Horký čtvrteční výlet

25. června 2013 v 13:31 | T(h)om |  Města a místa
Už je to dlouho, co jsme s drahou polovičkou vyrazili na nějaký ten výlet. Tuším, že naposledy to byl Bruntál a navíc ještě pod sněhem. Jak vidno, letos jdeme z extrému do extrému, protože nyní jsme vyjeli ve čtvrtek, kdy vrcholily vedra a teploty leckde překračovaly osmatřicet stupňů ve stínu. To berte jako vysvětlení nadpisu, nic lepšího mě nenapadlo.
Výběr cíle byl takový halabala, ale na mapě to vypadalo zajímavě. Město, zámek a přehrada. Z mapy prostě nepoznáte bližší podrobnosti. Narozdíl od těch cyklistických litanií (další bude následovat v nejbližší době) to dnes pojmu stručně a hlavně obrazově. Aspoň mě nemůže nikdo nařknout z grafomanství.
Vyrážíme kolem 9:00 SELČ a vedeni nejprve nedůvěřovanou, následně osvědčující se navigací v tabletu, míříme na jih Moravy. Cílem je město Letovice poblíž Boskovic. Mají tu zámek, klášter, přehradu... Už sama cesta je ve staré felicii bez klimatizace celkem adrenalin. Dojíždíme ale živí a zdraví a za necelou hodinu a půl po startu parkujeme na letovickém náměstí.


Letovice se jeví jako takové středně velké, středně ospalé a středně omšelé i středně opravené město, čímž vlastně výrazně nevybočuje z průměru dalších. Náměstí je podlouhlé, uprostřed mají park a skrze něj vede silnice, na jednom konci podlézající železniční most.

Velmi pěkným místem je zde říčka Křetinka, která teče upraveným korytem přímo pod náměstím.

Hlavním tahákem Letovic je však zámek. Městu dominuje na vysokém kopci a takto zespodu vypadá skutečně impozantně. Když jsme se na podrobnosti kolem zámku ptali v místním turistickém infocentru, z paní uvnitř však bylo cítit jisté rozpaky. Na dotazy ohledně expozice odpovídala tak nějak neurčitě s nuceným úsměvem. Proč, to nám došlo později.

Jak nám bylo sděleno, k zámku se dá dojít pěšky i dojet autem. Znáte ženské. Když můžou jet autem, krok navíc neobětují. Takže činíme kompromis. Já to beru pěšky, polovička vozem. Z centra k zámku stačí prakticky jen vyjít kousek po ulici na kopec. Je odtud pěkný výhled na kostel a později i na město.

Vede i okolo zmíněného kláštera. Tedy bývalého kláštera. Nyní je v něm ústav pro dlouhodobě nemocné.

Citelnou ránu po hlavě dostanou ideály příchozího ještě před zámkem. To když zjistí, že musí projít oprýskanou branou s kýčovitými poutači. Hned za ní pak následují budovy bývalého JZD, které tu za minulého režimu vyrostlo.

Dalším úderem do zad kulturního očekávání jsou plakáty na výstavu "děl" tzv. guru Járy. Kdo sledujete zprávy, čtete noviny a díváte se na televizi, si možná vzpomenete na případ vykuka, který pod rouškou spirituality dával průchod své sexualitě na ženách, co k němu přišly na seanci. Tuším, že tomu říkal "odháčkovávání" a já si dodnes nejsem jistý, která ze zúčastněných stran byla ta debilnější. Každopádně toto individuum evidentně stále funguje a tady mu dokonce udělali výstavu. Kultura jak sviňa.

Funguje to tady trochu jinak, než na jiných zámcích. Za 80Kč vstupného a dvacku za foťák dostanete nejprve informace o bývalých vlastnících zámku a poté jste volně vypuštěni do místností. Ještě předtím nás však nasměrovali do dračí sluje. S ohledem na věci příští konstatuji, že to byl z celého zámku asi nejkulturnější zážitek. Začíná to v podlouhlé tmavé chodbě, kde se osvětlení zapíná podle toho, jak návštěvník vstupuje. To hlavní co jsme ocenili, byl však při té venkovní sauně příjemně osvěžující chládek.

Osvětlení bylo celkem efektní. Stejně tak temné mručení a jekot z ukrytých reproduktorů. Dračí sluj jako bonus hlídá čert.

