Na lovu beze zbraní

20. června 2012 v 10:56 | T(h)om |  Šumperk a okolí
V časovém presu a hrozbě bouřky, když se naskytla zase na chvíli příležitost, vyrazil jsem na kole k rybníkům u Třemešku. Z předchozích článků už víte, že tyhle tři rybníky jen malý kousek za Šumperkem oplývají spoustou živočichů a divoce vypadajícími zákoutími. Právě v nich se daří ptákům, rybám, hmyzu - zkrátka to tam žije. Díky blízkosti k městu není problém sem tu a tam vyrazit a pokusit se něco z toho života zdokumentovat. Dávno vím, že zde žije několik labutí, v létě spousty vážek a když se zadaří, může člověk potkat i volavku. Následující fotky jsem pořídil 17.6. v době mezi 10:00 - 11:30 a obešel přitom celý areál, některé části i vícekrát. Zrovna byly úžasné pařáky, což například vážkám skvěle vyhovuje.
Až na záběry samotného okolí rybníků je všechno foceno teleobjektivem, který jsem ještě loni na lovu vážek neměl. Jeho výhodou je možnost si objekt pěkně "přitáhnout", nevýhodou naopak úzký zorný úhel, kde je těžké poletující vážku udržet. Ostření je v takovém případě samostatná kapitola. Autofocus se samozřejmě nechytá a je třeba ostřit manuálně, což u mého (na manuál až příliš citlivého) objektivu není vůbec snadné. Nakonec mám tedy vážek jen pár, ale povedlo se mi zachytit i jiná zvířátka, tak to bude aspoň pestřejší. Představím vám je pěkně postupně. Na úvod však ještě pár fotek samotných rybníků pro přespolní a nevědoucí:


Největší ze tří rybníků ze západního břehu (kurňa, to zní skoro jako v Palestině).

Menší rybník na severní straně.

Jak vidíte, voda zde není na první pohled lákavá. Prorůstá ji žabinec, řasy a v jejich chomáčích zůstaly zaklíněny větve a kusy dřeva. Tahle divočina však vytváří skvělé podmínky, aby zdejší fauna vesele prosperovala nerušena častými zásahy člověka.

O labutích jsem se zmínil v úvodu. Jsou zde stále a menší skupinka hnízdí přímo na ostrově ve Velkém rybníce.

Spokojeně vypadají i ty na rybníce sousedním, tedy tom jižním ze zbývajících dvou. I zde se asi najde výjimka, protože jak jsem si všiml, jedna labuť měla amputovanou pravou nohu. Těžko říct, jak k tomu přišla - tedy jak o to přišla. Kdo by chtěl vidět labutích fotek více, může se podívat na jeden článek z letošního ledna.

Novinkou pro mě byl výskyt lysky černé. Nikdy předtím jsem si jí nevšiml a najednou jich tu byly spousty. Dokonce i s mladými, které ukrývaly v rákosí u břehu.

Lyska černá

Nejsem si jistý na plných 100%, ale tohoto ptáčka bych tipl na červenku obecnou.
(podle názoru odborníka dole v diskuzi jde ovšem o pěnkavu. No nic, nejsem žádná ptákolog a sekl jsem se)

Dalším milým překvapením bylo spatření potápky roháč. Pamatuji se, jakou radost mi udělalo setkání s ní na Chomoutovském jezeře a teď ji mám skoro za barákem. Supr:)

Potápka dělala čest svému jménu. Co chvíli zmizela pod hladinou a následně se vynořila o pár metrů dále.

Potápka roháč

Těsně pod hladinou plavaly hejna ryb. Spíše menších, takže aspoň ptákům nezaskakovaly v krku.

Užovka, potvora, se objevila až úplně nakonec, když jsem se chystal sbalit nábobíčko do batohu. Stačil jsem ji jen v rychlosti cvaknout, načež zmizela pod břehem. Jestli chcete viděl lepší fotku z loňska, zkuste tento odkaz.

S vážkami je při focení potíž. Chvíli totiž neposedí a vyfotit je v letu tak, aby byl obrázek ostrý, to chce hodně trpělivosti. Tahle se zrovna moc nepovedla.

A zde zase není na kůře stromu vyvráceného z aleje do rybníka moc vidět.

O něco lépe se dařilo s její barevnější kolegyní.Úplně nejlépe se fotí šidélka souložící na stéble trávy. Jsou sice takoví gymnasté, kteří při kopulaci zvládnou i létat, ale nevydrží to dlouho. Když je to v letu přestane bavit, usedlou pěkně na trávu a pokračují v započatém, aniž by se nechali vyrušovat chlípným počínáním voajérského fotografa.

