Jak jsem propásl žabí sex

1. dubna 2012 v 9:54 | T(h)om |  Šumperk a okolí
No ano, trošku sázím na to, že ono kouzelné slůvko v titulku přitáhne čtenáře. A nemyslím tím "žáby" :-D Pokud byste se však těšili na tyhle studené obojživelníky v polohách tak důsledně popsaných Kámasútrou, pak vás předem varuji: budete asi zklamaní a je to velkým dílem moje chyba. To pravé žabí páření jsem letos prošvihl. Ve čtvrtek jsem si všiml na blogu Věry Zinkové, že ona si na žabky pěkně počíhala a má díky tomu spoustu moc hezkých záběrů. Vzdor nepříznivým okolnostem jsem se tak přece jen vydal ven a doufaje v zázrak si to namířil k Třemešským rybníkům. Když nenajdu žáby, aspoň se ještě provětrám, no ne?
Je fakt, že šance na úspěch byla skoro nulová a mě to bylo jasné. Udělalo se chladno, fičel silný studený vítr a obloha byla zatažená, což samo o sobě prakticky veškeré optimistické vyhlídky eliminovalo. Pak tu bylo také pozdní datum a předchozí teplé období, kdy se jistě dobré fotky pořídit daly. Holt jsem všechno promeškal a teď za to platím.
Meteorologická předpověď na čtvrtek nezněla příznivě: zataženo, maximálně 12 stupňů, vítr a 80% pravděpodobnost srážek. Jak na sviňu to tentokrát vyšlo do puntíku. Sice jsem nezmokl - pršet začalo chvíli po mém návratu domů - ale jinak jsem si užil všechno. Už sama cesta na kole v silném větru byla hodně náročná.


U rybníků to vypadalo neutěšeně. Přesně tak jak z domova a z předpovědí. Obloha pod mrakem, studený fičák a všude taková ta pošmourná atmosféra.

Zašel jsem si na místo, odkud jsem v lednu fotil labutě. Jen tak pro zpestření.

Pár jich tu plavalo i tentokrát, ale bylo jich o poznání méně.

Moc jsem se s nimi nezdržoval. Jednak proto, že labutí mám v archivku dost, a taky proto, že to není zase takové exotické zvíře, abych s ním strávil odpoledne. V případě volavek bych udělal výjimku, ale ty jsem tu potkal naposledy loni v létě.

Hroch by jistě exotika byla, dokonce ještě větší než volavka, ale zde šlo bohužel jen o část kmene stromu napůl ponořenou pod hladinu. Uznejte však, že aspoň maličko hlavu hrocha připomíná. I uši z ní trčí:)

Vydal jsem se na obhlídku přes hráze mezi jednotlivými rybníky, které jsou celkem tři.

Stojatá voda, hlavně u břehů, zarůstala žabincem. Zde jsem si ještě dělal naděje nějakou tu žabku zahlédnout.

A vida! Ono jich tu bylo docela dost. Nešlo však o dospělé pářící se jedince - ti už měli svoje dávno "odbyto" (erotomani a nynfomanky prominou ten zlehčující výraz) a tohle už bylo jejich potomstvo.

Nutno dodat, že potomstvo velmi neposedné. Navzdory chladu, kdy by člověk u žab takovou hbitost nečekal, se ty mršky vždycky rozlétly do stran a zmizely pod vodou, kdykoliv jsem se snažil přiblížit nebo zaujmout fotograficky vhodnou pozici. Nakonec tu tedy sice nějaké žáby byly, ale z fotek to nepoznáte. Pro ilustraci aspoň tahle, která zdrhla až jako poslední a umožnila mi udělat alespoň takovýto snímek.

Po chvilce do vody naskákaly všechny a před objektivem zůstaly jen větve a kořeny zrcadlící se v hladině.

Na závěr mě napadlo obejít největší z rybníků kolem dokola. Vítr ale svoji sílu v nárazech stupňoval a obloha byla temnější a temnější. Když to nade mnou začalo praštět a na zem i do vody s plácnutím dopadaly kusy větví, zavelel jsem sám sobě k ústupu. Už proto, že proti tomu fučáku se domů pojede blbě, byť je to jen asi 3,5 km (aspoň podle cyklocomputeru).

