Chromeč, Postřelmůvek, Vyšehoří, Chromeč, Klášterec

5. dubna 2012 v 22:04 | T(h)om |  Túry a procházky
Protože na horách je stále hodně sněhu, i ve středu jsem pro jistotu vyrazil na vzduch do nížin. To je jedna z výhod okolí Šumperka. Na dosah jsou hory, kopečky i roviny. Tentokrát došlo na ty roviny. Plánování trasy mi trvalo o něco déle než obvykle, ale podařilo se. Jako obvykle vám i dnes nabídku hned na počátek odkaz na mapu s vyznačením cesty. Celkový kilometrový úhrn byl cca 8,5km. Počasí vypadalo na začátku dobře, v polovině výšlapu se pokazilo a jako obvykle se teprve až po mém návratu domů zase vybralo na skvělé. Stává se to tak často, že mě to už přestává štvát a jen to tiše akceptuji.
Dnes nemám náladu se příliš rozepisovat, takže report bude spíš obrazový. Mnozí z vás nad tím jistě zajásají, takže bez zdržování přejděme k fotkám:


Na pohled lehce nevzhledné místo (zvané "náves") se nalézá v dědině Chromeč. Pro článek není důležitý jeho vzhled, nýbrž fakt, že zde zastavuje autobus. Já jsem z něj vyskakoval v 11:21 SELČ (od Mototechny v Šumperku odjížděl v 10:59).

Od nevzheldné návsi jsem to vzal k celkem vzhlednému kostelíku. Stojí hned u hlavní silnice vedoucí na Postřelmov.

Podle téhle fotky se bude zdát, že v Chromči jsou jen samé barabizny, ale není tomu tak. Samotného mě překvapilo, kolik domů tu dostalo novou fasádu a vypadá k světu.

Před hřbitovem na konci dědiny jsem zabočil kolem hřbitovní zdi doprava na polní cestu lemovanou stromky. Foto je pořízeno při pohledu nazpátek a nikoliv kupředu, tak se nenechte zmást.

Je tu odpočívadlo s lavičkou a křížem...

...a výhled k JZD.
Statek však není to hlavní. Mnohem zajímavější je kopec za ním. Můžeme tam spatřit domečky v Jakubovicích a okolní louky.

Asi v půli cesty mezi Chromčí a Postřelmůvkem narazíme na usedlost "U mléna" (pro Pražáky: mlén = mlýn).

Fakt je, že o skutečný mlén už nejde a ani to tak nevypadá. Turisticky tam stejně není nic extra zajímavého, tak jdeme dál.

Do Postřelmůvku od "mléna" vede už nikoliv cesta z udusané hlíny, ale úzká asfaktka. To ocení spíše cyklisté, pro něž tu vede značená cyklostezka. Příchod je stylově v zemědělském duchu:)

Mají tu sice kapli, ale vypadá obyčejně a nemá smysl ji sem dávat, aby nebylo překaplováno a překřížováno. Koho to zajímá, fotku kaple najde ZDE. Tohle je cesta vedoucí ven z dědiny a mířící mezi poli k nedalekému Vyšehoří.

Pochopitelně se dá jít po silnici, ale já to vzal raději po poli. Je na mírném kopečku, takže je z něho pěkně vidět na cílovou obec. Normálně by byly i pěkné výhledy k horám na severu, ale středeční opar, lúdra jedna, tuhle vyhlídku pokazil.

Asi 300 metrů před Vyšehořím stojí tahle pidikaplička. Z dob, kdy jsem ještě bydlel v Zábřehu, jsem kolem ní jezdil velmi často na kole a mám ji zažitou. Ještě před opravou a pak i po opravě, kdy dostala novou fasádu. Teď už vypadá zase poničeně a zdá se, že zkáza bude pokračovat.


Mimo kapličky je před Vyšehořím i rybník. Bylo to pro mě takové menší překvapení. Buď tam před těmi deseti lety nebyl, nebo jsem si ho nikdy pořádně nevšiml. V rámci splácení tohoto kulturního dluhu jsem se aspoň zastavil na jeho hrázi.

Do samotné dědiny jsem vlastně ani pořádně nevstoupil. Hned v zatáčce na okraji od hlavní silnice odbočuje cestička doprava, kudy jsem se vydal.

Cesta tu vede podél pastvin přilehlých ke zdejšímu statku a následně pak ke statku v Chromči, který byl vidět na fotkách výše.

Došel jsem tedy opět do Chromče a narazil na místní raritu - bránu odnikud nikam. Opravdu stojí jen tak na louce a dá se volně obcházet. O to bizarněji vypadá rezavý řetěz opatřený zámkem, kterým je brána zajištěna proti otevření. Za tou budkou vzadu, což je autobusová zastávka, se nachází rušná silnice a ještě za ní pole, kterým budeme pokračovat.

