Bobří hráze u Šumperka, meandry Desné a procházka okolím

10. dubna 2012 v 16:26 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Už nějakou dobu z doslechu vím, že někde za Šumperkem by se měla nacházet bobří hráz. Nikdy jsem žádnou neviděl, tak mě to pochopitelně zaujalo. Po hrázi jsem už lehce pátral loni na podzim, ale neúspěšně. Pravda, taky proto, že to nebyl tehdy můj hlavní cím a hledání jsem brzy vzdal. Tentokrát jsem se rozhodl vytrvat a hráz najít. Protože i o velikonočním pondělí mě vykořisťovatelé očekávali na pracovišti na noční směně, nechtěl jsem délku procházky příliš přepísknout. Původní plán byl jen najít hráz a vrátit se. Nakonec mi to ale nedalo. Veknu bylo totiž i přes studený vítr nádherně a mě se zdálo škoda o to přijít. Jak tedy celá trasa dopadla, to můžete posoudit sami na tomto odkaze s mapou. Dohromady to udělalo cca 10km, ale vyplatilo se.
Co se fotek týká, ani zde jsem se v některých případech nevyhnul opakování, ale přesto jsem se snažil udělat takové, jaké tu ještě nebyly. Snad se tedy budou aspoň trochu líbit a přinesou nějaký kulturní užitek:)


Z domu jsem vyběhl kolem půl dvanácté. V paneláku zrovna přišlo několika rodinám hlučné příbuzenstvo, takže vypadnutí z bytu byl možná víc než vyvenčení projev pudu sebezáchovy. Využil jsem dobrodiní MHD, která kupodivu fungovala (byť omezeně) i ve státní svátek a za pár minut vyskakoval z autobusu u zimního stadionu. Odtud už pěkně pěšky cestičkou podél areálu depa kolejových vozidel PARS.

Velká část tohoto výšlapu se shoduje s výšlapem loňským, který jsem ovšem šel opačným směrem a asi o dva měsíce později. Od tehdejší trasy se oddělíme až za chvíli.

Vzhledem k již provedené dokumentaci místa a odkazu na ně tuhle část vezmu hopem. Na fotce cesta podél potoka mezi depem PARS, zahrádkovou kolonií a městskou čističkou odpadních vod.

,
V tomto místě, u kolejí poblíž autoservisu pod Bludovským kopcem, přichází slíbená odbočka. Povede po cestě, kus tvořené betonovými panely, doleva podél železnice.

Brzy zmizí i betonové panely a vystřídá je přírodní materiál. Tohle je pohled zpět, tak se nenechte poplést. Vyrazit k poledni byl ode mě ne zcela dobrý nápad, protože polední slunce stojící přímo nad hlavou fotografům dvakrát nepřeje. Z toho důvodu jsem se snažil pořizovat fotky ve směru aspoň trochu nakloněného slunečního svitu.

Z polí sem přitéká malý potůček. Nejprve mezi poli, brzy ale zatáčí pod násp železnice mezi Šumperkem a Zábřehem na Moravě.

Netrvalo dlouho a všiml jsem si, že hladina potůčku je stále vyšší a klidnější. To mohlo znamenat jediné:
bobří hráz musí být nedaleko.

A opravdu! Po pár krocích jsem stál v místě, kde byl potok přehrazen větvičkami tvořícími překvapivě solidní hráz. Rozdíl hladiny nad a pod hrází nebyl velký - snad 50cm, ale hráz to byla. Jak jsem se dočetl, bobři je staví proto, že vchod do své nory potřebují mít pod hladinou. Kde je vody dost a je klidná, tam hlodavcům stačí vyhrabat noru pod břehem. Kde je vody méně, tam přehradí vodní tok a hladinu zvednou. Jde tedy o docela chytrá zvířátka, což ovšem maličko kazí umístění této hráze. No řekněte: který rozumný tvor by si postavil obydlí hned pod rušnou železniční trasou?

Bobři se živí dřevinami a způsob jejich "práce" se stromy se projevuje specifickým tvarem okousaných kmenů. Ohryzané stromy jsem našel, bobry bohužel nikoliv (bobra jsem spatřil jen jednou před lety). Jsou prý velmi plaší a mimo to aktivní hlavně v noci.
Tito zákonem chránění tvorové byli před lety pokusně vysazeni v počtu několika jedinců do oblasti Litovelského Pomoraví kde se jim tak dařilo, že se brzy rozšířili po celém toku řeky Moravy a následně i do jejích přítoků. Na některých místech už páchají značné škody a obyvatelé otevírají diskuzi o možné regulaci jejich počtu a pravidel ochrany.

