Svatomartinská procházka

13. listopadu 2013 v 21:23 | T(h)om |  Šumperk a okolí
V pondělí bylo Martina. Dle rčení, že Martin přijíždí na bílém koni lze soudit, že mu ta herka omarodila. Přestože mám zvířata rád, tohoto koně nelituji, neboť oproti zvířatům nemám rád zimu. Kdyby letos nenasněžilo vůbec, tím lépe. Každopádně jsem využil možná posledního pěkného podzimního dne k procházce. Slovo procházka možná není úplně přesné. Většinou si pod ním představíme příjemné a ničím nerušené flákání se, jehož výsledným efektem je odpočinek. Moje procházky se ale, aspoň poslední rok a půl, vyznačují silně ohraničeným časovým rámcem. Ve snaze se do rámce vejít tedy procházky uskutečňuji formou štvanice za dostatečně dlouhou trasou a včasným návratem ke smečce. Požitek z pobytu venku to dost pokazí, jenomže zoufalá doba žádá zoufalé činy a štvanice místo procházky je pořád lepší než prd místo štvanice. Následující fotky byly opět jakýmsi tréningem v oblasi úpravy RAWů a musím uznat, že mnohde jsem trochu přehnal saturaci nebo nezvládl vyvážení bílé, tak nad tím zkuste přimhouřit kukadla. Během času se to doufám zlepší.
A teď k té trase. Vše zvládnuto cca od 12:05 do 13:45. V pravé poledne, kdy mimča konečně upadly na pár minut do limbu, jsem vyběhl z baráku a zamířil k zastávce na Temenické ulici, odkud ve 12:20 odjížděl autobus směrem na Hrabenov. Vystoupil jsem u hájovny Na Vápenici a vydal se směrem, který se mi zalíbil při studiu mapy. Jak už se ale stává zvykem, nebylo mi klidné provedení plánu dopřáno a nakonec jsem musel zaimprovizovat, jak se dozvíte níže a obrazově:


Rozcestí u autobusové zastávky u hájovny.

Vydal jsem se po žluté značce s tím, že po pár desítkách metrech odbočím doprava a po svahu dojdu do Temenice.

Kýžená odbočka se dle mapy nachází za prvními stromy.

Odbočka byla opatřena branou, ale kousek dál pletivo již nebylo, takže jsem seběhl po mezi dolů na lesní cestu.

Tohle je ta lesní cesta, jen kousek dál.

A pak jsem narazil na elektrický ohradník, který už obejít nešel. KÚÚÚÚRRRRRVA!!! To musí být všude nějaký plot nebo pastvina? Takhle se člověk za chvíli nikam nedostane. Je sice hezké, že ovečky mají soukromí, ale ve chvíli, kdy jsem se zase škrábal nahoru pasekou a zdolával opičí dráhu tvořenou pokácenými stromy a větvemi, mi byly ovečky docela ukradené.

No nic. Plán A nevyšel, bylo třeba vymyslet plán B. První etapu jsem vedl neoriginálně po silnici zpátky do Šumperka.

Aspoň vyhlídka tady bývá krásná, hlavně na hory. Jenomže zrovna v tu chvíli bylo vidět všechno, jen právě hory zakrývala oblačnost. Rozeznal jsem Ztracené kameny, ale zbytek se schovával.

Ono je tu vlastně hezky i bez dalekých výhledů.

Pro zpestření jsem vyběhl na bývalou skládku, abych zjistil, jak odtud vypadá podzimní vyhlídka. Už jsem poznal jarní, letní a letně-noční.

Fotka se moc nepovedla, ale ty barevné keře v popředí dají pohledu taky něco osobitého.

Ze silnice jsem o něco níže uhnul na lesní cestu a z lesní cesty následně seběhl úzkým pruhem lesa na louku.

Kus jsem šel po trávě a nalevo se kochal podzimními scénami.

Ještě se mi nechtělo do civilizace, takže jsem se držel cesty vedoucí nahoře podél čtvrti rodinných domků.

