Zoner Photo Studio 16, recenze

22. září 2013 v 23:39 | T(h)om |  Fotografování
Před pár dny nás firma Zoner v obvyklou dobu obšťastnila novou verzí Zoner Photo Studia (dále jen ZPS), nesoucí letos číslo 16. Každé nové vydání ZPS má proti předešlým verzím něco navíc, což je ostatně logické. Asi nejsem sám, kdo čeká na konečně aspoň jednu pořádnou vrstvu. Žádnou polovičatou masku, ale vrstvu kde půjde použít veškerý arzenál filtrů a nástrojů. Bohužel jsme se opět nedočkali. To jen tak na úvod, abyste si třeba taky nedělali zbytečné naděje. Výčet všech inovací najdete buď přímo na stránkách Zoneru, případně ZDE. V tomto článku se budu věnovat spíše jen těm opravdu nejviditelnějším věcem. Všechno by se sem nevešlo a abych byl upřímný, všechno se mi nejen nechce zkoumat, ale ani si na to netroufám.


Změna, kterou vůči předchozím verzím zaznamená každý, je určitě vzhled prostředí, především Správce. To je od výrobce vždycky poněkud riskantní krok. Většinový uživatel je hodně konzervativní a nemá rád takové změny, které ho nutí učit se svou oblíbenou aplikaci vnímat jiným způsobem. U ZPS16 se to zřejmě ve velké míře potvrdí a ačkoliv sedím sám v obýváku a poslouchám při psaní "Depešáky", jasně z dálky slyším i úpění takových konzervativných zoneristů, co si čerstvě stáhli novou verzi. Až dosud jsme byli zvyklí na to, že ZPS se skládá ze čtyř samostatných oddílů, tedy Správce, Editoru, Prohlížeče a RAW modulu. Teď si budeme muset zvyknout, že Správce jako takový už není samostatný, ale tvoří ho čtyři zcela odlišné části: Průzkumník, Náhled, Mapa a Porovnat. Jukněmež na všechny v krátké ukázce:

SPRÁVCE/PRŮZKUMNÍK
Povědomé rozdělení obrazovky na adresářovou strukturu vlevo, miniatury uprostřed a informační panel vpravo (který lze jako vždy schovat) má tendence člověka ukolébat se přesvědčením, že tohle přece dávno zná. Něco tady ale chybí, a to něco je zvětšený náhled vybraného souboru, jenž jsme si navykli vídat v levém dolním rohu. Prostě tam není a nejde aktivovat ani přes menu. První okamžik, kdy delší dobu praktikující zonerista ucítí na jazyku chuť pelyňku. Dokonce i procházení adresářů v levém sloupci bylo podrobeno evoluci. Najdeme tu totiž nově i Katalog a Oblíbené položky.

SPRÁVCE/NÁHLED
Opět tu máme procházení adresářů vlevo a informační panel vpravo. Dole se přes celou šíři obrazovky táhne pohyblivý pás miniatur a všemu dominuje uprostřed velký náhled vybrané fotografie. Moc jsem zatím nepochopil k čemu je to skutečně dobré. Prakticky stejnou funkci zvládal ve starších vydáních Prohlížeč a nebylo třeba takového samostatného nástroje. Za zmínku zde stojí jen možnost kliknout myší do obrázku a vybrané místo se zvětší na 1:1, ale těžko říct, jestli to za to stojí.

SPRÁVCE/MAPA
Rozdělení pracovní plochy podobné jako u Náhledu, uprostřed však neuvidíme fotku, nýbrž mapu. Zde se zaradují hlavně majitelé fotoaparátů s GPS nebo ti, kdo do svých výcvaků zeměpisné souřadnice vkládají. Zde mají další možnost jak to udělat - stačí fotku ze spodního pásu náhledů přetáhnout myší na požadované místo na mapě. Pokud už tam informace o poloze jsou, uvidíte na mapě vyznačená místa s počtem fotek, které se k nim vážou. Asi jsem to popsal trochu nešikovně, takže zde je větší ukázka:

Každá značka má číslo s počtem fotek, které se pod ní ukrývají. Když budete mapu přibližovat, značky se budou pomalu "rozpadat" na menší části, až nakonec skončíte u jednotlivých snímků. Funguje to logicky i naopak - při odalování mapy se tedy značky slučují.

SPRÁVCE/POROVNAT
Čtvrtá a poslední část Správce slouží pro porovnávání až čtyř snímků najednou. Funguje to podobně jako Náhled, ale na fotky můžeme současně použít stejné hodnoty zvětšení náhledu a ten pak posouvat. Nejsem si jist zda to někdy použiju, ale asi se tahle věc bude hodit těm, kdo fotí třeba na rychlé sériové snímání. Položí si více fotek ze stejné série vedle sebe a vyberou tu nejostřejší.

