Jeseník: Muzeum Jesenicka a čarodějnických procesů

4. března 2012 v 19:27 | T(h)om |  Města a místa
Po loňské opravě byla letos v jesenické vodní tvrzi otevřena výstava věnovaná čarodějnickým procesům, které v okolí probíhaly v 17. a částečně i 18. století. Nejspíš se tvůrci expozice inspirovali u nás v Šumperku, kde byla taková výstava (ovšem věnovaná procesům na Šumpersku) otevřena už před lety. S přítelkyní nás to docela zajímalo, a neboť počasí se tento víkend mimořádně vyvedlo, výlet nám oběma přišel jako dobrý nápad. Dostat se do Jeseníku nebyl problém - autem je to ze Šumperka asi 50km přes Červenohorské sedlo, kde nás ovšem asi na čtvrt hodinu zdržela kolona aut před parkovišti u tamních sjezdovek. Bez dalšího incidentu jsme následně dojeli až na místo, tedy k samotné tvrzi poblíž hlavní silnice. Místo je dobře značené a parkování u blízké prodejny na prostorném parkovišti také neskrývalo obtíže. Ostatně stejně tomu bylo i loni na podzim.
"Čarodějnická" výstava v Jeseníku skýtá oproti té šumperské několik omezení a jedním z nich je nutnost objednání se předem. Když to uvážím, tak mi to přišlo trochu zbytečné, ale budiž. Ráno jsme si do muzea zavolali a oni nám ochotně zarezervovali prohlídku ve 12:00.Přijeli jsme (vzdor zdržení na "Červeňáku") s časovou rezervou, takže jsme si mimo vstupenky na čarodějnice koupili i prohlídku na expozici geologie, fauny a flóry. Na tu nám zbývalo 15-20 minut, takže jsme ji vzali dost hopem.

Tato expozice se nachází ve třech místnostech prvního patra, z nichž první dvě jsou věnované geologii. Najdeme tu nejrůznější šurty a šutříky, mapy výskytu jednotlivých hornin a jejich praktické ukázky.

Prostory tu působí velmi příjemně. Uměl bych si představit, že by se tam dal zřídit nádherný byt. Ale to mi asi nikdo nenabídne:)

Třetí místnost se plně věnuje fauně a flóře, přičemž zvířátkům se dostalo více zájmu než rostlinkám, což potěší snad každého mimo veganů a vegetariánů. Prostoru dominuje ohromná prosklená vitrýna, ve které se to vycpanými zvířátky jen hemží. Mají tam ptáky, hlodavce, větší kousky jako jezevec či liška a nejvetší z nich - kamzík prý přibyl docela nedávno.

Omluvte tu barevnost - nějak jsem nevypnul prosvětlování stínů a rozdílné osvětlení (venkovní světlo + žárovky) se taky vyřádilo. Na fotce vycpaný kamzík. Zvíře, které bylo do Jeseníků uměle vysazeno z Alp někdy před stoletím a dnes si tu odborníci navzájem rvou vlasy při sporech, zda se jej opět zbavit, nebo ho nechat v Jeseníkách dál vesele poskakovat po skalách. Mě osobně je sympatičtější ta druhá verze.

Nějaké myšoidní zvířátko, které už si po lese taky nezaskáče (RIP).

Ondatra si nezaskáče rovněž, a to ani kdyby mohla. Je to tvoreček milující spíše vodu a rochnění v ní.

Vycpaná liška s vycpaným ptákem za dohledu celé tlupy dalších vycpaných nebožtíků.

Tetřev hlušec už (aspoň pokud vím) v Jeseníkách nežije a dnes se vyskytuje jen někde v oblasti Šumavy. Ale co naplat, kdysi setkání s ním asi bylo možné i u nás.

Posledním z těch zavražděných a vycpaných nešťastníků, které vám ukážu, je tento dravec. Pak už jsme se museli začít poohlížet po hodinkách a východu, abychom stihli výstavu o čarodějnicích.

