Procházka tmou

22. listopadu 2012 v 12:34 | T(h)om |  Šumperk
Jak jste si jistě všimli, zcela se naplnilo to, co jsem avizoval už mnohokráte předem: Blog pustne, zanáší se prachem a mezi řádky se pomalu zabydlují pavouci a myši. Dostat se z domu a mít chvilku sám pro sebe už nějakou dobu považuji za luxus. Naposledy se mi to povedlo minulý týden. Sice jenom na necelé dvě hodiny mezi 19h-21h, ale aspoň něco. Vesměs to byla akce neplánovaná a chaotická, z čehož vyplývá i charakter fotek, které uvidíte níže. Neměl jsem žádný předem daný plán a spíš jsem se jen tak bezcílně poflakoval. V tomto případě nešlo ani tak o ulovení snímků, jako o protažení tělíčka a kontroly, zda zrcátko ve foťáku v důsledku dlohodobé nečinnosti ještě nepřirezlo. Kdo má zájem, ten si může prošlou trasu prozkoumat na tomto odkaze, ale mimošumperským to stejně asi moc neřekne. Dá se říct, že tentokráte to bude spíše ze samého okraje města a z míst, kde se normálně moc fotit nechodí. Aspoň v tomto směru tedy budou mít následující výcvaky (pořízené bez stativu a v rozmezí ISO800-1600) snad nějakou přidanou hodnotu:


Tohle foto pochází ještě z centra města. Zaujal mě kontrast jednoho z posledních chátrajících stavení a opravného okolí. Teď je to opravdu jako pěst na oko. Fotku jsem poslal i na jeden regionální web, kde se tímto způsobem podařilo rozvinout i nějakou debatu:)

Od centra se flákáme dál, konkrétně ke Kostelnímu náměstí a následně Sadovou ulicí dolů do Smetanových sadů.

Smetanovy sady jsou známější spíše jako "park u mototechny" a poslední dobou se hodně mluví o jejich revitalizaci. Někdo je pro, jiný proti. Faktem však zůstává, že aspoň blátivé cestičky mezi stromy by trochu dlažby zasloužily. Tohle je ale cyklostezka vedoucí přes park směrem k hasičské stanici.

Trochu jsem doufal, že fotka potoka se světle lamp (jediná se stativem) bude vypadat lépe. No nic, třeba příště.

Podél potoka se protáhneme úzkou uličkou za firmou DOLS, přejdeme rušnou silnici a ocitneme se na pokraji divočiny. Lákalo mě to jít po jakési pěšině kamsi do křoví, ale byla už opravdu tma a já po pár metrech neviděl ani na krok. Tak jsem to vzdal.

Do profláknutého centra se mi vracet nechtělo, takže jsem pokračoval přes železniční přejezd a před areálem Prametu Tyršovou ulicí kamsi dozadu. Upoutalo mě silné světlo, které odtamtud vycházelo a objevil se tady. Troufám si tvrdit, že z tohoto pohledu šumperský zimní stadion nepoznali ani mnozí domorodci. Stadion však nebyl zdrojem zmíněného světla. To pocházelo ze sousedního fotbalového hřiště, kde se pod jasem reflekrotů odehrával jakýsi urputný mač.

Zvědavost mě domutila vzít to zadem kolem sportovního areálu a zjistit, kde se objevím. Bylo to docela dobrodružné. Všude tma a já se plížil po pěšince mezi peltivovým plotem napravo a křovím nnalevo. To vše pak z dálky osvětlovaly silné reflektory na stožárech u hřiště. Mělo to atmosféru. Hlavně když kus za mnou v křoví cosi zachrastilo a kde se vzal tu se vzal, vyběhl odtamtud statný vlčák. Bez obojku. Už jsem se viděl jak čokla mlátím stativem po hlavě, zatímco on mi hryže lýtko. pes naštěstí neměl krvelačné úmysly. Chvíli na mě koukal, pak se otočil a zase beze spěchu zmizel.