Když jsme našli i draka došlo nám, proč tak řve. Je chudák nacpaný v malé cele se zamřížovanými okénky a jeho životní prostor jistě neodpovídá požadavkům ochránců zvířat. Tam by bylo těsno i pro mě, a to mám jen jednu hlavu. Drak měl dvě.

Po návratu na denní slunce již míříme k zámku. Zvenčí nic nenapovídá o úrovni interiérů. Naopak. Takto zámek vypadá krásný a vkusně opravený. Radost pohledět!

Pohled do mučírny napoví, že na pořádek se tu dvakrát nehledí. Ten frajer natažený na skřipec už rozhodně nevypadá, že by mohl něco kloudného vyklopit.

V zámku najdeme... je tam všude... prostě řekněme, že je to tam hodně specifické. Je to elegantní způsob, jak se vyhnout výrazům nevkus, veteš a bordel. Nevkus přijde na řadu až k závěru, zatímco veteše a bordelu je nám již od samého začátku servírováno měrou vrchovatou. Pokud bychom měli jmenovat nejčastější kus vybavení, byl by to klavír. Klavíry, piána a pianina v nejrůznějších stavech rozpadu a rozkladu najdeme skoro v každé místnosti. Možná si někdo myslel, že tomu okolo dodají trochu vznešenosti, ale nemyslím že se to povedlo. Tohle foto je z první místnosti - ještě relativně solidní.

Většina vnitřních prostor však budí dojmem ghetta na okraji severočeských měst, odkud teprve před okamžikem odešla tlupa nepřizpůsobivých občanů.

Mezi exponáty se minimálně ve třech exemplářích vyskytli i tito houpací kohouti. Někde doma mám fotku z dětství, jak sedím na přesně takovém.

Co v praxi znamená úsloví "ztratit hlavu" názorně předvádí již nikoliv dřevený, nýbrž vycpaný opeřenec.

Zklamání z avizované sbírky brouků, od níž jsem si sliboval aspoň trochu duševního povznesení, dorazil guru Jára. Tyhle mazanice vytvořené z fotek polonahých slečen obklopených bůžky prý mají dobíjet vaši vnitřní energii. Taky bych nejraději někoho dobil.

Tady se mi vybavila klasická hláška z Pekařova Císaře: "Už jich máme třináct, ale co když tahle je ta pravá?"

Ke konci prohlídkové trasy narazíme na několik místností nesoucích stopy oprav. Vlastně jsou už zcela opravené. Asi jsem škarohlíd nebo nerozumím moderně, ale tahle přeplácanost mě nijak neuchvátila.

Dekorace jako z levných televizních pohádek v kulisách z papundeklu se podle všeho využívají třeba ke svatbám. To je důvod k zamyšlení. Podle mě musí buď pekelně zvyšovat nebo snižovat rozvodovost. Statistiky nám ale nikdo nesdělil.

Zkrátka je lépe vidět zámek zvenčí než zevnitř. Ale abych se zastal současného majitele: Právě on zámek po pádu minulého režimu ve zcela zdevastovaném stavu koupil a začal opravovat. Díky němu je na zdech nová fasáda a něco se tam děje. Jen si myslím, že by to chtělo trochu víc soudnosti a opravy vnitřních prostor lépe promýšlet. Dosavadní výsledky spíše odpuzují než lákají.

Protože jsme se chtěli podívat k nedaleké Letovické přehradě a někde se tam najíst, doporučili nám v "ícéčku" areál Svitavice na severním břehu přehrady. Na úzké děravé cestě jsme málem rozmlátili už tak dost rozbité auto a oběda se nakonec nedočkali. Tak jsme se aspoň prošli kolem a smočili nohy ve vodě.

Rekreační areál Svitavice

Letovická přehrada


Loďka na břehu přehrady

Cestou nazpátek jsme to vzali přes Svitavy a Lanškroun, kde jsem několik let pracoval. Zastavili jsme tu jen na chvilku kvůli porci zmrzliny a já si při té příležitosti udělal několik výcvaků z centra. Tohle je lanškrounská radnice na náměstí J.M.Marků.

Domy v horní části náměstí.

Zámek a městské muzeum Lanškroun.

