Říjen u Třemešku

8. října 2013 v 15:42 | T(h)om |  Šumperk a okolí
Zasvěceným netřeba stále opakovat, který Třemešek mám na mysli. A už vůbec ne to, že report nebude z dědiny ale od rybníků, kam poměrně často a rád chodím nasávat přírodu. Byl jsem zvědav co se mi podaří zahlédnout, ovšem měl jsem na to jen několik minut, což je dost málo. Využil jsem totiž jen malé pauzy, kdy mimča v poledne spinkaly a u rybníků strávil zhruba půlhodinu. Ukážu vám tedy co jsem viděl:


Hráz dělící rybníky. U toho stromu vpravo vždycky zamykám kolo.

Horkou novinkou je u rybníků nová dřevěná pozorovatelna. Netuším kdo ji tam dal, ale určitě se bude hodit.

Máme sice podzim, ale tu a tam se dá najít něco, co bychom čekali v létě.

Žáby už jsem vážně neočekával. Přesto tu byly. Na břehu chytaly poslední teplé sluneční paprsky.

Ovšem většinou přede mnou utíkaly do vody. Asi si myslely že je sežeru, nebo co.

Také o vážky ještě nebyla nouze. Tu a tam proletěla nějaká taková ta veliká s modrým zabarvením, ale ty se blbě fotí. Nejčastěji zastoupené byly tyhle červené.


Narozdíl od svých větších sestřenic aspoň tu a tam poseděly a nechaly se zvěčnit.

Labutě jsou taková zdejší klasika a ani dnes nesměly chybět.

Napočítal jsem jen čtyři.

Zahlédl jsem také páreček lysek černých, ale to je tak všechno. Přes léto kolem lezou užovky, hnízdí volavky či potápky, podle jednoho chlápka i kormoráni. Léto je ale pryč a s ním i tohle osazenstvo.

V době mé návštěvy se tu chystala nějaká akce Vily Doris, což je šumperské centrum pro mládež holedbající se sloganem Středisko ekologiské výchovy. Chystala se tu taková malá naučná stezka s úkoly pro malé ekology. Nápadu tleskám, snad se to drobotině bude líbit a něco si z toho odnese.

Toliko k rybníkům, víc nemám. Nejsem si jist zda v dohledné době přispěju něčím dalším. Počasí už není ideální a situace s vlastní drobotinou taky ne. Silně uvažuji o změně designu blogu. Ten současný slouží již několik let a možná je čas na změnu. Ještě promýšlím detaily, ale nejspíš k tomu dojde, tak se pak nelekněte. Chci to pojmout spíš seriózně, jednoduše a přehledně. Méně barev, méně zbytečných odkazů atd. No, uvidíme. Zatím se mějte a užívejte krásný podzim. Prý nebude trvat dlouho. Díky za návštěvu.
 


Komentáře

1 Ludmila Ludmila | E-mail | 8. října 2013 v 17:04

Nádhera, dušička opět zajásala, tvé záběry jsou balzámem. Prostě to umíš a stále se lepšíš ...

2 Mirkaw Mirkaw | 9. října 2013 v 14:01

Krásné záběry. Zrovna dnes jsem se vypravila nafotit si tyto rybníky a sudkovský, ale když jsem přijela do Bludova, slunce zakryly mraky a bylo po focení, vrátila jsem se zpátky. O to víc mě potěšily tyto nádherné slunečné fotky. Přeji pěkný den

3 Jeník Jeník | 9. října 2013 v 17:38

Indiánský podzim se nezapře. Jen se omlouvám  Vám i Vaší paní. Potkal jsem Vás v Šumperku pod poštou,ale to jsem si uvědomil až jsme se minuli. Nechtěl jsem obtěžovat,byli jste na procházce s dětmi a já zase s manželkou.

I tak děkuji za reportáž - přírody je vždycky málo,proto i fandím těm akcím,které přivádějí děti do přírody.

