Staré Město pod S., Hynčice pod Suš., Stříbrnice

13. ledna 2014 v 17:53 | T(h)om |  Túry a procházky
STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM - NAD ŠTĚPÁNOVEM - ŠTVANICE, VYSÍLAČ - ŠTVANICE, SEDLO - STŘÍBRNICE - STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM


Vítejte u reportíku z nedělního výšlapu. Místo dlouhých úvodních okecávaček zápisky z tabletu pořízené během cesty:


6:45
Tak mám za sebou oba přestupy a teď čekám v přetopeném vagónu na odjezd z Hanušovic. Jelikož do odjezdu zbývá ještě asi čtvrthodina, využívám toho k započetí psaní reportu. Jak asi vyplynulo z úvodu, plán je více méně jasný:
Vydat se ze Starého Města pod Sněžníkem po zelené značce k sedlu Štvanice nad Hynčicemi pod Sušinou. Odtud následně po modré a žluté do Stříbrnic, a pak zpátky do Starého Města. Mělo by to dělat celkem něco pod dvanáct kilometrů. Mám na to víc než čtyři hodiny, což slibuje (aspoň teoreticky) hladký průběh.
Počasí zatím vychází a kupodivu dokonce i odpovídá předpovědi, což je pamatováníhodná výjimka. Alespoň pro tuto chvíli. Sice fouká jak sviňa, ale teplotu máme těsně pod pěti stupni a jak se i v té tmě zdá, mezi oblačností prosvítají hvězdy.
Za pět minut by měl vlak opustit Hanušovické nádraží.

10:48
Hotovo. Sedím v čekárně nádraží ve Starém Městě a asi za čtyřicet minut odjíždím domů. Místo vlaku jede autobus - prý kvůli nějaké havárii u Jeseníku, ale to je celkem fuk. Jak dopadl výšlap?
Ujde to. Počasí se sice nakonec nepovedlo úplně podle předpovědi, ale na to jsem si za ta léta zvykl. Překvapením byl sníh. Od Vysokých Žibřidovic ho s nadmořskou výškou přibývalo, i když celou dobu zůstalo jen u poprašku. Obloha byla většinou zatažená a jako bonus brutálně foukalo. Když říkám brutálně myslím tím to, že na otevřených místech jsem občas musel dokonce zastavit, aby mě to neporazilo. Ještě že mám dobrou bundu a v její kapse teplé rukavice.
Ze Staráku jsem vyšel ještě skoro za tmy a značení mě vyvedlo k pastvinám. Mimo krav jsem viděl i stádo srnek, ale ty byly bohužel moc daleko a brzy se mi ztratily z dohledu. Co jsem zapomněl zmínit, to je stoupání. Nejhorší to bylo v úseku mezi Starým Městem a sjezdovkou u Hynčic. Nahoře jsem si chvílemi připadal jako na Sibiři. Následovalo klesání do Stříbrnic, kde jsem se nijak zvlášť nezdržel a ve spodní části dědiny navázal na turistickou trasu zpátky do Staráku. Ve městě jsem byl s předstihem, čehož jsem využil k rozšířené procházce zakončené zde, na vlakové zastávce.
No nic, jdu ještě v rychlosti prohlédnout fotky a pak hurá na cestu zpátky!

Tolik zápisky z čekané a teď fotky:


Na nádraží ve Starém Městě jsem dorazil ještě za šera, v 7:14 AM. Silnice i chodníky byly namrzlé, což znamená, že klouzaly. To jsme v Šumperku už dlouho neměli a nemůžu říct, že by mi to chybělo.

O časném nedělním ránu je ve St.Městě pusto a mrtvo. Každý normální člověk (pokud nemusí pracovat) tou dobou totiž ještě spokojeně funí do polštáře. Venku pobíhají jen magoři.

Zelená značka chvíli kopírovala koleje, které pak přeťala a začala stoupat do polí a pastvin. Opravdu jsem byl zaskočený prudkým a ledovým větrem, který ustával jen v relativním závětří malých údolíček mezi svahy.

