Pálava a zřícenina Dívčího hradu

12. srpna 2012 v 22:17 | T(h)om |  Jižní Morava 2012
Těm z vás, kdož jsou od minula znuděni zámky, zmateni městy a otráveni muzei, udělám radost avizovaným výšlapem do přírody. Na třetí den jihomoravského pobytu jsem totiž naordinoval přechod Pálavy. Moje drahá polovička sice nebyla z tohoto (podle mě) skvělého nápadu u vytržení, ale nakonec šla taky a dokonce si ani nestěžovala. Spíš ji potěšily další přírůstky v deníku na turistické vizitky:) Z toho už na úvod vyplývá, že to bude výšlap převážně nenáročný a přesto zajímavý. Podrobnosti si můžete v případě zájmu dosyta prostudovat na tomto odkaze.
Do Pavlova jsme dojeli z Břeclavi autem a z Pavlova odjeli autobusem v 9:52 do Klentnice. Cesta trvá necelých dvacet minut, není to nic strašného. Od vystoupení v Klentnici nás od auta dělilo cca 5,5 km a vápencový masiv Děvína. Nahodili jste tedy batůžky na hrby a vyrazili. Dále už obrazově:


Klentnice. Konkrétně okraj dědiny, kde nás autobus vyplivl a odkud jsme už pokračovali po svých. Po červené.

Cesta k soutěsce. Po předchozí, víceméně pohodové etapě, místy solidně do kopečka.

Na kamenité stezce lemované bílými útesy jsme si připadali spíše jako někde ve Středomoří než na Moravě.
Taková milá dávka exotiky navíc.

Turistů zde nebyly davy, ale našli se nějací.

Když jsme došli na začátek skalnatého hřebene, uvítala nás malá ohrazená vyhlídka. Mimo zábradlí jsme našli informační ceduli č.13 naučné stezky.

Jak jsem zjistil až později doma, tato skála se nazývá Strážce a fotku jsem z estetických důvodů trochu poupravil. Nějaký barbar poblíž ní postavil ošklivý elektrický sloup a výhled kazí trojice kabelů táhnoucí se od sloupu dolů z kopce. Zde originál: odkaz.

Až na okraj útesu a následně i podél něj vede pěšina. Stejně jako na další vyšlapané pěšinky táhnoucí se podél skal je však na ni zakázaný vstup. Samy pěšinky dokazují, že zákazy spousta lidí nebere vážně. Já byl zodpovědný a nevstoupil na ně. Dodnes z toho mám smíšené pocity. Jednak dobrý z toho, že jsem neponičil přírodu a potom ten špatný, že jsem tím přišel o možnost udělat podstatně zajímavější fotky, než je tahle s jen omezeným výhledem na přehradu Nové Mlýny.
Na malém ostrůvku je vidět kostelík Sv.Linharta, jakožto pozůstatek obce Mušov, zatopené při výstavbě vodního díla.

Od předchozího místa vede červená turistická značka podél lesa k další vyhlídce. Během toho opět mírně stoupá, obchází samotný vrchol Děvína a nabízí pěkné pohledy z kopce jihovýchodním směrem.

Jeden z takových výhledů po cestě.

V trávě se to hemžilo různou havětí, především hmyzem. Kdyby na to byl čas, zabil bych tu hodnou chvíli fotografickým naháněním zvířátek.

Další vyhlídka už byla podstatně štědřejší než první, ale pokažená oparem, kterým proti nám svítilo slunce. Zdejší rozhledy mají velkou výhodu v tom, že okolí je porostlé spíše travou (někde tomu dokonce říkají step) a ne stromy, které zaclánějí do dálky šilhajícímu oku turistovu.

Než se člověk probojuje ke třetímu vyhlídkovému místu, musí projít kus lesem. Udělal jsem takový malý střih a foto lesa nepřidával. Tuším totiž, že každý z vás někdy v lese byl a ví jak to mezi stromy vypadá. Od této vyhlídky už s přehledem obhlédnete obě části Nových Mlýnů a jak tímto, tak i druhým směrem si užijete daleké výhledy. Děkovat za to můžete rovinaté krajině, kterou byste u nás doma v Jeseníkách hledali jen obtížně.

Panoramatický snímek přehrady. Kdo by řekl, že vznikla teprve v 70. letech 20. století? Dole na břehu vidíte Dolní Věstonice, po Mikulčicích další místo slavných archeologických nálezů.