Nebyl jsem si do poslední chvíle jist průchodností, takže pěšina - tedy spíš koleje vyjeté traktorem - mi ulevila. Na tomto obrázku to není moc poznat, ale na jejím konci se nachází malá kaplička. Je sice vidět ze silnice, ale přesto je hodně daleko. Právě k ní tedy vedla další etapa.

Projít polem by se mohlo jevit jako nudná záležitost, ale vždycky se najde něco pro potěchu oka. Já jsem narazil na stádečko vegetících srnek. Byly hodně daleko, takže mě ani neuznaly za hodného větší pozornosti. Jen si tak ležely, koukaly kolem a v pohodičce trávily ušlechtilé plodiny vypěstované snaživými zemědělci.

Došel jsem ke kapličce. Stojí jako by opuštěná, opklopena ze všech stran poli a volným prostorem. Odtud jsem zabočil doprava k protipovodňovému valu kolem řeky Moravy.

Během chůze mezi sazenicemi mě napadlo, že bych se měl dívat také pod nohy a našel tam babočku kopřivovou.

Bělásek poletoval jen o malý kousek dál.

Brzy jsem došel až k hrázi, po níž vede celkem pohodlná cesta.

Není to sice žádná dálnice, ale tím lépe.

Vody v řece se zdálo být dost. Tekla prudce a já marně řešil teoretické dilema, zda bych při pádu do vln usilovněji zachraňoval fototechniku nebo sebe. Nápad zkusit to a definitivně rozlousknout zapeklitou otázku jsem ale nakonec zavrhl.

Podél břehu jsem narazil na několik stromů ohlodaných bobřími zoubky. Zřejmě se jim daří, protože v okolí byli bobři spatřeni na několika místech. Mě se to bohužel ještě nepodařilo. Snad jednou...

Pohled do trávy kolem hráze odhalil jarní květenu.

Bílých sasanek tu rostou celé koberce.

Cosi fialového

Petrklíč - tedy promiňte, prvosenka jarní (primula veris)

Maceška

Brzy jsem došel i k zahrádkové kolonii poblíž mostu na Bohutín. Do téhle dědiny jsem tentokrát nešel, ale byla vidět přes pole za řekou. Původně mě sice napadlo tam zajít a počkat na vlak nebo autobus, ale nic vhodného zrovna nejelo. Tedy autobus jel asi za půl hodiny, ale musel bych přestupovat v nedalekém Klášterci. A uznejte, že s takovou rezervou ten necelý kilometr do Klášterce je jednodušší ujít pěšky, na bus nastoupit tam a domů dojet bez přestupu.

A tak jsem i udělal. Dokonce mi zbylo ještě pár minut na sklenici Kofoly v tamním podniku Rio. Už jsem měl docela sucho v krku.

Na autobus jsem u malé budky sloužící jako zastávka nemusel čekat dlouho - snad 10 minut. Za chvíli už jsem se vezl k Šumperku a to je pro dnešek všechno.

Díky za pozornost:)

 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 5. dubna 2012 v 22:29

Velmi mě pobavila fotka s brankou odnikud nikam... :-D Fakt raritka.Srnky si spokojeně vegetí a říkají si: "Klid, holky, to je zase ten fotograf..." :D
Pěkná procházka s čistými fotečkami... :-)

2 Jeník Jeník | 6. dubna 2012 v 8:23

Také mne zaujala ta branka od nikud nikam.Ovšem fotoreportáž,jako všechny předešlé je opět na úrovni.Ovšem nedalo mi to a po podrobném prozkoumáví záběrů na rajčeti jsem odhalil "životopis" sirotčí branky.

Je to pozůstatek ochranného oplocení vodního zdroje,ale to jste si ovšem jistě venku všiml také.Dále jsem z toho vypitval(vydedukoval),že jistě toto oplocení pomalu a jistě hlodal zub času a zřejmě se na něm podepsaly povodně v roce 1997,kdy i zde zřejmě všude byla záplavová zona.Pak ovšem přišel "zběrač kovů" - za totality se tomu říkalo "lidový sběr" druhotných surovin velmi potřebných pro naše národní hospodářství,což v tomto případě znamenalo pro naše hutě.Dnes nemáme "naše" hutě,navíc nemáme lidový sběr druhotných surovin,ale zato máme sběrače "všeho" a to docela zdatné.Že to byl jeden takový sběrač se poznalo právě podle toho,že vzal co vzít se dalo,ale zabetonovanou branku nezvládl.Přijde asi příště a bude mít sebou pilku na železo - nebo flexu(aku).

  Ali i tak uznávám,že pohled na tu branku je impozantní a stojí se na ní zahledět a přitom i zamyslet.

