Moravská Třebová

7. ledna 2012 v 22:33 | T(h)om |  Města a místa
S přítelkyní jsme využili vzácného momentu, kdy jsem měl trochu volna a vyjeli si na krátký výlet. Moravská Třebová (odkaz na mapu) vyplynula jako cíl z dlouhé nerozhodnosti kam vyjet a následného šmejdění po mapě. Počasí nebylo nikterak skvělé. Za běžných okolností by se dalo říct, že bylo spíš hnusně, ale vzhledem k tomu, jak vypadalo několik předchozích dní, to nebylo zase tak zlé. Vyjet si v sobotu na výlet do menšího města, navíc v lednu, v sobě má jednu zásadní nevýhodu: Většinou je všude zavřeno a ani kvůli nám nedošlo k žádné výjimce. Za zatažené oblohy jsme si prošli náměstí, prohlédli nádvoří zámku a okolí kostela, načež jsme poobědvali chutnou krmi ve stylové restauraci Excalibur. Napapaní jsme pak poodjeli na okraj města a stihli ještě v rychlosti tamní Křížový vrch, ale to už se začínalo smrákat. V Třebové jsme tedy strávili něco kolem dvou a půl hodiny, což není sice moc, ale jelikož dlouho předtím nebyly na výletování podmínky ani čas, i ta chvilka stála za to. Udělal jsem jako vždy pár fotek, které budou následovat. Jejich technická úroveň sice trochu pokulhává, ale na to se neumírá:


Náměstí s radnicí

Morový sloup

Loubí v rohu náměstí

Kostel

Ulička za kostelem

Kostelní náměstí

V podloubí mezi Kostelním a Masarykovým náměstím

Historický dům

Dveře do památkově chráněného domu v uličce

Nádvoří zámku

Expozice mučírny (pochopitelně bylo zavřeno)

Portál zámecké brány

Zámek

Podloubí kolem zámeckého nádvoří

Zámecké náměstí

Sousoší u cesty na Křížový vrch

Pohled ze stejného místa k centru města

Jedna z kapliček lemující cestu na Křížový vrch

Moravská Třebová

Kostel na hřbitově na Křížovém vrchu

Vchod do kostela

Detail náhrobních kamenů

Interiér lapidária

Lapidárium při pohledu z cesty na vrchol Křížového vrchu

Monument na vrcholu Křížového vrchu

Tolik k dnešnímu výletu a na závěr už jen dvě poznámky:
1) Zatímco v Šumperku a výše je všude spousta sněhu, od Postřelmova dále je spíše jarní počasí
2) Více fotek je tradičně na rajčeti. Odkaz: http://sumperak.rajce.idnes.cz/Moravska_Trebova/
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 23:23

Tome, vy jste tam snad vysbírali všechny případné papírky. Ta Moravská Třebová se mi zdá neuvěřitelně čistá. Tak jsem zase poznala, díky Vám, pěkné město. Je pravda, že v Zábřeze byl sníh jen chviličku a nyní jen déšť, občas jen zamračeno, bez deště. Pochmurné počasí. To fotografové nemají rádi, že? :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 7. ledna 2012 v 23:34

[1]: Kdepak, ono tam těch papírků bylo opravdu tak málo :-) Jinak na focení bych si uměl představit jistě lepší počasí, nicméně ani tradiční letní pařák není úplně nejlepší. Zkrátka není naz zlatou střední cestu - třeba slunečno a obláčky jemně zakrývající slunce, aby stíny a světlo nebyly tak ostré. Na to si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat... Děkuji za návštěvu i komentář a přeji příjemný zábřežský večer :-)

3 Zuzka Zuzka | Web | 7. ledna 2012 v 23:37

Poslední fotky mají moc pěknou atmosféru a fotka zámku z podloubí vypadá taky moc pěkně. Zámek vypadá z venku taky zajímavě. Ale je to moc daleko pro mě :-)

4 acijka acijka | Web | 8. ledna 2012 v 8:33

Pěkně zdokumentované a dokonce ty černé rámečky k ponurému počasí sedí. Podloubí kolem zámeckého nádvoří vypadá efektně. V tomto škaredém počasí se toho moc fotit nedá (ještěže fotím i ateliérově, jinak bych se unudila) a procházka v přírodě se rovná bahenní koupeli. Můžeme jen doufat, že tento hnus brzy skončí a přijde JAROOOOO... ;-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 8. ledna 2012 v 20:12

[3]: Děkuji. Moravská Třebová mě v tomto směru docela mile překvapila. Přeji pěkný večer :-)

[4]: Díky. Ty černé rámečky jsem si nastavil pro použití na celý rok, nejen na ponuré počasí. Uvidíme, jak budou vypadat za sluníčka. Tedy až nějaké vyleze, sviňa... S tím jarem nelze než souhlasit. Už aby bylo! [:tired:]

6 Lafi Lafi | Web | 9. ledna 2012 v 21:03

Je vidět že ani na chvíli nenecháš fotoaparát oddechnout :-) a to je samozřejmě jen dobře! Škoda jen, jak už to psal někdo přede mnou, je to k vám tak daleko, tohle člověka dokáže pěkně namlsat.

