Sanatorka v černé a bílé

28. srpna 2013 v 22:32 | T(h)om |  Šumperk
Nedávno jsem u jakési fotky bojoval s barevností a postask si, že kdyby byla černobílá, tak si práci ušetřím. Jasně, bylo to hlavně mojí leností a ne fotkou. Ale stejně jsem dostal chuť zkusit udělat nějaké nebarevné obrázky a vyrazil proto na dostatečně ponuré místo, kterým je léta chátrající objekt bývalého plicního sanatoria na okraji města. Dlouho se mluví o demolici, proti tomu se staví jedna skupina lidí a proti téhle skupině zase stojí jiná skupina, která již nevidí žádný smysl v tom, aby někdejší pýcha a dnes ostuda města zůstávala déle na světě. Okolnosti jsou složité, roli zde hrají historie, sentiment, bezpečnost i peníze - jak jinak. Bez ohledu na to vše jsem si chtěl udělat nějaké snímky na památku. Mám dojem, že brzy už tu nic jiného nezbude.
Fotky sem prostě naplácám a nechám bez komentáře. Ostatně co se k tomu dá ještě dodat?


Kompletní galerie na rajčeti:
 


Komentáře

1 eM. eM. | 28. srpna 2013 v 22:45

Na rybníčku jsou prý malé pěkné kačenky, a tams nebyl :-D

2 T(h)om T(h)om | Web | 28. srpna 2013 v 22:46

[1]: Ts! Na kačenky chodím s miminama na vycházku :-P

3 acijka acijka | Web | 29. srpna 2013 v 7:52

Pořádně ponuré...jako v Černobylu. :-(

4 Babs Babs | E-mail | Web | 29. srpna 2013 v 8:27

Budova je stále architektonicky krásná, i když šeredně chátrá. Proč ji majitel nezachrání? Zajímalo by mne, kdo ji dnes vlastní a jaké s ní má záměry...Jak už to tak bývá, nejspíš nechat zchátrat dočista,pak demolice a na uvolněných lukrativních pozemcích nechat postavit pseudomoderní stavby, které hlavně budou vynášet... :-!

5 Mirkaw Mirkaw | 29. srpna 2013 v 8:58

Je to krásná budova, která si určitě zaslouží opravu a ne demolici. I park kolem je krásný a uklidňující. Byl by to třeba hotel nebo pěkný penzion v tiché oblasti města. Škoda takových budov.

6 T(h)om T(h)om | Web | 29. srpna 2013 v 12:16

[3]:Bohužel je to tak :-(

[4]: Ona BYLA krásná. Je to poznat hlavně na dobových fotkách z doby, než během minulého režimu proběhla přestavba. Ale současnost - to je tragédie. Objekt vlastní nemocnice, ale na opravy nemá prachy a v tom stavu v jakém areál yní je, už by asi nějaké rekonstrukce neměly cenu.

[5]: Osobně sázím spíš na demolici, ale aspoň park by se mohl nějak zkulturnit a využít. Potenciál tam je.

7 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. srpna 2013 v 9:23

Souhlasím s [4]:, škoda, že je nutné něco takového ničit. Moc pěkné fotky, taky mám rád odstíny šedi.

8 Jeník Jeník | 30. srpna 2013 v 9:51

Je to opravdu smutné. Vlastně bych musel dát všem co zde píší za pravdu. Ale takto to je po celé naší republice.

Osobně to zde vidím na demolici a následný rozprodej lukrativních pozemků.

Předpokládám,že si  to takhle pánové  MUDr.Rais,ale ani prof.Mudr.Vojtek nepředstavovali.Postaveno a vybudováno to bylo pro lidi,ale současnost asi moc pro lidi není.Jinak by takováto zařízení a takovéto stavby nechátraly,nýbrž by sloužily lidem,pro které byly postaveny a dlouho také lidmi užívány a vedeny .Dnešní majitelé to ale vidí jinak.Moje maminka zde od roku 1945 do roku 1949 pracovala,proto historii tohoto zařízení znám docela dobře a navíc hlavně vím z fotek a z jejího vyprávění jak to zde vypadalo a jak to zde fungovalo,když bylo všechno vpořádku,včetně parku a přilehlých ostatních provozních,ale i obytných budov.Včetně toho kolik zde tehdy bylo perzonálu a hlavně pacientů.Je mi známo,že dodnes na zdejší pobyt řada zde se léčících se  pacientů z té doby ještě vždy rádo vzpomíná jako na příjemnou ,kdy je zde postavili na nohy.Později,kdž zde byla zrušena léčebna TBC pro děti(TBC bylo v minulém režimu zcela potlačena),tak zde byla léčebna - tzv. třetí interna a léčili se zde dospělí lidé,většinou těžcí cukrovkáři,hlavně starší lidé. I tito na zdejší pobyt vzpomínají jako na dobu kdy se jim většinově hodně od nemoci ulevilo.Mohu potvrdit.protože zde se léčila také nějaký čas má tchýně a vlastně ji tu postavili na nohy.Nezaznamenal jsem zde nikdy(při návštěvách) jediný případ,že by si někdy někdo na zdejší léčení nějak stěžoval.

K současnému stavu se raději nevyjadřuji. Jen chci zde ještě dodat,že tato léčebna byla vybudována a provozována ještě v době Rakouska Uherskaa nepřetržitě fungovala až do doby kdy to bylo převzato současnými managery a darebáky,kteří to zde takhle provozují - a čekají kolik jim ten pozemek a ty ruiny vynesou peněz - hledisko,že by se mělo něco dělat pro lidi zde není.

9 T(h)om T(h)om | Web | 30. srpna 2013 v 13:37

[7]: Díky. Bohužel s tou záchranou to vidím dost bledě.

[8]: Asi máte ve většině věcí pravdu, ale například moje babička na pobyt tam moc ráda nevzpomíná. Možná to byl jen výjimečný případ.

Komentáře jsou uzavřeny.