Slovanské hradiště u Mikulčic

9. srpna 2012 v 16:16 | T(h)om |  Jižní Morava 2012
Ve druhém příspěvku z putování po moravském jihu se podíváme na významnou archeologickou lokalitu u obce Mikulčice (mapa). Nachází se zde archeologické naleziště z dob Velkomoravské říše a také expozice, která se zmíněným nálezům věnuje. Areál je poměrmě rozsáhlý a rozkládá se v místech, kde tenkrát řeka Morava tvořila nivu se spoustou slepých a bočních ramen. Mezi nimi byly objeveny pozůstatky města a další věci z doby mezi 6.-15. stoletím (více na Wikipedii). Některá místa lze navštívit volně, ale pravděpodobně z takové návštěvy moc nepochytíte. Máte-li zájem se skutečně něco dozvědět, zaplaťte si vstup do muzea, ideálně i s komentovanou prohlídkou v dalším pavilonu. Co během takového virtuálního výletu do minulosti můžete vidět, to vám nyní ve stručnosti ukážu na několika fotografiích:


Nápis na budově návštěvnického centra.

Sama budova stojí na okraji velkého parkoviště, takže s autem ani na kole nebudete mít potíž.

Asi 100 m od parkoviště najdeme na louce místo, kde býval jeden z prvních křesťanských kostelů. Nízká zídka nejsou skutečné pozůstatky, ale uměle vybudovaný obrys odpovídající tvaru nálezu.

Poblíž stojí socha Cyrila a Metoděje, kteří podle legend přinesli na Moravu Křesťanství. Sochu darovala bulharská vláda.

Místo dalšího kostela. Podobných je zde mnohem více a vedou k nim značené stezky.

Expozice v hlavní budově však nabízí přece jen podstatně více, než jen umělé zídky v trávě. K prohlédnutí zde čekají skutečné archeologické nálezy, jimž dominují z kmenů dlabané čluny a zbytky mostů.

Poněkud hrůznější jsou lebky se známkami zranění po úderu mečem či jinou zbraní.

Pěkný obrázek o následcích zlomenin ve starověku si uděláme při pohledu na takto srostlou stehenní kost. Doktorka Brannenová by jásala:)

Za sklem však najdeme i méně morbidní exponáty. Zde kupříkladu hřebíky, hroty šípů či klíče.

Oko estéta se zalíbením spočine na staroslovanských špercích, jejichž preciznost mě příjemně zaskočila.

Cedule na venkovní zdi návštěvnického centra představuje písmo, které věrozvěstové Cyril s Metodějem na Moravě zavedli.

V rámci komentované prohlídky se můžete dostat i do dalšího pavilonu, který stojí kus za hlavní budovou - na místě tehdejší akropole. Uvnitř najdeme zbytky dalšího, největšího kostela. Součástí prohlídky je i videoprojekce, v níž jsou pomocí počítače rekonstruovány nalezené zbytky staveb a představeny tak, jak asi skutečně vypadaly.

Modely stavení uvidíte nejen na plátně, ale i jako miniatury. takto nějak vypadal palác knížete.

Drobné šperky.

I zde najdeme několik lidských pozůstatků. Leží tu tak, jak byly odkryty.


Po skleněné lávce se místy přechází přímo nad odkrytými kostrami.

Další z krásně zpracovaných kousků, bohužel trochu rozmazaný. Podmínky v pavilonu evidentně nejsou dělané na běžné focení.

Vzadu za pavilonem můžou zvídavější návštěvníci navštívit centrum akropole - tedy hlavní chrám a knížecí palác (opět jen zídky v písku) nebo se projít po vyznačených pěšinkách. My jsme měli naspěch, protože nás tlačil čas a museli jsme frčet dále, konktétně do Lednice. Ale o tom zase příště.