EDITOR, jakožto zřejmě nejdůležitější součást ZPS také není úplně stejný jako dřív. Co do funkcí přibyla nejvíce proklamovaná možnost změny rozměru při zachování proporcí a kompozice vybraných objektů - obdoba Content-Aware Resize známá z novějších Photoshopů. Asi je to zajímavá záležitost, ale nevybavuji si jediný případ, kdy bych ji byl použil. Co si budeme povídat, těch opravdu potřebných a používaných nástrojů není ani deset (dobrá, možná patnáct). Ostatní je spíš takový přílepek, bonus.

Na první pohled vypadá Editor stejně jako v patnáctce, od kteréžto verze se poprvé objevuje tzv. Panel rychlých úprav. Na pohled druhý překvapí přesun nástrojové lišty z levé hrany obrázku napravo k panelu. Výrobce to odůvodňuje tak, že uživatel nemusí tolik jezdit myší zleva doprava, když používá oboje.

Zkoušel jsem si na nové umístění nástrojů zvyknout, ale nejde to. Pořád mám pocit, že je to jaksi nevyvážené. Začal jsem tedy pátrat, zda nelze lištu vrátit na původní místo. A ono to jde! Stačí otevřít kartu Možnosti a v oddíle Editor vybrat kýženou volbu. A potvrdit OK, to dá rozum.

Lišta je zase tam, kde má být. A jak že se to má s tím ježděním myší? Podle mě sporně, což souvisí s rozšířením funkcí Panelu rychlých úprav. V ZPS15 byly v panelu vždy tytéž nástroje (jas, kontrast, křivky, barevnost, vyvážení bílé, histogram...) a nijak se to neměnilo prakticky po celou dobu práce. Mohli jsme tedy mít vybraný třeba nástroj Ořez, Srovnání horizontu, Guma nebo jakýkoliv jiný, ale v panelu jsme měli pěkně po ruce to nejzákladnější. Výjimou bylo snad jen nastavení Tilt-Shift efektu. Nyní však panel slouží i pro nastavování jednotlivých nástrojů, což se dříve dělalo v liště nahoře nad fotkou. Asi je to logičtější, to uznávám, ale rozhodně to není úplně praktické. Vybráním jakéhokoliv nástroje tedy z panelu jas, kontast, barevnost atd. zmizí a místo toho se tam objeví například volba míry doostření, používáme-li zrovna efekt Doostřit. Při Ořezu tam volíme poměr stran, při Klonovacím štětci průměr a tvar stopy, při Plechovce barvu...

Nyní musíme vždy po použití jiného nástroje funkce Panelu rychlých úprav znovu vybrat v nástrojové liště nebo přiřazenou klávesovou zkratkou Q. V souvislosti s výrobcem proklamovanou úsporou myších pohybů si troufám prohlásit, že přepínání mezi rychlými úpravami a nástroji v panelu je otravnější než ježdění kurzorem zleva doprava. Nastavování nástrojů v horní liště mi nikdy nepřišlo jako handicap. Naopak nyní mám dojem, že Panel rychlých úprav ztratil to, proč jsem si ho v ZPS15 oblíbil - snadnou dosažitelnost bez ohledu na vybraný nástroj.

Radost budou mít ale zřejmě všichni milovníci fotomrvítek a barevných efektů. Nejsem jejich příznivcem, ale co si budeme vykládat - na tohle masy prostě zaberou. Mrvítkům a efektům se v ZPS16 dostalo čestného privilegia vlastního tlačítka v nástrojové liště a vznešeného pojmenování Rychlé filtry (kl. zkratka Shift+K). Všechny přednastavené filtry - a že jich od poslední verze přibylo! - se zobrazí v pravém panelu. Hned pod nimi najdeme i hromadné filtry, které jsme sami uložili pod Hromadnými úpravami. Přejížděním myší po názvech filtrů se nám opět zobrazuje malý náhled hned u panelu, což je docela praktické.

S novým ZPS přichází i změny na úložišti Zonerama. Nyní již není nijak omezena velikost nahrávaných fotografií ani váš prostor, kam tyhle fotky nahrát. Ano, Zonerama se stává fotoalbem s neomezeným prostorem pro fotky, což v kombinaci s registrací zdarma nezní vůbec špatně. ZPS je navíc možné se Zoneramou propojit přihlášením se na účet a využít jako online editor. Propojení ZPS nyní dostalo i na sociální sítě - především Facebook. Doba tomuto trendu holt přeje, ať už si o něm myslíme cokoliv.