Pěšina se táhla kolem plotu, který zmizel kdesi na okraji pole. Nezbývalo než pokračovat po jakémsi valu a doufat, že nenarazím na překážku v podobě řeky nebo jiného plotu. Foto pořízeno jen chvilku předtím, než osvětlení hřiště pohaslo a já se ocitl téměř v úplné tmě. Akce pokračovala. Nejprve tím, že val skončil a já se ocitl na čemsi, co bylo po ranním dešti plné bahna. V polobotkách nic moc. Hned naproti vytvořil bariéru obávaný a neočekávaný plot. Nezbývalo než to vzít přes pole a bahno ke zdi nějakého podniku, kterou jsem v té tmně před sebou ještě zaregistroval. Bylo to docela drsných 50 metrů, na jejchž konci následovalo urputné čištění bot o trávník. Hlavní bylo, že pod nohama jsem měl zase asfaltový povrch. Stál jsem u autobusového depa směrem k Dolním Studénkám.

Bylo třeba se vrátit po silnici zpátky do civilizace. Tohle je u "oficiální"odbočky k zimnímu stadionu, a ta kopule co svítí patří nafukovací tenisové hale. Vzadu za halou vykukuje budova hotelu Sport.

Přišlo mi vhodné ještě chvíli setrvat v méně malebných koutech města a vzal jsem to k železničnímu mostu u křižovatky na Uničovslé ulici. Tma umí některá - i notoricky známá místa pořádně změnit.

Pod mostem.

Napadlo mě zajít se podívat ke kolejím a udělat pár snímků nádraží tak, jak se normálně nefotí. Vzhledem k podmínkám to nevyšlo na 100%, ale nějaké obrázky nakonec přece jenom mám.

.)
Rychlík z Olomouce. Ne že bych to poznal pouhým pohledem na vlak, ale při jeho příjezdu jsem zaslechl hlášení nádražního rozhlasu:)

Uličkou kolem činžáků naproti nádraží jsem prošel až ke gymnáziu a za chvilku byl zase uprostřed města.

Hlavní Třída ve světle lamp (vlevo dole socha císaře Josefa II. s tolerančním patentem v ruce).

"Točák" - místo, kde se střetávají Hlavní Třída a ulicemi generála Svobody a Slovanská.

Poslední obrázek je pořízen mezi Točákem a budovou hlavní pošty.

Pro dnešek a pravděpodobně i několik dalších (tý)dnů je to všechno. Jak vidíte, nezapomínám na blog ani v těchto hektických časech. Jen už nemůžu sypat články několikrát do týdne jako dříve. Až mimina trochu odrostou, třeba zase začnu:) Díky za návštěvu a za pozornost.
 


Komentáře

1 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 14:17

Jééé - vy chlapi se máte, že se můžete courat takhle sami v noci..a každýho přeperete a nikdo si na vás netroufne.. ;-) To my holky ;-) to máme těžší, to já musím chodit s doprovodem, bo se bojím, že bych přišla přinejmenším o foťák a mobil... :-| A nebo bydlíš v hodně bezpečném městě. U nás si teda na takový samostatný noční výlet netroufám.. :-| Ale fotečky se ti MOC povedly! :-) I ty z nádraží. A hlavně sis taky trochu vyčistil hlavu, on když je člověk na chvilku sám, tak to má kolikrát hodně pozitivní vliv..Tedy u mě určitě.. :-) A kde máte mlhu?? O_O U vás není mlha? Já už poslední dobou ani nevěřím, že existuje i něco jinýho... :-| Tak se měj krásně a nezoufej, s tím volným časem se to za nějakou dobu zlepší... :-)

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 19:56

Všechna místa, které jsi fotil jsou mi známa, ale v noci jsem je tedy neviděla- snad až na některou výjimku ve středu města. Focení je krásné, ale rodina je přednější, to musí každý uznat. Tak aspoň občas, jo? Zdravím. :-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 21:06

Večerní snímky jsou nádherné, Tome, město má úplně jinou atmosféru, než ve dne.
Vůbec bych nepoznala, že jsi fotil z ruky, chtěla jsem se tě zeptat, ale pak jsem si to přečetla.
Stejně jako Jitka bych si ani já netroufla jít po městě večer sama, v osm hodin totiž začínají vylézat nekalé živly.
Jsem ráda, že ses na chvíli utrhnul, mít děti je časově hodně náročné, chlap jako ty si občas potřebuje provětrat hlavu a slyšet a vidět něco jiného než dvojčata. Dovedu si to docela dobře představit. Syn má dvě holky, jsou od sebe tři a půl roku a je to pěkná divočina. :-?
Tak se drž, Tome!!! :-D