Zásadním problémem čarodějnické výstavy je to, že vám z ní neukážu víc než plakát. Ačkoliv vlastivědnou expozici nám dokumentovat (byť bez nadšení) povolili, u čarodějnic to prý nelze. To mě hodně zamrzelo, protože v Šumperku se fotografovat smí, nebo aspoň smělo, když jsme tam byli s kolegy před dvěma lety. Pokusím se tedy svoje poznatky shnout textově, byť už to po letitém referování formou fotografickou (pro mě, jako lenocha je jednodušší) skoro neumím.
I v Jeseníku chvályhodně uznali za nejvhodnější prostor pro takovouto výstavu sklepení. Nachází se celkem ve třech místnostech. Před vstupem jsme každý (my dva i starší pár, který na prohlídku přijel) dostali sluchátkové porty, navlas stejné těm používaným v Šumperku. Rozdíl byl v tom, že zde s námi šla do sklepení i průvodkyně. Snad proto, aby dohlížela na dodržování zákazu fotografování - nějaký větší důvod jsem nenašel.
Hned v první místnosti, kam jsme přišli tmavou chodbou, jsme se posadili na stoličky vedle repliky skřipce a byla nám předvedena technika fog screen. Prý jde v ČR zatím o unikát. Celá sranda spočívá v tom, že videoprojekce není promítána na plátno nebo zeď, ale na kouřovou clonu. Tu vytvářejí trysky zavěšené mezi dvěma kamennými sloupy. Rozměry projekce jsou asi 80cm šířky a 120cm výšky. Obraz je promítán (pohledem diváka) z prostoru za kouřem někde od podlahy. Zvuk pak přehrává do sluchátek již zmíněný port.
Co do obsahu videa myslím, že ho chtěli autoři výstavy využít pokud možno hodně, a možná to trochu přehnali. Celá projekce trvá asi 20 minut, což se při sezení na tvrdých a celkem nízkých stoličkách zdá být hodně. Video pojednává o procesu vůči první ženě z Jesenicka obviněné z čarodějnictví a jejím mučení. Celou dobu tak koukáte na bolestně se otevírající ústa, palečnice atd., to vše pak zbytečně nastavované "vatou". Vatu tvoří neostré záběry větví, plamenů či kopců - trvající i několik minut, podbarvené dramatickou nebo ponurou hudbou. Přes některé beze sporu zajímavé informace to pak působí poněkud senzacechtivě - podobně jako brutální záběry v komerčních plátcích. Prý hlavně na malé děti to nemá dobrý vliv a nejnižší doporučený věk návštěvníka je 12 let. V závěru filmu je na mlhu promítnut (opět) obraz plamenů a my jsme byli vyzváni, abychom jím prošli do další části. Ta už se, podobně jako většina zbytku expozice, skládala hlavně z nástěnných cedulí a dotykových obrazovek. Elektronický port automaticky přepíná podle toho, kde stojíte. Už v Šumperku jsme zaregistrovali, že to nemá jen výhody. Pokud totiž posloucháte výklad a během něj poodejdete třeba jen kousek stranou, přístroj přepne a začně přehrávat něco jiného - tedy komentář patřící k nejbližší ceduli. Pokud se vám tedy přehrává nějaká nahrávka, nesmíte se skoro ani pohnout, abyste ji nepřerušili a nespustili jinou.
Ve druhé místnosti pak mají ještě několik dalších replik mučidel. Dotýkat se je dovoleno, což potěší leckterého sadistu a vyznavače sado-maso. V nabídce je sedačka posetá ostny, palečnice, španělská bota, ohromný katovský meč, pouta, maska hanby a slušivý pranýř. Stačí si vybrat:)
Třetí a poslední místnost už je tvořena pouze tabulemi, obrazovkami a kopiemi několika historických dokumentů. Při odchodu nás průvodkyně ještě upozornila na ceduli na zdi, kde byla uvedena jména známých obětí tamních procesů. Oproti šumperské pětadvacítce jich bylo o poznání více. Jeseník ale tehdy spadal do polské správy a bylo potřeba připočítat i oběti z Nysy, Otmuchowa a okolních měst. Velké Losiny, byť nejznámnější, tedy byly jen taková miniepizodka v celém čarodějnickém seriálu.
Shrnutí? Výstava je plná zajímavých věcí a informací, ovšem nebýt fog screenu, působila by dost všedně. Troufám si tvrdit, a není to pouze šumperácký patriotismus, že výstava v Šumperku je barevnější, členitější a originálněji pojatá (a nezakazovali mi tam fotit!). Navíc vstupné je víc než o polovinu nižší (Šumperk 30Kč, Jeseník 70Kč). Tím však nechci jesenickou výstavu shazovat. Obě expozice pojednávají o podobné události, jen na různých místech a je zajímavé sledovat ty rozdíly. Budete-li tedy mít možnost, navštivte obě.