Návrat domů byl to nejlepší, co mě mohlo napadnout. Asi za čtvrt hodiny, co jsem odemknul byt, začalo venku pršet a já byl rád, že jsem vyvázl se suchou kůží. A tak se mi letos focení žab těžce nevyvedlo. Možná pro chlad, možná proto, že by se dala najít vhodnější místa, ale určitě taky proto, že jsem podcenil načasování. Nu což, napřesrok budu muset být důslednější a tohle brát jako varování.

 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 1. dubna 2012 v 13:27

Tome, nezoufej, ropuší sezóna ještě nezačala a tudíž máš šanci. Počkej, až se trochu oteplí a vydej se tam znova. Uvidíš, že budeš slavit úspěch. :-) Zřejmě se na Třemešku nadměrně brzy vylíhl jiný druh žab, asi skokan toto je. Ropušky teprve přijdou, uvidíš. Taky se na ně za týden chystám... :-)

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. dubna 2012 v 13:57

Rybníky i jejich okolí mám ráda, ale v tomto počasí mi včera stačilo jít z náměstí domů, ve vichru a dešti. A já trouba měla lehký kabát a šla bez čepice. Stejně by mi ji vítr sfoukl.
Ty žáby si to asi odbyly, když bylo ještě tepleji, nevadí, není všem dnům konec, ne? ;-)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. dubna 2012 v 13:57

Ten skokánek je náhodou pěkný...

4 Lafi Lafi | Web | 1. dubna 2012 v 21:21

Tak z T(h)oma je teď žabolog? :-D Neviděl bych to napoprvé tak tragicky. Na fotkách nějaká žabka je, taková první vlaštovka :-) Jinak hroch je suprovej!

5 Hanka Hanka | Web | 1. dubna 2012 v 21:57

Žáby jsi propásl, Tome, zato labuť se ti povedla náramně a hroch je fakt jak vyšitej! ;-)  :-D Moc se mi líbí poslední snímek. :-)
To my včera jeli 200 km skoro zbytečně, to přijde teprve líto! ??? :-D

6 T(h)om T(h)om | Web | 1. dubna 2012 v 22:12

[1]: Jen abych nebyl zase v práci, jak by se dalo podle mého "štěstí" v tomto směru očekávat :-?

[2]: Jo, ten vítr asi zaskočil všechny. Teploty den ze dne spadly o 10 stupňů a počasí se úplně změnilo. Děkujiza návštěvu a koment :-)

[4]: Houby žabolog, ale když je možnost zastihnout nějaké zvířátko, snažím se toho využít. Tady to bohužel nevyšlo. Díky za pochvalu hrocha. Fakt škoda, že nebyl opravdový :-D

[5]: No jo, ale labutí je všude dost a zná je každý. Ten poslední snímek vznikl už na útěku před deštěm, větrem a padajícími větvemi.
Jen zbytečně 200km nejen přijde líto, to vyloženě nasere. Ovšem jak jsem viděl, tak špatně to nakonec přece nedopadlo :-)

7 matttyna matttyna | 1. dubna 2012 v 23:14

No nekecéj, hehe...:-D. Podívej, já byla včera se podívat u Sanatorky, a něco již nakladeno je, ale jinak pusto a prázdno, takže tam to ještě určitě stihneš. Včera se tam promenádovaly namlouvající se kachny.Minule jsem je tam fotila 3.4., ale tipuju, že letos to bude asi pozdějc, páč to tam bylo docela dlouho zamrzlé a byl tam sníh... ;-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 1. dubna 2012 v 23:23

[7]: Já bych to zase nejlépe viděl u těch rybníčků nad Temenicí. Zvlášť ten druhý největší má pěknou velkou mělčinu a navíc tam loni v červnu byly opravdu davy pulců :-D Jinak nějaké žáby už jsem viděl i na Krásném :-)

9 matttyna matttyna | 2. dubna 2012 v 1:06

[8]: Jak myslíš, u Sanatorky se to skvěle fotí :-).

Komentáře jsou uzavřeny.