4 acijka acijka | Web | 23. listopadu 2012 v 22:51

No vidíš: jednou za čas se provětráš, práskneš od boku pár snímků a hned tu máš publikum. :-) To já se můžu snažit, jak chci a jen doufat, že moje příspěvky někdo čte... ;-)
A teď vážně: jak jsme se posledně bavili, jsem ráda, že jsi sem fotky dal. Ono mnohdy vyjdou zajímavé záběry i z banálního provětrání.
Na rozdíl tady od holek, mám ráda tmu a napětí. Klidně bych ven večer šla, ale doma brblají a tak nechci provokovat. :-D Občas se na nějaké večerní záběry urvu a určitě si nenechám ujít letos vánoční osvětlení v ulicích... :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 24. listopadu 2012 v 14:27

[1]: Ale tak hrozné to snad není, abych se musel bát vyjít z baráku. Navíc pochybuji, že případný zloděj byčíhal na tak pustím místě, kde lidi pořádně nechodí. To by musel být hodně blbej lupič :-D Mlhu máme často - hlavně po ránu, poslední dobou i odpoledne. V tomto směru se od zbytku republiky nelišíme. Prostě podzim. Díky za pochvylu fotek. i když nejsou nejlepší :-)

[2]: V noci fotím docela rád právě pro tu odlišnou atmosféru. Lepší je ale fotit ještě za šera, kdy vynikde i obloha. Takto je z ní hen černý flek. Taky zdravím :-)

[3]: Díky, Hani :-) Je to z ruky, ale na velké citlivosti. naštěstí mám stzabilizovaný objektiv, jinak bych to ostré neudržel. Živlů se nebojím, u nás jich snad tolik pobíhat nebude.
PS: Je to divočina na kvadrát :-D

[4]: No tak od boku to nebylo, spíš od oka :-D Jinak mám i jiné publikum: Předevčírem mi přišlo z pražské redakce říjnové číslo Ski magazínu, kde použili mou fotku a dokonce mě (i s adresou blogu) uvedli v záhlaví článku jako autora :-)
S tím blbláním je to všude stejné - u mě víc než u tebe, ale vzhledem k současné situaci se to dá pochopit :-)

6 Babeta Babeta | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 17:28

Noční fotky města mají opravdu své osobité kouzlo. Líbí se mi, moc. Ten podjezd mostu u křižovatky Uničovská je hodně podobný jednomu našemu podjezdu v Ostravě na Přívoze. Moc se mi líbí fotka s projíždějícím vlakem. V Šumperku jsem ještě nebyla.

7 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 23:25

[5]: Jak myslíš..ale podle mě by to byl blbej lupič kdyby skákal na lidi na osvětlené hlavní třídě. U nás, když někoho přepadnou, tak je to vždycky v místech, kde lidi chodí jen občas. A přijde mi to i logické. Loupila bych na stejných místech..i kdybych si tam měla na toho chudáka pár hodin počkat 8-) Já bych totiž byla vemi trpělivý lupič ;-) Přeju další pěkné fotky a měj se moc hezky... :-)

8 acijka acijka | Web | 25. listopadu 2012 v 8:51

[5]:Tak to gratuluji... :-)

9 Frodo Frodo | E-mail | Web | 25. listopadu 2012 v 21:56

Ahoj T(h)ome,
připomněl jsi mi dávné časy, když jsem ve svých 14ti letech poprvé přijel do Špk. Byla tma, mlha 8-O a já měl před sebou možnost, že v tom tmavém, mlhavém a cizím městě zůstanu na dlouho. Cesta z nádraží do hotelu na Tyršáku byla ponurá...

Nakonec jsem v Šumperku prožil čtyři nádherné roky svého života a vždy se sem budu rád vracet. Nebylo to takové temné místo, jako se mi zdálo tenkrát. Tvé fotky mi vyvolaly vzpomínky...
Díky moc!!! :-)

10 Ludmila Ludmila | E-mail | 26. listopadu 2012 v 21:46

Vím, jsi k sobě velmi náročný. Hlavně, že jsi relaxoval, mně se noční snímky líbí

11 T(h)om T(h)om | Web | 27. listopadu 2012 v 14:38

[6]: Já zase nikdy nebyl pořádně v Ostravě - jen jsme tamtudy projížděli do Krakowa. Díky za návštěvu :-)

[8]: :-)

[9]: Ve 14i letech? To už bude nějaký ten pátek... Jsem rád, že se ti u nás líbilo a rád na to vzpomínáš. Měj se :-)

[10]: S tou náročností k sobě to není tak hrozné. Obecně se mám spíš rád a občas se rozmazluju :-D Díky

12 MirekČ MirekČ | Web | 28. listopadu 2012 v 3:11

Restaurace v hotelu Sport byla svého času dost vyhlášená.