7 T(h)om T(h)om | Web | 10. ledna 2012 v 4:51

[6]: Právě že můj foťák teď zahálel a zahálí docela hodně. Nějak není čas a počasí na jeho zaměstnávání. Z Prahy to sem je sice docela daleko, na druhou stranu i u vás je hromada zajímavých míst, kam to máme z ruky zase my, Moraváci :-)

8 Jeník Jeník | 12. ledna 2012 v 18:29

děkuji za fotoreportáž.Moravská Třebová je krásné historické město - " v Čechách".Nyní patří do Pardubického kraje,ale skutečně leží na historickém území Moravy.Je to s ní asi tak,jako že Morava pramení v Čechách - to samé v Pardubickém kraji.

9 Jeník Jeník | 12. ledna 2012 v 18:33

Sice po revoluci proběhla nějaká jednání o napravení této historické křivdy a vrácení moravských obcí opět zpět z Čech na Moravu,ale všechny české kraje se postavily proti - tedy jejich panstvo.Ono by to znamenalo zmenšení jejich panství a to se nemohlo dopustit.Je to opět na delší psaní,jen dodávám,že Moravská Třebová tehdy žádala o převedení do Olomouckého kraje - což bylo v Praze "tvrdě " zamítnuto.

10 Jeník Jeník | 12. ledna 2012 v 18:36

Skutečností zůstává,že Moravská Třebová je krásné historické město,jen by ten historický střed a zámek potřeboval lepší údržbu - ale jak to bývá všude nejsou peníze nikde  a ani na nic,tak jsou opravdu některé památky i tam zchátralé,viz třeba ten vrch.

11 Jeník Jeník | 12. ledna 2012 v 18:39

ještě několik drobností k Moravské Třebové - byl a snad tam je ještě fungující průmysl.Hlavně . firma Narex - nářadí s hlavní výrobou u nás " příbory na všechno - hlavně na jezení pro lidi,ale také na vaření." Dalším významným podnikem tam je textilka  "Hedva" , ale není známo jestli ještě funguje.Všichni víme jak dopadl náš textilní průmysl - všude.

12 Jeník Jeník | 12. ledna 2012 v 18:45

A ještě je tam jedna důležitost - Vojenské gymnázium.Toto bylo zřízeno za první republiky jako důležitý zdroj vojenského dorostu pro naši armádu.Jen uvedu,že prvními žáky zde byli váleční sirotci z Ruska,které si sebou ze Sibiře přivezli naši legionáři.Byla to jediné možné řešení pro jejich záchranu - že se přidali k našim legionářům.Všichni toto vojenské  gymnázium absolvovali,všichni přijali čs.občanství,všichni poté pracovali ve státní službě,buď jako vojácí z povolání,nebo i jinde.Dnes již žijí jen jejich potomci a mnozí ani nemají ponětí co jejich otcové a dědové zažili a skusili,než přišli do tohoto ústavu.Na ústav nikdy nedali dopustit a byli na něj vždy hrdí.

13 T(h)om T(h)om | Web | 13. ledna 2012 v 6:34

[12]: Kurňa vy jste se zase rozepsal... :-D S tím textilním průmyslem je to všude stejné. Tady v Šumpersku byly minimálně tři velké textilní firmy (Hedva, Moravolen, Perla)- a kolik myslíte, že jich zůstalo? Správně, žádná. Čína všechno převálcovala. Paradoxy Moravské Třebové i řeky Moravy v Čechách jsou zajímavé. U pramene Moravy jsem si toho ani nevšiml, ale máte pravdu. Sice jen kousek od hranic, ale je vážně v Pardubickém kraji.

14 Jeník Jeník | 13. ledna 2012 v 10:21

Ono je těch paradoxů v této otázce více.Třeba Jihlava je město přesně na rozhraní Čech a Moravy.Ale historicky je Moravským městem.Dnes z ní udělali krajské město Vysočiny.V Jihlavě to prošlo bez problémů,ale jinde v kraji to udělalo opravdu zlou krev.Myslím si,že do budoucna tento kraj asi opravdu zanikne - Všechna města a místa v kraji tíhnou jinam,jen ne do kraje Vysočina.je to otázka času,voleb,volebních slibů a podobně.podle mne ty kraje neměli dělat a spíše vše nechat na obcích a zemském zřízení,které zde bylo po staletí.Němci to tak v Německu udělali po sjednocení a nikdo se nezlobil.

15 Jeník Jeník | 13. ledna 2012 v 10:26

Já jen tak na okraj k té řece Moravě - všimněte si kde pramení řeka Moravská Sázava,nebo kde pramení moravská řeka Svitava.Je toho více.

Komentáře jsou uzavřeny.