Když jsem si hráz a místo prohlédl, rozhodl jsem se nevracet hned domů, ale pokračovat podél potůčku.

Byl to dobrý tah - asi o sto metrů dál jsem totiž našel další a dokonce ještě větší hráz přerostlých vodních myšáků. Když tak nad tím uvažuju, hráz musí být vidět i z vlaků jedoucích okolo. Budu to muset ověřit zítra, až tudy pojedu do Olomouce.

Kousek za druhou hrází se potůček vlévá do řeky Desné, která pak u nedalekého Postřelmova tvoří jeden z přítoků Moravy. Desná už od Šumperka vytváří na svém toku členité meandry, byť ve srovnání třeba s Amazonkou tohle pojmenování úplně neobstojí.

V zákrutech řeky lze najít i místa dýchající divočinou. Stromy a keře se tu proplétají, leží přes sebe na zemi a obrůstají mechem a trávou. Možná je dobře, že jsem se sem dostal právě začátkem dubna. Až se zde za pár týdnů rozrostou kopřivy a bolševníky, nemusel bych už projít.

Řeka Desná.

Podél břehu jsem došel ke kolejím. napadlo mě totiž dojít na zastávku v Bludově a odtud domů dojet vlakem, ale žádný vhodný spoj zrovna nejel.

Tedy jel, ale příliš brzo na to, abych ho stačil stihnout.

Přešel jsem tedy koleje a vzal to do lesa, který obrůstá příkrý kopec. Za chvíli mi bylo jasné, že je to lepší než stihnout vlak. Terén je zde totiž velmi zajímavý. Hodně členitý, se spoustou zákoutí a údolíček, to vše v zajímavém světle vytvářeném klenbou ještě neolistěných stromů. Pod nohama pak leží jako koberec zelené pole sasanek. Škoda, že na fotce ta atmosféra nemůže nikdy pořádně vyniknout.

Je opravdu problém někam položit nohu a nešlápnout na drobné bílé kytky.

Vyškrábal jsem se až nahoru. Byl jsem sice zafuněný, ale spokojený. Potvrdilo se totiž moje tušení o tom, kde vylezu. Dokonce přesněji, než jsem předpokládal.

Totiž na konci Bludovské stráně. Podél hřebenu celé stráně, známé spíš jako Bludovský kopec, vede pohodlná pěšina obohacená na dvou místech o informační cedule a dřevěná sedátka pro unavené turisty.

Vpravo i vlevo se táhnou pole a louky, odkud je díky poloze krásný výhled. Buď na Bludov doleva nebo na Šumperk vpravo. K tomu se ještě dostaneme.

V polovině své délky pěšina přetíná rušnou silnici. U krajnice tu najdeme malou kapličku Sv.Trojice. Také u ní je malé posezení s krásnými výhledy prakticky na celé Jeseníky.

Platí to hlavně při počasí, jaké vyšlo tentokrát.

Jak můžete vidět, na Pradědu se sice pořád drží sníh, ale zdaleka už neleží všude a je otázkou času, kdy budu moci opět vyrazit na nějaký pěkný výšlap do hor.

Dva králové oblohy:)

Jako už mnohorát jsem pokračoval k Bludovečku. Zdejší statek se dočkal opravy, která budově ohromně prospěla.

Za statkem jsem odbočil doprava. Vede tam silnice napojující se o kus níže na hlavní silnici u židovského hřbitova. Pod statkem na Bludovečku je jen pár domů a mezi nimi ohrada s koňmi. Nápis na sloupu upozorňuje na možná úskalí při jejich krmení.

Krvežíznivě nevypadal ani jeden z těch tří co jsem viděl, ale za risk to nestojí.

Pod ohradou se dá zabočit na polní cestu doleva. Byl jsem zvědav, co se tam nachází. Ze značky se dalo soudit ledas co:)

Králíky jsem však nepotkal a vrabci jsou úplně jiná kategorie zvířátek. Tihle seděli v keři rostoucím na mezi.

Možná se tam schovávali před kroužícím dravcem.