 


Komentáře

1 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | E-mail | Web | 9. srpna 2012 v 17:36

Vždycky když klikám na odkaz tvého blogu, tak si říkám: tak ukaž, kde jsi zase coural ;-)  8-) A nikdy nejsem zklamaná.. :-)

V tom kraji jsem byla, je tam nádherně, ale tohle jsem tam nenavštívila :-| A tak jsem moc ráda, že to vidím alespoň takhle na tvém blogu. Fotografie jsou moc pěkné, je tam na co koukat a moc pěkně jsi to celé zpracoval... :-) Ty šperky na fotografiích jsou krásné..zajímavé..A máš pravdu, Brannenová by byla ve svém živlu! :-D ;-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 10. srpna 2012 v 20:41

[1]: Díky, to mě vážně moc těší. Ono to v poslední době není opravdu žádná sláva a nestíhám nejen výletovat, ale ani procházet oblíbené blogy a něco tam komentovat. To je z mé strany taky tak trochu omluva - dvojčata jsou prostě záhul.
Jinak tohle muzeum je opravdu zajímavé a pokud máš ráda historii, bude se ti líbit. Nejen šperky, ale i zbytek. Díky a měj se :-)

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 10. srpna 2012 v 23:35

Dvojčata pozdravuj :-) a užívej si to s nima kdykoliv to jen trochu jde. Děti strašně rychle rostou :-| . A co zameškáš, to už těžko dohoníš.

Měj se krásně a zbytek tvojí rodinky taky... :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 12. srpna 2012 v 22:24

[3]: jj, pokusím se a pozdrav prckům - tedy prcinkám vyřídím :-D

5 Jeník Jeník | 13. srpna 2012 v 9:17

Opět zdravím,opět hezké a zajímavé.Byl jsem tam také,ale již dávno,zajímal jsem se také o tyto nálezy,i o tuto historii našeho národa.

Opět drobné mé poznámky k tomuto tématu.Toto sídliště bylo mohutné a stálo vysoko nad řekou.Dnes se to nezdá,protože je vše v rovině.To zavinila řeka Morava,že vše zvedla o nánosy - ale i zachránila tyto artefakty.Kterých tam jistě ještě bude k objevení hodně.V té době byla výstavba,ale i ostatní užitkové předměty dělána ze dřeva,proto jen ty nálezy pozůstatků kostelů.Dále křesťanství zde již dávno bylo skoro čtyřista let,ale nové zde bylo,že mise a mísie Cyrila a Metoděje přinesla písmo ve slovanském jazyce,totéž vyznávání víry ve slovanském jazyce.Což se pak rozšířilo odsud jednak do celého Balkánského poloostrova,čili všude kde žili slované,ale i dále na východ - viz Kijevská Rus.Do této doby se náboženství křesťanské - jeho výklad a mše,provádělo v latině,nebo řečtině(starořečtině),kterýmžto jazykům zdejší obyvatelstvo zcela nerozumělo.Je jen škoda,že se nálezy odsud neshromažďují na jednom místě,ale jsou rozeseté po světě.Třeba zdejší zlaté šperky.Jsou uložené v Brně , v Praze,ale i jinde.Já osobně mám názor,že když se jedná o tak zásadní národní kulturní památku,že to vše mělo být soustředěno zde na jednom místě.I když chápu,že by se muselo vybudovat nějaké důkladně střežené muzeum,ale co je to proti rozkradeným miliardám třeba za dálnice.

6 T(h)om T(h)om | Web | 14. srpna 2012 v 22:18

[5]: No, těžko hodnotit. Třeba egyptské, čínské nebo keltské památky jsou taky rozesety po celém světě. Díky tomu se na ně můžou podívat i ti, kdo by na cestování za nimi neměli prostředky.

7 honza honza | E-mail | 28. listopadu 2012 v 12:06

ahoj ty tam pises ze sou to repliky tech kostelu a staveb me by zajimalo estli sou tam i nejake prave.http://bs.jxs.cz/ublog/emoticons/smile.gif

8 T(h)om T(h)om | Web | 28. listopadu 2012 v 16:25

[7]: Žádné pravé-tedy originální jsme neviděli. Jen zvýrazněné půdorysy těch, co už zanikly.

9 Týna a Dagma Týna a Dagma | 1. března 2013 v 22:19

Musím se přiznat, že ikdyž jsem rodačka Mikulčanka, v archeozkanzenu jsem ještě nebyla... :D No,'nebo byla, ale jen tak se cournout, bez prohlidky... Trošku mě to mrzi, ale mám v plánu to napravit.. ;)

10 T(h)om T(h)om | Web | 2. března 2013 v 4:50

[9]: Ostudo :-D Ono je to docela zajímavé a pěkně udělané. Někdy si tam zajdi :-)

11 fnv-tomik fnv-tomik | 5. března 2013 v 16:13

Nevím očem je ten blog ale zajímavé :-)

Komentáře jsou uzavřeny.