Těch tu za pár let pěkně přibylo a vypadají většinou moc útulně.

Pak cesta zamíří vzhůru k polím.

Je zde sice několik možností jít do města, ale tam jsem skoro pořád.

Pohled zpátky.

Taky pohled za záda, ale o něco dále.

Slunečné počasí vylákalo k procházce více lidí.

Polní cesta

Šípkový keř rostoucí osamoceně u cesty.

Návrat do města.

Článek jsem pojal hodně stručně a popisy heslovitě, ale co byste po mě chtěli, když mám za sebou náročný den v práci? Kdy a kam se projdu příště, to netuším. Ale pokud se naskytne příležitost, pokusím se něco vymyslet. Do té doby se mějte jak chcete:)

Kompletní fotoalbum zde:
 


Komentáře

1 eM. eM. | 14. listopadu 2013 v 2:27

Se bojíš ovcí :-D? Nebo proč jsi je nešel navštívit :-P? Kdyby sis trochu popošel, mohl si sejít kolem bývalého vleku - tam snad ovce nebývají nikdy :-).
Já vím, to se mi to mluví! :D

2 T(h)om T(h)om | Web | 14. listopadu 2013 v 10:43

[1]: Ovcí ne, ale elektrické ploty mi dobře nedělají :-P Bývalý vlek je daleko, já měl jen málo času. A možná dnes jsou už ovce i tam :-?

3 Mirkaw Mirkaw | 14. listopadu 2013 v 13:05

Pěkná procházka, i když s malými potížemi, fotky se opět povedly, záběry do krajiny jsou pěkné, ještě barevně žlutooranžové od modřínů, a tak přírodu zpestřují a oživují, fotograficky bude hůř. Mám ráda pohled z těchto míst na pohoří Hrubého Jeseníku, a už se těším na další cestování a procházky. Přeji pěkný den.

4 V. V. | Web | 14. listopadu 2013 v 17:34

Pěkná procházka i fotky :-)

5 eM. eM. | 15. listopadu 2013 v 3:07

Css...to já jsem šla o prázdninách přes el. ohradník nejmíň desetkrát(půjdu kolem krav, tak nepůjdu kolem krav, ale to by šlo, ne to by nešlo - vezmu to lesem,tam je ale tma, jé svítí tam světlušky...)co čárka to skok přes ohradník :-D. Pastvina byla asi 4km na 2km...hahaha :-D

6 T(h)om T(h)om | Web | 15. listopadu 2013 v 17:24

[4]: Díky :-)

[5]: No já taky neříkám, že jsem to nikdy neudělal. Několikrát jsem šel skrz, protože to jinak nešlo. Zvlášť průchod ohradou plnou koní u Hynčic byl tenkrát docela adrenalin :-D , ale i na jiných místech to bylo zajímavé. Třeba u Banjaluky, Osikova... :-D

7 T(h)om T(h)om | Web | 15. listopadu 2013 v 17:25

[3]: Jó, hlavně těch barev je potřeba si užít. Už dlouho nevydrží. Děkuji a přeji pěkný víkend :-)

8 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 19:11

Mě se ty fotky moc líbí a čtvrtá opravdu hodně moc. To je pecka! RAW neovládám, ale tohle mě dost navnadilo ;-) Držím palčáky a budu chodit mlsně koukat na další tvoje fotky! :-)

9 T(h)om T(h)om | Web | 16. listopadu 2013 v 16:40

[8]: To mě těší, děkuji :-) RAW taky neovládám, ale snažím se ovládnout. Snad se mi to někdy aspoň trochu podaří. Přeji pohodový víkend 8-)

10 shariony shariony | E-mail | Web | 21. listopadu 2013 v 22:12

Fotky jsou fakt pěkné, takové jiné. Je to jen tím RAWem, nebo máš i nový foťák? :-)

11 T(h)om T(h)om | Web | 22. listopadu 2013 v 9:58

[10]: Foťák mám pořád starý, takže těžko soudit. Ale těší mě, že se líbí :-)

Komentáře jsou uzavřeny.