Cesta každopádně vedla příjemnou krajinou mezi poli, kde ovšem také končila. Následně se z ní dalo zabočit je doprava, přeskočit potok a po okraji pole kolem židovského hřbitova dojít na kraj města.

Tohle je foceno chvíli před zmiňovaným přeskočením potoka.

A tohle zase babočka paví očko na jeho břehu.

Došel jsem až k městskému hřbitovu a zde se rozhodl počkat na linku MHD, která mě odveze domů. měl jsem pár minut čas, tak jsem ještě zaběhl kolem hřbitovní zdi nahoru k polím a vyfotil strom s křížem na místě, kde býval hřbitov kdysi dávno dříve.

Následně přijel autobus a já za chvíli shazoval batůžek a boty doma. Nebýt té nutnosti jít za chvíli do práce, byl by to opravdu povedený den.

Zcela nesváteční report ze svátečního dne tím končí. Snad se líbil. Já se tedy pro dnešek loučím a protože galejníci zase chřestí klíči, jdu se chystat do práce. Díky za pozornost:)

Všechny fotky (190) na:

Dodatek přidaný o dva dny později: Místo s vyfocenou hrází z vlaku opravdu vidět je, ale hráz už ne. Koryto potoka je "vyčištěné" od obou hrází a opět připomíná jen bahnitou stružku. Tak nevím, jestli jsem měl štěstí a vychytal přítomnost hrází na poslední chvíli, nebo jestli jsem na hráze článkem neupozornil a nezavdal příčinu k jejich likvidaci. Ta druhá varianta by mě mrzela víc, byť obě jsou smutné. Bobři jsou mi tak nějak sympatičtí. Snad se jim nic nestalo a postaví si brzo přehrady nové, třeba na klidnějším místě:)
 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 10. dubna 2012 v 19:04

Téééda! Králové oblohy O_O Nádhera! Krásná fotka :-) Ostatní taky, moc pěkná příroda a práci bobrů jsem ještě nikdy na vlastní kukadla neviděla. To jsi měl opravdu štěstí.. :-) U nás je ještě pořád chladno...na motýla si musím ještě počkat.. :-|

2 acijka acijka | Web | 10. dubna 2012 v 20:06

Páni! Fotkou "králů oblohy" jsi mě fakt naštval! Zase mám co dohánět... :-D
Pěkná reportáž s krásnýma fotkama, co dodat... :-)

3 matttyna matttyna | 10. dubna 2012 v 23:14

Heh, tak něco podobného jsem absolvovala s kolečkem před dvěma týdny...Všiml sis, na Bludovečku přestavují ten roztomilý domeček v koutu lesa - prý tam bude restaurace, jak jsem slyšela :-). Tolik mě štve, že jsem teď nemocná, a nemůžu zase tak capat :-D

4 MirekČ MirekČ | Web | 11. dubna 2012 v 5:48

Jak musí být to sedátko připoutané řetězem k té informační tabuli, aby ho nikdo neukradl. O_O
Můj děda se narodil v Bludově a tam se údajně kopci říká "člopek" . Odtud asi pochází naše příjmení. ;-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 11. dubna 2012 v 6:50

[1]: [2]: S tou fotkou to byl vyloženě reflex. Kouknu nahoru a vidím ptáka. Popadnu foťák a všimnu si letadla. V hlavě blikne: "Počkej ještě pět vteřin, blbe!" - no a tak jsem počkal a fotka byla na světě :-D Každopádně díky oběma. jsem rád, že se líbí :-)

[3]: Heh, domečku na Bludovečku jsem si všiml. Dávali tam zrovna nová okna. Že by šlo o klasickou restauraci, to se mi nějak nezdá. Spíš to bude zase taková ta "restaurace" jako před lety, jen v novém kabátě :-D Brzo se uzdrav ať můžeš zase ven, když přišlo konečně to jaro 8-)

[4]: Byl jsem zvědav jestli si toho někdo všimne :-D No a všiml. Taky mě to hned zaujalo. Holt lidi jsou sviňky... Ten druhý název kopce neznám, ale už jsem to slyšel i jinde. "Člupků" je po rebublice víc. A nemyslím tím jen příjmení :-)

6 matttyna matttyna | 11. dubna 2012 v 16:24

[5]: Prý klasická, výletní...taky mě to zarazilo :-D

7 lady Lianna lady Lianna | Web | 12. dubna 2012 v 17:52

Králové oblohy jsou boží. Nekrmit koně, jeden z nich kouše, zkuste hádat který se mi líbí taky :-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 12. dubna 2012 v 18:29

[7]: Já myslel, že lidi zaujmou hráze od bobříků a každý mi přitom chválí ptáka :-D  :-D  :-D No, ale i to potěší. Díky za komentík :-)

9 Jeník Jeník | 13. dubna 2012 v 8:06

jen glosa - napadlo mne,že ty hráze odstranil někdo od dráhy,aby se nepodmáčela trať.Ale mohu se mýlit.