Ranní červánky a oblačnost nad Dlouhými Stráněmi

Cesta k rozcestí nad Štěpánovem

Rozcestí se nachází v jakémsi malém sedle nad spodní částí Hynčic pod Sušinou. Zde značená stezka opouští asfaltku a míří na louku po pravé straně.

Teleobjektivem přiblížený pohled k Petrovým kamenům (vlevo nahoře). Napravo od nich jsou vidět větrníky na Medvědí hoře.

Následuje další stoupání, které zpestřuje rybník, toho času částečně zamrzlý. Netřeba dodávat, že s výškou roste síla větrných poryvů, třebaže z fotek to není poznat.

Výhled do údolí na Hynčice a část zmíněného rybníka. Sjezdovka naproti by mohla být povědomá těm, kdo si pamatují loňský report ze srpna.

Všude kolem Starého Města lze najít spousty betonových bunkrů.

Vysílač na Štvanici je nejvyšším bodem trasy. Odpovídá tomu i síla větru zvedajícího ze země nafoukaný sníh.

Pohled nazpět

Bunkry zde stojí prakticky v každém větším remízku a výjimkou nejsou ani sjezdovky.

Od vysílače a sjezdovky vede cesta přespřes další louku na sedlo Štvanice, taktéž už zmíněné v srpnu.

I zde jsou bunkry, mnohé nijak nezabezpečené. Teoreticky tedy není problém vejít dovnitř, i když podobné nápady asi nelze doporučit.

Rozcestník a mapa na sedle

Další rozcestí, tentokrát už na druhé straně sedla, směrem na Stříbrnice.

Vedle cesty, úzké asfaltky, teče Stříbrnický potok.

Příchod do Stříbrnic

Kostelík ve Stříbrnicích

Boží muka u ohrady s dobytkem

Nižší část dědiny není zrovna pohledná. Najdeme tu především zemědělské objekty a ruiny jakéhosi velkého podniku, zkrachovalého evidentně už hodně dávno.

Mnohem hezčí je následná odbočka, která nás mezi loukami dovede zpátky do Starého Města.

Návrat do civilizace, nejdříve kolem výběhu s koňmi.

Někteří jedinci by se tu asi vyřádili. A jen mimochodem: Všimněte si, že jsem vůbec nepoužil žádné konkrétní jméno, jako třeba Věra... Smějící se

Staré Město by asi nikdo při smyslech nepovažoval za krásné, ale přesto se tu dají najít pěkná místa. Navíc tu v režii radnice probíhají postupné opravy a úpravy. Měl jsem ještě dost času navíc, kterého se mi podařilo využít k zevrubnějšímu průzkumu.

U náměstí

A tohle už je zpátky u nádraží. Kvůli nějakým komplikacím jel nazpátek místo vlaku autobus, ale hlavní je, že jsem se v pořádku dostal domů.

Na závěr kompletní fotogalerie, opět na serveru Rajče:
 


Komentáře

1 acijka acijka | Web | 13. ledna 2014 v 21:19

:-D I Ty jeden! Ještěže sis na mě aspoň vzpomněl, když už jsi mě nepřibalil na výlet! :-P
Tuším, že jsi šel stejnou trasou, jako my před 2 lety s Lenkou a Mirkem. Jo, na Štvanici foukalo i tenkrát. My to tehdy vzali dolů po sjezdovce. Sedli jsme na zadky a jeli dolů. :-D

2 Ludmila Ludmila | E-mail | 13. ledna 2014 v 21:48

Příjemné fotografie, určitě jsi si výlet užil a prožil se vším všudy

3 Jeník Jeník | 14. ledna 2014 v 9:14

Hezké,jako vždycky.

