Pár tipů na focení mobilem

12. září 2012 v 20:27 | T(h)om |  Fotografování
Na základě nedávné zkušenosti, kdy jsem výlet na kole fotil ne normálním foťákem, ale pouze mobilem, přináším pár postřehů. Nečekejte žádný univerzální návod, jak fotit mobilem a mít z toho fotky odpovídající kvalitě DSLR. To zatím možné není a dlouho nebude. Již se však pomalu blýská na lepší časy a ukazuje se, že revoluční čip, jaký použila Nokia do svého fotomobilu Nokia 808 PureView, minimálně zatřese pozicí kompaktních fotoaparátů. Výsledky z něj totiž přesvědčivě překonají kvalitu těchto "mýdlových krabiček". Jelikož ale PureView většina z vás asi nemá, bude dobré se smířit s tím, co je dosud nejdostupnější.
Za svůj život jsem měl zatím 3 mobily, které uměly fotografovat. Siemens C65, jeden z prvních fotomobilů, jehož výstup byl prakticky nepoužitelný. Pak Sony Ericsson k790i s výborným 3,2 megovým foťákem, který jsem před dvěma lety vyměnil za nynější Samsung S8000 Jet. Ten Samsung má sice 5Mpix snímač, ale stejně mi obrázky ze Sony Ericssona přijdou lepší. No nic, člověk musí pracovat s tím, co má. Své poznatky posbírané během krátkého sobotního výletu rozepíšu pěkně přehledně po bodech:


ZOOM
Mobily mají v drtivé většině objektiv s pevným ohniskem. U mého Samsungu odpovídá cca 38 mm ekv. kinofilmu. To je spíše široké ohnisko, logické pro takový druh přístroje. Je zkrátka vesměs univerzální. Funkce "zoomu" v mobilech bývá pouze digitální, což znamená ve stručnosti prostý ořez s případným dopočítaným "zvětšením". Tedy zmršení prakticky všech parametrů. Z toho plyne, že v praxi nejlepší je fotit bez "nazoomování". Lapidárně řečeno tak, aby toho na fotce bylo co nejvíce. Získáme tím obrázek v nejvyšší dosažitelné kvalitě a možnost později ořez provést doma v PC. Často bude výsledek lepší, než digitální zoom v telefonu. Přesto se musíme smířit s faktem, že na hodně fotografických situací mobil stačit prostě nebude a zaměřit se hlavně na blízké objekty a pečlivou kompozici už při mačkání spouště (což je vlastně ideální postup při práci s každým foťákem včetně DSLR).

PARAMETRY OBRÁZKU
Abychom z nepříliš kvalitních čipů v telefonech vytřískali pokud možno nejvíce, nesmíme výsledek ještě degradovat nízkým rozlišením nebo kompresí. Nastavíme tedy největší rozlišení, jaké nám menu nabídne a také nejvyšší kvalitu (nejnižší kopresi).

CITLIVOST
S velikostí čipu velmi úzce souvisí množství šumu. Čím menší čip (a čím větší rozlišení) máme, tím bude šumu více. Množství šumu roste také ruku v ruce s nastavenou citlivostí (ISO). Čipy v mobilech jsou prťavé a často s nesmyslně příliš mnoha buňkami (megapixely), tudíž šumí dost. Z toho důvodu velmi doporučuji nespoléhat na automatickou volbu citlivosti a raději pevně nastavit nejnižší hodnotu, jakou lze. Většinou to bude ISO 80 nebo ISO 100. Pro většinu případů takové nastavení stačí. Díky menší míře šumu pak odšumovací programy méně "rozpatlají" detaily a fotka bude vypadat čistěji a ostřeji.


DYNAMICKÝ ROZSAH
Prťavé mobilně-fotografické čipy mají rovněž horší dynamický rozsah než běžné foťáky. Znamená to, že při kontastnějších scénách vyrobí buď přepaly či podpaly. Zkrátka mezi úplně černou a úplně bílou barvou zobrazí mnohem méně odstínů než třeba zrcadlovka s čipem nesrovnatelně větším. Co s tím? Vyhnout se focení proti slunci (nevíme-li co to udělá a není-li to záměr) a obecně příliš kontrastním scénám. Ideální je scéna čelně osvícená sluncem, nebo krajina pod mírnou oblačností, kdy jemné mraky rozptylují sluneční světlo a nevytvářejí ostré stíny. Dobře osvětlené scény také pomohou zkrátit expoziční čas a snížit úroveň šumu.

BLESK
Záleží na každém, jestli blesk chce nebo nechce použít. Než ho ale použije měl by vědět, že dosah miniaturních blesků (často jen LED diody) na mobilu se počítá na centimetry. Myslet si, že s tím vyfotíme třeba v noci dům je naprostá bláhovost.


OPTIKA
Teď nejde o kvalitu objektivu, která je u různých objektivů různá (většinou různě tragická), protože s tím nic nenaděláme. Co však ovlivnit můžeme je jejich čistota. Při tak malých rozměrech způsobí kaz v obraze i maličký kousek prachu nebo otisk prstu. Nejčastěji to pak vypadá jako rozmáznutá část fotky. Pokud tomu chceme předejít, měli bychom udržovat čočku v čistotě. Některé přístroje sice mají rafinované krytky - třeba zmíněný SE K790i byl v tomto směru výborně řešen, ale drtivá většina telefonů nechává čočku foťáku zcela bez ochrany. Snadno si domyslíte, co udělají klíče strčené do kapsy spolu s mobilem. Stačí i pouhé vytažení telefonu z kapsy a nechtěný dotyk zpocené ruky. Doporučuji proto pořídit si na mobil ochranné pouzdro. Ne vždy je slušivé nebo pohodlné, ale ochrání nejen foťák, ale třeba i dotykový displej.