  Ještě jednou opakuji krásná fotoreportáž,která rozšířila mé obzory o rozšíření výskytu bobra u nás.Takže nejen zámecký park v lednici je ohrožen,ale i břehy Moravy na Severní Moravě.Docela zajímavý zoologický poznatek.Bobrům,ale i Vám opět držím palce a těším se na další Vaše fotoreportáže-

Jinak Vám přeji krásné prožití Velikonoc.

3 Jeník Jeník | 6. dubna 2012 v 8:26

Omlouvám se za chyby a překlepy v textu  ve svém příspěvku předešlém.

4 T(h)om T(h)om | Web | 6. dubna 2012 v 8:38

[1]: Kdepak, tohle byly skoro určitě jiné srnky a jejich pohoda zřejmě vycházela z dobrého napapání :-) Díky za koment.

[3]: Za překlepy se neomlouvejte, sám jich tam mám určitě jako máku a většinou je odstraňuji až postupem času :-)
S tou brankou máte pravdu. Je jasné, že kdysi opravdu k něčemu patřila a pravděpodobně to bylo k té bílé krychli opodál - jak říkáte, vodnímu zdroji. Že plot vzal za své při povodních jsem nevěděl, ale je to dost možné.
No a bobříci se skutečně vesele množí a jejich výskyt je hlášen stále více na sever. Dokonce jsou prý až u Branné. Hráz by měli mít i na potoce za Šumperkem, ale přes bahno jsem se tam ještě nedostal, byť si to pořád slibuji znovu zkusit.
Děkuji za návštěvu a komentář :-)

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 13:47

Moc se mi to líbilo, zvláště srnky, kytičky, pohledy do krajiny- umíš vyhmátnout zajímavosti- promiň tykání, ale jsem jaksi zvyklá, ač se osobně neznáme i s jinými blogerkami a blogery si tykáme. Mně to také nevadí, když mi mnohem mladší tykají. Lépe mezi ně zapadnu, ne?
Ráda se na všechny  tvoje obrázky dívám. ;-)

6 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 6. dubna 2012 v 14:28

Pěkné vesničky ( i jejich názvy :-) ). Krásná příroda, motýli, maceška je nádherná... :-)
A přeju pěkné Velikonoce! :-)

7 MirekČ MirekČ | Web | 6. dubna 2012 v 18:04

V Chromči má chalupu můj bývalý kolega z práce. ;-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 6. dubna 2012 v 19:58

[5]: Tak to mě pochopitelně moc těší. Jinak taky mám raději tykání - ostatně na internetu je běžnější. Ani nevím kdo z nás tomu druhému začal vykat, ale aspoň to značí naše slušné vychování, ne? Přechodu na "tykačku" se nebráním, naopak to vítám :-)
Děkuji za tvůj komentář :-D

[6]: Děkuji, na přírodu si tady vážně  stěžovat nemůžu :-) Také přeji pěkné svátky a k tomu i bezbolestnou pomlázku :-D

[7]: Já jsem tu dědinu znal jen z přejezdu na kole nebo autem. pěšky jsem tam nikdy nešel, tam se mi to konečně povedlo napravit :-)

9 Alisa Alisa | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 20:59

Ahoj, máš super blog

10 T(h)om T(h)om | Web | 8. dubna 2012 v 4:52

[9]: Ahoj a dík :-)

11 Hanka Hanka | Web | 8. dubna 2012 v 23:56

Bezvadná fotoreportáž, Tome! :-) Taky se mi líbí brána "odnikud nikam", jak jsi trefně napsal, hned pod ní se mi líbí ta vyježděná cesta. Skvělé jsou všechny snímky, a to cosi fialového by měla být dymnivka dutá. :-)
Podle fotek ti počasí vyšlo, i když píšeš, že se pak pokazilo. To je naprosto normální, já už taky nenadávám. Dneska jsme zažili několikrát pořádnou sněhovou vánici, jsem pěkně zmrzlá! ???
No nic, zdravím tě a přeji prima velikonoční pondělí. :-) Hanka

12 T(h)om T(h)om | Web | 9. dubna 2012 v 17:15

[11]: Děkuji. Koukám, že branka má úspěch :-D Za identifikaci dymivky duté děkuji, ale stejně si to nezapamatuju. Počasí se pokazilo až ke konci, jinak to šlo :-) Díky za přání ke svátkům a přeji totéž :-) , i když i o Velikonočním pondělí jdu na noční do prácce :-?

13 Hanka Hanka | Web | 14. dubna 2012 v 14:43

[12]: Tome, a do důchodu daleko!!! ??? :-D

14 T(h)om T(h)om | Web | 14. dubna 2012 v 17:27

[13]: Toš to tedy díky za vzpruhu :-?  :-D

Komentáře jsou uzavřeny.