Bruntál

7. dubna 2013 v 13:22 | T(h)om |  Města a místa
Protože potomstvo putovalo o sobotním dopoledni k babičce, měli jsme s polovičkou příležitost po dlouhé době si trochu zavýletovat. V takových okamžicích bývá nejobtížnější volba cíle. V současných podmínkách o to hůř, neboť příroda, mnohde ještě pod sněhem, hatí většinu "mimocivilizačních" nápadů. A tak došlo zase na návštěvu města. Ostatně lákat mou partnerku na výlet do lesa či jiného outdoorového prostředí je idea podobně pošetilá, jako lákat vegetariána na zabíjačkové hody, nebo jako pozvat íránského ajatoláha k oslavám chanuky.
Proč právě Bruntál? V určité rovině to byla volba nouzová a na první pohled málo rozumná. Ovšem jak lépe ověřit objektivitu notoricky známého vtipu o gynekologovi, než vydat se přímo na místo? Fakt je, že Bruntál mezi lidmi nemá obecně dobrou pověst. Když už člověk o tomto městě něco zaslechne, bývá to hlavně v souvislosti s nezaměstnaností a jistou národnostní minoritou, o jejímž charakteru a společenském přínosu nebývá radno veřejně polemizovat, nechcete-li čelit obvinění z rasismu. Ale už méně se ví, že Bruntál je nejstarší institucionální město v republice a že jeho centrum je památkově chráněnou zónou. Ono to vlastně není příliš poznat ani na většině míst Bruntálu samotného. Nebudeme si nic nalhávat. Už při příjezdu poznáte, že nejedete tak úplně do turisty vyhledávaného ráje. Ale je to opravdu opravdu taková tragédie jak se traduje (je Bruntál spíše brutál) a co zajímavého lze ve městě najít? K odpovědi na tyhle otázky vám snad pomůže se přiblížit pár níže přiložených fotek.
Počasí bylo pod psa (dost možná i pod prase), takže ty fotky berte s velkou dávkou tolerance vůči technické kvalitě. Co se týče vypovídací hodnoty, bude na místě upřesnit, že se jedná o obrázky především z okolí náměstí a zámku, což poněkud odsune do pozadí jiná, oko estétovo více i méně těšící místa.
Do Bruntálu jsme těch asi 55 km dojeli svojí starou rozhrkanou felicií přes sedlo Skřítek a Rýmařov. Bylo zajímavé sledovat, jak se v těchto dnech od sebe liší i poměrně málo vzdálená místa. Během průjezdu podél Sobotína na Skřítek postupně přibývalo sněhu a jak se později ukázalo, zimu ještě pořád mají nejen na horách. Vždycky jsem trpěl utkvělou představou že Šumperk je v poměrně chladné oblasti, protože když u nás na jaře přetrvává bílo, v blízkém Zábřehu už nebývá po sněhu ani památky. Z omylu mě vyvedl fakt, že i když se šumperské okolí (nepočítám-li kopce) začíná pozvolna zelenat, v Bruntálu, stejně jako v Rýmařově a leckde jinde, mají pořád prosinec.
To jsem se zase rozkecal. Asi by stačilo na úvod napsat něco jako: "Fotky z výletu do Bruntálu. Ať se líbí." Jenže to bych už snad ani nebyl já. Navíc opět píšu z tabletu, kde je jednodušší smolit text než vkládat fotky na blog. Ale bez obav. Zvládl jsem všechno, takže teď, co jsem se konečně vyblábolil, můžeme přejít i na ty již výše připsanou omluvou omluvené výcvaky.


Začínáme u tamního zámku stojícího na, jak jinak, Zámeckém náměstí.

Erb nad vstupní branou zámku.

Pohled na druhou stranu Zámeckého náměstí.

Potkali jsme zde jednoho skalního fandu FC Nové Heřmínovy, který se dožadoval fotografie se svou fanouškovskou šálou. Své nadšení zjevně podpořil konzumací blíže neurčené tekutiny obsahující alkohol, ale vypadalo to, že účinek tohoto moku nebyl vyloženě destruktivní a efekt zapůsobil spíš úsměvně. Početné party výrostků bloumající ulicemi dělaly mnohem horší dojem.

Pokračujeme v průzkumu, a to podél severního okraje záměstí.

Po levé straně míjíme vandaly počmáraný podchod jako z nějakého postapokalyptického dramatu,....

... zatímco po straně pravé se objevuje impozantní budova kostela Nanebevzetí Panny Marie uprostřed Žižkova náměstí.

