Polem nepolem

10. prosince 2012 v 12:16 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Jak napoví mapa, jedny z posledních (ne-li poslední) fotek datovaných rokem 2012 budou z určité míry dokumentovat místa dosud nedokumentovaná. Tedy ne že by nebyla na Google mapách nebo v turistických mapách Mapy.cz, ale zde jsem se o některých z nich ještě nezmínil. Je nepopiratelným faktem, že jde o místa poblíž města, takže vyloženou exotiku nečekejte. Jako posledně i dnes předpokládám, že se zorientují spíše domorodci a místní náplava než třeba obyvatel Českých Budějovic (nic proti budějovickým). Opět šlo o fofrakci zvládnutou se vším všudy cca za dvě hodinky, což vyplynulo z organizačních i světelných podmínek. Fotit bylo tudíž nutno v běhu a rozhlížet se zrovna tak. Z toho důvodu obrázky neoslní brilantní kvalitou, ale spíše informují, jak to na místě vypadá. Ale o to jde vlastně především.
Pro úplnost poznamenám, že fotky jsou z neděle 9.12.2012.


Autobusová linka MHD č.2 od našeho paneláku odjížděla ve 14:01. Vlastně 14:05, protože měla zpoždění a já z ní asi po čtvrthodině vyskočil u koupaliště na "Benátkách". Odtud jsem se pak vydal směrem na Nový Malín a hned za řekou odbočil doprava po silnici k Třemešským rybníkům.

Vysoko nad hlavou mi přeletělo malé letadlo.

Realita u rybníků se od té jarní či letní diametrálně lišila. Pochopitelně tím že byl sníh, což ale asi nikoho v prosinci nepřekvapí. Potápky zbaběle emigrovaly do teplých krajin, lysky a volavky se bez rozloučení přesunuly někam k vodě, která teče a nikoli tvrdne. Z pochopitelných důvodů se neojevily ani vážky, užovky, žáby a podobná havěť. A tak tu zůstala jen labuť v malém proužku nezamrzlé vody u vtoku. Jindy bych nadával, ale s ohledem na časový pres bylo vlastně dobře, že mě nic nezdržovalo a mohl jsem utíkat dále. Pěkně po hrázi mezi menšími rybníky a pak alejí podél Velkého k polím na západní straně.

Potok, podél něhož vede značená stezka od rybníkům k silnici na Dolní Studénky, částečně pokrývala ledová výzdoba. To je ta estetičtější stránka věci. Horší stránku zajišťuje fakt, že člověk musí jít z velké části po zoraném poli. Aspoň že hlínu zamaskovala vrstva sněhu a boty tak zůstaly relativně čisté.

Kus před silnicí dojdeme i k malé divočině plné ohromných bolševníků. Bolševník není totéž co bolševik, ale taky je to pěkné svinstvo.

Malá zacházka do houští odhalila místo, kde se potůček vlévá do řeky Desné. Bez chuti uklouznut do ledové vody jsem se hned vrátil raději zpátky na pěšinu.

A jsme u rozcestníku u silnice. Doprava cesta na Šumperk, doleva na D.Studénky a rovně podél pole do neznáma po červenobílé značce.

Po poli se až k obzoru táhnou řady elektrických stožárů vedoucí energii z Dlouhých Strání do rozvodny v Krasíkově u Lanškrouna.

Hned za prvním křovím na mě vykoukla rafinovaně ukrytá zahrádková kolonie, čítající podle hrubého odhadu až pět (!) chatek s přilehlými záhumenky.

Klíčovým úkolem bylo nalezení lávky, jenž by měla někde podél trasy přes řeku vést. Bez ní bych byl v pr... - v koncích a musel s návratem improvizovat. To torzo železného monstra vzadu jistě nebyl kýžený objekt. Na to jsem stejně ušel pořád málo.

Malým překvapením pro mě bylo následné "objevení" jezu. Díky nízkému stavu vody se dalo sejít po kamenech dolů k vodě a vyfotit ho takto v celku.

Po dalších cca 200 metrech jsem našel lávku. Jako na potvoru se však na druhé straně nachází zamčená branka a areál bývalé fabriky Moravolen. Toš tudy cesta nevede. Už jsem chtěl začít spílat turistickému šotkovi, který tu a tam připraví dosud spokojenému poutníkovi nějaké nehezné překvapení zmatkem ve značení, aby to neměl tak jednoduché. Jak se však obratem ukázalo, červenobílá značka svítila i na stromě o kus dál, takže nebylo vše ztraceno. Vychutnal jsem si zde ještě utrhnutí ohromné ledové kry (prakticky celá krusta přes šíři řeky o délce asi deseti metrů) a její lámání proudem, což provázelo sugestivní praskání, načež ťapal o dům - vlastně o strom dál.

K oné plánované lávce jsem již došel bez nejmenších potíží během pár minut. Na pohled nic extra, ale celé kilometry níže po proudu byste jinou nenašli. Proto ji člověk rád vezme na milost a považuje za krásnou.

Pohled z lávky na řeku. K Amazonce či Nilu má naše Desná holt ještě daleko. Jak vidíte, slunce už začínalo zapadat. Proto padl plán zajít ještě k jakémusi rybníku či nádrži asi půl kilometru podél toku a zůstává to takovým restíkem na někdy příště. Veskrze tam nejspíš nebude nic světoborného, aspoň podle satelitních map, ale není nad osobní poznání.

Zajímavá scéna se naskytla po přechodu lávky a příchodu na pole. Nad ztemnělým stromořadím a zahrádkářskými chatkami se zvedaly kopce oranžově osvícené zapadajícím sluncem. Foceno teletem. Normálně nejsou vidět tak blízko a nachází se desítky kilometrů odtud.

