Zoner Photo Studio 15

9. října 2012 v 22:07 | T(h)om |  Fotografování
Před rokem jsem tu jásal nad čtrnáctou verzí grafického editoru Zoner Photo Studio a nyní jásám opět. Tentokrát nad verzí číslo 15, která jako 14 vychází vstříc i 64bitové architektuře. Jak vidno, v Brně se přes rok nezahálelo a třebaže ani teď se bohužel nedočkáme pořádné možnosti práce s vrstvami, nemusíme zoufat. Patnáctka sice není novinkami našlapaná tak jako byla například čtrnáctka oproti třináctce, ale novinky Zoneru 15 přesto potěší.
Program si opět můžeme k vyzkoušení stáhnout zdarma a při instalaci importovat nastavení z předchozích verzí. Zkoušet můžeme buď deset dní bez registrace přes e-mail, nebo 30 dní s registrací. Chceme-li program používat neomezeně, musíme si zakoupit licenci a zadat licenční číslo. Nejrůznější šikulové by přidali i jiné možnosti, ovšem ty nelze veřejně doporučovat, neboť nejsou s ohledem na autorské právo úplně košér.
Na co se můžeme nově těšit, to už nyní v rychlosti dále. Jde o velmi rychlý "průzkum" programu, tak nečekejte širokosáhlou recenzi. Spíš takovou ochutnávku. Mlsouni - začněte slintat:
Tohle uvidíte při prvním spuštění po instalaci.

Možnost registrace a volby délky zkušební doby.

Správce je přehledný a přizpůsobitelný jako v předchozích verzích.

V Možnostech najdeme pod položkou "Vzhled" zaškrtávací políčko", kde lze nastavit skrývání horní lišty okna při maximalizaci. Zkrátka když Zoner maximalizujete, neuvidíte nahoře "windowsáckou" hranu okna. Osobně si myslím, že je to takl lepší. Aspoň zbývá o trošičku více místa pro obrázek.

Při otevření obrázku v editoru už vidíme první inovaci - svislý nástrojový pruh v pravé části obrazovky. Lze ho volně zobrazovat a skrývat trojúhelníčkem na pravé straně obrazovky a silně připomíná rozhraní RAW modulu (ten zůstal beze změn). A skutečně. Máme tu hned pěkně při ruce táhla expozice, kontasrtu, zřetelnosti, projasnění stínů, vyvážení bílé, sytost, živost a tonální křivku. Je to ohromně praktické a člověk si na to jistě rychle zvykne. Změny se projeví prakticky okamžitě a pak už jen stačí je potvrdit nebo zrušit tlačítky na spodní straně lišty. Pak můžeme provést další úptavy v liště, nebo libovolně používat kterýkoliv z nástrojů či efektů jako vždycky. Na širokoúhlém monitoru je navíc tento panel široký akorát na to, aby se vešel vedle fotky s poměrem stran 3:2. Jiný poměr lze použít pochopitelně také, ale po stranách uvidíte černé (nebo bílé - podle nastavení) pruhy.

Detail panelu. tedy jeho první části. Do části druhé přepínáme drobnou ikonkou nad histogramem.

Ve druhé části zajásají milovníci různých barevných variací, filtrů a stylizací. Najdou jich tu hned několik a kterou si vybrat, to můžou posoudit podle náhledů, které se jako miniatury zobrazují při najetí myší na některý z nich. Pod přednastavenými filtry máme k dispozici i vlastní uložené hromadné úpravy. Jednoduchost nade vše.

Jak už jsem zmínil, ani tentokrát se nedočkáme pořádných vrstev, aspoň vzdáleně srovnatelných s těmi v Photoshopu. V nabídce Vrstva přibyla jen možnost vložit tvar.

Nechybí nástroj pro vymazání objektu z pozadí. Stačí jej označit třeba výběrem "laso" a kombinací Shift+Del zvolit funkci "Vyplnit podle okolí". Kvalita výstupu záleží na více okolnostech. někdy vyjde na jedničku, jindy je nepoužitelná.

Poslední novinkou, na níž jsem v tom fofrprůzkumu narazil, je nástroj pro efekt Tilt-shift. Poslední dobou je nějak v módě, i když tomu moc nerozumím. O co jde?

