Zoner Photo Studio 14: GPS informace

8. února 2012 v 21:43 | T(h)om |  Fotografování
Zajímavou funkcí v programu Zoner Photo Studio (ZPS) 14 je využití GPS informací. Dnes je již na trhu několik fotoaparátů s vestavěným GPS modulem, takže se v nich tyto data uloží přímo do fotky. Díky tomu následně třeba snadno najdeme na mapě místo, kde byla fotografie pořízena. Používáte-li navíc galerii Panoramio, nemusíte už složitě svoje obrázky tagovat. Faktem zůstává, že většina foťáků, které lidé vlastní, GPS modul nemá. Přesto nezoufejte, i tak můžete výhod této funkce využít. Jak, to vám ukážu dále.


To, jestli fotka GPS data obsahuje nebo ne poznáme v ZPS podle modré miniatury zeměkoule v horní části náhledu. Pokud tam je zeměkoule, jsou tam i data o poloze a naopak.

Jestliže na svých obrázcích GPS hledáte marně, nezoufejte. Ukážu vám, jak to napravit. Ve Správci ZPS označíme požadovanou fotku (fotky) a v horní liště vybereme nabídku pro práci s GPS. Jak vidíte, můžeme zde tyhle data nejen zobrazovat nebo odebírat, ale také přiřazovat. Nebojte se, není to nic těžkého. Pokud chceme do snímku GPS informace vložit, klikneme na položku "Přiřadit GPS údaje".

Já jsem si k tomuto účelu a k ukázce vybral tuhle fotku, která jak vidíte, GPS data neobsahuje.

Kliknu tedy na výše uvedené "Přiřadit GPS údaje" a zobrazí se mi tohle okno. V základní nabídce jsou mapové podklady serveru Mapy.cz (známe ze Seznamu) nebo Google mapy (známé z Google maps nebo Google Earth).

Komu by nevyhovovalo schématické zobrazení, může přepnout na letecký pohled. Přiznám se, že ho mám raději. Teď už stačí jen kliknou myší na místo v mapě, kam chceme GPS data fotky umístit. Mapu můžeme normálně přibližovat/oddalovat kolečkem myši nebo jí posouvat při stisknutém levém myšítku.

Odkliknuté místo se nám označí červenou šipkou.

Vlevo dole se nám ukážou číselné souřadnice, které jsme kliknutím zadali.

Teď už stačí jen potvrdit tlačítkem "Aplikovat" a je hotovo. Pokud upravujeme více fotek najednou, skočí nám výběr na následující obrázek, nebo použijeme "Aplikovat na vše" (které se zobrazí jen při výběru více fotek) a zvolený bod na mapě bude uložen do všech vybraných souborů.

A zde už vidíte, že na upravovaném obrázku nám přibyla malá zeměkoule, potvrzující úspěšnost našeho snažení.

A jak nově nabyté znalosti funkce využít? Třeba tak, že po čase při prohlížení fotek už nevíme, kde jsme ji pořídili. Ať už protože to bylo dávno, byli jsme lidově řečeno našrot nebo z jiných důvodů. Pravým tlačítkem myši klikneme na náhled fotky ve Správci a vybereme "Zobrazit GPS údaje".

Otevře se nám internetový prohlížeč (Firefox, Chrome, IE, Opera...) a v něm mapa s šipkou vyznačeným místem určeným vloženými GPS informacemi.

Stejně jako při zadávání GPS informací popraném výše i zde můžeme přepínat (nahoře vlevo) mezi mapami Google a Mapy.cz, stejně tak mezi mapami schématickými a satelitními.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde spíš o takovou vychytávku, kterou nikdo moc nevyužije, ale jsou chvíle, kdy znalost polohy pořízení fotky může mít cenu. Třeba když si po deseti letech budete prohlížet obrázky z dovolené a marně budete přemýšlet, kde ten nebo onen snímek vznikl. Každopádně doufám, že tento návod bude aspoň někomu k užitku:)
 


Komentáře

1 LUDMILA LUDMILA | E-mail | 9. února 2012 v 0:22 | Reagovat

Mám loni nový PENTAX s GPS, ale přestala jsem používat. Nestačila jsem dobíjet. Chtěla jsem reklamovat baterii. Po vypnutí už je to lepší. Koukám, ten tvůj způsob je asi spolehlivější.

2 T(h)om T(h)om | Web | 9. února 2012 v 17:39 | Reagovat

[1]: Znám to z mobilu, kde GPS žere energii z baterky silou nebývalou. Navíc trvá dost dlouho, než se načte signál, což v místnostech nebo údolích nefunguje vůbec. Fakt tedy je, že mít GPS ve foťáku je poněkud sporná výhoda.

3 Lafi Lafi | Web | 9. února 2012 v 18:56 | Reagovat

Nejsem si jistý, zda-li se GPS nakonec ve foťákách ujme. Jak už bylo tady psané, čip má dost velkou spotřebu, a potom čekat na místě několik minut, než se GPS zpozicuje je pro fotografa většinou nezkousnutelné. Tuhle vymoženost používám jen u krajinek, kdy si stejně rozkládám stativ, čekám na světlo a při té příležitosti si na mobilu najdu polohu a ulužím. Při něčem jenom trochu víc akčním si to nedovedu představit.

4 T(h)om T(h)om | Web | 9. února 2012 v 19:42 | Reagovat

[3]: Vidím to velmi podobně. Dělám spíš to "akčnější" focení a čekat, než se GPS "chytne" by se mi opravdu nechtělo. Akumulátor by se možná dal řešit bateriovým blokem, ale to taky nemůže využít každý. Vkládat informace o poloze do fotek dodatečně ale nepovažuji za úplně marné.

5 david david | 15. října 2012 v 7:20 | Reagovat

Jako gps tracker pouzivam telefon. V zoneru pak tento log priradim k fotkam.  je to pomerne presne ± 30 metru coz mi uplne staci. Tato odchylka muze vzniknout ne zcela presnym nastavenim casu (vterin) mezi fotakem a telefonem.

6 T(h)om T(h)om | Web | 15. října 2012 v 11:51 | Reagovat

[5]: Každý má svůj systém a každý může být dobrý. V mobilu to ale asi musí hodně "žrát baterku" a čas při načítání signálu, ne?

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.