Brzy jsem byl opět na známé a prošlapané cestě mezi železničními opravnami PARS a čističkou městských odpadních vod. Vzdor nelibě znějícím názvům obou institucí je západ slunce nad potokem mezi nimi velmi pěkný.

Kde se vzal tu se vzal,
přijel traktor a jel dál.

Tak jsem ho cvaknul taky:)

Zdržovat fotkami fabriky PARS a cestou přes město už nemá smysl, takže tohle berte jen jako dokumentační tečku a závěr.

Domů jsem došel kolem 16:00 už prakticky za tmy a s omrzlým xichtíkem. Tělíčko a nožičky zůstaly mrazu ušetřeny. Mám dobrou bundu i boty. Hlavní ale bylo úspěšné využití volné chvilky k vyvenčení a potažmo i dalšímu příspěvku sem na blog. Pokud jste dokoukali a dočetli až sem, děkuji za pozornost a těším se zase na příště. Ovšem kdy to příště bude, to teď nejsem schopem říct.

 


Komentáře

1 ozembouch franta ozembouch franta | 10. prosince 2012 v 13:07

fotky vydařené děkuji

2 seetre seetre | 10. prosince 2012 v 17:08

Opět přijemné čtení a hezké pokoukání

3 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 10. prosince 2012 v 17:28

Koukám, že mi tady něco požírá komentáře... :-( Před pár hodinami jsem ho sem vložila a teď tu není. Tak teda ještě jednou chválím všechny fotečky a moc se mi líbí ta traktorová a ta nad ní a ještě další, ale už jsem líná to znovu všechno vypisovat. Přeju pěkný předvánoční čas.. :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 10. prosince 2012 v 19:48

[1]: Děkuji rovněž :-)

[2]: Jsem rád, že se líbilo :-)

[3]: Nevím o jakého žrouta jde, ale komenty asi požírá komplet, protože po tom prvním co jsi (jak píšeš) přidala, jsem nedostal ani mail. Každopádně děkuji za tento i onen zmizelý komentík :-)

5 Lafi Lafi | E-mail | Web | 10. prosince 2012 v 22:14

Západ slunce mezi čističkou a opravnou se ti vážně povedl. Klidně bych si ho plácnul někam na stěnu.

6 eM. eM. | 11. prosince 2012 v 0:51

Hefkýýý, tam to ubec neznám:-)!Ta fotka potoka v západu slunce je úžasná :-). Jó, ale bejt tak nahoře na hoře - to by bylo, ouch, snad se dočkám na silvestra :-)

7 T(h)om T(h)om | Web | 11. prosince 2012 v 5:04

[5]: Od kolegy fotografa taková pochvala potěší :-)

[6]: Já to tam taky neznal, proto jsem se tam vypravil :-) Ještě omrknout ten rybník (či co to je) kus dál, ale to až někdy příště. Jinak bych byl taky raději někde nahoře na hoře, ale na to nebyl čas. Na Silvestra se chystáš někam na kopec? :-)

8 eM. eM. | 11. prosince 2012 v 14:06

[7]: Ha, no ten mě taky docela zajímal, ale myslím, že to bude něco k té čističce...nějaká odkalovací nádrž, nebo něco podobnýho:-D. No, jakože nevím kam zatím, ale prostě takový malý výletík někam vysoko, nejhorší je pak se od tama vracet do špk...

9 Hanka Hanka | E-mail | Web | 11. prosince 2012 v 22:27

Tome, víš o tom, že správný název je čistírna a ne čistička odpadních vod?! ;-) Mně můžeš věřit, pracovala jsem 20 let ve vodárenské společnosti. ;-)  :-D
Západ slunce je opravdu vydařený. Líbí se mi fotky s vodou a kupodivu i stožáry. Předpokládám, že slunce jsi umístil nahoru úmyslně. To se ti povedlo. :-)

10 acijka acijka | Web | 11. prosince 2012 v 23:30

Ulovil jsi pěkné záběry, jen co je pravda... :-)

11 T(h)om T(h)om | Web | 14. prosince 2012 v 16:19

[8]: Je to možné, protože podle snímků z roku 1953 to tam ještě nebylo. Čistička taky ne. Jinak hory jsou bezva, ale teď se tam hooodně dlouho nedostanu.

[9]: Čistička nebo čistírna - to je fuk. Ale když to říká odborník.. :-) jj, slunce na stožáru byl úmysl. Možná trochu laciný efekt, ale vypadá to zase trochu jinak. Moc díky za návštěvu a komentík :-)

[10]: Díky :-)

12 Milovnice žiraf Milovnice žiraf | Web | 18. prosince 2012 v 15:58

Velmi vydařené snímky. Zaujal mě ten s traktorem, hned jsem si řekla, že by se líbil klukům - mateřská deformace :-D

13 Frypat Frypat | Web | 22. prosince 2012 v 14:37

Podařené fotečky,ale ta s traktorem se mi asi taky líbí nejvíc

14 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 23. prosince 2012 v 18:28

Přeji krásné Vánoce, pohodový nový rok, zdravíčko celé rodině a těším se na další tvoje krásné fotky! :-)

15 Hanka Hanka | E-mail | Web | 24. prosince 2012 v 18:03

Tome, přeji tobě i tvým děvčatům krásné vánoční svátky a do nového roku zdraví, štěstí a dobré světlo pro tvoje snímky! :-) Hanka

Komentáře jsou uzavřeny.