13 T(h)om T(h)om | Web | 28. listopadu 2012 v 16:29

[12]: Ani nevím, jestli ještě pořád funguje.

14 Lafi Lafi | Web | 28. listopadu 2012 v 18:55

Po prohlédnutí fotek mě napadlo "Thom se dal na streetfoto"! Třeba je to nový začátek nadějného fotografa, do této chvíle neúnavného dokumentaristy přírodních krás. Co my víme...

15 W W | 28. listopadu 2012 v 18:58

funguje... :D

16 Jeník Jeník | 29. listopadu 2012 v 17:36

Hezké , jako vždycky.
Opět jedna vzpomínka - v restauraci Sport někdy na začátku osumdesátých let jsem se zúčastnil zajímavé schůzky se spolužákem.Oba jsme dělali něco jiného,ale shledali jsme se rádi.Tam padlo rozhodnutí - věčer a u vína - že bude zastaven provoz ve skladu Benziny ve Vikýřovicích a že tento sklad bude zrušen.Pro lidi neznalé - tento sklad byl více jak padesát let hlavním skladem pohonných hmot(benzínu,nafty,olejů,mazadel)pro třetinu Moravy.Protože údržba byla nula ,nula, nic.Tak některé nádrže začaly propouštět svůj obsah a ten začal evidentně ohrožovat podzemní (pitnou)vodu,která se opodál čerpala a asi i čerpá dodnes.Spolužák tehdy pracoval u skupiny,která prováděla měření těchto nebezpečných průsaků(s vrtnou soupravou a měřící laboratoří),která v tomto hotelu byla ubytována a také zde  měla chvilku přenosné pracoviště - kancelář.Já tam dokvačil,coby zástupce kontroly od ministerstva zemědělství - právě kvůli té pitné vodě.Že se tam setkám se spolužákem jsem dopředu nevěděl - on pocházel ze Zlína,ale pracoviště stálé měl v Brně.On zase něvěděl o mé maličkosti.Měli jsme si co vyprávět,ale závěr jsme udělali hned -  o tom skladu.Hrozila již otrava spodních vod,pitné vody a hlavně lidí.Druhý den to šlo na papír a následně ke státním orgánům k rozhodnutí.Vše proběhlo,jak proběhlo a sklad byl opravdu zrušen i když se to koncernu Benzina hrubě nelíbilo.Sem do tohoto skladu přicházely vagony s pohonnými hmotami ze Slovnaftu Bratislava,nebo z chemičky v Záluží u Mostu(obrovská chemička co stojí dodnes mezi mostem a Litvínovem  ,pak se stáčely do velkotanků - skladů a  z nich se pak přečerpávaly do aut k rozvozu,nebo třeba jen do barelů po 200 l a tyto si odváželi spotřebitelé již pak sami - třeba JZD a pod.

17 Jeník Jeník | 29. listopadu 2012 v 17:40

oprava času - bylo to v sedumdesátých letech

18 Hanka Hanka | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 21:35

[5]: Tome, sice je to divočina, ale krásná, ne?! ;-)  :-D

19 T(h)om T(h)om | Web | 3. prosince 2012 v 21:36

[14]: Kdepak, tohle bylo spíš z nouze :-)

[15]: To čumím :-D

[16]: Děkuji za koment i zajímavé informace.

[18]: Asi ano, ale ocením to spíš až po letech :-D

20 Lumík Lumík | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 14:59

Je zvláštní, jak dobré fotky člověku dodají jiný pohled na město, ve kterém tráví roky a všechno mu už zde připadá fádní... Díky!

21 T(h)om T(h)om | Web | 9. ledna 2013 v 13:05

[20]: Kdepak, já díky :-)

Komentáře jsou uzavřeny.