Zoner Photo Studio - Import

12. prosince 2013 v 21:40 | T(h)om |  Fotografování
Až do nedávné doby jsem byl přesvědčen, že zkopírování souborů v Průzkumníkovi nebo v Total Commanderu (TC) je jediný způsob jak dostat fotky z karty foťáku do počítače. Importní nástroje mi přišly jako zbytečnost pro "lamy", co nezvládají ani základní operace. Pak jsem ze zvědavosti vyzkoušel import obrázků pomocí Zoneru a spadla mi čelist. Tohle je prostě paráda.
Nejprve nastíním svůj systém při kopírování a úpravě:

1. Vytvoření nového adresáře ve složce, kam fotky kopíruji
2. Zkopírování všech obrázkových souborů z karty přes TC do nové složky
3. Vytvoření záložních adresářů zvlášť pro JPG a RAW
4. Zkopírování záložních souborů do právě vytvořených adresářů
5. Editace fotek
6. Vymazání nepoužitých (neupravených) souborů
7. Hromadné přejmenování, přidání GPS dat
8. Přesun hotových fotek do složky Fotoalbum

Editaci za nás Zoner sám neudělá, ale když jej správně nastavíme, body 1-4 se mohou smrsknout na jediné kliknutí myší. Ono nastavení nemusí být přitom jenom jedno. Podobně jako například u efektů si můžeme vytvořit prakticky libovolný počet předvoleb a vždy využít tu, která se nám v konkrétní situaci nejlépe hodí.
Pořád si asi říkáte, v čem je to odlišné od běžného kopírování. Ukážu vám to tedy přímo na panelu Zoner Photo Studia. Použil jsem verzi 15, ale novější ZPS 16 vypadá až na jednu věc skoro stejně. O tom ale později.


Import lze provádět z jakéhokoliv velkokapacitního zařízení. Nezáleží, zda se jedná o flash disk, fotoaparát připojený pomocí USB kabelu nebo SD karta ve čtečce. U každého takového zdroje si lze nastavit automatické spouštění importu fotek přes Zoner, což sice lze, ale není to nutné a dokonce to není ani výchozí nastavení, takže nemějte obavy z případných komplikací.
Na obrázku vidíte jak importní modul vypadá. Většinu plochy zabírají náhledy obrazových souborů na zvoleném médiu a po pravé straně máme panel pro přesná nastavení. Podívejme se na něj blíže:


Nahoře najdeme rozbalovací nabídku pro volbu zdrojového média (foťák, USB disk, paměťová karta...). Zaškrtávacím políčkem určujeme, zda chceme importovat soubory jen z kořenového adresáře nebo i z podsložek.

Funkci dvou dalších zaškrtávacích políček jsem už zmínil - lze jimi zapnou přímý a automatický import obrázků po připojení média.

Oddíl Cíl určuje, kam budou vybrané soubory zkopírovány či přesunuty. Máme-li k tomuto účelu vyhrazenu konkrétní složku, stačí k ní naklikat cestu pomocí ikony žlutého adresáře. Navolit lze pojmenování nových složek, a to nejen datumem, ale jakýmkoliv slovem či kombinací obou.

Zajímavou vychytávkou je možnost vytvoření kopií, kde opět stačí zvolit požadované umístění.

Kdo si zakládá na pořádku a do svých snímků chce přidat vlastní iniciály, toho potěší Automatické přiřazení informací. Stačí zadat svoje jméno a copyright. Během importu budou tato data vložena přímo do EXIFu kopírovaných snímků (tam se tak jako tak objeví navíc Zoner Photo Studio v kolonce Software).

Následuje pár dalších zatržítek a možnost změnit nebo ponechat velikost znaků u koncovek souborů. Myšleno například JPG či NEF místo jpg či nef a naopak.


Úplně dole napravo se nachází možnost uložení (nebo taky vymazání) předvoleb nastavení a tlačítka pro zahájení akce.
A právě tady přichází ten rozdíl mezi ZPS 15 a 16. Tato ukázka je z patnáctky, další z verze 16:

Vedle tlačítka Kopírovat máme v "šestnáctce" i tlačítko Přesunout.
Stiskneme-li kopírovat, vybrané obrázky budou pouze nakopírovány do složek podle předvolby a na původním úložišti zůstanou zachovány.
Volba Přesunout naopak soubory ihned po zkopírování ze zdrojového média vymaže, takže již nebude třeba to dělat dodatečně. Maličkost, ale potěší.

Osobně musím uznat, že tento nástroj překonal má očekávání. Moje očekávání totiž zahrnovalo jen volbu zdroje a cílové složky. Možnost vytvoření kopie, označení datem a vložení informací mě tedy zaujalo a do budoucna jej hodlám využít.
 