A jako obvykle jste mne vrátil v myšlenkách do sedumdesátých let minulého století. Tehdy ovšem ta pole byla zoraná,krávy byly v kravíně také schované před nepohodou.Lyžařské vleky tam žádné nebyly,jen se mluvilo o tom,že by se tam asi vyplatily. Dnes tam jsou,ale jak vidím,moc se nelyžuje. Není sníh.Ty chaty tam na konci Hynčic také nestály,zato všude ve všech chalupách  tehdy ještě bydleli lidé - myslím domorodci.

To rozmlácené na konci Stříbrnic byly kdysi  kanceláře místního statku. A nakonec Staré Město bylo ještě město.

4 Mirkaw Mirkaw | 14. ledna 2014 v 11:29

Tome, obdivuji Vás, že se přinutíte ráno za tmy vstát, když nemusíte, a jít sám na túru a tiše "závidím " tak pěknou procházku  krásnou krajinou s pěknými fotkami. Určitě stála za to i přes nepřízeň větru. Věřím, že i nadále se můžeme těšit na další reporty a jejich prostřednictvím poznávat naše blízké okolí. Přeji pěkný den.

5 T(h)om T(h)om | Web | 14. ledna 2014 v 17:59

[1]: No to víš, musím se občas trochu projevit :-D Koukal jsem k tobě, a až na tu sjezdovku (a jízdu po prdeli) jste tenkrát šli opravdu úplně stejnou trasu jako já 8-)

[2]: Děkuji, užil jsem si to na 110% :-)

[3]: Já osobně to šílenství po sjezdovkách moc nechápu, protože pro mě je to vykácení lesa jen proto, aby pár jedinců mohlo jezdit jak blbci nahoru a dolů. Asi tomu nerozumím...
Jak jste to myslel s tím "Starákem"? Ono už snad nemá statut města?

[4]: Abych byl upřímný, tak se mi taky vstávat vůbec nechtělo. Den předtím jsme skončil noční, mimča mě nenechaly pořádně vyspat, ale protože si je pak přebírala babička - což je výjimečná příležitost k vyvenčení - tak jsem se překonal. Hlavně protože vím, že další podobná šance se zase dlouho nenaskytne. Děkuji za milý komentík a přeji příjemný večer :-)

6 Jeník Jeník | 14. ledna 2014 v 19:53

[5]:prý snad již ne. Prý je to jen název a nostalgie vzpomínek na starší časy, kdy to bylo opravdu město.Kdy zde byla úplná infrastruktura .Považte,že zde byla troje kasárna. 6 podniků,mnoho živností,které zcela vyčerpávajícím způsobem zajišťovaly pro místní,ale i okolní obce naprosto všechno - pozor byl zde i soud a město bylo středem "soudního okresu".Takže zde byl zcela jiný šrumec. To co je tam zde dnes,případně to co jste viděl je jen stín toho města co zde bylo. Vždyť z něho stojí jen polovina domů a ty ještě jsou takové všelijaké. Rozebírat minulost moc nechci, ale na začátku sedumdesátých let zde ještě fungovala mlékárna,která vyráběla sýry, máslo a mléko pro spotřebu, byl zde státní statek, který měl v okolních obcích pobočky - farmy. Jeho rozsah sahal od Ramzové až po Vysoké Žibřidovice. Lesní závod, dvě stolárny a výrobny drobného nábytku, včetně tehdy oblíbených a na trhu žádaných válend, byl zde pobočný závod Zetoru Brno - výroba všech autosedaček do jejich traktorů, byl zde závod Moravolen(textilka), byl zde velký pobočný závod Rudných dolů Jeseník, Stanoviště pohraniční policie, klasická stanice policie, pekárna, vojenská kasárna s vojáky, dva hotely, dvě hospody - ale vždy natřískané lidmi. Městský kulturní dům s kinosálem , trafika, prodejna zeleniny  pobočný závod železáren Bohumín - výroba pletiva na ploty. Jeden velký dětský rekreační tábor pro děti a dospělé(mimo jiné to byla také základna pro ČVUT Praha - obor Geodezie - výuky v terénu - dokonce i já zde na počátku šedesátých let praxoval),lékařská poliklinika(klasický obvoďák,ženský doktor,dětský doktor,zubař,rentgen),vetereninární stanice se dvěma veterinárními lékaři a dvěma veterinárními ošetřovateli,velkosklad dřeva,velkoobchod s dobytkem,velkoobchod a sklad s obilím,výkupna druhotných surovin, jesle, mateřská školka, základní devítiletka k tomu. Obchody všeobecné,tři řezníci, pošta, nádraží s nákladním a osobním provozem - pořád něco jelo, městský úřad atd. A všude byli zaměstnaní lidé a lidi sem ještě navíc přicházeli za prací odjinud. Bylo zde i nádherné fungující letní koupaliště s příslušenstvím. Protože okolní obce byly opravdu ještě obce se svým vlastním obecním životem,tak pro tyto lidi bylo opravdu jít čas od času do města - do Starého Města. Jezdil tu takový pomístní autobus,který to tu šněroval odsud do jednotlivých obcí a zpět - pořád - tedy v intervalu každou druhou hodinu.