Po průchodu další ulicí, v našem případě Kostelní, se již ocitáme na hlavním náměstí, tedy na náměstí Míru. Kdo si pod pojmem Bruntál představí oprýskané staré barabizny a odpudivou šeď, toho upravenost centra příjemně překvapí. Domy okolo vypadají čistě, pod sněhovou přikrývkou tu a tam vykukuje nové dláždění a zcela uprostřed najdeme příjemné posezení do čtverce uspořádaných laviček kolem střízlivých kamených skulptur.

Náměstí Míru ze severovýchodního rohu.

Na okraji náměstí Míru jsme narazili na cukrárnu. Už v autě jsme si plánovali zajít někam sednout na kafe a kokinko, takže jsme sem zapadli. Osobně jsem neočekával příliš, ale latté s mandlovou příchutí a čokoládový dortík s oříšky chutnaly opravdu skvěle. Rozhodně lépe než zákusek zkonzumovaný předloni v létě v cukrárně na náměstí v Litovli, kde jsem od toho očekával mnohem víc. Dalším plusem hlavního bruntálského náměstí je absence aut. Například v Zábřehu, který je velikostí s Bruntálem srovnatelný, najdeme na Masarykově náměstí spíš jedno velké parkoviště a domy okolo mnohem zchátralejší než v Bruntálu.

Bruntál tedy své pověsti dostál i nedostál. Většina města opravdu nevypadá jako ze seznamu UNESCO, ale centrum mnohého návštěvníka, zvyklého toto město už z principu odsoudit, rozhodně donutí aspoň se zamyslet.

Na zpáteční cestu jsme si udělali malou zajížďku. Chtěli jsme se podívat na to, jak vypadá přehrada Slezská Harta v zimě, což se zdálo býti rozumné zjistit v osadě Nová Pláň. Tohle je jen takový výcvak z cesty kus od přehrady. Zaujal nás ten malý ledopád na skále u silnice.

A jak tedy vypadá přehrada v zimě? Asi takto. Zamrzlá hladina pokrytá sněhem připomíná spíš zasněžené pole, takže bude jistě rozumnější přijet sem někdy v létě. Ale není nad osobní zkušenost.

Rybník na okraji osady Nová Pláň.

V osadě lze vypozorovat, že prakticky vše je podřízeno turistickému ruchu. Nejenže stavením tu vévodí především nové dřevostavby, ale dokonce i kostel byl přeměněn na penzion. Zavilí křesťanští fanatici asi valí bulvy.

Domů jsme to následně vzali neutěšenými obcemi Břidličná a Velká Šťáhle, kde jsme málem rozmlátili auto na tankodromu, kterému zde říkají silnice. Na druhou stranu bylo zajímavé sledovat ten cirkus s účastí veškerého motorizovaného obyvatelstva, v němž auta zběsilými kličkami tancovala napříč celou šíří vozovky v marné snaze vyhnout se výtlukům.

Tohle už je závěrečná fotka z průjezdu Rýmařovem. Pak už stačí vyškrábat se na Skřítek a z kopečka sfrčet zase do Šumperka. Jak vypadá úbytek sněhu v etapě Skřítek-Šumperk, můžete posoudit na tomto krátkém videu z mobilu.

Všechny fotky z výletu hledejte jako vždy na Rajčeti: http://sumperak.rajce.idnes.cz/Bruntal/
 


Komentáře

1 Babeta Babeta | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 14:41

My jsme byli s mužem v Bruntále na výletě v červnu 2009. Zaparkovali jsem tam u těch bývalých důstojnických paneláků a naším prvním cílem byla prohlídka zámku. Taky mne zaujalo, že cestou potkáváme docela zvláštní děti (tam jsou ti lidi prostě nějací JINÍ – a to není teď řeč o Romech…), no ale velmi mile nás překvapilo, jak nás uctivě zdravily, byť nás v životě neviděly. Prohlídka zámku byla parádní, uvnitř je to moc krásné, vlastně i okolo zámku se nám líbilo, i když bylo znát, že okolí není ještě nejzrekonstruovanější. :-) Celkově se nám v centru Bruntálu velmi líbilo, i když je tam taková JINÁ atmosféra, než v jiných městech. Čím je to asi dané, to už jsi asi dobře popsal ve svém článku.
Slezská Harta – taky známe zblízka, i ten přestavěný kostel, Penzion u Jelena. Marná sláva, v létě to tam všude vypadá o moc líp. :-)

2 Ludmila Ludmila | E-mail | 7. dubna 2013 v 16:03

Nevěřím svým očím, nejsem žádný fanatik, přesto valím bulvy

3 Mirkaw Mirkaw | 8. dubna 2013 v 9:21

Nejsem moc velkým příznivcem městských fotek,ale přesto se ráda podívám i na ně. Bruntálem jsme vždy jen projížděli, a tak jsem potěšena, že prostředníctvím tohoto reportu jsem ho mohla poznat blíže a jsem mile překvapena, jak je střed města pěkně upraven. Na Slezské Hartě jsme byli vloni i s návštěvami sopek v okolí, takže letní fotky mám a zimními se mohu kochat odsud.Už se těším na další fotoreportáže.Pěkný den.