Tolik v čarodějnicím a teď ještě pár obrázků:

Balkony na nádvoří tvrze.

Jesenická vodní tvrz - sídlo muzea - z druhé strany.

U kostela v Jeseníku.

Interiér kostela.

Kovová žába na fontáně na náměstí.

Nově a velmi pěkně opravené náměstí s radnicí v Jeseníku. Stavili jsme se zde na jídlo v restauraci U radnice, ale byli jsme zklamaní. Obsluha byla nějaká divná (neuvěřitelně mladá holčina, která skoro nemluvila) a jídlo taky nic moc. Od podniku na nejfrekventovanějším místě ve městě jsme čekali více.

Domů jsme to vzali pro změnu jinou trasou přes Lipovou, Brannou a Hanušovice a o půl čtvrté jsme byli doma. To je z dnešního výletu vše. Vyjde-li zítra počasí, a předpověď slibuje že ano, pak další bude co nevidět. Do té doby se mějte a děkuji za návštěvu.

 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 4. března 2012 v 20:51

Muzea jsou zajímavá, ale přiznám se, že jsem si raději prohlížela  na př. výstavu nádherných porcelánových hrnků v Kravařích než třeba mučírnu a věznici na Špilberku v Brně. ;-)

2 acijka acijka | Web | 5. března 2012 v 7:36

Expozici fauny a flory ve Vodní tvrzi v Jeseníku jsem měla možnost zhlédnout s kamarádkama v červenci 2010. Tehdy tam místo expozice s čarodějnickými procesy měly "Expozici sexu a erotiky", což by se Ti líbilo daleko víc. S kámoškama jsme se tehdy děsně nasmály! :-D
Tenkrát jsem také obědvaly v restauraci "U radnice". Obsluha byla fakt divná, číšnice bez úsměvu, pomalá...třeba je to majitelem, do toho my nevidíme. Ale jídlo bylo dobré. ;-)

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 5. března 2012 v 11:54

Tak to byl moc pěkný výlet! Výstava je hodně zajímavá a ty prostory jsou opravdu nádherné, to s tím bydlením mě taky hned napadlo... 8-) Krásné fotky, počasí vám přálo. Paráda! :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 5. března 2012 v 12:41

[1]: Zajímavé je obojí, ale každé trochu jinak :-)

[2]: V tom muzeu erotiky jsme se možná nasmály, ale určitě jste i potají slintaly, co? :-D No a to jídlo U radnice nebylo vyloženě hnusné, ale vyloženě dobré taky ne. No, ale aspoň jsme si udělali výlet :-)

[3]: Ale jo, akce zajímavá a bydlení v tvrzi by byla pěkná frajeřinka. Jen bych to asi nechtěl vytápět a udržovat. To by se pro jednoho mohlo dost prodražit. Díky za komentík :-)

5 acijka acijka | Web | 5. března 2012 v 17:04

[4]: Teda Tome, zase jsi nás odhalil! :-P

6 Hanka Hanka | Web | 6. března 2012 v 21:08

Tohle je náramně zajímavý článek, Tome! :-) Vzhledem k tomu, že se na tyto výstavy těžko dostanu, jsem za podobné články vděčná, aspoň úplně duševně nezakrním! ;-)  :-D
Počasí vyšlo, fotky máš parádní (nějakou barevnost při focení ve vitrínách bych neřešila) a slovní doprovod, jako obvykle, skvělý. :-) Uděluji ti velikánskou pochvalu! :-D Hanka

7 Hanka Hanka | Web | 7. března 2012 v 17:36

Tome, přeji ti všechno nejlepší k dnešnímu svátku! :-) ... kromě zdraví i dobré světlo a nezničitelný ostrovtip! ;-)  :-) Hanka

8 T(h)om T(h)om | Web | 7. března 2012 v 20:38

[6]: Díky, Hanko. Za pochvalu i přání k svátku :-)

9 MirekČ MirekČ | Web | 30. března 2012 v 3:42

Tak s tou restaurací U radnice jste měli asi smůlu. Jinak tam chodí dost lidí kolem poledne na meníčka a dá se to. ;-)

10 T(h)om T(h)om | Web | 30. března 2012 v 4:56

[9]: Asi ano, ale v ten den to bylo opravdu nějaké divné.

Komentáře jsou uzavřeny.