Lednice

10. srpna 2012 v 21:23 | T(h)om |  Jižní Morava 2012
Lednice - tedy zámek a rozsáhlé pozenky kolem něj, jsou jako součást lednicko-valtického areálu na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je tedy jasné, že zde člověk zklamaný nebude. Jinak nevelká obec Lednice (mapa) leží poblíž rakouských hranic na jihu Moravy a o její unikátnost se zasloužili především Lichtensteinové. Právě oni vybudovali zámky v Lednici i Valticích a okolí upravili tak, že se dostalo až na prestižní seznam UNESCO. Zámek Lednice je postaven ve stylu umělé gotiky podle anglických sídel, což ho dělá samo o sobě unikátním. Podobných v naší zemi moc nenajdeme. Pokud vůbec. Součástí zámku je i ohromný tropický skleník a okolo se rozprostírá rozsáhlý park. Jedna část dokonale upravená podle francouzského vzoru, druhá - podstatně větší - je ve stylu anglických parků. Připomíná tedy spíše přirozenou krajinu, jen částečně upravenou rukou člověka. Podrobností jistě najdete všude na Internetu spoustu a tak nemá smysl, abych je hledal a pak všechny vypisoval. Místo toho raději ukážu pár fotek, které se mi v Lednici podařilo ukořistit.Příchozí cesta k zámku focená jen kousek od brány. Vlevo, kde to není na fotce vidět, se nachází starší část sídla. Bohužel se ještě nedočkala oprav, jakými prošla hlavní část zámku.

Bližší pohled na zámek ze strany od skleníku. Navzdory názvu místa "Lednice" se teploty toho dne šplhaly ke třicítce.

Čelní pohled na novogotickou budovu lednického zámku.

Totéž o pár desítek metrů dále od vstupu do francouské zahrady.

Záhony před skleníkem.

Cesta podél skleníku přiblíží jeho skutečnou velikost. Na dobu kdy vznikl opravdu impozantní.

Vstup do skleníku se nachází přímo v zámku. Vstupenka se dá zakoupit zvlášť.

Ve skleníku.

Uprostřed skleníku najdeme k posezení lavičky u jezírka s barevnými rybkami.

Přilehlý park anglického stylu se rozkládá na ostrůvcích a po březích umělých jezer zbudovaných na slepých ramenech řeky Dyje. Na několika místech najdeme také pár staveb odkazující na cizí kultury. Nic z toho však není původní, bylo to postaveno uměle a se záměrem. To platí nejen o známém Janohradu (umělé zřícenině), ale i o této Maurské vodárně.

Hned za vodárnou najdeme přístaviště výletních loděk, kterými se můžete nechat odvézt k minateru na druhé straně parku. Při ceně 120Kč na osobu za dvacetiminutovou plavbu na trase dlouhé jen 1,5 km nám přišlo lepší se projít.

Turistická lodička.

Park je skutečně plný vodních ploch osázených různými druhy stromů, mnohdy v Evropě zcela unikátními.

Svézt se můžete nejen loďkou, ale třeba i na kočáře taženém koňmi. I zde však platí, že se to nevyplatí. Tedy pokud nejste nemohoucí nebo nepřiměřeně romantická povaha.

Byl jsem šokován rozmanitostí ptačích druhů, kteří na těchto jezerech žijí. Když u nás v Šumperku narazím na potápku, považuji to za vzácnost. Tady na jižní Moravě ale potápky, volavky a další žijí zcela normálně a potkáte je na každém kroku. A určitě to neplatí jen o ptácích. Tohle místním fakt závidím.

Minaret tvoří z mnoha stran parku jeho dominantu, která se malebně zrcadlí na vodní hladině.

Není ani třeba dodávat, že i minaret byl postaven uměle. Dlužno ale dodat, že s poctivostí. Na fasádě nechybí ani nápisy v arabštině a na věžičkách koule s půlměsícem.

Nespornou výhodou minateru je jeho zpřístupnění pro veřejnost co by rozhledny. Není to ale zadarno, což platí jak o vstupném tak o úsilí, které je třeba k výstupu vynaložit. Cestou po 302 schodech k samotnému vrcholku se můžete zastavit na dvou "mezipatrech".

Díky plochosti okolní krajiny jsou výhledy z nejvyššího patra skutečně daleké.

Co jsem napsal prve o potápkách, to platí i pro volavky. Na jednom ostrově poblíž minaretu jich byly úctyhodné počty. A já doma na severu jásám, když se mi nějakou podaří zahlédnout aspoň z dálky!

Totéž můžu napsat i o kormoránech. Tedy nemůžu. kormorána jsem v okolí Šumperka ještě neviděl a pokud se pamatuju, povedlo se mi to až na Chomoutovském jezeře nedaleko Olomouce.

Další umělá stavba v areálu parku je "peklo" propojené s umělým akvaduktem končícím nad blízkou vodní hladinou.

Tím jsem vyčerpal zásobu fotek připravenou pro tento článek. Pokud chcete vidět více, zkuste rajče na tomto odkaze:

Příště potěším hlavně pěší turisty. Přejdeme totiž Pálavu a zastavíme se na zřícenině Dívčích hradů.
 


