Chomoutovské jezero

23. dubna 2012 v 8:38 | T(h)om |  Města a místa
Tento článek volně naváže na předchozí referát o pátečním výšlapu po CHKO Litovelské Pomoraví. Na závěr výletu jsme s Věrkou obešli Chomoutovské jezero - bývalou pískovnu, která je dnes součástí CHKO a žijí zde kolonie ptactva a několik vzácných živočichů. Jezero je poměrně velké, nepravidelného tvaru o rozměrech cca 1x1 km v nejširších místech. Najdeme v něm několik ostrovů obývaných ohromnými hejny racků a dalších ptáků, ze kterých jsme spatřili například potápky či kormorána. Žijí zde i volavky, labutě, ledňáčci a divoké kachny. Z obojživelníků jmenujme např. rosničku, kterou se nám však spatřit nepodařilo. Vodní plocha byla jistý čas využívána jako zdroj pitné vody pro okolí, ale pro samovolné zhoršení kvality vod bylo toto využití ukončeno. Dnes jde především o součást rezervace Litovelské Pomoraví.
Jezero najdeme asi pět kilometrů severozápadně od okraje Olomouce - na mapě jej můžete zobrazit ZDE.
Lze se k němu snadno dostat po silnici na kole či autem (na břehu se nachází dokonce parkoviště), nebo vlakem dojet do Štěpánova a zbytek dojít pěšky. Není to daleko. Pokud se na místo někdy sami vydáte, doporučuji vzít si s sebou dalekohled, protože ptáci často létají daleko od břehů.
Následovat bude několik fotografií, které již není třeba obšírněji popisovat a komentovat.


Pohled na jezero od místa poblíž parkoviště na jeho jihozápadní části.

Kolem vody roste rákosí a křoviny, ve kterých jsou ovšem různé plácky a místečka s volným výhledem. Mimo turistů a amatérských ornitologů zde posedává také hodně rybářů.

Voda v jezeře je nečekaně čistá.

Ve štěrku poblíž břehů se dá s trochou pozornosti najít ledacos.

Například lastury škeblí, kterých jsme viděli těsně pod hladinou velmi solidní počty.

Jeden ze zmiňovaných rybářů sedících u břehu a čučících na hladinu.

Zcela ve svém živlu budou u Chomoutovského jezera milovníci ptáků. Ohromná hejna racků hnízdících na ostrovech s trochou fantazie klidně připomenou tahy plameňáků na afrických solných jezerech. Údajně tu lze potkat také volavky nebo ledňáčka.

Protože u nás v Jeseníkách racky nevídáme příliš často, musíte pochopit, že jsem se při jejich focení dost vyřádil a přináším několik jejich obrázků. Fotky se vyznačují různou mírou (ne)kvality vzhledem k mému skromnému vybavení, ale snažil jsem se vybrat ty zdařieljší kousky. Jsou pořízeny od mola v areálu jachetního klubu (ano, skutečně zde existuje taková instituce a patří milovníkům plachtění z Olomouce).


To by mohlo zatím stačit... :D

Dalším z druhů ptactva, které na jezeře žijí, je kormorán. Chráněný rybolovný pták, jenž už nějaký ten pátek dělá těžkou hlavu rybníkářům a rybářům. Připomíná to příběh bobra, který - ačkoliv chráněný - také působí mnohé škody.

Škoda, že kormorána jsme měli příliš daleko na to, aby jeho fotka vypadala solidněji. Čekat, zda se mu uráčí přiblížit, na to prostě nebyl čas.

Stejně to dopadlo skoro i s potápkou. Dvě se houpaly na vodě asi tak daleko od nás jako kormorán, ale ne a ne jít blíž. Pak jsme naštěstí jednu vyplašili přímo od břehu a stihli udělat snímek aspoň takto zezadu.

Pohled na jezero z východního břehu. To vlevo není druhá strana, ale část jednoho z ostrovů.

Pár malých ostrůvků v Chomoutovském jezeře.

Také zde, na severovýchodní části jezera, žijí rackové. Tak velká hejna jako na druhé straně největšího ostrova jsme ale nezahlédli.

Práci tu posedávají na kůlech a kmenech trčící jen pár centimetrů nad vodní hladinou.

Břeh jezera.

Ačkoliv tohle vypadá jako někde v lese, bylo to vyfoceno také u Chomoutovského jezera. Veverka nám přeběhla přes cestu a za chvíli zmizela ve větvích stromů v nedaleké oboře. Tohle je jediná (relativně) ostrá fotka, co se mi povedla udělat.

To je od jezera všechno. Jak už bylo zmíněno šlo spíše o doplnění předchozího článku o Litovelském Pomoraví. Přesto doufám, že to mělo nějakou svou cenu. Další fotky najdete ve fotogalerii zmíněné minule. V celé sérii zabírají asi čtvrtinu v poslední části. Koho to tedy zajímá, tomu ještě jednou přidám odkaz na rajče.

 


Komentáře

1 mna mna | Web | 23. dubna 2012 v 8:51

Velice hezké :)

www.seo-24.cz

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 23. dubna 2012 v 17:01

Tak to je krása a je tak blízko od nás.
Díky, to jsem ještě neviděla. ;-)  :-)

3 Tomáš تماش کلر Tomáš تماش کلر | 23. dubna 2012 v 17:18

[1]: Díky

[2]: Taky jsem na to překvapeně koukal. Že to bude velké jsem tušil, ale tohle by mě ani nenapadlo. Paráda :-) Děkuji za návštěvu

4 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 24. dubna 2012 v 10:47

Krásné jezero... :-) Fotky ptactva jsou moc pěkné. To se mi nikdy nezadaří. Fotila jsem kačenu na rybníku Svět a v poslední vteřině se mi potopila, takže na fotce mám její zadek (nestyda jedna) a nohy našponovaný k nebi :-D
Veverka je taky moc pěkná - máš kliku! :-)  8-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 24. dubna 2012 v 18:32

[4]: Jezero je vážně super. Bylo to pro mě pořádné překvápko, ale milé. Jinak to, že ptáci při focení utíkají, ulétávají či potápějí se, to mám taky zažito a vím, jak to naštve. U veverek to samé v bledě modrém. Díky za koment :-)

6 Lafi Lafi | Web | 25. dubna 2012 v 21:07

Koukám, že rackové pořádali úplné nálety :-)
Líbí se mi fotka s pohledem na jezero skrz stromy.

7 T(h)om T(h)om | Web | 26. dubna 2012 v 8:40

[6]: Díky. V Jeseníkách podobnou atrakci nemáme, tak jsem si to musel užít :-)

8 Hanka Hanka | Web | 27. dubna 2012 v 23:01

Nádherné jezero, Tome! :-) Bezvadně se ti podařilo vyfotit racky v akci i další vodní ptactvo. Veverku ti závidím, ta je přímo kouzelná! :-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 28. dubna 2012 v 7:01

[8]: Podobných "jezer" je v okolí dokonce několik, i když si nejsem jist, zda je na všech tolik ptactva. Veverky ale snad ano :-D . Děkuji za komentář :-)

10 MirekČ MirekČ | Web | 28. dubna 2012 v 16:35

Je až neuvěřitelný ten rozdíl obou "placatých" zobrazení, ale na mapě je to jen modrý flek. Zato ta tvoje super!!! ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.