Tilt-shift slouží pro vytvoření efektu miniatury z normální fotky - třeba krajiny. Dá se říct, že simuluje snížení hloubky ostrosti tím, že zvolenou oblast nechá ostrou, přičemž horní a dolní okraj rozmaže. Jak dalece a v jaké šířce má rozmazání proběhnout, to lze snadno nastavit.

Máme-li zobrazený boční panel, všechno potřebné najdeme v něm. Pokud ne, objeví se klasické okénko se stejnými táhly a voliči. Také můžeme myší posouvat linkami značícími hranice ostrosti/rozmazanosti a podle libosti je naklánět či otáčet jimi. Aplikace efektu je celkem rychlá. Bohužel si nejsem jistý, zda je na tomto malém obrázku výsledek dostatečně patrný. Nemám s tím totiž žádnou praxi.

Podle všeho by Zoner 15 měl taky nějak zálohovat originální snímky pro případný návrat k původnímu stavu po nepovedených editacích, ale zatím jsem nepochopil jak by to celé mělo fungovat. Snad časem. Tolik velmi zběžně k novému Zoneru. Na závěr by se hodilo dodat něco o ceně, ale to je maličko složitější. Pěkný přehled jsem našel na těchto stránkách, tak se případně podívejte. Je to podobné jako vždy. A to už je opravdu pro dnešek všechno. Díky za návštěvu:)
 


Komentáře

1 Lafi Lafi | E-mail | Web | 9. října 2012 v 23:04

Hezký prográmek, vypadá to, že zvládne i jakousi archivaci fotek. Možná ho časem vyzkouším. Nejvíc by mě zajímal převod z RAWu a možnosti úprav přímo v digitálním negativu. Zatím používám program od Canonu DPP + Gimp + ImageMagick

2 T(h)om T(h)om | Web | 10. října 2012 v 8:28

[1]: Prográmek je to vynikající a třídění, správu i archivaci fotek zvládá téměř dokonale už od starších verzí. Možností je hromada. Hodnocení, klíčová slova, vyhledávání podle kritérií, vkládání GPS, přejmenovávání, přesun do složek, synchronizace... Opravdu vůbec nelituji, že jsem před dvěma lety opustil Photoshop a dal se na Zoner. Je to takové vše v jednom. Vystačím si s jediným programem, který umí všechno potřebné. RAW moc nepoužívám, ale pokud ano, také ho upravuji v Zoneru. Je tam velmi solidní modul (dají se v něm upravovat i JPG soubory), ze kterého se pak obrázek snadno přepne do standardního editoru. Vše je úžasně jednoduché, intuitivní a výkonné.

3 Lafi Lafi | E-mail | Web | 10. října 2012 v 11:20

Z komentáře je vidět, že ti prográmek opravdu vyhovuje. Mě by tam dost chyběly vrstvy a masky, Zvlášť na krajinky je používám skoro pořád. Také netuším, jestli je tam možnost dávkové úpravy snímků. Klasicky na změnu velikosti, přidání vodoznaku a na finální doostření používám skript. Nedokážu si představit dělat takovou rutinní práci u každé fotky zvlášť.

4 T(h)om T(h)om | Web | 10. října 2012 v 11:24

[3]: Záleží na tom, co s těmi vrstvami děláš. Ony tam v omezené míře masky fungují, ale opravdu HODNĚ omezeně. Třeba jako přechodový filtr nebo vkládání objektů. Ale mě to stačí. Dávky Zoner umí pochopitelně také. Dokonce bych řekl, že líp si to ani neumím představit. Dají se uložit zvlášť nejrůznější kombinace všech dostupných filtrů a úprav. Vkládání vodoznaku a doostření pochopitelně rovněž. Jak říkám - naprostá spokojenost. Photoshop už používám jen výjimečně, když potřebuju použít vrstvy, třeba na koláže. Jinak vůbec.

5 Lafi Lafi | E-mail | Web | 10. října 2012 v 19:24

[4]: Mrknu na to a uvidím ;-) Jen jestli to rozběhám pod Linuxem.