V okolí bylo několik rekreačních zařízení s celoročním provozem a v létě zde fungovalo šedesát dět dětských táborů. Hodně zde chodilo turistů - pěškochodů - hlavní směry byly dva :

1)na Kralický Sněžník a zpět - což bylo kolem hřiště do Stříbrnic a dále nahoru. Po té cestě co jste tak šel osamoceně do Starého Města ze Stříbrnic pořád někdo šel(tam nebo zpět).

2)na Paprsek a zpět. To samé jako na Kraličák.

Obojí v zimě totéž,ale běžkaři.

Každý rok se pořádal závod Jesenická sedumdesátka - zcela drsný zimní lyžařský závod - start na Skřítku - cíl ve Starém Městě pod Sněžníkem. Byl tehdy hodně populární mezi místními běžkaři,ale i odjinud. Něco na způsob Jizerské padesátky,ale v drsnější podobě,protože se jelo vždy a za každého počasí a po hřebenech hor.Nyní se o něm ani nemluví.

Je toho ještě více - ale vstoupil do toho neslavně rok 1968 - nové osazenstvo v rámci normalizace - nařídili,že všichni chlapci odsud musejí odejít pracovat(do škol a učení)do Ostravy, děvčata někam do textilek - odešla jedna celá generace mladých a kraj začal vymírat. Po revoluci to nabralo(ta destrukce zdejšího kraje) ještě rychlejší proces,ale to je všude v celé naší republice. Sám vidíte,že se již nehospodaří. Jen snad tak nějak divně pase. Mléko se sem dováží asi jako všude z Německa - no dál raději psát ani nebudu.

Na okraj ještě uvádím,že vlaky s osobní dopravou museli mít vždy dva vagony a to ještě lidé stáli a nadávali proč nepřipojí ještě jeden vagon,když ví jak je zde pořád nabito.A to jezdily také současně autobusy na směru do Branné a do Hanušovic kyvadlově. Autobusová doprava měla stání a garáže také ve Starém Městě.

7 T(h)om T(h)om | Web | 15. ledna 2014 v 5:09

[6]: Podle oficiálního webu má "Starák" pořád status města.
Vagóny jely do Hanušovic dva i tentokrát. Změna byla jistě v tom, že jsem tam seděl sám. Možná proto, že byla neděle ráno. nevím totiž, jak to vypadá ve všední, pracovní dny.
Je znát, možná spíš cítit, že kraj je takový prázdný, opuštěný... I to mu dnes ale dodává zvláštní atmosféru.

8 Babsy Babsy | E-mail | Web | 15. ledna 2014 v 13:45

Já si tady vždycky tak bezvadně počtu... Jednak se pokochám nádhernými snímky kraje, který mám také ráda, ale hlavně komentáře pana Jeníka, coby pamětníka,  mne ta místa učí poznávat ještě blíže... DÍKY...