Komentáře

1 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 22. prosince 2013 v 10:47

Díky za zajímavé zonerové informace a přeji krásné Vánoce, pohodový nový rok a hlavně zdravíčko! A spoustu krásných fotografií! :-)  :-)

2 T(h)om T(h)om | Web | 22. prosince 2013 v 20:21

[1]:Děkujeme a taky přejeme pohodové prožití Vánoc a úspěšný rok 2014, jakožto i stále dobře fotící temnou skříňku :-)

3 Magistr Magistr | E-mail | 15. března 2014 v 14:56

Mám problém s použitím Importu v ZPS 16.
Připojil jsem fotoaparát k NoteBooku a objevil se snímek se zatržítkem. Kliknul jsem na "Přemístit" a snímek zmizel. Nepamatuji se, že bych zadával Cíl pro přemístění. Nemohu teď najít snímek ani ve složkách ZPS, ani na disku počítače. Kartu jsem bohužel zformátoval a přepsal dalšími snímky a videem. Nedovedu si vysvětlit, kam se snímek poděl.

- mb -

4 T(h)om T(h)om | Web | 15. března 2014 v 15:09

[3]: Někam se to přemístit muselo. Zkuste na kartu vyfotit nebo nahrát jiný obrázek, sputit Zoner Import a podívat se, kam je zadaná cesta. Pokud na kartu uložíte obrázek z PC, znáte předem jeho název, takže by neměl být problém jej následně vyhledat přes Průzkumníka ve Win. Klasické hledání. Na stejném místě by pak teoreticky měl být i pohřešovaný originální snímek.

5 Magistr Magistr | E-mail | 15. března 2014 v 15:25

Nyní je už nastavena cesta pro Cíl, což předtím nebyla. Správně by mě ZPS neměl přemístit snímek, když nebyl zadán Cíl. Nějak se ale stalo, že jsem Cíl nezadával a přesto se snímek někam přemístil. Bohužel se nepamatuji, jestli tam nebyla nějaká defaultní složka, ale domnívám se že políčko pro Cíl bylo prázdné. Snímek zmizel z karty a neznámo kam se přemístil.
- mb - :-(

6 T(h)om T(h)om | Web | 15. března 2014 v 15:31

[5]: Defaultní složka někde být musí taky. Buď přímo v adresáři Dokumenty nebo Obrázky. Nejsem si ale 100% jistý, jestli není skrytá.

7 Magistr Magistr | E-mail | 15. března 2014 v 15:56

Žádná defaultní složka není ve složce Dokumenty ani Obrázky. Pochopitelně jsem aktivoval skryté složky.

- mb -

8 T(h)om T(h)om | Web | 15. března 2014 v 16:01

[7]: Nějaká defaultní složka se vytvoří už při instalaci - to vím určitě. Určitě ale nevím, kam se pak kopírují importované soubory, není-li zadána cesta cílového adresáře. Obávám se, že víc už poradit nemůžu.

9 Magistr Magistr | E-mail | 15. března 2014 v 16:04

To je smůla. Dost mi na tom snímku záleží.

- mb - :-?

10 T(h)om T(h)om | Web | 15. března 2014 v 16:13

[9]: Můžete ještě zkusit nechat v PC (třeba i přes Zoner) vyhledat všechny obrázkové soubory - dají se omezit jen na příponu jpg, a pak výsledky seřadit podle data pořízení. To by mělo nalezení hledané fotky usnadnit. Jinak mě ale v tuto chvíli víc nenapadá.

11 Magistr Magistr | E-mail | 15. března 2014 v 16:37

Prohlédl jsem s filtrem "DSCN" prostřednictvím ZPS celý disk C:\
ale nikde jsem hledaný snímek  nenašel
(filtr "JPG" načítá z disku přes 14 tis. položek). Napadá mě ale jedna věc: později jsem se ve fotoaparátu vrátil k výchozímu nastavení a číslování snímků začalo znova od 0001. Inkriminovaný snímek měl název DSCN 0020. Po úpravě číslování ve fotoaparátu jsem udělal jiný snímek se stejným názvem DSCN 0020 a nahrál ho do složky na disk. Nemohl nový snímek se stejnou adresou přepsat ten starý (pokud tam tedy vůbec někde skutečně byl) ?

- mb - :-D

12 T(h)om T(h)om | Web | 15. března 2014 v 16:51

[11]: To si nemyslím. Pokud hrozí přepis souboru, každý aspoň trochu slušný program na to upozorní nebo provede mírnou změnu názvu.
Bohužel musím končit a jít do práce na noční, tak tady to budeme muset uzavřít. Přeji příjemný večer a hodně štěstí při hledání. Osobně si myslím, že někde to tam být musí.

Komentáře jsou uzavřeny.