10 Jeník Jeník | 13. dubna 2012 v 8:09

a ještě jedna glosa  - čepicí z bobří kožešinou nosili v předminulém a na začátku minulého století všichni mlynáři a porybní.Dnes nejsou mlynáři,porybní jsou dobrovolníci(čili žádní) a bobr je chráněný - což je dobře.

11 T(h)om T(h)om | Web | 13. dubna 2012 v 9:31

[9]: Kvůli trati to jistě nebylo. Spíš se hráze nelíbily zemědělcům, kderým se z nich začala vylévat voda na pole hned u potoka. Doufám, že zbořili jen hráze a nemají doma nové bobří čapky 8-O

12 Lydie Lydie | 13. dubna 2012 v 23:26

Tak opět moc pěkné fotky i komentář.Bobři se určitě zase vrátí... :-)

13 T(h)om T(h)om | Web | 14. dubna 2012 v 9:59

[12]: Díky. Snad ano, snad se vrátí :-)

14 Hanka Hanka | Web | 14. dubna 2012 v 14:59

Tahle procházka byla úžasná, Tome! :-) Dověděla jsem se i pár zajímavostí o bobrech. Už jsem od nich viděla dost okousaných stromů. Bobři jsou náramní šikulové, ali taky škůdci, naštěstí zatím chránění. :-)
Snímek čápa s letadlem je unikátní, to se podaří málokomu. ???  :-) Nápis u koní a značka jsou super, co ty všechno na svých toulkách nepotkáš! :-D Moc se mi líbí vrabčáci, to jsou takoví milí uličníci. ;-) Kaplička s výhledem na Jeseníky a fotky přírody, to je něco pro mě. :-) Už toho raději nechám, protože bych ti zahltila místo pro komentáře! ;-)  :-D
Měj se fajn, přeji prima víkend. :-) Hanka

15 Hanka Hanka | Web | 14. dubna 2012 v 15:00

[14]: ... ale taky škůdci ... aby sis nemyslel, že jsem tě přejmenovala! ???  ;-)

16 T(h)om T(h)om | Web | 14. dubna 2012 v 17:30

[14]: Není bobr jako bobr... :-D Jinak dnes jsem jel vlakem okolo a už si staví novou hráz :-) S tím čápem to bylo štěstí, ale ještě lepší bybylo, kdyby letadlo i prák letěli stejným směrem. No, nemůžu chtít všechno 8-) Díky za návštěvu a komentík :-)

17 Hanka Hanka | Web | 15. dubna 2012 v 10:53

[16]: No vidíš, Tome, a mně se zase líbí, že letí zdánlivě proti sobě. ;-)

18 lida lida | E-mail | 14. října 2013 v 22:32

Neuvěřitelně nádherné fotky. Snad se nebudete zlobit, že si jich pár stahnu. Před pár dny mi umřel tatínek. Byl ze Sudkova, moc to tam miloval. Dělám mu takové vzpomínkové pásmo, teda spíš pro nás pozůstalé. Jak by řekli ve filmu, to není země, to je zahrádka.

19 T(h)om T(h)om | Web | 15. října 2013 v 16:28

[18]: Předně bych vám chtěl vyjádřit upřímnou soustrast. Ztráta někoho tak blízkého vždycky bolí.
Děkuji za pochvalu mých fotek. Pokud je nehodláte nikde šířit a jsou určeny pouze k tomuto pietníku účelu, nemám s tím žádný problém. Aspoň poslouží dobré věci.

20 lida lida | 15. října 2013 v 16:40

Ne, sama taky fotím a také bych na to byla citlivá. Takže je to jen a jen pro mou rodinu, opravdu. Děkuji za vyjádření soustrasti. Lída Č.

Komentáře jsou uzavřeny.