4 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 9. října 2013 v 19:47

Moc pěkné fotky a detaily :-) Tu květinu nad žábou mám nafocenou taky, fotila jsem jí kdysi dávno na Vysočině a je velmi fotogenická. Tady je odkaz:
http://jihei-innatura.blog.cz/1110
Vážky jsi nafotil nádherně a labutím to moc sluší, líbí se mi to barevné listí ve vodě okolo nich... :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 9. října 2013 v 20:19

[1]: Děkuji. Takové komenty, to je vlastně taky balzám:)

[2]: Je fakt, že dnes bylo počasí celkem na prd. Ráno trochu svítilo slunce, ale pak se zatáhlo. Já jsem včera měl slunečno taky jen chvíli. Pak se zatáhlo a to, co na fotce vypadá jako slunce, je práce editoru. Každopádně díky za koment a přeji lepší pořízení někdy na příští fotovýpravě :-)

[3]: No vida, hezká náhoda. Můžu se ale zaptat jak jste mě poznal? Moc vlastních fotek totiž nikde nemám.

[4]: Máš pravdu, kytka je vážně pěkná a já vůbec netuším co je to zač. Moje botanické znalosti začínají a končí u vánočního stromečku. Díky :-)

6 Jeník Jeník | 10. října 2013 v 19:06

[5]: Vás jsem nepoznal,protože jsem Vás opravdu nikdy neviděl.Napadlo mne to v momentu,když jsme se míjeli a to,že jsem si uvědomil povědomou tvář vaší manželky( z celé řady fotek,které jste ve svých fotoreportážích uvedl) a dvě malé dívenky na kočáře k tomu.

Pro vysvětlení,já jsem nejenom zdědil po prarodičích domek na vesnici,ale nevěda o tom jsem si ještě stihl na důchod v domění,že zde budu bydlet s dcerou na důchod - byt v paneláku v Šumperku.(všichni pražáci na stará kolena prchají z Prahy pryč) Výsledek je jen jeden -  dcera se ze Šumperka odstěhovala nejdříve do Valtic (u Břeclavi),pak do Brna a následně - dodneška - žije se svojí rodinou v Hranicích na Moravě (má tam práci). Byt v Šumperku prodala. No a my s manželkou jsme se z Prahy odstěhovali na vesnici(částečně do Šumperka do paneláku) a nakonec jsme jednou nohou všude možně,jen ne v klidu na stáří.Přebudovávat dům po prarodičích nemá smysl,bydlet v Šumperku je také špatně(nikoho zde z rodiny nemáme) a tak neustále pendlujeme a přemýšlíme,jak z toho kolotoče ven.Myšleno cestovatelského, - příbuzné máme jednak ve vesnicích na severní Moravě,jednak na jižním Slovensku,V Bavorsku,V Tirolsku,v Berlíně a v Karlových Varech.Dcera a lidé které mám  od dětství rád žijí v Hranicích a v Beskydech. Kamarádi a spolupracovníci a sousedé(přátelé) v Praze.Zváni jsme všude,ale my ne a ne zakotvit. Ale cítím v kostech,že se budeme muset rozhodnout - asi v létě příštího roku - jestli se toho dožijeme. Abych řekl pravdu,tak i v Šumperku se nám líbí,ale jsme tu sami. Na vesnici je to lepší - ale vnoučata nás potřebují, - je to na delší vykládání (psaní) a nechci zde s tím otravovat. :-)

7 T(h)om T(h)om | Web | 11. října 2013 v 5:03

[6]: Vida, to mě nenapadlo. Polovička bude překvapena :-). S tím rozhodováním to máte tedy pestré. Je to prakticky lítání přes celou republiku. Jen jste nenapsal, kde je ta vesnice - taky někde na Moravě? Každopádně přeji dobrý výběr, i když bude vždycky svým způsobem těžký.

8 Jeník Jeník | 11. října 2013 v 15:59

[7]: Ty vesnice jsou hned dvě,ale místa,kde bych mohl býti na venkově je více - ale čas běží,nejde zastavit,což znamená,že i mé stáří se pohybuje spíše směrem kdy nebude již na vymýšlení.