A to je z výletu všechno (kofolu na "Růžáku" u Zábřeha pominu). Kdo chce více, ten může zajít ještě na rajče, kde najde zbytek fotek:
 


Komentáře

1 Jeník Jeník | 26. června 2013 v 7:45

Opět zajímavá fotoreportáž,která je vlastně krásná,že ukazuje realitu.Něco hezké,něco méně hezké a něco doslova příšerné.Ten zámek má asi smůlu na majitele,protože by v jiném případě tam ten guru nebyl.Podle mne by se ten guru zastavil nejméně sto kilometrů od Letovic.

Přesto zde máte i několik žertovných záběrů - třeba jak si Vaše paní vybírá kočárek.

2 Mirkaw Mirkaw | 26. června 2013 v 12:47

Jsem ráda, že prostřednictvím tohoto fotoreportu jsem mohla být v Letovicích a vše v klidu prohlédnout. Jezdívali jsme kolem do Brna, ale nikdy nebyl čas zastavit a projít se náměstíčkem i zámkem. Myslím, že majitel udělal velký kus práce, před opravou zámku to byla katastrofa. Domnívám se, že nemá tolik financí, aby mohl upravit a hlavně investovat do vnitřního vybavení a zařízení, a tak je rád, že tam má " něco",( třeba i nevkusného) co přiláká lidi na prohlídku a může peníze z prohlídky dále použít na další vybavení. Podle toho, jak pěkně to všechno opravuje zvenčí,určitě dojde později i na vnitřní vybavení.
Jinak pěkné záběry a komenty, už se těším na další.

3 acijka acijka | Web | 27. června 2013 v 15:10

Tak to je pech s tou expozicí. :-( Když se chci někam podívat, napřed mrknu na internet, protože podobná překvápka nemám ráda. Ale někdy se zadaří i tak...Aspoň jste se někam podívali a měli chvilku jen pro sebe. :-)

4 seetre seetre | 27. června 2013 v 21:46

Další zajímavý fotoreport :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 28. června 2013 v 22:02

[1]: Děkuji. Ona ta realita je i ve skutečnosti taková různorodá. Tu do plusu, tam do mínusu. Kočárek polovička vybírala špatně. Mimča máme dvě a do takového pidivozítka už bychom je nenatlačili.

[2]: Majitel odvedl ohromný kus práce na opravě exteriérů a záchraně zámku před zřícením. Ovšem to, za co bere peníze na vstupném a co je schopen návštěvníkovi nabídnout k vidění, to už bych tak pozitivně nehodnotil. Chce to totiž mít nejen peníze, ale i trochu soudnosti a vkusu. Každopádně al eděkuji za koment a přeji pěkný večer :-)

[3]: jj, pech jak sviňa. Na internet jsem se nedíval, na mapě to vypadalo slibně (jako spousta jiných věcí, co se i nich nakonec člověk nestačí divit :-D ). Aspoň jsme měli ale povyražení od prcků 8-)

[4]: Děkuji, už jsem se dvěma dalšími ve skluzu :-)

6 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 3. července 2013 v 21:22

Tak to byl výživný výlet! :-) Fotky jsou moc pěkné, líbí se mi dračí sluj a mučírna 8-) Přehrada vypadá nádherně a počasí vám přálo.. :-)
Guru Jára - no potěš koště! Já myslela, že ho zavřeli! A ono to pobíhá venku a navíc je to dál nebezpečně aktivní! O_O  :-?  8-O

7 T(h)om T(h)om | Web | 4. července 2013 v 12:51

[6]: Výživný právě moc ne, co do papání jsme se zrovna dvakrát neorzšoupli :-D No ale byl to výlet, což je samo o sobě za daných podmínek hodno uspokojení. O Járovi to samozeřjmě neplatí - toho by mě+li pověsit za koule do průvanu. Třeba k drakovi :-D Díky za návštěvu :-)

8 MirekČ MirekČ | Web | 5. července 2013 v 18:32

Tak, novému majiteli možná za snahu všechna čest, ale uvnitř je to vrchol nevkusu!!! :-!

9 T(h)om T(h)om | Web | 8. července 2013 v 5:07

[8]: Co dodat? V jedné větě bylo řečeno vše :-|

Komentáře jsou uzavřeny.