4 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 21:28

Pěkné fotečky... :-) Z kostela penzion?? Znám dva fanatické katolíky, které by z toho ranila mrtvice a docela ráda bych viděla jejich reakci, protože už léta vím o jejich středověkých názorech, kterými se tak rádi chlubí :-D Myslím, že by nebyli líní postavit vééélikou hranici 8-) Ale výlet jste si udělali moc pěkný :-)  ;-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 8. dubna 2013 v 22:41

[1]: My jsme ty domorodce zase tak důkladně nestudovali, ale ty puberťácké party byly dost hlučné. Těžko říct, jestli je to všechno. Centrum města je vážně opraveno moc pěkně. Člověk, který Bruntál zná pouze ze zkazek nebude věřit svým očím. na zámku jsme bohužel nebyli. Možná někdy v budoucnu. Děkuji za koment :-)

[2]: Já nejsem ani katolík a valil jsem je rovněž. Asi takto: O_O

[3]: Byli jsme mile překvapeni také. Čekali jsme větší hrůzu. No a Harta každopádně vypadá bez sněhu lépe. O návštěvě sopek uvažuji, jen nejsem si jist, zda to stojí za to. Ale uvidíme.  Děkuji za návštěvu a komentář :-)

[4]: No jo, z kostela penzion. Myslím, že ti tvoji známí by to těžko rozdýchávali a sbírání polínek by proběhlo s horlivostí náboženství vlastní. Kostnický konsil by se mohl zahrabat :-D Díky :-)

6 Babeta Babeta | E-mail | Web | 9. dubna 2013 v 9:02

[2]: K tomu penzionu z kostela: není to zas až tak nic neobvyklého, minimálně znám v naší zemi ještě jeden podobný penzion z odsvěceného kostela, a příkladem, asi nejznámějším, komerčně využitým odsvěceným kostelem je "Havlova" Pražská křižovatka.
Dá se dokonce očekávat, že s církevními restitucemi počet podobně odsvěcených dřívějších církevních staveb, jinak využitých, bude dokonce přibývat, protože katolická církev péči o ně prostě neufinancuje :-D Nedávno jsem zrovna četla, že je k prodeji celá farnost - kostel i se hřbitovem (!) a fara.
No a ty úděsy mají katolíci z toho, že jsou přesvědčení, že církevní stavba, kostel nebo chrám, je příbytek, v němž přebývá Bůh. Kdežto Bůh se v knize knih jednoznačně vyjádřil, že " v domech udělaných lidskou rukou nepřebývá". :D
Ale každopádně je to neobvyklý pocit, zkomercionalizovat stavbu, která jednoznačně dříve sloužila výhradně k bohoslužebným účelům.

7 acijka acijka | Web | 10. dubna 2013 v 8:14

Na prohlídku zámku v Bruntále s Věrkou někdy zavítejte, je moc pěkný... :-)

8 Hanka Hanka | E-mail | Web | 12. dubna 2013 v 16:30

Tome, mně se tvoje "bábolení" děsně zamlouvá! :-D
Moc se mi líbí fotky, obzvlášť "ledopád". Kostel přeměněný v penzion je krásný, i když je to dost neobvyklé, ale Babeta to napsala správně.
Jak vidím, vandalové a sprejeři jsou všude a ničí, co jim přijde pod ruku! ???
Celkově byl výlet moc fajn a určitě jste si ho s drahou polovičkou užili skvěle. :-)
Doufám, že se nám podaří Bruntál navštívit, moc ráda bych si prohlédla zámek, na tvých fotkách vypadá velice pěkně. :-)
Tak ahoj, ještě se mrknu na rajče a video. ;-) :-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 15. dubna 2013 v 18:53

[8]: To mám radost. Výlet byl bezva - teda až na ten sníh, ale už všude ubývá. Hurá! :-D Díky :-)

Komentáře jsou uzavřeny.