Po další lesně-kodrcací etapě dojdeme na rozcestí pod Dívčí hrady, Děvičky, čili Dívčí hrad.

Zřícenina se skládá ze dvou oddělených částí a zde vidíte tu první a menší. Jde v podstatě jen o zbytek věže, do níž se dá zezadu vejít.

Hned naproti pak vidíme druhou, větší část hradu. Dá se k němu dojít po lesní pěšině a následně vystoupat po krátkém schodišti.

Jeden ze zbytků zdí ve druhé části Dívčího hradu.

Opět střihem přeskočíme les. Tedy sestup lesem od hradu do Pavlova. Ten sestup, již po zeleném turistickém značení, je dost příkrý a místy je to lapidárně řečeno o držku. Naštěstí měří jen asi kilometr. U Pavlova se vynoříme v typicky jihomoravské scenérii. Na svahu porostlém vinohradem a u bíle natřeného sloupku božích muk.

Jak vypadá Pavlov a přehrada, toť téma na příští článek.

 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 12. srpna 2012 v 23:47

Krása! Vždycky jsem se chtěla k těm hradům podívat, coby dítě školou povinné jsem jezdila s rodiči na dovolenou k Mušovu a viděla je vždycky jen zezdola. Jednou na ně dojde a basta! :-D
Pěkné záběry jsi pořídil a Věrku jsi provětral... :-P

2 MirekČ MirekČ | Web | 13. srpna 2012 v 6:25

Tento krásný kout naší vlasti jsem jednou probrouzdal - projezdil... ;-)

3 Jeník Jeník | 13. srpna 2012 v 9:48

Vše hezké a navíc vyšlo Vám počasí i když byl opar,tak to stálo zato.(poznávací vycházka,ale i focení)

4 T(h)om T(h)om | Web | 13. srpna 2012 v 20:26

[1]: Díky :-) Když se to vezme kolem a kolem, ono na těch hradech vlastně nic moc není, ale výhledy od nich jsou skvělé :-)

[2]: Tak to gratuluji, já to tam pořádně projel teprve nyní :-)

[3]: Děkuji. Počasí vyšlo opravdu bezvadně. Po návratu domů totiž hned přišly deště a zataženo :-)

5 bludickka bludickka | Web | 15. srpna 2012 v 11:21

Tam jsme se taky vydali. Akorát jsme to brali z druhé strany, z Dolních Věstonic. Většinou chodím na procházky po rovině, takže ten kopec nahoru hned prozačátek se mi docela náročný zdál :-D

6 Hanka Hanka | Web | 15. srpna 2012 v 22:20

Na Pálavu jezdíme dost často, absolvovala jsem i výšlap na Děvičky, ale tam už by mě nikdo nedostal. ??? Mnohem lepší je sedět u PC, prohlížet tvoje parádní fotky a číst vtipné povídání. Z toho mě můžou bolet nejvýš oči! No, možná i trochu za krkem. ;-)
Co Sirotčí hrádek, taky sis k němu vyšlápnul, Tome? Já jo! :-D

7 T(h)om T(h)om | Web | 17. srpna 2012 v 9:29

[5]: Já zase pocházím z kraje, kde jsou kopečky všude, takže mi to nepřišlo tak namáhavé. Díky za návštěvu :-)

[6]: Sirotčí hrádek jsme bohužel nestihli. měli jsme málo časua bylo potřeba ho rozplánovat, přičemž tohle místo už se do plánu nedostalo. Ony i ty Děvičky nebyl špatné a i přes tvůj milý komentář považuji osobní zážitek za lepší, než je fotka na internetu. Díky :-)

8 JM JM | 20. srpna 2012 v 23:50

Výšlap na Děvičky jsem dělala někdy v roce 1955. /to není překlep/ Od Dolních Věstnonic. Mám v těch končinách půl rodiny. A na Minaret v Lednici lezu ještě dnes.

9 T(h)om T(h)om | Web | 21. srpna 2012 v 4:55

[8]: Tak to máte můj obdiv :-)

10 Vendula Peterkova Vendula Peterkova | 15. ledna 2014 v 13:44

Bylo to nádherné to nejkrásnější co jsem kdy viděla, krásný výhlet také krásné :-)

11 T(h)om T(h)om | Web | 18. ledna 2014 v 16:32

[10]: jj, je tam opravdu krásně :-)

Komentáře jsou uzavřeny.