Další do sebe zabraný pár.

Zvěčnit volavku také není nic snadného. Aspoň mě se to příliš nedaří. Toho dne se zjevila spíš náhodně, proletěla podél opačné strany rybníka než bych potřeboval, chvíli poseděla na stromě tak, aby byla co nejméně vidět a zase uletěla. Tím mě pěkně štvala. Šlo o volavku popelavou - chráněnou zákonem, ale loni jsem tu potkal dokonce ještě vzácnější volavku bílou. A dlužno dodat, že ta se fotila o poznání ochotněji. Můžete se o tom přesvědčit tady anebo tady.

Další volavčí přelet byl sice úspěšnější, ale nijak výrazně.

Moje nejpovedenější fotka volavky popelavé je proto tahle. Je trochu neostrá a hodně ořezaná, ale aspoň na ní lze ptáka poznat.

A článek o třemešských zvířátkách by nebyl úplný bez žab. Těch tu žijí stovky, nejspíš tisíce. Odevšad zní jejich skřehotání, skáčou před vámi přes cestu a žbluňkají ve vodě u břehů. Z fotky by se mohlo zdát, že dokonce úspěšně loví ryby, ale tak daleko ještě pravděpodobně nezašly. Už proto, že vzrůstem patří k těm menším.

Jejich podstatně oblíbenější činností je vyhřívání se na kusech dřeva plovoucích po hladině rybníka.
A loučím se touto žabkou pohodově se nechávající unášet vodou. Opravdu tam takto bez hnutí trčela dlouhou chvíli. Teprve když jsem se ještě více přiblížil, mrskla nohama a zmizela v hlubině.

Doufám, že se vám tento zoologický příspěvek aspoň trochu líbil. Už proto, že na další si budete muset zase dlouho počkat.

 


Komentáře

1 Mirkaw Mirkaw | 20. června 2012 v 13:09

Krásné záběry,gratuluji nejen k nim, ale i k miminku.  Navštívili jsme temenické rybníčky, ale kromě červených rybiček o kterých jste psal minule, jsme nic neobjevili.Přeji mnoho zdraví a další pěkné reporty. :-)

2 Lištička Lištička | Web | 20. června 2012 v 15:06

Nejlepší fotka je ta s volavkou na stromě, rozesmál mě popisek a šipka :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 20. června 2012 v 15:27

[1]: Děkuji za obě gratulace (ony ty miminka jsou dvě :-) ). Je divné, že u rybníčků nad temenicí nic není. Tam bývalo taky vždycky dost živo. No nic, tak třeba příště budete mít více štěstí. Děkuji za návštěvu a komentík :-)

[2]: No vidíš, a ta mě zrovna nejvíc nas... - však víš co. Ale aspoň, že někomu udělala radost :-)

4 acijka acijka | Web | 20. června 2012 v 20:51

Krásná práce, víc netřeba dodávat. Snad jen prosbu, jestli mě naučíš fotit vážky, mě se nedaří, jsou rychlejší než spoušť... ;-)

5 Hanka Hanka | Web | 20. června 2012 v 22:14

Tome, ty jsi dvojnásobným tatínkem?! Máte dvojčata?!!! ???  :-) To tedy gratuluji dvojnásob, mohl bys sdělit nějaké podrobnosti, co ty na to?! ;-)  :-)
Tvoje "lovy beze zbraní" jsou úžasné, ulovil jsi hodně skvělých exemplářů, pořádně ti je závidím, při našem způsobu cestování vůbec nemám na něco podobného šanci. :-?
Letící volavka je parádní a vážky v letu jsi zachytil bezvadně. Taky jsem se o to pokoušela, bohužel, NIC! :-( Úplně nejvíc se mi líbí žáby, mám je ráda a navíc jsou fotogenické! ;-)  :-) Blahopřeji ke skvělé reportáži! :-) Hanka

6 eM. eM. | 20. června 2012 v 23:39

Úúúú, Třemešek, tuhle jsem tam byla kolem osmé večerní - a labůžo. Žádnou žabičku jsem bohužel nevyfotila, neboť žádný fotodalekohled nevlastním, a Lumixek už to jaksi nedal, noo :-(. Ale alespoň jsem potěšila pár ovádů :-D

7 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | E-mail | Web | 21. června 2012 v 19:04

Nááádhera! Teda to je úrodička! O_O  :-D Všechno by mi to ulítlo a uplavalo. Máš teda trpělivost - kloubouk dolů! :-) Moc pěkné fotky! :-)

