Vyšel Zoner Photo Studio 16

17. září 2013 v 21:02 | T(h)om |  Fotografování
Přelom září a října bývá doba, kdy brněnská firma Zoner vydává nové verze svého oblíbeného programu pro úpravu a správu fotografií Zoner Photo Studio (ke stažení zde). Letošní verze nese číslo 16 a opět přináší nějaké novinky. Co do funkcí a možností filtrů již není moc co zlepšovat, takže změny se týkají především pracovního prostředí. A to tak, že hodně. Teď bohužel nemám čas na nějaké velké testování (recenze zde), takže jsem si novinku jen v rychlosti osahal a aspoň heslovitě shrnu nejčerstvější poznatky:

  • Zcela přepracované bylo prostředí Správce. Místo obvyklého a solitérního Průzkumníka je nyní na výběr ze čtyř variant: Průzkumník (velmi podobný předchozím verzím, ale bez náhledu), Náhled (pás miniatur ve spodní části monitoru a velký náhled vybraného souboru uprostřed), Mapa (ukazuje místo pořízení fota dle GPS, nebo umožňuje GPS informace vložit) a Porovnat (možnost "položit" si více fotek vedle sebe a porovnávat je)
  • Prohlížeč i RAW modul zůstaly prakticky beze změn
  • Editor má nyní svislý pás nástrojů vpravo místo vlevo od fotografie, těsně přiléhá k panelu rychlých úprav a obé je spolu více propojeno. V panelu rychlých úprav nyní provádíme i nastavování běžných nástrojů jako ořez, doostření nebo barevnost. Dříve se to dělalo v horní liště. Je zde i přímý přístup ke všem ostatním filtrům a efektům, což může ušetřil hledání v menu.
  • Instalační soubor má cca 57 MB a po instalaci vyzve k zadání licence (cena PRO verze je 1499 Kč) nebo aktivaci časově omezené trial verze. Ta je na 30 dní a i když požaduje zadání e-mailu, přihlášení fakticky neproběhne, tak žádný strach.
Není toho pro začátek mnoho, ale jde opravdu jen o letmé postřehy. Více časem a důkladněji, až bude více času a vhodnější podmínky.