9 T(h)om T(h)om | Web | 18. ledna 2014 v 16:05

[8]: Takové komenty vždycky potěší. Jsem rád, že se vám tu líbí a doufám, že bude i nadále. Děkuji :-)

10 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 20. ledna 2014 v 12:05

Nádherné fotky! :-) Výšlap stál za to :-) To počasí se sice nevydařilo, ale sníh vypadá líp, než bláto a ta ponurá obloha se mi líbí moc! :-)  :-)

11 Hanka Hanka | E-mail | Web | 20. ledna 2014 v 15:04

Konečně jsem se dostala k tomu, abych zevrubněji prohlédla zmeškané články, Tome! Začínám u toho nejnovějšího s přáním všeho nejlepšího do nového roku tobě i celé tvé rodině. Sice jsme si přáli mailem, ale to není ono. ;-)
Zaujala mě hned první fotka, je taková útulná, vlakem jsem nejela snad 100 let. ??? Moc se mi líbí i ranní nádraží.
Nebudu komentovat jednotlivé fotky, ani tvůj písemný projev, který je velice čtivý, jako ostatně vždycky.
Výlet byl skvělý, i když pro mě dost nepředstavitelný, a fotky jsou parádní, obzvlášť Boží muka, Stříbrnický potok, cesta se stromem vlevo, ... je jich mnohem víc. :-)

12 T(h)om T(h)om | Web | 21. ledna 2014 v 16:56

[10]: Taky jsem si to užil! 8-) Byla sice zima jak v ruském filmu, ale díky rannímu světlu, oblakům rozptylujícím ostré stíny a sněhovému poprašku který scény ozvláštňoval, můžu snad trochu neskromně taky vyjádřit určité uspokojení nad fotkami :-) Za tvůj komentík pochopitelně moc díky a přeji krásný večer 8-)

[11]: Díky ještě jednou za přání a i já tobě přeji super rok 2014. V tom vlaku bylo útulno hlavně proto, že jsem tam jel sám. Do takových končin nikdo moc nejezdí - zvlášť v neděli o půl šesté ráno :-D S fotkami si teď hraju po večerech, protože jsem začal používat RAw a člověk se na něm pak víc vyřádí. Měj se a užívej dle svých nejlepších představ 8-)

13 Em Zet Em Zet | Web | 28. ledna 2014 v 16:43

Bože ten výhled k Petrovým kamenům je nádherný :-) Taky Stříbrnický potok je krásný, mám ráda potoky třeba v lesích nebo podél luk. Musel to být jistě krásný výlet. :-) Já se těším, až v létě zase pojedu na Šumavu (letos snad s přítelem) a budu pořádat celodenní výšlapy tam. :-D

14 T(h)om T(h)om | Web | 28. ledna 2014 v 16:51

[13]: Tady v Jeseníkách (případně kolem Králického Sněžníku) je potoků a výhledů spousta, stačí si jen vybrat. Ten snímek s "Petrákama" vyšel hlavně díky rannímu světlu, ale stejně moc díky. Šumavu naopak moc neznám, ale z vyprávění jsem slyšel spoustu chvály. Přeji ať ty plánované výšlapy dobře dopadnou 8-)

15 osobnivesmir osobnivesmir | Web | 28. ledna 2014 v 17:24

Moc hezké fotky, hlavně ta s výhledem na Petrovy kameny, když zapadalo slunce. :)

16 foto-es foto-es | Web | 28. ledna 2014 v 19:19

super fotky :)

17 T(h)om T(h)om | Web | 28. ledna 2014 v 21:05

[15]: Díky, jen malá oprava - slunce nezapadalo, ale vycházelo ;-)

[16]: Děkuji :-)

18 Jeník Jeník | 29. ledna 2014 v 10:42

[13]:Šumavu doporučuji,je tam fakt nádherně - všude.Tím ovšem skláním i poklonu Jeseníkám také.

Komentáře jsou uzavřeny.