po svých.Udělal jsem si malou zacházku ke splavu na řece Desné, která naším městem protéká. O splavu jsem věděl jen z Google map, ale nikdy se mi ještě nepodařilo se k němu dostat. pravda, především to byla moje chyba, protože jsem se ke splavu dobýval z druhé strany a to ještě v letním období, kdy je přístup zarosten houštím a kopřivami, což odradí i odhodlanější povahy než jsem já. Jak se ukázalo, přístup z druhé strany je naopak neuvěřitelně snadný, neboť tam vede asfaltová cesta do zahrádkové kolonie.

U šumperského splavu neuvidíte nic moc odlišného od toho, co lze spatřit u jiných splavů. Kvůli nízkému stavu hladiny řeky snad jen odkryté dno pokryté oblázky. Budu si sem msuet zaskočit někdy na jaře nebo vlétě a zjistit, jestli v tyhe období je místo trochu veselejší.

Po krátké fotopauze jsem se otočil a příchozí cestou podél plechového plotu se vrátil na hlavní silnici mezi Šumperkem a Novým Malínem. Zde je hned asi po 15i metrech další odbočka, kterou lze dojít k rybníkům.

Tak nějak jsem doufal, že zde zastihnu opět ty nádherné volavky, které se mi povedlo spatřit v létě. Bohužel po nich nebylo ani památky. Logicky to platí i o vážkách, žábách a užovkách, ale tak naivní, abych čekal je, zase nejsem.

Volavky tu sice nebyly, ale místo nich se tu po ledě procházelo několik labutí. Na takovém poloostrůvku jsem už z dálky zaregistroval postavu v červené bundě zrovna na místě, odkud na ptáky byl nejlepší výhled. Rozhodl jsem se tedy připojit. Byla to sympatická postarší paní, se kterou jsme pak labutě asi hodinu pozorovali a dokumentovali. Docela napínavé bylo sledovat jednu labuť, která se zdála přimrzlá do díry v ledu. Naštěstí se za chvíli sama vyprostila a začala požírat kousky rohlíku, které tam ta paní naházela. Další fotky s labutěmi nepotřebují nějaké komentáře, takže je přejdu mlčením.
Místo, odkud je většina fotek pořízena. Pro technické zvědavce upřesním, že labutě jsem fotil na ISO 200-400 s objektivem Nikkor AF-S DX 55-300mm f/4.5-5.6 VR.

Labutí peříčko zamrzlé do hladiny rybníku.

Na závěr ještě několik méně záživných výcvaků z okolí navštívených vodních ploch.


Fakt je, že rybníky jsou mnohem zajímavější na jaře či v létě, ale ani tahle návštěva nebyla úplně zbytečná. Už proto, že je to pořád lepší než sedět doma v paneláku a nudit se. No ne?:) Díky za návštěvu.

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 16. ledna 2012 v 22:46

"Stádo" labutí, co?! ;-)  :-D
Snímky s labutěmi jsou moc pěkné, Tome, holky ti krásně pózovaly. :-)
Neřekla bych, že jsou rybníky zajímavější na jaře nebo v létě, mně se zrovna líbí na podzim a v zimě. Fotky máš parádní, zajímavé jsou ty propletené větve a pahýl stromu.
Procházka rozhodně nebyla zbytečná, udělal jsi dobře! :-)

2 acijka acijka | Web | 17. ledna 2012 v 8:41

Pěkné fotečky, "stádo" labutí mě pobavilo stejně jako Hanku. :-D
To, jak ses přidal ke starší paní je pěkné, skoro se mi tomu nechce věřit, že jsi takto sám vyhledal společnost. Usmívám se, usmívám... :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 17. ledna 2012 v 9:30

[1]: No jo, tak to dopadá, když člověk píše v místnosti, kde hraje televize a aby to přebil, má ještě na hlavě sluchátka :-D Díky za komentík a pochvalu :-)

[2]: Pravda, "stádo" asi není úplně správné slovo, ale to si vždycky člověk uvědomí až zpětně :-D Už jsem to nahradil za "několik" :-) Jinak paní stála na místě, odkud se daly udělat nejlepší fotky, takže jsem se připojil bez problémů :-P Ale klidně se usmívej, ono tě to jednou přejde :-D

4 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 17. ledna 2012 v 15:21

Čtvrtá fotka se mi moc líbí....Jsou to velmi povedené fotečky a labutím to moc sluší a na jedné z fotek si to labuťka po ledě moc pěkně vykračuje... :-) A to, jak ses přidal k té starší paní - jednou jsem kvůli pánovi, který už byl hodně v letech slezla z kola a kousek se s ním prošla. Moc pěkně mě totiž pozdravil a mně se ho nechtělo jen tak minout. Co já se tehdy dozvěděla zajímavých věcí! Zažil toho za svůj život opravdu hodně a navíc měl vypravěčský talent...Takže nakonec jsem to neměla jako vyjížďku, ale jako procházku s kolem... ;-) Ale stálo to za to.. :-)

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 16:02

Zajímavé, jak jsou si rybníky v něčem podobné. Labutě jsou krásné, líbí se mi i kačenky u nás na rybníce a někdy jsou i u řeky Sázavy. Líbí se mi ty fotky všechny, každá svým způsobem je zajímavá a krásná.

6 Jeník Jeník | 17. ledna 2012 v 16:27

Fotky opět krásné a poučné.já bych to stádo spíše formuloval jako "hejno".Opravdu je pravdou,že labutě někdy dokážou i zamrznout v ledu.Necití zimu,až je někdy pozdě.Dokud mají co zobat a žrát ,tak se z místa nehnou.Ostatní vodní ptáci se spíše řídí instinktem k počasí a když je zima,bez ohledu na žrádlo - odletí jižněji na jinou otevřenou vodní plochu.labutě jsou odolnější - někdy ke své škodě.

7 T(h)om T(h)om | Web | 17. ledna 2012 v 18:39

[5]: Ano, pamatuji se, že v Zábřehu na Oborníku se labutě s člověkem o rohlík v ruce. Mám dojem, že mám dokonce takovou fotku se svou přítelkyní :-)

[6]: Hejno, skupinka čili grupa, hlouček, rodinka, společenství.... dá se použít spousta pojmů a fakt je, že stádo enní nejvhodnější. S tím zamrzáním je to známá věc. Kdysi museli přimrzlé ptáky na zábřežských rybnících zachraňovat. Tuším, že to tenkrát bylo i v tisku, ale už je to pěkných pár let.

[4]: Děkuji, Jituě :-) Ono není vždycky na škodu, když člověk potká i někoho jiného než ptáky, že? :-)

8 Zuzka Zuzka | Web | 17. ledna 2012 v 20:45

Oj, oj, oj ... přimrzlá labuť na rybníku ? To by si asi na ní něco smlslo. ;-) I když předtím by ta labuť asi musela padnout vysílením, protože z vlastní zkušenosti vím, že jsou velice agresivní. :-D

9 T(h)om T(h)om | Web | 18. ledna 2012 v 4:48

[8]: jj, třeba hladový bezdomovec :-D Že jsou agresivní, to máš recht. Když se naštvou, pěkně u toho syčí :-D

Komentáře jsou uzavřeny.