8 MirekČ MirekČ | Web | 21. června 2012 v 19:27

No jo, ty živé vrtulníky se fakt fotí špatně. A co takhle šídlo by nebylo? :-D

9 T(h)om T(h)om | Web | 22. června 2012 v 6:58

[4]: Zde je jednoduchý postup - desatero:
1) Oblékneme se a vezmeme si foťák
2) Porozhlédneme se, zda nejsme poblíž rybníku nebo řeky
3) Pokud ne, dojdeme k nějakému
4) Porozhlédneme se, zda tam nejsou vážky (jestli ne, máme pech)
5) Připlácneme oko k hledáčku
6) Oddálíme oko od hledáčku a sundáme krytku objektivu
7) Přepneme na manuální ostření
8) vybranou vážku se snažíme držet v zorném poli hledáčku a současně volnou končetinou (ideálně rukou) ostříme
9) Když to v hledáčku vypadá ostře, stiskneme spoušť
10) Při troše snahy z 10-15 výcvaků vzejde jedna aspoň nouzově použitelná fotka :-)

[5]: No je to tak, letos se překotně množím. Máme dvě krásné holčičky :-)
Za pochvaly díky, i když bys je jistě zmírnila kdybys věděla, že mnohdy jde o ořez skoro 1:1. Navíc o fotky, při jejichž vzniku jsem vážkám velmi škaredě nadával, pokud nechtěly spolupracovat (jako že nechtěly). Děkuji :-)

[6]: No i s Lumixáčkem by se snad dalo něco zvěčnit, ale ještě jsem to nezkoušel. Jinak takto pozdě večer (podvečer) jsem u rybníčků nebyl, může to být zajímavé. Zvlášť když se rojí komáři :-D

[7]: Ono mi toho taky většina uplavala a odletěla - potvory! Poměr mezi pořízenými a použitelnými fotkami je docela žalostný, jen to tady není tak vidět :-)

[8]: No o tom není sporu. Jako velmi mizerný entomolog nerozeznám vážku od šídla, takže vážně nevím. Možná by se našlo obojí :-)

10 Zuzka Zuzka | Web | 22. června 2012 v 11:49

Nádherné fotky ! Přistávající labuť, nádherné vážky a jako třešnička na dortu záběr na usmívající se žábu, která vykouzlila u mě úsměv. Tam sedí jak pučmeloun :-D

11 eM. eM. | 22. června 2012 v 23:28

[9]: Poměr použitelné-nepoužitelné u mě neexistuje :-D. Mám pouze nepoužitelné :-D

12 Hanka Hanka | Web | 27. června 2012 v 20:27

Tome, můžeš si vykládat co chceš, stejně se mi tvoje fotky líbí! :-D
Holčičky jsou super, mám dvě vnučky, tak to vím! ;-) :-) Mějte se všichni moc fajn a holčičky ať vyrůstají ve zdraví do krásy!!! :-D  :-D

13 Martin Martin | E-mail | Web | 27. června 2012 v 21:10

Moc hezké hezké fotky. K té "července" - myslím si, že je to pěnkava obecná, podle šedavého "límečku" na krku. Samozřejmě se můžu mýlit, i když jsem členem ČSO (Česká společnost ornitologická)... :-) ;-)
Jinak jakou technikou to je foceno? Já na vážky používám teleobjektiv Canon EF 70-200mm f/2.8 L USM s Close-Upem Canon 500D. Pevná makro šedesátka je na vážky nepoužitelná... :-)

14 T(h)om T(h)om | Web | 28. června 2012 v 22:01

[10]: Díky, usmívající se žábo :-)

[11]: Ale toš, až tak špatné to snad nebude 8-)

[12]: No tím líp :-) Holčičky nám zatím dávají pěkně zabrat. proto jsem se už dlouho nevyspal a na blog nic nepřidávám. je to záhul. Díky :-)

[13]: Díky. Já se v ptácích opravdu moc nevyznám je to možné. Na focení jsem použil Nikkor 55-300 mm a souhlasím, že pevné sklo je v tomto případě prakticky nepoužitelné :-)

15 Martin Martin | E-mail | Web | 29. června 2012 v 18:30

[14]: Souhlásím... :-)

16 Martin Martin | E-mail | Web | 2. července 2012 v 11:11

Tak jsem se Tebou nechal inspirovat a nafotil jsem si šídlo...: http://mikroskopy.blog.cz/1207/sidlo-kralovske ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.