ZÁVĚR:
Shrnutí dojmů ze Zoner Photo Studia 16 bude ode mě takové rozpačité. Zdá se mi, že vývojáři se zaměřili hlavně na vzhled prostředí a trochu svoji snahu přehnali. Připomíná to pohádku o tom jak Pejsek a Kočička vařili dort. Ti, ve snaze aby chutnal všem, naházeli do hrnce všechno co je napadlo a zlý pes, co se potuloval kolem a dort jim zákeřně sežral, z toho měl nakonec bolení břicha. Jasně, byl to zlý pes a jako takový si nějaké ty křeče a sračku zasloužil, hajzlík. Uživatelé Zoneru jsou ovšem (aspoň doufám) dobří lidé, a těm by se takové nepěkné věci dělat neměly. Mělo by se jim naopak vyjít vstříc a třeba konečně něco udělat s těmi vrstvami (na které každý čeká), než měnit prostředí a komplikovat Správce (což nečekal nikdo). Aspoň se zdá, že úpravy RAWu jsou o něco rychlejší.
Můj názor je takový, že pro ty kdož už mají doma ZPS15 se přechod na šestnáctku nevyplatí, a těm kdo mají některou z ještě starších verzí se bude patnáctka líbit více než nová ZPS16. Jistě aspoň cenou, která je nyní oproti novince i v licenci PRO poloviční. Hlavně je ale nebudou mást změny ve Správci a funkce Panelu rychlých úprav budou mít k dispozici vždycky pěkně po ruce.
Kdo ještě žádný Zoner nemá, dosud pracoval třeba s Photoshopem nebo Gimpem a uvažuje o změně, ten by do šestnáctky jít měl. Změna to pro něj bude stejná jako kdyby šel do kteréhokoliv staršího ZPS, a až si zvykne, přejde hladčeji na nová vydání programu v dalších letech, protože většina z toho zůstane pravděpodpobně zachována.

Moje osobní hodnocení ZPS16 je 6/10. Program není vůbec špatný, ale určité rozčarování popřít nelze.
 


Komentáře

1 Věra Věra | 18. října 2013 v 13:46

Ahoj,
právě jsem si přečetla Vaše hodnocení nové verze Zoneru. Byla jsem překvapená, jek může mít někdo naprosto stejné pocity ze změn a provedených inovací v programu. Prostě jako by jste mi hovořil z duše. Pro mně je jednoznačně lepší verze ZPS15. Asi je to dáno tím, že s ním pracuji již roky, ale předpokládám, že takových je nás většina. I přes moje momentální rozčarování ze šestnáctky je pro mně Zoner nejlepší program pro jednoduchou, základní a rychlou úpravu fotek.

Zdravím Věra

... máte prima stránky, ať se tak daří i nadále !

2 T(h)om T(h)om | Web | 18. října 2013 v 17:35

[1]: Děkuji. Mě zase těší, že v tom názoru nejsem sám. Většina recenzí na odborných webech se k těmto změnám staví spíše kladně. Na Zoner nedám dopustit, zvláště ta verze č.15 je vynikající (i když pracovat roky s ní zřejmě nemůžete, když vyšla loni..) a jediné co mi u ní chybělo jsou ty vrstvy. Aspoň jedna jediná, ale pořádná vrstva. Místo toho jsme se v dalším Zoneru dočkali chaotického Správce a hromady filtrů, které nikdo soudný stejně nepoužije. Ale co už, třeba se to v sedmnáctce zlepší ;-) Děkuji za návštěvu a komentář.

3 PHVR PHVR | E-mail | 27. listopadu 2013 v 16:44

Mohl bys prosím upřesnit, co všechno ti na té Zonerácké (dvou)vrstvě chybí ? :-)

4 T(h)om T(h)om | Web | 28. listopadu 2013 v 21:28

[3]: Hlavně průběžné přepínání, abych mohl pracovat střídavě na obou pseudovrstvách nezávisle. Takhle člověk musí zvládnout vše najednou. Uznávám, že pro 90% věcí to stačí, ale vrstva jako taková to prostě není.

5 Bobeš Bobeš | E-mail | 4. února 2014 v 13:28

Připomínky vytesat do kamene - 100% souhlas. Na umístění panelu nástrojů vpravo si snad všimnu, na nového Správce NE. A z mého pohledu - zmizelo "změnit režim dialogu" - neboli v Editoru vidět současně snímek před a po úpravě. Ale tahle možnost zůstala v modulu Správce v nabídce Hromadné úpravy. Jenže tam se zase ihned změny okamžitě ukládají a nelze Ctrl+Z.

6 T(h)om T(h)om | Web | 5. února 2014 v 12:55

[5]: Tak nějak doufám, že hlasy kritiky se dostanou až k uším vývojářů a ti v příští verzi nedostatky napraví. Díky za koment.

7 Bobeš Bobeš | E-mail | 5. února 2014 v 16:41

Snažil jsem se co to šlo se zviditelnit se svými připomínkami na Zoneru. Třeba nastane postupné "polidšťování" ZPS podobně, jak to teď postihlo MS s jejich Wokna 8, pak 8.1 a uvidíme dále :-)

8 T(h)om T(h)om | Web | 5. února 2014 v 16:44

[7]: To by bylo bezva. Trochu mě ale mate, že ve spoustě recenzíchna odborných webech změny spíše chválí, než kritizují. Ovšem to už je zase otázka, zda je lepší vyslyšet recenzenta (který výrobek zpropaguje) nebo většinového uživatele (který s ním potom bude reálně pracovat)...

Komentáře jsou uzavřeny.