6 eM. eM. | 11. října 2012 v 23:47

Aha, tak ty v tom docela "jedeš" jak koukám. Zoner mám taky, jen tu free verzi, kde těch úprav není tolik - ale to nevadí, mám ještě Picassu - tu kvůli prohlížení fotek - vřele doporučuji. Na toto má velmi příjemné prostředí a startuje a načítá nejrychleji ze všech - a to do toho počítám i Zoner a vestavěný loader ve Windowsech. A místo PS mám pochopitelně GIMPa. :-)

7 T(h)om T(h)om | Web | 15. října 2012 v 11:53

[5]: Tak na ten Linux bych v tomto případě asi nesázel

[6]: Nevím co znamená "jedeš", ale snažím se mít přehled. Zoner mi připadá takový nejkomplexnější. Umí všechno to, co tebou popisované 3 programy. A s GIMpem jsem se nikdy moc neskamarádil - je na mě hrozně chaotický :-)

8 Babeta Babeta | E-mail | Web | 16. října 2012 v 12:15

Je to docela zajímavý program. Jenom si říkám, když pak mohu nekonečným způsobem fotky takto doupravit včetně nejrůznějších efektů, jsem to pak ještě přes objektiv skutečně já, resp. mé dílo, moje "umění"? Rozumíš, jak to myslím...?

9 T(h)om T(h)om | Web | 17. října 2012 v 5:10

[8]: Rozumím. Ale ono i základní mastavení foťáku (clona, čas, vyvážení bílé...) způsobí, že obrázek mnohdy vypadá jinak než v reálu a nikomu to nevadí. A když něco z toho nevyjde hned při focení, není přece špatné to dodatečně spravit v počítači. Brutální úpravy a filtry (někdy trefně nazývané fotomrvítka) v tomto směru pochopitelně neobstojí, ale občas člověk nechce mít fotku "jako ve skutečnosti", ale potřebuje ji nějak stylizovat. Pak se mrvítka hodí. Vždyť třeba ten balón na tvém blogu je také dost "filtrovaný" ;-) Výsledek pak může vypadat různě, ale je třeba ho hodnotit v souvislosti, v jaké byl použit. To pak můžeme všechny ty filtry vzít případně na milost.

10 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | E-mail | Web | 19. října 2012 v 15:57

Jen začnu pracovat se čtrnáctkou, ty na mě vytáhneš patnáctku! Já to nestíhááááám!! :-D  ;-)

11 T(h)om T(h)om | Web | 19. října 2012 v 20:09

[10]: Nevadí, i ta čtrnáctka je pořád výborná. Ovšem, jak už to bývá, nová verze má zase něco navíc :-)

12 Babeta Babeta | E-mail | Web | 23. října 2012 v 8:05

[9]:Opravený koment:
Ano. Já jsem však u toho balónu otevřeně napsala, že si zkusím pohrát s úpravama. Což někteří třeba nedělají a počítačově doupravované fotky pak vydávají za své fotografické, či výtvarné umění. A to mi už nepřipadá moc košer. O to mi spíš šlo, když jsem psala svůj koment, jestli mi rozumíš. Dříve nic takového neexistovalo a fotografickým uměním skutečně bylo to, co fotograf dokázal jen skrz svůj objektiv. Nastavením clony, času, počkáním si na příhodné světlo, atd.

13 bixx bixx | 23. října 2012 v 19:08

Primarne pouzivam ZPS ako obrazkovy filemanager pre velku databazu na vykonnom sietovom fotoserveri s priamym gigabitovym pripojenim (kvoli rychlosti a kapacite, mam to ca. 3x rychlejsie ako externy disk). Lepsiu alternativu ako ZPS som nenasiel, avsak ani ZPS nie je uplne idealny. Napriek avizovanym optimalizaciam zatial nepozorujem ziadne zasadne zmeny voci 14-ke, spravca suborov nadalej neaktualizuje obsah sietoveho adresara po akejkolvek zmene. Zmenu rychlosti prepinania medzi modulmi prilis neregistrujem, je minimalna a aj RAW modul je stale rovnako pomaly a stale potrebude instalovat DNG plugin a nativne RAWy neberie (z mojich pristrojov- Canon, Panasonic - ani jeden). Pribudol import pre noob uzivatelov a v editore pribudol jeden efekt, co su v zasade novinky ktore pokrocilejsi fotograf ani nezaregistruje. Z mojho pohladu na update z verzie 14 zatial nie je dovod, uvidime ako to pojde s updatmi, pretoze zakladne nedostatky filemanagera su vo verzii 15 stale nedoriesene.