Komentáře

1 eM. eM. | 10. srpna 2012 v 22:51

Hm, Štědrákova lhota trochu hadra, oproti tomuhle :-D.
Přirovnati slávou a významem se to dá snad jenom ke Krásnému :-D.
Ps.: Byla jsem zkontrolovat, jestli jsi nekecal s těma zásuvkama, a nekecal, dokonce tam tábořilo několik rodin. Nekočovného původu. :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 10. srpna 2012 v 22:53

[1]: Já přece nikdy nekecám :-D

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 10. srpna 2012 v 23:39

302 schodů by mě asi dost vyřídilo, ale dala bych to 8-) Skleník a park bych dala aspoň dvakrát...kytky a zeleň miluju... :-) Je to překrásný zámek...Prostě nádhera... :-) A tvoje fotky taky... :-)

4 acijka acijka | Web | 11. srpna 2012 v 13:05

Paráda! V Lednici jsem byla loni i předloni, ale zámek byl zčásti pod lešením, tak jsem dovnitř nešla a moc nefotila, říkala jsem si, že počkám na příště. Jak tak koukám, čas nastal. :-)
Zato jsem si prošla park a také jsem se přeplavila k Minaretu (měla jsem lístek zdarma z Cestovní knihy-jinak bych to nedala). Musím říct, že se plavba opravdu nevyplatí, z hlubokého kanálu přes břehy skoro nic nevidíte, loď leze jako lemra a Minaret mi mezitím zavřeli. :-( Pěškobusem je to rychlejší a člověk víc vidí.
Krásně jsi zachytil ptáky, máš na ně štěstí větší než já, byla jsem tam vždycky v květnu a zahlédla jen labutě. ;-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 12. srpna 2012 v 22:23

[3]: 302 schodů nám dalo zabrat, nožičky nás bolely, ale člověk se tam normálně nedostane (aspoň od nás ne) a tak je třeba něco obětovat. Zámek i skleník jsou super. A za všechny pochvaly děkuji :-)

[4]: Já si říkal, že omítka vypadá až podezřele nově. Jen mě místy zaráželo, že je i tam, kde bych ji nečekal. Třeba na sochách, které pak splývaly s fasádou. Za to, že jsme k minaretu šli pěšky dodnes děkuji prozřetelnosti. Tou loďkou by to asi vážně bylo o ničem. Ti práci byli fantastiční. A my jsme tady u vytržení, když nám nějaký přeletí sto metrů nad hlavou! :-D

6 Jeník Jeník | 13. srpna 2012 v 9:35

krásná fotoreportáž.Názory na to mám stejné jako Vy.jen doufám,že jste si také všiml stromů obalených pletivem - zábrana ohryzu proti bobrům,co ty zahrady plundrují ve velkém.U toho pekla není viadukt,ale aquadukt - ale stavba je to vlastně stejná - tedy opět imitace.

O Lichtensteinech jsem již psal,ale nejsem si jist jestli zde.Vzhledem k tomu,že jim patřila skoro celá Morava,tak to sídlo odpovídalo jejich postavení a majetku v té době.Tu Lednici měli jen pro přijímání návštěv - třeba anglického krále a pod.Doopravdy bydleli ve Valticích.Proto ten areál propojili přírodně dohromady,ale to píši jen pro ty co to nevědí a diví se proč se tomu stále říká Lednicko Valtický areál.

Tomu povozníkovi a lodičkám říkám také zlodějna,ale jsou lidé,kteří si projížďku zaplatí.Já vždy jdu raději pěšky.

Protože mám ve Valticích rodinu,tak se tam chodím čas od času podívat.Ale chodím tam těmi parkovými lesy pěšky,je to jedna nádhera a jsou tam volně rozesety po lesích různé nádherné stavby,ktreré také stojí za to vidět.Předpokládám,že jste některé také navštívil.Stojí to za to.

7 T(h)om T(h)om | Web | 14. srpna 2012 v 22:17

[6]: Ty lodičky jsou vážně dobrá zlodějina. Ale když člověk trochu zapřemýšlí, rozmyslí si i takovou plavbu. Pěšky je prohlídka o poznání zajímavější.

8 bludickka bludickka | Web | 15. srpna 2012 v 11:18

Opravdu nádherný fotky. Byli jsme v Lednici asi před měsícem a zdaleka jsme nestihli navštívit všechno, co jsme chtěli vidět. Nádherný místa, kam se chci určitě ještě někdy podívat.

9 Hanka Hanka | Web | 15. srpna 2012 v 22:14

Lednický zámek a Minaret znám skoro důvěrně, ale jen zvenčí. Vlastně celý Lednicko Valtický areál, ke kterému patří i Janův hrad. :-)
Moc pěkná reportáž, Tome! :-) Potápky i volavky se mi už taky podařilo nějak vyfotit, ale kormorána takhle zblízka ještě ne, takže ti zase děsně závidím!!! ???
Parádní fotky, dokonce jsem díky tobě mohla nahlédnout i do skleníku, prima! ;-)  :-)

10 T(h)om T(h)om | Web | 17. srpna 2012 v 9:26

[8]: Děkuji. Určitě se tam ještě podíváš, on ten zámek nikam neuteče :-)

[9]: Já ho zase tak dobře neznám. Byl jsem tam naposledy jako dítě a jediné co si pamatuju je, že schodiště uvnitř vyřezávali otec se synem 11 let. To mi nějak utkvělo v paměti :-D Těch ptáků je tam vážně požehnaně a kormorána závidět nemusíš - je to dost drsný ořez, což je znát i na kvalitě. Každopádně díky :-)

11 JM JM | 20. srpna 2012 v 23:39

Dovolím si malou opravu. Řeka a její ramena není Morava, ale Dyje. Zámecká.

12 T(h)om T(h)om | Web | 21. srpna 2012 v 4:55

[11]: Sakra. Máte pravdu - síla zvyku :-D Díky za upozornění, už je to opraveno :-)

Komentáře jsou uzavřeny.