Ale přesto uvedu :

Rovensko u Zábřeha na Moravě, Střílky okres Kroměříž,Pržno u Jablůnky nad Bečvou.

Těch náhod je více,třeba i ta,že se mi přihlásil jeden pán na základě četby mých přízpěvků ve Vašem blogu a soukromě se ptal na různé podrobnosti z minulosti. Hlavně ze života v tomto kraji. Odhalil svou identitu a hned uvedl,že jste příbuzní.

9 T(h)om T(h)om | Web | 11. října 2013 v 20:57

[8]: Rovensko jako jediné znám, zbytek už ne. S tím příbuzným, co se vám ozval, bych si troufl tipnou. Asi vím, o koho jde.

10 Jeník Jeník | 12. října 2013 v 8:42

[9]:Jistě jej budete znát. Je to pan Pospěch. Bydlí a pracuje v Maletíně - obec za Zábřehem na Moravě. Pochází ze Šumperka. Koupil si a následně přebudoval rekreační chalupu na Vysoké za Hanušovicema. Věnuje se také turistice a cestování se zaměřením na oblast Kralického Sněžníku a Jeseníků.

Vyměnili jsme si mezi sebou poměrně velkou řadu dopisů vztahujících se tématikou na život ve zdejším kraji.Případně na různé přírodní zajímavosti,ale i způsob života v místních obcích před válkou,ale i po ni až do současnosti.

Shodou náhod když jsem ještě bydlel v Praze a kupoval si v Šumperku byt,tak ve vedlejším domě bydleli jeho rodiče. Jeho maminku od vidění znám,ale již se asi odstěhovali,protože jsem ji dlouho neviděl.No také tady nejsem,takže není se čemu divit.Již jistě víte o koho jde - Pospěchovi.

Nyní si již ale nepíšeme. Oba máme jiné starosti a na korespodenci mezi náma není čas. Já abych se v tom vyznal(mám mnoho jiného psaní)tak jsem tuto korespondenci si uzavřel do bloku a rovnou jej "umělecky" nazval " Život pod horami". Je to jen takový pracovní název pro mne a vybral jsem si jej proto,že vlastně nejlépe vyjadřuje to o čem v těchto textech vlastně šlo.

11 Jeník Jeník | 12. října 2013 v 8:48

Vaše reportáže jsou nádherné a fotky dostatečně vypovídající o životě. Rád se těším na každou Vaši fotoreportáž. Působí na mne jakoby jste mne polil živou vodou.

Já sám jsem prožil hodně volného času pobytem na Šumavě,nebo v Krkonoších a mám také k těmto horám osobní vztah. Ale zdejší kraj mi to dává nějak dohromady - tedy Krkonoše se Šumavou. Někdo by si řekl,že jsem blázen,ale je to fakt tak.Tedy - jednak,že jsem blázen(stále tvrdí manželka) a jednak,že je tady opravdu překrásně také.Jen je třeba umět tu přírodu vidět a umět ji pozorovat a trochu ji i rozumět.

12 T(h)om T(h)om | Web | 13. října 2013 v 14:07

[10]: [11]: jj, přesně toho jsem myslel. My jsme se vlastně naposledy viděli jako děti, ale naši rodiče jsou v kontaktu. Určitě bychom se na ulici nepoznali.
Za pochvalu mých stránek pochopitelně moc děkuji. Je to takový koníček, který je lepší než třeba chlastání :-D
Slyšel jsem, že jste se na ulici potkali s mou drahou polovičkou :-)

13 Jeník Jeník | 13. října 2013 v 18:45

[12]:ano potkali a hned jsme se navzájem představili.Bylo to v parku u sovy.Ale opět se v mé mysli vynořilo více otázek než odpovědí,ale to neznamená,že bychom si nemohli dále na Vašem blogu občas něco říci(napsat).Vše o přírodě,cestování atd.O focení psát nemůžu,protože to nebyla má doména i když jsem také nezbytně fotografoval.Ale to co jsem nafotil moc na ukazování není ,nejsem fotograf,spíše kazič snímků a tak raději koukám na to co nafotí druzí.

Komentáře jsou uzavřeny.