14 T(h)om T(h)om | Web | 24. října 2012 v 5:20

[12]: No tak to je pravda. Když někdo udělá špatnou fotku, udělá z ní nějakým šíleným filtrej ještě horší přebarvenou mazanici a tvrdí, že šlo o umělecký záměr - to je vážně na přesdržku. Samozřejmě je ideální k focená poižívat jen starou dobrou kombinaci času, clony a citlivosti, ale každý už to neumí, málo komu z těch, co to umí, se s tím chce babrat, a výsledek není nikdy 100% jistý. Pak úpravy v podobě úrpvní, křivek nebo projasnění stínů přijdou víc než vhod.

[13]: K tomuto účelu jsem ZPS (a vlastně ani jiný program) nikdy nepoužíval, takže je to pro mě docela zajímavá informace a těžko na to můžu něco odpovědět. ZPS 15 má několik zajímavých novinek spíše v onlasti úprav než správy, takže někomu se ten přechod na novou verzi mlže jevit jako důvodnější. Seznam podporovaných RAWů (fotoaparátů bez nutnosti konverze) se dá najít na stránkách Zoneru. Panasoniců i Canonů je tam docela dost.

15 Babeta Babeta | E-mail | Web | 25. října 2012 v 10:29

[14]: No koukám, že jsem si pěkně naběhla :-D Doufám, že ta první věta NENÍ namířená proti mému sladkému balónu nad kostelní věží. :-)

16 T(h)om T(h)om | Web | 8. listopadu 2012 v 17:05

[15]: Ale kdepak, to bych si nedovolil :-D

17 Babeta Babeta | E-mail | Web | 8. listopadu 2012 v 17:19

[16]: No proto :-D

18 Black Blako Black Blako | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 17:10

Tento program poznám, ale nejak ho nevyužívam, skôr PS, alebo na nejaké jednoduché úpravy PF...

19 Michelle Michelle | Web | 16. ledna 2013 v 19:05

se zonerem jsem se nikdy moc neskamarádila. věřím, že je dobrý, ale tak na reportážní fotky nebo na streetovky. jinak ale recenze je fajn :)

20 Barnie Barnie | Web | 16. ledna 2013 v 19:21

já mám 14 a parádní:)

21 SlečnaT SlečnaT | Web | 16. ledna 2013 v 19:37

Tak to já chodila do fotografického kroužku a tam jsme začínali s ZPS 12, přešli pak na ZPS 13 a tam jsme zůstali. Vedoucí měl ale na svém notebooku 14. Byl spokojený, ale že už je 15, ani nevím. Já jsem spokojená s ZPS 12, kterou už mám druhým rokem v PC. Vím, že se to mění, ale na to mám i APS. ;-)

22 Cherry Cherry | Web | 16. ledna 2013 v 20:30

Pěkná recenze, možná ten program vyzkouším :-D  :-)

23 T(h)om T(h)om | Web | 17. ledna 2013 v 23:09

[18]: Taky jsem dlouháléta používal PS. Pak jsem ale pochopil, že na to, co s fotkami dělám je to zbytečně složitý program. Zoner umí vše co potřebuji a mnohem jednodušeji a rychleji. Používat ho tedy jen na PF je ohromná škoda.

[19]: Já se s ním taky skamaráďoval celkem dlouho, ale nakonec to nad PS s převahou vyhrál. A to jsem PS používal léta. Díky:)

[20]: Já vím, v 15 jsou spíš kosmetické změny. Třeba jako ta lišta. Ovšem je to velká pomoc a člověk si na ni rychle zvyká:)

[21]: ZPS12 už je proti 14 nebo 15 docela dost zastaralá. Jak prostředím, tak některými chybějícími nástroji a rychlostí. Ale kdo nedělá nějaké složité retuše, tomu i 12 )nebo 10) může stačit. Proč taky ne? :-)

[22]: Díky. Zkus a uvidíš. Záleží na tom, co očekáváš a co plánuješ s programem dělat :-)

Komentáře jsou uzavřeny.